Jakie meble powinny znaleźć się w salonie?

Wszystko zależy od rozmiarów pomieszczenia, specyfiki życia domowników, ich wymagań oraz liczebności. Możemy jednak przyjąć, że w każdym salonie powinien znaleźć się zestaw wypoczynkowy (np. sofa z fotelami), stolik kawowy, szafka pod telewizor oraz regał w którym ukryjemy drobne przedmioty codziennego użytku. W pomieszczeniach o większych gabarytach możemy pozwolić sobie na wybór większej liczby mebli. W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się też połączenie salonu z jadalnią. Aby to osiągnąć musimy dokupić co najmniej stół (najlepiej rozkładany) oraz kilka dopasowanych krzeseł.

Ile kosztują zestawy wypoczynkowe?

Ceny zestawów wypoczynkowych cechują się dużą rozbieżnością. Najbardziej ekonomiczne oferty odnajdziemy w dużych sieciach handlowych (np. w IKEA czy salony Bodzio). Za zestaw składający się z tapicerowanej, dwuosobowej sofy oraz dwóch foteli zapłacimy od 1 200 zł w górę. Ostateczna cena zależy od jakości materiału wykończeniowego oraz kształtów i rozmiarów mebli. Musimy jednak pamiętać, że najtańsze zestawy wypoczynkowe nie odznaczają się wysoką jakością wykonania. Za produkty ze średniej półki cenowej trzeba już zapłacić powyżej 1 600 zł. Jeszcze więcej zapłacimy za tapicerowane zestawy dostępne w renomowanych salonach meblowych (np. Kler). Za trzyosobową sofę oraz dwa fotele zapłacimy tu przynajmniej 2 500 zł. Warto jednak podkreślić, że są to produkty wykonane z najlepszych jakościowo tkanin.

Niektórzy inwestorzy szukają bardziej efektownych zestawów wypoczynkowych. Ciekawą opcją będzie zakup produktów z Eko-skóry bądź skóry naturalnej. Proste, dobre jakościowo zestawy z Eko-skóry nabędziemy już od ok. 3 000 zł. Zakup produktów z dobrej jakościowo skóry naturalnej będzie wydatkiem rzędu 4 500 – 8 000 zł. Górna granica cenowa jest trudna do ustalenia, bowiem w ofertach handlowych znajdziemy także luksusowe zestawy, kosztujące ponad kilkanaście tysięcy złotych.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat kosztów różnego rodzaju  mebli wypoczynkowych, zapraszamy do zapoznania  się z tym artykułem.

Koszt zakupu stolika kawowego, szafki pod TV i zestawu mebli

Standardowe stoliki kawowe mają rozmiary 80/90 na 150 cm. Są dostępne w wielu sklepach i salonach meblowych, a różnorodność ofert jest bardzo duża. Najtańsze będą produkty wykonane ze zwykłej sklejki. Cena zakupu może rozpoczynać się już od 130 zł. Nieco większym (ale i znacznie bardziej efektownym) rozwiązaniem będzie kupno produktu drewnianego. Za niewielki, lakierowany stolik kawowy zapłacimy od 250 zł w górę. Ciekawym rozwiązaniem jest też zakup modelu z blatem wykonanym z hartowanego szkła. Tego typu stoliki kawowe dobrze komponują się w salonach zainspirowanych stylem nowoczesnym. Za dobry jakościowo, prosty stolik trzeba będzie zapłacić przynajmniej 300 zł. Jednak produkty wzbogacone o efektowne zdobienia bądź dodatkowe szuflady mogą już kosztować około 700 – 800 zł.

Z kolei szafki pod telewizor nabędziemy już od 200 zł. Będzie to niewielki produkt ze sklejki o rozmiarach oscylujących wokół 40 x 125 cm. Szafki w tej kategorii cenowej posiadają jedynie odsłonięte półki. Za lepszy jakościowo produkt wyposażony w drzwiczki (najczęściej szklane) musimy już zapłacić przynajmniej 400 zł. Jeszcze droższe będą przestronne szafki pod telewizor wyposażone w przeszklenia i pojemne szuflady. Ich ceny niejednokrotnie przekraczają 600 zł. W podobnej cenie nabędziemy większą, prostą szafkę z drewna. Za bardziej rozbudowaną wykonaną z najlepszych gatunków drewna trzeba często zapłacić powyżej 900 zł. W owej cenie zawierają się już ozdobne szuflady oraz półki z przeszkleniami. W niektórych modelach montowane jest także oświetlenie LED, które dla wielu użytkowników może być atrakcyjnym wizualnym dodatkiem.

Ciekawym rozwiązaniem jest zakup całej meblościanki. W skład takiego zestawu najczęściej wchodzi szafka pod telewizor, półka wisząca oraz dwie szafki stojące. Pamiętajmy, że zakup gotowego zestawu mebli będzie bardziej ekonomiczny niż kupno wszystkich produktów pojedynczo. Dodatkowo zyskujemy pewność, iż wszystkie meble będą do siebie dobrze dopasowane (pod względem kolorów, rozmiarów oraz stylistyki).

Najtańsze meblościanki wykonuje się z cienkiego laminatu. Ich ceny rozpoczynają się już od 400 zł za komplet. Nie charakteryzują się jednak specjalną trwałością, a jakość ich wykonania często pozostawia wiele do życzenia. Małą meblościankę nieco wyższej jakości zapłacimy już przynajmniej 800 zł.

Coraz większą popularnością w salonach meblowych cieszą się meblościanki wykonane na wysoki połysk (dobry jakościowo laminat bądź płyta MDF). Cena jest uzależniona od rozmiarów i wyposażenia meblościanek. Waha się pomiędzy 1 000, a 1 500 zł. Za bardziej rozbudowany zestaw mebli do salonu zapłacimy powyżej 3 000 zł. W cenę zazwyczaj wchodzi pełne oświetlenie LED, przeszklone drzwiczki szafek oraz dobre jakościowo systemy wysuwania szuflad.

Eleganckie regały

W niektórych salonach nie sprawdzi się gotowa meblościanka. Jej miejsce zajmuje szafka pod telewizor oraz praktyczny regał. W ofertach dużych sklepów najczęściej spotykamy niskie regały i kredensy o szerokości 100 – 200 cm, oraz wysokości 100 do 120 cm. Najtańsze będą proste produkty ze sklejki. Tego typu niewielkie regały są już dostępne od około 200 zł. Za nieco lepsze i większe modele stworzone z drewna zapłacimy przynajmniej 650 zł. Produkty dostępne w owej cenie posiadają już eleganckie drzwiczki, proste szuflady, a czasem nawet atrakcyjne przeszklenia. Jednak za produkty o najwyższej jakości wykonania trzeba czasem zapłacić nawet ponad 2 600 zł.

Alternatywą dla niskich regałów i kredensów są meble wysokie (w wysokości dochodzącej do 200 cm). Jest to rozwiązanie dedykowane do niewielkich salonów w których należy dbać o funkcjonalne zagospodarowanie wolnej powierzchni użytkowej. Najtańsze wysokie regały znajdziemy w sieciówkach. Koszty rozpoczynają się już od 130 zł. Produkty ze średniej półki cenowej będą wydatkiem rzędu 600 - 800 zł. Jednak za najwyższej jakości modne regały z podświetleniem, szufladami, półkami i przeszkleniami zapłacimy nawet o 1 000 zł więcej. Z reguły są to już produkty wykonywane na indywidualne zamówienie windujące koszt umeblowania salonu pod sufit.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele pomp ciepła

Szukasz nowoczesnej pompy ciepła do ogrzewania swojego domu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele.

Stół i krzesła

Zestaw składający się ze stołu i krzeseł nie jest standardowym uzupełnieniem salonu, jednak stanowi ciekawy funkcjonalny dodatek. Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, których powierzchnia użytkowa przekracza 25 m2. W ofertach popularnych producentów znajdziemy tanie zestawy składające się z małego stolika oraz czterech krzeseł. Najtańsze będą modele z metalowymi nóżkami. Cena zestawu rozpoczyna się już od 400 zł. Jednak zestawy wyższej jakości wykonane z drewna będą kosztowały przynajmniej 1 000 zł (4 krzesła) lub 1 500 (za zestaw sześcioosobowy). Owe produkty mogą posiadać ciekawe zdobienia i tapicerowane siedziska. Oferta producentów jest tak duża, że z łatwością dopasujemy zestaw do własnych wymogów oraz upodobań. Najdroższe zestawy składające się z wysokiej jakości zdobionego stołu oraz 6 krzeseł mogą kosztować ponad 3 000 zł. Zwróćmy jednak uwagę, że większość drogich modeli stołów posiada możliwość wygodnego składania blatu. Dzięki temu mogą zajmować mniejszą powierzchnię użytkową i stanowić element wyposażenia salonów o niedużym metrażu.

Ile kosztuje umeblowanie salonu?

Jako przykład posłuży nam salon o powierzchni 25 m2. Wyposażymy go w kilka niezbędnych mebli w różnych wariantach cenowych. Koszt umeblowania salonu wyniesie w takim wypadku:

W wersji ekonomicznej:

 • Tapicerowany zestaw wypoczynkowy – 1 200 zł
 • Stolik kawowy – 130 zł
 • Szafka pod telewizor – 200 zł
 • Regał – 130 zł
 • Stół i cztery krzesła – 400 zł

Koszt umeblowania salonu w wariancie ekonomicznym wyniósł 1 960 zł.

W wersji standardowej:

 • Zestaw wypoczynkowy – 1 600 zł
 • Meblościanka – 1 250 zł.
 • Drewniany stół i cztery krzesła – 1 000 zł.

Koszt umeblowania salonu w wariancie pośrednim wyniósł 3 850 zł.

W wersji luksusowej:

 • Skórzany zestaw wypoczynkowy – 8 000 zł.
 • Meblościanka – 2 200 zł.
 • Niski regał drewniany – 2 600 zł.
 • Stół i sześć krzeseł – 3 000 zł.

Koszt umeblowania salonu w wariancie luksusowym wyniósł 15 800 zł.

Jak wynika z powyższych kalkulacji, koszty umeblowania salonu mogą być bardzo zróżnicowane. Produkty z poszczególnych wariantów cenowych można ze sobą łączyć, dlatego nasze wyliczenia stanowią jedynie wartości orientacyjne.

Pamiętajmy jedynie, że przed zakupem mebli do salonu warto wszystko dobrze rozplanować i zapoznać się z ofertami kilku producentów. Czasem okazuje się, że ceny podobnych mebli dostępnych w dwóch różnych sklepach mocno się od siebie różnią. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie przejrzenie stron www salonów meblowych i większych sieci handlowych.

Warto również pamiętać, że kompletny koszt remontu, wykończenia i umeblowania salonu można samodzielnie obliczyć na odpowiednim kalkulatorze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły