Zabudowa w sypialni na poddaszu – po pierwsze stwórz własny plan

Wszystkie elementy wykończenia w sypialni na poddaszu wymagają starannego przemyślenia. Jest to podstawowa kwestia, na którą warto zwrócić uwagę przed stworzeniem własnej aranżacji. Na wstępie określmy możliwości pomieszczenia.

Największą funkcjonalnością odznaczają się pomieszczenia z wysokimi ściankami kolankowymi. Zlokalizowane wysoko skosy nie utrudnią możliwości swobodnego przemieszczania się po sypialni, a dodatkowo mogą podkreślić jej walory wizualne. Niższe skosy należy zagospodarować tak, by nie utrudnić sobie możliwości komfortowego użytkowania wnętrza. Dla przykładu, w sypialni z niskim skosem nie umieszczamy łóżka bezpośrednio przy najniższej strefie pomieszczenia. Zlokalizowane zbyt nisko skosy mogą okazać się bardzo niepraktyczne. Osoba wstająca z łózka musi mieć możliwość swobodnego wyprostowania. Zejście z łózka pod zbyt niskim skosem zwiększa ryzyko kontuzji.

Zabudowa w sypialni na poddaszu powinna uwzględniać nie tylko łóżko, ale i pozostałe meble. W sypialniach możemy ustawić pojemne szafy, komody i mniejsze szafki. Tuż przy wezgłowiu łózka warto ustawić niewielkie szafki nocne. To właśnie na nich można postawić delikatne lampki nocne, odłożyć książkę czy telefon. Zabudowa z szafkami nocnymi będzie bardziej praktyczna.

Chcąc urządzić pomieszczenie, przemyślmy lokalizację wszystkich podstawowych elementów wyposażenia. Łóżko w sypialni może znajdować się w miejscu centralnym, bądź w rogu pomieszczenia. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Nasz plan zagospodarowania przestrzeni powinien także uwzględniać lokalizację okien dachowych i drzwi wejściowych. łóżko w sypialni na ogół ustawia się przodem bądź bokiem do wejścia. Lokalizacja tyłem do drzwi okazuje się mniej praktyczna.

Jak urządzić sypialnie na poddaszu? 5 praktycznych pomysłów na skosy

Łóżko pod skosem – zabudowa z wyższymi ściankami kolankowymi

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wysokie skosy poddasza dają nam szerokie możliwości aranżacji pomieszczenia. Zabudowa w sypialni na poddaszu może wykorzystywać zalety, których nie posiadają pomieszczenia na niższych kondygnacjach. Mowa tu o oknach dachowych, które idealnie doświetlają wnętrze, a nocą dają możliwość obserwacji gwieździstego nieba.

Jeśli w sypialni na poddaszu znajdują się wyższe skosy, możemy ustawić łóżko bezpośrednio pod ścianką kolankową (koniecznie wezgłowiem do ścianki). Wybieramy miejsce bezpośrednio pod oknem dachowym. Po bokach łóżka umieszczamy stoliki nocne.

Zabudowa przeciwległej ściany może obejmować pojemne szafy, komody bądź miejsce na telewizor. Wysokie ściany warto urządzić tak, by zapewnić sobie jak największy komfort korzystania z pomieszczenia. Pamiętajmy jedynie, że okna dachowe powinny zostać wyposażone w grube rolety.

Łóżko pod skosem – jak zagospodarować niskie skosy na poddaszu?

Nasz drugi pomysł to zabudowa w sypialni z niskimi ściankami kolankowymi. Niestety w tego typu przestrzeniach nie można umieścić łóżka bezpośrednio pod najniższymi skosami, bowiem okaże się to zbyt niepraktyczne.

Niskie skosy nie oznaczają, że nie można urządzić pomieszczenia w sposób funkcjonalny. Wystarczy dobrze rozplanować całą przestrzeń. Pod najniższe skosy warto ustawić komody lub mniejsze szafki. Idealnie sprawdzają się tu meble na wymiar. Zabudowa najniższych skosów na poddaszu może dać całkiem dużo miejsca przeznaczonego do magazynowania przedmiotów codziennego użytku.

Łóżko pod skosem możemy ustawić tuż przy ścianie przeciwległej do ścianek działowych. Tego typu zabudowa da nam najwięcej możliwości. Wezgłowie łóżka ustawione naprzeciw ścianek kolankowych może także pełnić dodatkową funkcję dekoracyjną. Osoby leżące na łóżku będą widziały okno dachowe. Umiejętnie zagospodarowane, niskie skosy mogą stać się nie tylko bardziej funkcjonalne, ale i praktyczne.

A może łóżko w centralnej części sypialni? Jak je ustawić?

Nie każda sypialnia na poddaszu charakteryzuje się mniejszą przestrzenią użytkową. W wielu domach można urządzić całkiem duże pomieszczenie, dające wiele możliwości aranżacyjnych. Jak ustawić łóżko pod skosem i urządzić przestronne pomieszczenie? W tym przypadku idealnie sprawdza się ustawienie łóżka w centralnej części sypialni. Nie chodzi oczywiście o ustawieniu łóżka na środku pokoju, ale w centralnej części przy ścianie szczytowej. Rozwiązanie będzie praktyczne, jeśli ściana szczytowa nie zostanie wyposażona w okna połaciowe.

Zabudowa z łóżkiem ustawionym przy środkowej części ściany szczytowej daje wiele możliwości aranżacyjnych. Użytkownikom nie zagrażają niskie skosy, a co więcej, podczas leżenia mają idealny wgląd na całe pomieszczenie. Tego typu zabudowa wymaga umiejętnego zagospodarowania przestrzeni pod najniższymi skosami. Możemy tam ustawić meble pod zabudowę lub pozostawić pewną część wolnej przestrzeni. Sprawdź także ten artykuł: Szafa pod skosem - pomysły, możliwości aranżacyjne, ceny, opinie, porady.

Skosy poddasza – czy można ustawić łóżko wzdłuż ścianki kolankowej?

Nasz czwarty pomysł to zabudowa wykonana wzdłuż ścianki kolankowej. Zagospodarowane w ten sposób skosy mogą okazać się bardzo praktyczne. Wymagany jest jeden podstawowy warunek. Ścianka kolankowa powinna mieć wysokość minimum 100 – 120 cm. Jeśli chcemy ustawić łóżko wzdłuż niskiej ścianki kolankowej, będziemy musieli liczyć się z ograniczeniem funkcjonalności.

W jakich przypadkach warto ustawić łóżko wzdłuż ścianki kolankowej? Rozwiązanie sprawdza się, gdy musimy liczyć się z niskim metrażem pomieszczenia. Łóżko ustawione wzdłuż ścianki kolankowej w mniejszym stopniu ograniczy przestrzeń przeznaczoną do przemieszczania się. Dodatkowo może wyglądać bardzo estetycznie.

Wzdłuż skosów możemy ustawić łózka jednoosobowe. Rozwiązanie raczej nie sprawdzi się w sypialni małżeńskiej. Konieczność wstawania z łózka tylko po jednej stronie w tym przypadku okazuje się mało komfortowa. Umieszczone w ten sposób łóżko pod skosem znacznie lepiej sprawdza się w sypialniach dla dzieci.

Niskie łózko pod skosem – pomysł na nowoczesną i funkcjonalną aranżację na poddaszu

Pomieszczenia z niskimi ściankami kolankowymi nie muszą oznaczać mniejszej funkcjonalności. W tym przypadku idealnie sprawdzą się nowoczesne rozwiązania. Jak urządzić przestrzeń, by była bardziej praktyczna? Po pierwsze, możemy zainwestować w nieco niższe łóżko. W dość niskiej sypialni na poddaszu nie sprawdzają się łóżka o ponadstandardowej wysokości. Tego typu rozwiązanie wizualnie zmniejsza przestrzeń, a wykorzystane na poddaszu z niskimi ściankami działowymi staje się niepraktyczne.

Znacznie lepszym rozwiązaniem staje się wybór niższego łóżka z ozdobnym wezgłowiem. Może to być wezgłowie tapicerowane, które idealnie sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach. Łóżko warto umieścić przy najwyższej ścianie bądź w centralnym puncie ściany szczytowej.

Chcąc urządzić pomieszczenie w sposób funkcjonalny, sięgamy po meble pod zabudowę. W pomieszczeniu z niskimi skosami najlepiej sprawdzają się głębokie szafki, które należy ustawić pod najniższym skosem. Nowoczesna aranżacja w sypialni może bazować na jasnej kolorystyce, która optycznie powiększa przestrzeń. W niewielkim pomieszczeniu nie znajdziemy miejsca na duże, głębokie szafy. Mimo tego umiejętne wykorzystanie przestrzeni pod skosami może sprawić, że sypialnia stanie się nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna.

Wiesz już, jak ustawić łóżko pod skosem i w jaki sposób urządzić pomieszczenie. Jeśli chcesz uzyskać więcej porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Być może zainteresuje Cię, na jakiej wysokość gniazdka elektryczne sprawdzają się najlepiej?

ikona podziel się Przekaż dalej