Wstępny plan umeblowania salonu

Na wstępie powinniśmy zastanowić się nad wyborem stylu aranżacyjnego. Obecnie największą popularnością cieszą się aranżacje nowoczesne, które pasują do każdego wnętrza. Nowoczesny salon będzie połączeniem prostoty i elegancji. Nie możemy tu przesadzić ze zbyt dużą liczbą mebli. Lepiej będzie wprowadzić zasadę minimalizmu i kupić jedynie te meble, które będą stanowiły niezbędny element wyposażenia.

Alternatywą dla aranżacji nowoczesnych są salony klasyczne. Najlepiej sprawdzają się w przestronnych i dobrze doświetlonych pomieszczeniach. Istnieje tu bardzo duża dowolność w wyborze mebli. Zwróćmy jednak uwagę, by ich ilość nie była zbyt przytłaczająca. Masywne wykonane komody czy stylizowane regały nadają się jedynie do przestronnych salonów. Umieszczenie ich w małych salonikach wizualnie zmniejszy przestrzeń i utrudni możliwość swobodnego przemieszczania się po pomieszczeniu.

W przypadku salonów połączonych z kuchnią warto zastosować jedną, spójną stylistykę aranżacyjną. Meble w obu pomieszczeniach powinny ze sobą współgrać. Dobierzmy je pod względem koloru oraz stylistyki. Jeśli chcemy wizualnie oddzielić oba pomieszczenia, wówczas wystarczy jedynie inna barwa podłogi.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele pomp ciepła

Szukasz nowoczesnej pompy ciepła do ogrzewania swojego domu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele.

Przeznaczenie salonu

Po wyborze stylu aranżacyjnego powinniśmy odpowiedzieć sobie na dwa proste pytania. Czy w salonie będziemy zjadać posiłki oraz czy będą w nim nocowali goście? Salon z jadalnią powinien być wyposażony w odpowiedni stół. Warto dopasować jego rozmiar do ilości użytkowników. Jeśli salon jest dość mały, wówczas pomyślmy nad zakupem stołu rozkładanego. Z kolei jeśli nie chcemy zjadać posiłków w tym pomieszczeniu, z pewnością wystarczy nam niewielka ława.

Pamiętajmy także, że salony w których mają nocować goście powinny być wyposażone rozkładaną sofę. Jeśli posiadamy inne pomieszczenie do spania, wówczas lepiej będzie umieścić w salonie wygodną kanapę. Pamiętajmy, że kanapa zapewnia większy komfort siedzenia, a jednocześnie wygląda bardziej reprezentatywnie.

Dopasowanie mebli do rozmiarów pomieszczenia

To kluczowy parametr, który zadecyduje o komforcie użytkowym całego salonu. Obecnie coraz częściej przyjmuje się zasady minimalizmu. W nowoczesnych salonach umieszcza się jedynie te meble, które faktycznie będą tam niezbędne. W ten sposób gwarantujemy sobie większą powierzchnię użytkową salonu. Jest to szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń, których powierzchnia nie przekracza 25 m2.

Pamiętajmy, że zbyt duża ilość mebli w salonie będzie powodowała wrażenie przytłoczenia. Duże masywne meble sprawdzą się jedynie w przestronnym pomieszczeniu, zainspirowanym stylem klasycznym. W tym wypadku możemy pozwolić sobie na dużą dowolność w wyborze najodpowiedniejszych konstrukcji.

Wybór barw

Meble do salonu powinny mieć zdecydowany kolor. Nie bójmy się intensywnych odcieni, które wizualnie ożywiają wnętrza. Barwy mają szczególne znacznie w przypadku niewielkich pomieszczeń. Przeważnie wybieramy do nich jasne, stonowane kolory ścian, które wizualnie powiększają pomieszczenie.

Dobrym kontrastem są skórzane sofy i kanapy o ożywionej barwie. Takie elementy wyposażenia mogą elegancko podkreślić walory wizualne salonu. Unikajmy natomiast zbyt ciemnych mebli. Co prawda mogą się elegancko komponować z pozostałymi elementami wyposażenia, jednak dużą niedogodnością będzie osadzający się na nich kurz. Nawet najmniejsze drobinki kurzu będą natychmiast widoczne, a to z kolei wiąże się z koniecznością częstego sprzątania.

Wybierając barwy mebli możemy kierować się uniwersalną zasadą. Do jasnych ścian wybieramy meble w kontrastowych kolorach. Z kolei do ścian o intensywnej barwie wybieramy meble jasne i bardziej stonowane. Ciekawą kompozycją jest także połączenie jasnych mebli oraz kontrastowych sof i kanap. Bardzo dużą popularnością cieszą się skórzane siedziska w intensywnym czerwonym, bordowym oraz pomarańczowym kolorze. Tego typu meble stanowią eleganckie uzupełnienie salonów zainspirowanych nowoczesnym stylem aranżacyjnym.

Komfort użytkowy

Meble do salonu powinny być komfortowe i wygodne. Dotyczy to głównie siedzisk. W ofertach handlowych coraz częściej pojawiają się sofy i kanapy z niskim oparciem. Takie nowoczesne modele mebli wyglądają bardzo atrakcyjnie, jednak nie zapewnią nam wysokiego komfortu użytkowego. Jeśli chcemy wygodnie wypoczywać i oglądać telewizje w salonie, wybierzmy siedziska z oparciem, które podpiera całe plecy. Najwygodniejsze podparcia są wyprofilowane do krzywizn anatomicznych ciała, a ich wysokość sięga aż do kręgów szyjnych siedzącej osoby. Wysokie, wyprofilowane oparcie będzie korzystnie wpływać na komfort wypoczynku oraz na zdrowie kręgosłupa.

Zadbajmy też o odpowiednią wysokość stolika lub ławy. Powinniśmy móc z niej korzystać bez nadmiernego pochylania pleców.

Chcąc zwiększyć komfort użytkowy salonu zadbajmy też o funkcjonalne schowki. W każdym salonie przyda się funkcjonalna komoda bądź mały regał w którym będziemy mogli ukryć różnorodne drobiazgi. Najbardziej komfortowe komody i regały posiadają przynamniej jedną wysuwaną szufladę oraz kilka niewielkich półek.

Jak dokonać prawidłowego wyboru podczas zakupów?

Podstawą jest dokładne wymierzenie mebli oraz rozmiarów salonu. Najpierw ustalmy jaką wielkość powinien mieć dany mebel, a dopiero później wybierzmy konkretną konstrukcję. Pamiętajmy, że w dużym salonie meblowym każdy produkt wydaje się mniejszy niż jest w rzeczywistości. W efekcie wiele osób kupujących „na oko” wybiera mebel, który posiada zbyt duże gabaryty.

Kolejną ważną kwestią jest dokładne obejrzenie mebli przed dokonaniem zakupu. Zasiądźmy na sofach, otwórzmy szafki komód, obejrzyjmy wszystkie mocowania i upewnijmy się, że meble spełniają nasze oczekiwania. Co prawda każdy mebel można też zwrócić na zasadach reklamacji. Jednak jest to dość żmudny proces, który może nas kosztować wiele nerwów.

Trzecia istotna kwestia dotyczy ceny mebli. Nie sugerujmy się jedynie tym parametrem. Równie ważny będzie design oraz jakość mebli. Najtańsze konstrukcje są z reguły najmniej trwałe i nie wyglądają tak efektownie. Jeśli zależy nam na trwałym, funkcjonalnym oraz efektownym rozwiązaniu, wówczas znacznie lepiej będzie kupić produkty ze średniej lub wyższej półki cenowej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły