Urządzamy salon

Nietypowa aranżacja salonu?"/>Zaprojektowanie i urządzenie salonu nie jest prosta. Dobór zarówno mebli, jak i dodatków powinien być przeprowadzony bardzo uważnie, w oparciu o ogólną koncepcję, jak również wymiary i charakter pomieszczenia. Zbyt wiele elementów powoduje, że salon staje się przeciążony i ciasny, z kolei zbyt skromna aranżacja to zbyt wiele pustych, niezagospodarowanych powierzchni.

Do salonów z szerokimi oknami lub z wyjściem na taras znakomicie będą się prezentować jedna lub dwie sofy otaczające prosty, gustowny stolik. Możemy też dodać wzorzysty dywanik, którego kolor powinien współgrać z kolorem poduszek, tkanin i wiszących obrazów.

Biorąc pod uwagę, że czerń jest jedną z najbardziej stylowych barw wykorzystywanych w salonach, należy użyć jej jako koloru akcentowego, stosując go na przykład na okiennych futrynach, meblach lub sprzęcie RTV. Podkreśli to jasny odcień ścian i intensywność słonecznego światła wpadającego do wnętrza salonu.

Warto też zdecydować się na podwieszany sufit z klimatycznym oświetleniem w postaci lamp punktowych, udekorowany finezyjnym wentylatorem, który poza estetyką zafunduje nam przyjemny chłód podczas upalnych dni.

Aranżacja modernistyczna

Dążąc do uzyskania aranżacji modernistycznej powinniśmy rozpocząć od określenia wiodącego koloru w salonie. Najczęściej stosowany jest odcień bieli, rozświetlający pomieszczenie i świetnie współgrający z wachlarzem dodatkowych akcesoriów.

Standard naszego pokoju podniosą wykonane z białej skóry sofy nadające pomieszczeniu klasy i luksusowego wyglądu. Dla bardziej wyrazistego kontrastu idealnym kandydatem będą czarne meble z głębokim połyskiem, które możemy przyozdobić białymi bądź srebrnymi dodatkami. W centrum pomieszczenia umieszczamy kawowy stolik, a pod nim jasny dywan z długim włosiem. W ten sposób oprócz wyrafinowanej elegancji otrzymamy też przytulne i intymne gniazdko.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Pozostając przy temacie aranżacji modernistycznej, zamiast czarnych mebli możemy zastosować dodatki wykonane ze szkła. Szklany stolik do kawy lub szklane witryny i półki pod sprzęt RTV w połączeniu z nutką czerwonego akcentu w postaci dywanu lub dekoracyjnych poduszek serwują nam kolejny wystrój znakomity dla modernistycznego designu. Do kompletu możemy dorzucić kilka czerwonych i białych dodatków, takich jak wazy, misy, świeczniki czy ramki fotograficzne. Końcowy efekt uwydatnią śnieżnobiałe, nagie ściany, które skupią całą uwagę jedynie na naszej aranżacji. 

Urządzamy salon w stylu klasycznym aranżacji salonu

Aranżacje salonu utrzymanego w stylu klasycznym nie są proste do zaprojektowania. Musimy dokładnie dopasować każdy element, w przeciwnym wypadku wystrój będzie mało przekonujący, wręcz tandetny. Meble powinny odznaczać się typowym dla danej epoki stylem bez zbędnych dodatków. Możemy je jednak połączyć z niewielką ilością nowoczesnych dodatków i akcesoriów. Uzyskamy wówczas efekt płynnego przejścia, który znakomicie podkreśli elementy obydwu światów.

Meble zadziałają tutaj niczym wehikuł czasu fundując nam specyficzny klimat minionych lat. Sofy powinniśmy zaopatrzyć w stylowe, kolorowe poduszki lub alternatywnie w kolorowe lub stonowane narzuty, które będą wspaniale współgrać z barwnym dywanem i kwiatowymi kompozycjami. Oczywiście barwy i wzory zależą tutaj od epoki, którą chcemy wykorzystać w aranżacji salonu.

Również w zależności od epoki możemy przyozdobić nasze ściany żywą i różnobarwną koncepcją lub pozostać przy standardowej bieli. W przypadku białych ścian należy ograniczyć ilość dodatków do minimum, aby nie wystąpił tzw. przesyt, który sprawi, że nasz salon będzie bardziej przypominać pchli targ niż klasyczny retro-salon.

Efekt końcowy urządzenia salonu będzie zależał od odpowiednio dobranych mebli i kolorów ścian. Wszystkie elementy powinny być dobrane proporcjonalnie do powierzchni salonu. Wielkość i kształt powierzchni stanowią punkt zaczepienia, który będzie miał główny wpływ podczas dekoracji naszego wnętrza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły