Dom bez wiatrołapu

W dzisiejszych czasach możemy już kupić szczelne drzwi oraz okna, dzięki którym zapewniamy odpowiednią izolację. Wiąże się to z coraz mniejszym zainteresowaniem przedsionkami. Podczas tworzenia nowych domów coraz częściej rezygnuje się z wiatrołapu, bowiem wiele osób uważa, iż jest to już niepraktyczne oraz niemodne rozwiązanie.

Wysokiej jakości drzwi i szczelne okna zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną. Dzięki temu nie ma konieczności tworzenia dodatkowego buforu w postaci wiatrołapu. Zewnętrzne drzwi coraz częściej prowadzą bezpośrednio do przedpokoju, a czasem nawet do salonu. Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, iż jest ono bardzo estetyczne i eleganckie. Z kolei przeciwnicy zaznaczają, iż jest to rozwiązanie, które sprawdza się jedynie w cieplejszym klimacie.

Co więcej brak wiatrołapu pozwala na zaoszczędzenie powierzchni użytkowej domu pod inne cele. Wprawdzie i tak miejsce, w którym będzie można pozbyć się płaszcza i zdjąć buty będzie niezbędne, ale podobnie jak w mieszkaniach rolę tę od wiatrołapu może przejąć przedpokój.

Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!

Dom z wiatrołapem

Nowoczesne wiatrołapy projektuje się w taki sposób, aby oprócz izolacji termicznej mogły pełnić inne, praktyczne funkcje. W niektórych domach z gabinetem wykorzystuje się je jako poczekalnie. Ciekawym pomysłem jest też wykorzystanie wiatrołapu jako spiżarki. W tym celu wystarczy oddzielić pewną część pomieszczenia za pomocą ścianki działowej. W wiatrołapach panuje niższa temperatura, dzięki czemu wszystkie przechowywane produkty żywieniowe utrzymują swoją świeżość i są zawsze pod ręką. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy nie posiadamy piwnicy.

Co najczęściej spotykamy w wiatrołapach? Szafki na buty, wieszaki na ubrania i duże zabudowane szafy. Znajdzie się tam zwykle również miejsce do siedzenia, na którym w spokoju założymy buty. Wiatrołap pełni w domu rolę "przechodnią". Wchodzimy do niego w brudnych butach, ale wychodzimy już bez nich. Dzięki temu ziemia, piasek i brud naniesiony do wiatrołapu z zewnątrz nie będzie roznoszony po całym domu przez osoby przechodzące przedpokojem. Poza kwestiami bufora cieplnego tę zaletę wiatrołapu należy uznać za najważniejszą.

A jakie jest Wasze zdanie na temat wiatrołapu? Czekamy na komentarze i opinie!


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 69,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły