Urządzamy przedpokój - wybieramy kolor ścian i oświetlenie

Mały przedpokój wymaga umiejętnego doboru koloru ścian. Z pewnością w przedpokoju nie sprawdzą się farby o bardzo ciemnym, intensywnym zabarwieniu. Ciemne kolory ścian wizualnie zmniejszą przestrzeń i stworzą wrażenie przytłoczenia. Dlatego estetyczne aranżacje przedpokoju bazują zazwyczaj na pastelowych kolorach. Biały przedpokój wygląda szlachetnie i świetnie łączy się z nowoczesnymi elementami wyposażenia. Dobrym pomysłem będzie także złamana biel. Ecru, kawa z mlekiem, czy kolor waniliowy wprowadzają do pomieszczenia ciekawy efekt dekoracyjny. Jasna, ciepła barwa dodatkowo rozświetli wystrój przedpokoju i nada mu przyjazny nastrój. Ciemniejsze barwy możemy zastosować jedynie na wybranych fragmentach ścian, w celu wizualnego poprawienia proporcji pomieszczenia. Wąski przedpokój wymaga szczególnej dbałości o wybór barwy. W tym wypadku dobrze sprawdzają się dwa kolory ścian. Dłuższe ściany malujemy jasnym kolorem, który rozświetli pomieszczenie. Z kolei na wąskie ściany wybieramy barwę o kilka tonów ciemniejszą. W ten sposób poprawimy wizualne proporcje pomieszczenia i delikatnie uatrakcyjnimy przestrzeń. Budżet na malowanie przedpokoju pomoże ci obliczyć ten kalkulator kosztów remontowych i wykończeniowych.

Inspiracje na wąski przedpokój znajdziemy także w wyborze tapet i fototapet. Są to produkty, które powoli wracają do łask, jeśli chodzi o rozwiązania w przedpokoju. Możemy pokryć nimi jedną, wąską ścianę pomieszczenia. Dobrze dobrana tapeta lub fototapeta może podkreślić wiodący styl aranżacji i poprawić pierwsze wrażenie osób wchodzących do mieszkania. Warto także dodać, że fototapety z perspektywą mogą wizualnie zwiększyć przestrzeń małego przedpokoju. Dzięki niej łatwo uzyskamy nowoczesny efekt wystroju przedpokoju. Wybierając tapety, powinniśmy pamiętać o tym, że przedpokój jest intensywnie użytkowanym pomieszczeniem. Ściany są stale narażone na zachlapania i zabrudzenia, dlatego warto wybrać mocniejsze modele tapet (np. winylowe), które można myć na mokro.

Tworząc aranżację przedpokoju, pamiętajmy także o grze świateł i dodatkach, które mogą stanowić na przykład obrazy do przedpokoju. Nasz mały przedpokój w bloku przeważnie nie posiada okna, a ilość dobiegających do niego promieni słonecznych jest mocno ograniczona, dlatego warto zainteresować się kwestią oświetlenia pomieszczenia, co ma wpływ na aranżację. Tworząc własne pomysły na przedpokój, najlepiej postawić na kilka źródeł światła. Sam żyrandol może okazać się niewystarczający. Mały przedpokój powinien być dodatkowo oświetlony światłem bocznym. Ciekawie sprawdzają się kierunkowe halogeny zamontowane w różnych punktach sufitu bądź ściany. Możemy nimi podświetlić lustro bądź obrazy do przedpokoju. Dobrze przemyślana gra świateł oświetli cały korytarz i zwiększy jego walory dekoracyjne. To jeden ze sposobów na aranżację ściany i projekt wystroju wnętrza w przedpokoju.

Jak urządzić przedpokój w bloku? Wybieramy podłogę

Tworząc aranżacje przedpokoju, nie można zapomnieć o wyglądzie podłogi. W małym pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się jasna podłoga o stonowanym wzorze. Ciekawe inspiracje odnajdziemy przeglądając panele podłogowe. Oferta handlowa obfituje w trwałe panele podłogowe, które mogą ozdobić mały przedpokój w stylu nowoczesnym lub w stylu klasycznym. Wartym rozważenia rozwiązaniem okazuje się także ułożenie takiej samej podłogi w korytarzu i salonie. Dzięki temu uzyskamy przedpokój otwarty na wybrane pomieszczenia. Inspiracje dotyczące łączenia paneli w różnych wnętrzach znajdziemy na wielu branżowych stronach internetowych. Pamiętajmy jedynie, że panele do przedpokoju muszą być wytrzymałe i przystosowane do intensywnego użytkowania w twardym obuwiu. Jeśli szukasz sposobów na to, jak powiększyć mały przedpokój w domu, odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Aranżacje przedpokoju z meblami

Każdy, nawet bardzo mały przedpokój powinien zostać wyposażony w podstawowe meble. Dobrym rozwiązaniem okazuje się zakup mebli z jednej serii. Dzięki temu zapewnimy sobie odpowiednie dopasowanie wszystkich elementów wyposażenia. Niewielka aranżacja przedpokoju może pomieścić wyłącznie meble o małej głębokości. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się szafka na buty z otwieraniem uchylnym. Obuwie układa się w pozycji pionowej, co pozwala na dobrą organizację przestrzeni. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie pomieścić w szafce sporą ilość butów, a mebel będzie jednocześnie posiadał niewielką głębokość.

W korytarzu, oprócz takiej wyposażenia jak szafka na buty, nie może też zabraknąć wieszaka na ubrania. Ograniczone przestrzennie pomieszczenia najlepiej wyposażyć w wieszaki ścienne. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele designerskich modeli, które świetnie podkreślą charakter przedpokoju. Niektóre ścienne wieszaki na ubrania posiadają także dodatkową półkę, na której położymy okrycie głowy bądź szale. Co prawda wieszak wolnostojący mógłby być bardziej estetyczny, jednak niepotrzebnie zająłby i tak już ograniczoną przestrzeń użytkową. Minimalizmowi odpowiada na przykład modny styl skandynawski. Warto przychywlić się także do pomysłów na przedpokój w stylu klasycznym lub w stylu nowoczesnym.

Analizując nowoczesne pomysły na przedpokój, łatwo zauważymy, że w szczególnie małych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się wiszące półki i wysokie meble systemowe. Ich największym atutem jest zachowanie funkcjonalności pomieszczenia przy minimalnym zmniejszeniu jego powierzchni użytkowej. W nowoczesnych wnętrzach możemy też zainwestować w meble narożne bądź meble obrotowe. Są to bardzo efektowne, a zarazem wygodne w użyciu elementy wyposażenia korytarza. Jednak ich cena będzie nieco wyższa w porównaniu z produktami o klasycznej budowie.

Wybierając meble w dużych sklepach możemy obejrzeć też gotowe, przemyślane inspiracje aranżacyjne. W małych pomieszczeniach najczęściej wykorzystuje się jasne meble o modnym, lakierowanym wykończeniu. Są to produkty odbijające światło, które wizualnie zwiększają wymiary wnętrz i sprawiają, że aranżacje przedpokoju są dobrze rozświetlone. Sprawdź także porady ekspertki: Jakie meble do przedpokoju wybrać?

Wystrój przedpokoju w bloku - może szafa wnękowa?

Zastanawiając się, jak urządzić przedpokój w bloku, warto wziąć pod uwagę możliwość wykonania szafy wnękowej. Jest to element wyposażenia, który zagospodaruje pewną przestrzeń użytkową. Jednak będzie w stanie pomieścić odzież wierzchnią i zwiększy funkcjonalność przedpokoju. Szafa wnękowa nie powinna nadmiernie ograniczać możliwości swobodnego przemieszczania się po korytarzu. Możemy wykonać ją na końcu wąskiego przedpokoju i wykończyć lustrem. Dokładna lokalizacja szafy zależy oczywiście od kształtu, a także od oraz lokalizacji wnęk drzwiowych.

Wybierając szafy wnękowe zwróćmy też uwagę na sposób ich otwierania. Obecnie największa popularnością cieszą się produkty z drzwiami rozsuwanymi. Dzięki przesuwanym drzwiom nie ograniczamy powierzchni korytarza podczas zamykania i otwierania szafy. Czasem jest to jedyne możliwe do zastosowania rozwiązanie, które nie ograniczy swobody użytkowania pomieszczenia. Więcej o szafach przesuwnych wnękowych znajdziesz w tym artykule.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Pomysły na przedpokój - ponadczasowe lustro

Lustro w przedpokoju jest uniwersalnym rozwiązaniem. Możemy je wykorzystać w pomieszczeniu o dowolnych rozmiarach. Dzięki odpowiedniej lokalizacji tego elementu wyposażenia możemy wizualnie poprawić proporcje pomieszczenia. Mały przedpokój wpisujący się w kształt kwadratu możemy wykończyć lustrem umieszczonym na ścianie przeciwległej do drzwi wejściowych. Dzięki temu przestrzeń wizualnie się powiększy, a jej proporcje zostaną wyrównane. W wąskich korytarzach lepiej będzie wykonać duże lustro na ścianie bocznej. Dobór produktu o odpowiednich wymiarach może wizualnie poszerzyć pomieszczenie.

Pomysły na przedpokój z wykorzystaniem luster wyglądają bardzo efektownie. Skutecznym rozwiązaniem okazuje się umieszczenie lustra na dwóch przeciwległych ścianach. W ten sposób uzyskamy efekt wizualnego powiększenia i poszerzenia przestrzeni. Interesująco prezentują się także szafy wnękowe wykończone lustrzaną taflą. Obecnie jest to jedno z popularniejszych rozwiązań dedykowanych do przedpokoju w bloku.

Projekty przedpokoju otwartego na salon - dobry pomysł?

W nowoczesnym budownictwie odchodzi się już od ciasnych, słabo doświetlonych pomieszczeń. Znacznie popularniejsze stają się korytarze otwarte przewidziane już na etapie projektu i rozkładu pomieszczeń w mieszkaniu. Takie rozwiązanie możemy także wykorzystać w blokach starszego typu. Przedpokój otwarty na salon czy kuchnie wydaje się bardziej przestronny. Co więcej, brak drzwi przejściowych sprawi, że w przedpokoju pojawi się więcej naturalnych promieni słonecznych. Z pewnością warto rozważyć taką opcję. Przedpokój otwarty na salon wykonamy poprzez wyburzenie ściany. Odcięcie pomiędzy dwoma pomieszczeniami można zaakcentować innym odcieniem podłogi bądź całkowicie z niego zrezygnować. W nowoczesnych mieszkaniach jedynym wyznacznikiem obu stref stają się elementy wyposażenia. Tuż przy końcu korytarza możemy ustawić wygodne siedzisko, z którego można będzie korzystać w obu pomieszczeniach. Dzięki temu stworzymy ciekawy, spójny efekt aranżacyjny.

Niestandardowy sposób wykończenia ścian w nowoczesnym przedpokoju

Mała przestrzeń przedpokoju w bloku nie musi być wcale monotonna. W ofertach handlowych znajdziemy wiele sposobów na wykończenie ścian. Oprócz wszechobecnych farb, możemy zainwestować także w nowoczesne tynki dekoracyjne. Najczęściej są to produkty sprzedawana w postaci pasty, którą należy rozcieńczyć z wodą i nałożyć na czystą ścianę. W małym przedpokoju dobrze sprawdzają się stiuki. Mogą one imitować kamień naturalny i świetnie sprawdzają się na jednej ścianie niewielkiego pomieszczenia. Innym, często wybieranym materiałem są tynki strukturalne. Na mokrym tynku strukturalnym odciska się wybrane wzory. W ten sposób jedna z naszych ścian może przypominać stary mur lub cegłę.

Jeszcze innym ciekawym rozwiązaniem są drewniane panele. Te również wykonujemy na wybranym fragmencie ściany. Dobrze dobrany panel drewniany będzie zwracał na siebie uwagę i świetnie sprawdzi się w aranżacjach zainspirowanych stylem naturalistycznym.

Aranżacja przedpokoju szyta na miarę

Podczas tworzenia wystroju przedpokoju musimy zwrócić szczególną uwagę na jego kształt. Najłatwiej będzie urządzić pomieszczenia wpisujące się w kształt zbliżony do kwadratu. Niestety w większości mieszkań znajdziemy wąski przedpokój. Dodatkowym utrudnieniem okazuje się lokalizacja łazienki, która często przypada naprzeciwko drzwi wejściowych. W tym wypadku warto zwrócić szczególną uwagę na kolor drzwi wewnętrznych. Najlepiej byłoby, gdyby drzwi do łazienki i pozostałych pomieszczeń były dobrze dopasowane do ściany. Zbyt kontrastujące kolory skrzydła i futryny będą silnie przyciągać uwagę. Znacznie lepszym pomysłem okazuje się przyciągnięcie uwagi do bardziej estetycznych elementów wyposażenia. W przedpokoju może znaleźć się miejsce na elegancki obraz czy decydującą o wystroju fototapetę. Pamiętajmy jedynie aby nie przesadzić z ilością ozdób. Mały przedpokój najlepiej prezentuje się w wersji minimalistycznej. Zbyt dużo elementów dekoracyjnych mogłoby sprawić wrażenie przytłoczenia i braku spójności.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły