Salon w stylu skandynawskim – porady, inspiracje, sprawdzone pomysły
Urządzanie salonów w stylu skandynawskim to coraz popularniejszy trend w architekturze wnętrz. Jasne, przestronne pomieszczenia urządzone z prostotą, ale i ze smakiem urzekają i przyciągają coraz większe rzesze zwolenników. Naturalistyczna stylistyka i elegancki minimalizm pozwalają tworzyć przepiękne i niebanalne aranżacje.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie salonu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Styl skandynawski w salonie – założenia i inspiracje
Salon w stylu skandynawskim to minimalizm i prostota
Inspiracją do zapoczątkowania stylu skandynawskiego w architekturze wnętrz, były kraje dalekiej północy, gdzie od wieków stosowano jasne kolory i naturalne elementy dekoracyjne, aby wprowadzić do wnętrz światło, ciepło i przytulny klimat.
Styl skandynawski od kilku lat zajmuje czołowe miejsce w rankingach 10 pomysłów na salon w stylu skandynawskim. Charakteryzuje się on przede wszystkim minimalizmem, polegającym na wprowadzaniu do wnętrza jak najmniejszej ilości mebli i przedmiotów codziennego użytku, pozostawiając sporo wolnej, jasnej przestrzeni. Styl skandynawski to również spokój i naturalne piękno, połączone z wygodą i przytulnością.
Salon w skandynawskim stylu to również prostota i praktycyzm. Niezagracone pomieszczenie i proste formy mebli to wygoda i niezwykła funkcjonalność. Urządzanie salonu w tym stylu to również spora oszczędność dla domowego budżetu. Styl skandynawski bowiem preferuje tylko podstawowe wyposażenie, bez zbędnych elementów.
Styl skandynawski bliżej natury
Magia stylu skandynawskiego polega przede wszystkim na bliskości z naturą. Materiały, z których wykonane są elementy wyposażenia, to przede wszystkim bielone drewno, kamień i naturalne tkaniny.
Te naturalistyczne elementy stosuje się nie tylko do meblowania pomieszczeń. Wykłada się nimi również ściany podłogi, sufity czy schody. Nikogo nie zdziwią tu również dodatki czy dekoracje wykonane ze starych zużytych, ale odświeżonych przedmiotów, jak świeczniki, doniczki, ale również szafki czy krzesła.
Styl skandynawski to również minimalistyczne dodatki, oczywiście gustowne i naturalne. Poduszki i pledy, które są oryginalną, a zarazem funkcjonalną dekoracją salonu, wykonane są rzecz jasna z wełny, lnu lub innych naturalnych włókien.
Naturalna kolorystyka w stylu skandynawskim
Styl skandynawski, nawiązując do klimatu i scenerii dalekiej północy, preferuje jasną i stonowaną kolorystykę. Biele i beże to najważniejsze kolory tego stylu, które wprowadzają do wnętrza świeżość, czystość i naturalną jasność.
Podstawowe kolory przełamane zostają mocniejszymi akcentami, ale również utrzymanymi w barwach natury. Brąz drewna, zieleń roślin czy szarość dodatków, nadają pomieszczeniom niecodziennego uroku.
Urządzając salon w stylu skandynawskim, stosuje się również barwę czarną lub czerwoną dla dodania wyrazistości wnętrzu. Jednak te kolory są w zdecydowanej mniejszości, a ich występowanie ogranicza się do niewielkich akcentów w postaci dodatków.
10 pomysłów na salon w stylu skandynawskim – aranżacja salonu
Drewno w roli głównej – podłogi i meble skandynawskie
Aranżacja salonu w skandynawskim stylu powinna skupić się przede wszystkim na wyborze odpowiedniej podłogi i mebli. Materiałem, z którego wykonuje się te elementy to przede wszystkim drewno. Podłogi czy meble z niego wykonane nawiązują do natury i stwarzają niepowtarzalny klimat.
Salon w stylu skandynawskim spełnia założenia stylu, jeśli podłogę wykonamy z desek w jasnym kolorze lub gdy zostaną one pobielone. Uzupełnieniem takiej podłogi może być dywan lub chodnik w proste geometryczne, wyraziste wzory.
Pokój dzienny w skandynawskim stylu to również jasne i funkcjonalne meble, które dodadzą wnętrzu lekkości. Ważne, żeby nie było ich zbyt wiele, aby zbytnio nie ograniczały przestrzeni użytkowej. Ich kształt powinien być prosty, pozbawiony zdobień i zbędnych dekoracji. Meble skandynawskie to również nawiązanie do natury. Idealnie sprawdzą się tu stoły czy blaty wykonane z litego drewna, czy wiklinowe komody i skrzynie.
Nieodzownym elementem wyposażenia salonu jest oczywiście kanapa i wygodne fotele. Aranżacja salonu w tym stylu zakłada bowiem, że jasne, przytulne wnętrze ma zachęcać domowników do odpoczynku i relaksu. A gdzie lepiej wypoczniemy, jeśli nie na wygodnej kanapie z miękkimi poduchami?
Aranżacja salonu - co na ścianie?
Ściany w skandynawskim stylu również mają kluczową rolę. Dobrze, jeżeli są wykończone naturalnymi materiałami, takimi jak kamień, cegła, ceramika czy drewno. Wszystko oczywiście w jasnych stonowanych barwach.
Aby ściany nie wyglądały zbyt monotonnie i nieciekawie, warto zaakcentować jedną z nich, lub choćby jej fragment, mocniejszym, ale zharmonizowanym kolorem. Idealnie sprawdzą się tu tapety czy naklejki ścienne nawiązujące do natury z niebieskimi, granatowymi, a nawet czarnymi akcentami.
Ważnymi elementami na ścianie są również dekoracje w postaci obrazów, ramek ze zdjęciami, zegarów czy drewnianych wieszaków. Na ścianie nie może również zabraknąć białych półek, na których można postawić wiklinowe szkatułki czy drewniane pudełeczka na drobiazgi.
Aranżacja okien i oświetlenie
Salon w stylu skandynawskim powinien być jasny i słoneczny z dużymi oknami. Dlatego na ich wystrój należy zwrócić szczególną uwagę. Nie mogą być one zasłonięte zbyt ciężkimi firanami czy grubymi zasłonami. Naturalne światło powinno bez ograniczeń wpływać do wnętrza i rozświetlać otoczenie. Do dekoracji okien wystarczą zwiewne, lekkie i subtelne firany. Jeśli koniecznie chcemy mieć również zasłony, niech będą one wykonane z delikatnych naturalnych tkanin.
Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!
Można nawet zupełnie zrezygnować z firan i zasłon. Pokój dzienny w skandynawskim stylu równie efektownie wygląda bez tych elementów. W ich miejscu idealnie sprawdzą się rolety wykonane z lnu lub bawełny. W ciągu dnia będą one podniesione, nie blokując dostępu do naturalnego światła, wieczorem natomiast można je opuścić, wprowadzając do wnętrza intymny nastrój.
Parapet okienny warto udekorować lampionami, świecami czy kwiatami, które ożywią i uatrakcyjnią pomieszczenie. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić z ilością dekoracji. Styl skandynawski nie toleruje bowiem przepychu i zbędnych przedmiotów.
Bardzo ważną rolę w dopełnieniu stylu skandynawskiego pełni oświetlenie. Podstawą jest oczywiście światło naturalne, ale równie istotne są również elementy sztucznego oświetlenia. Chodzi tu głównie o lampy z efektownymi abażurami, świece czy świetlne kule, które wieczorem wprowadzą do wnętrza nastrojowe, rozproszone światło.
Salon w stylu skandynawskim – dodatki
Aranżacja salonu na styl skandynawski nie może obejść się również bez dodatków. Pełnią one bardzo ważną rolę. Bez nich jasny kolor na ścianie, podłodze czy meblach byłby zupełnie bez wyrazu. To dzięki nim ożywimy pomieszczenie, a aranżacja salonu zyska niepowtarzalny charakter.
Duże miękkie poduszki na kanapie czy fotelu dodadzą ciepła i uroku. Poza tym zapewnią przyjemny i miękki odpoczynek dla wszystkich domowników po ciężkim dniu. Nie możemy zapomnieć również o przytulnym pledzie lub kocu, który spełni rolę narzuty, lub ciepłego okrycia podczas długich zimowych wieczorów. Warto zaznaczyć, że elementy te powinny mieć zdecydowaną i kontrastową kolorystykę. Idealnie sprawdzą się tu czarne czy zielone pasy lub zawsze modna krata.
Salon w stylu skandynawskim nie może obejść się również bez dekoracyjnego szkła. Barwne wazony, kolorowe butelki czy świeczniki podkreślą charakter każdego wnętrza.
Salon z kuchnią – przestrzeń i funkcjonalność
Główne założenia stylu skandynawskiego wskazują na praktyczność i funkcjonalność. Łącząc kuchnię z salonem, w idealny sposób spełniamy te założenia.
Salon z kuchnią to idealny sposób na osiągnięcie większej przestrzeni i komfortu. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza gdy urządzamy mieszkanie na styl skandynawski. Dzięki takiej aranżacji pani domu nie będzie odosobniona, przygotowując posiłki dla rodziny.
Salon z kuchnią stwarza również możliwość wygospodarowania miejsca na jadalnię. Świetnie sprawdzi się w tej roli nawet niewielka przestrzeń, w której ustawimy rozkładany stół.
Doskonałym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem na połączenie tych dwóch pomieszczeń jest niewysoki drewniany barek, wyspa bądź blat. Mogą one pełnić funkcję stołu, ale jednocześnie dyskretnie zasłaniają część kuchni, której nie chcemy eksponować, np. zlewozmywak.
Aranżując salon połączony z kuchnią, należy pamiętać, że zarówno kolorystyka ścian, jak i umeblowanie muszą ze sobą współgrać. Efekt spójnej całości osiągniemy, stosując te same elementy wykończenia ścian, np. tapetę lub podobne dodatki i dekoracje na ścianie czy półkach.
Salon w stylu skandynawskim to hit ostatnich lat. W czasopismach i na stronach internetowych poświęconym aranżacji wnętrz zawsze można znaleźć 10 pomysłów na salon w stylu skandynawskim. Prostota, minimalizm i niezwykła funkcjonalność tego stylu sprawia, że idealnie sprawdza się zarówno w dużych domach, jak i małych mieszkaniach.
Powiązane artykuły
-
Meble do salonu – ceny, rodzaje, nowoczesne i klasyczne – co wybrać?
-
Salon z aneksem kuchennym - porady, pomysły, projekty, aranżacje, inspiracje
-
Co na ścianę w salonie? Najlepsze propozycje wykończenia ścian
-
Salon w stylu prowansalskim - porady, inspiracje, kolory, aranżacje
-
Komplet mebli do salonu - co wybrać? Kilka sprawdzonych aranżacji!
-
Zielony salon inspiracją z natury - przykładowy wystrój
-
Jak pogodzić salon z sypialnią? TOP 3 najciekawsze rozwiązania
-
Aranżacje salonu z aneksem kuchennym krok po kroku - od czego zacząć urządzanie aneksu
-
Jakie kolory do salonu? Modne kolory ścian od ekspertki
-
Jak urządzić salon w bloku - aranżacje, projekty i sprawdzone pomysły
-
Stylowe meble do salonu? Jak urządzić gustowny, ciekawy salon?
-
Wystrój wnętrza salonu za rozsądne pieniądze - pomysły i sprawdzone rozwiązania
-
Urządzamy salon - jak sprawić, aby aranżacja salonu była wyjątkowa?
-
Koszt umeblowania salonu - meble na wymiar czy z salonu?
-
Pomysły na aranżację salonu dla rodziny z dziećmi
-
Jak wyeksponować telewizor na ścianie? TOP 5 najlepszych sposobów
-
Gdzie najlepiej kupić meble i meblościanki do salonu? Przegląd ofert sklepów
-
Jak urządzić salon z kominkiem?
-
Jak urządzić salon z szarą sofą?
-
Czarna kanapa i sofa - aranżacje salonu
-
Jak dobrać meble do salonu pod względem ceny i jakości?
-
Ile kosztują meble wypoczynkowe do salonu?
-
Ciekawe meble wypoczynkowe do salonu
Naturalne drewno jest niezastąpione w każdym wnętrzu, po prostu samograj. No i niebiesko-biała krata, mam wrażenie, że w Polsce niedoceniana :) Za plus stylu skandynawskiego muszę zaliczyć ogólną prostotę mebli, dzięki czemu zamiast na dekoracyjnych walorach można się skupić na jakości. Większość mebli dało się wyrwać za darmo z grupek ,,śmieciarka jedzie”, kilka pociągnięć pędzlem i jak nowe, zachęcam zresztą do takiego zero waste. Jak chodzi o miękkie komponenty, to stoi u nas sofa Malmo (bardzo szwedzka, jak sama nazwa wskazuje ;)) od firmy Puszman. Zdecydowaliśmy się w zasadzie w ciemno, bo to nie pierwszy zakup od tej marki i nigdy się nie zawiedliśmy, a mebel wzbogacony poduchami w kratę prezentuje się kapitalnie. Siedzisko a’la uszak, stolik kawowy typu wielka drewniana skrzynia, okrągła, beżowa pufa z którejś sieciówki jako podnóżek. W ramach dekoracji duży, geometryczny jeleń na ścianie, dwa obrazy z motywami roślinnymi oraz masa zdjęć w drewnianych ramkach. Cóż, aż żałuję, że nie ma tu jak wstawić zdjęcia, bo bym się pochwaliła :) Jak wróciłam po weekendzie (wyjeżdżaliśmy na czas urządzania, żeby zrobić drugiemu niespodziankę) to wbiło mnie w próg!