Połączenie salonu z jadalnią i kuchnią

Salon dla rodziny z dziećmi powinien być możliwie jak najbardziej przestronny. Dobrze będzie połączyć go z jadalnią oraz kuchnią. Dzięki temu rodzice będą mieli stałą kontrolę nad poczynaniami swoich pociech. Ponadto osoba przygotowująca posiłki będzie w stałym kontakcie z domownikami. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej widzimy połączone pomieszczenia, które gwarantują wysoki komfort użytkowy. Warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania domu.

Pamiętajmy, że aranżacja salonu dla kilkuosobowej rodziny powinien posiadać przynajmniej 25 m2. Jeśli chcemy połączyć pomieszczenie z kuchnią i jadalnią, dodajmy kolejne 15 m2. Tak duże pomieszczenie z pewnością pomieści wszystkie meble, a jednocześnie umożliwi wypoczynek w komfortowych warunkach. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest także oddzielenie małego fragmentu strefy kuchennej od naszego salonu. Możemy je wykonać za pomocą lekkiej ścianki z płyt kartonowo gipsowych. Oddzielenie fragmentu kuchni da nam możliwość ukrycia niektórych produktów i ewentualnego bałaganu. Kuchnia całej rodziny nie będzie zawsze idealnie czysta. Zakrycie fragmentu blatu roboczego zapewni nam większe poczucie prywatności podczas przygotowywania posiłków. Dodatkowo może także sprawić, że salon z aneksem kuchennym przybierze niecodzienny, atrakcyjny design.

Wskazówka: połączenie salonu z kuchnią i jadalnią nie sprawdza się w przypadku pomieszczeń o powierzchni poniżej 25 m2. Rodzina z dziećmi wymaga większej liczby siedzisk, rozbudowanych mebli kuchennych, zwiększonej powierzchni blatów roboczych oraz większego stołu. Upchanie ich wszystkich na zbyt małym metrażu może zmniejszyć komfort użytkowy całego pomieszczenia.

Aranżacja salonu dla rodziny z dziećmi - wybór barw 

Wybór barw ma ogromne znaczenie dla walorów dekoracyjnych naszego salonu. Warto przemyśleć kwestię koloru ścian, podłóg i mebli. Barwy pastelowe wizualnie powiększą wnętrze i nadadzą mu eleganckiego wyglądu. Jednak uważajmy z zakupem jasnych mebli i elementów wyposażenia. Pamiętajmy, że wywabianie plam z jasnej tapicerki bądź skóry jest dość trudne. Dlatego w salonie dla rodziny z dziećmi bardziej polecane są meble w zdecydowanych, nieco ciemniejszych barwach.

W salonie dobrze komponują się siedziska zielone, brązowe, a nawet bordowe. Owe kolory podkreślają nowoczesną stylistykę wnętrza, a ewentualne plamy powstające na ich powierzchni są mniej widoczne. Dla kontrastu możemy pomalować ściany na jasny kolor, który odbija promienie słoneczne.  Zwróćmy uwagę na zestawienie kolorystyczne mebli i ścian. Pamiętajmy, że zastosowanie samych ciemnych barw spowoduje wizualne zmniejszenie wnętrza. Dlatego znacznie funkcjonalniejszym sposobem jest zastosowanie kontrastów.

Siedziska w salonie mogą być dodatkowo ozdobione kolorowymi poduchami, które zwrócą uwagę najmłodszych użytkowników. Wielobarwny, kontrastowy salon z pewnością będzie dla nich bardziej atrakcyjny, niż pomieszczenie o monotonnych barwach.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Bezpieczne meble

Salon dla rodziny z dziećmi powinien być bezpiecznym pomieszczeniem, w którym każdy użytkownik będzie czuł się swobodnie. Pamiętajmy o tym podczas wybierania naszych mebli. Unikajmy produktów o ostrych krawędziach. Małe dziecko z pewnością niejednokrotnie wpadnie na meble podczas zabawy. Aranżacja salonu dla rodziny z dziećmipowinna uwzględniać rezygnację ze szklanych ław oraz stołów. Tego typu produkty nie wytrzymują zbyt dużych obciążeń dynamicznych i mogą ulec uszkodzeniu. Hartowane szkło rozpada się na małe, bardzo ostre drobinki, które stanowią zagrożenie dla najmłodszych użytkowników. Zatem lepszym pomysłem będzie wybór drewnianego stołu, bądź nowoczesnej ławy wykonanej z tworzyw sztucznych. W ofertach handlowych znajdziemy wiele mebli zapewniających bezpieczeństwo każdemu użytkownikowi. Z pewnością dopasujemy je zarówno do aranżacji zainspirowanych stylem klasycznym jak i nowoczesnym.

Podczas wyboru siedzisk oraz stołów zwróćmy także uwagę na ich wysokość. Jeśli po salonie będą poruszały się bardzo małe dzieci, wówczas warto pomyśleć o dokupieniu małego zestawu mebli. Dziecko powinno mieć możliwość wygodnej zabawy i spożywania posiłków w wyprostowanej pozycji ciała. Nasze meble nie powinny być zatem zbyt duże, ani masywne. Pamiętajmy, że dostosowanie siedzisk do potrzeb najmłodszych użytkowników zaowocuje w przyszłości. Dziecko utrwali sobie nawyki poprawnego siedzenia, a ryzyko wystąpienia wad kręgosłupa będzie znacznie mniejsze.

Oświetlenie

Użytkownicy salonu z pewnością będą wykonywali w nim wiele różnych czynności. Dlatego warto zadbać o zapewnieniu kilku niezależnych źródeł światła. Najważniejszym źródłem za dnia powinno być oświetlenie naturalne. Pomyślmy o tym na etapie wyboru projektu budowlanego. Przestronne okna ścienne wprowadzą do naszego wnętrza dużo promieni słonecznych i zapewnią wygodne użytkowani salonu. Światło nie powinno jednak razić nas w oczy i odbijać się od telewizora. Nie ma z tym problemu jeśli salon znajduje się od strony północnej. Jednak południowa orientacja pomieszczenia może już stwarzać pewne niedogodności. Dlatego przemyślmy kwestię wyboru zaciemniających rolet okiennych, które dozują liczbę promieni słonecznych docierających do wnętrza. Skutecznym sposobem będzie też umieszczenie sofy i telewizora bezpośrednio przy ścianach przeciwległych do okna.

Drugim istotnym źródłem będzie oświetlenie sztuczne. W salonie dostosowanym dla całej rodziny najlepiej sprawdzi się oświetlenie kierunkowe. Pamiętajmy też o oświetleniu stołu bądź ławy. W pomieszczeniu o metrażu 30 m2 powinny znaleźć się przynajmniej trzy niezależne punkty świetlne o różnym natężeniu. Dzięki temu nasze pomieszczenie stanie się bardziej uniwersalne i dopasowane do zmiennych wymagań rodziny. Dodatkowa lampa podłogowa uprzyjemni nam wieczorny wypoczynek i wprowadzi do wnętrza przyjemny nastrój.

Czy warto płacić za projekt aranżacji salonu?

W ofertach handlowych znajdziemy ogromną liczbę mebli i elementów wyposażenia salonu. Każdy z nich wprowadzi do naszego pomieszczenia nieco inny charakter. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na wykonanie profesjonalnego projektu aranżacyjnego. Projektant będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby użytkowe całej rodziny. Jego rady i rozwiązania mogą podnieść walory estetyczne całego wnętrza. Zakup projektu jest szczególnie polecany w przypadku salonów o skomplikowanym kształcie (np. na poddaszu z wieloma skosami). Samodzielne działania polecamy jedynie osobom, które mają przynajmniej podstawową wiedzę na temat aranżowania salonu dla całej rodziny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły