Czym sugerować się podczas wyboru barw do sypialni?

Odpowiedni kolor ścian do sypialni to przede wszystkim taki, który będzie nas uspokajał i wyciszał. Często mówi się, iż w tego typu pomieszczeniach warto zastosować delikatne (ciepłe lub chłodne) barwy. Zastosowanie zbyt krzykliwych kolorów nie jest wskazane.

Intensywnie czerwony czy ciemnofioletowy kolor może wydawać się atrakcyjny, jednak na wiele osób działa zbyt pobudzająco. Wybierając najlepszy kolor do naszej sypialni warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników – poziom nasłonecznienia sypialni, wielkość pomieszczenia, wrażenie cieplne, proporcje wnętrza oraz na kontrasty.

W mocno nasłonecznionych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na dużą dowolność barw. Świetnie sprawdzą się zarówno pastelowe jak i intensywniejsze odcienie. Promienie słoneczne będą samoistnie rozświetlać sypialnie, co spotęguje poczucie komfortu. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się ciemniejsze ściany w pomieszczeniach sypialnych. Warto je jednak stosować z rozsądkiem. Jeśli chcemy zastosować bardzo ciemną lub intensywną barwę, powinniśmy użyć ją na jednej ścianie. Najlepiej na ścianie, która znajduje się przy wezgłowiu naszego łóżka. Dzięki temu w ciągu nocy będziemy zwróceni do ściany tyłem, a intensywny kolor nie będzie nas pobudzał.

Aranżacja sypialni o niskim poziomie nasłonecznienia będzie dla nas bardziej skomplikowana. Słabo nasłonecznione pomieszczenia wyglądają na mniejsze i wymagają stosowania delikatnych, pastelowych barw. Zbyt ciemne odcienie mogą spotęgować wrażenie wizualnego zmniejszenia pomieszczenia, a dodatkowo ograniczyć nasz komfort użytkowy. W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się delikatne kolory o ciepłej lub chłodnej temperaturze barwowej. Ciepłe kolory, na przykład brzoskwiniowy, złoty, jasno pomarańczowy, wrzosowy sprzyjają wypoczynkowi i rekompensują niewielkie nasłonecznienie pomieszczenia. Z kolei kolory chłodne wizualnie powiększają rozmiary sypialni oraz zwiększają jej walory estetyczne.

Wielkość pomieszczenia

Rozmiary sypialni mają decydujący wpływ na wybór odpowiedniego koloru ścian. Pamiętajmy, iż ciemne barwy będą wizualnie pomniejszać nasze wnętrze. Zatem nie będzie to dobre rozwiązanie w przypadku bardzo małych lub wąskich pomieszczeń. W sypialniach o powierzchni przekraczającej 15m2 możemy już sobie pozwolić na większą dowolność w wyborze barwy ścian. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się ściany dwukolorowe, które efektywnie podkreślają stylistykę aranżacyjną nowoczesnych sypialni. Modne są odcienie kawy z mlekiem, karmelu, różu, a nawet fioletu. Warto dopasować je do koloru elementów wyposażenia sypialni. Ciemne i intensywne barwy dobrze komponują się z nieco jaśniejszymi meblami. Z kolei delikatne i ciepłe kolory są efektownym podkreśleniem luksusowych mebli z naturalnego drewna.

Wrażenie cieplne

Wrażenie cieplne jest kolejnym mało docenianym czynnikiem, który warto brać pod uwagę podczas wyboru koloru sypialni. W tego typu pomieszczeniach przeważnie stosuje się odcienie ciepłe. Ma to dość duże znacznie, bowiem ciepłe barwy pozwalają nam się lepiej zrelaksować i pomagają wprowadzić do wnętrza odpowiedni nastrój.

Chłodne barwy mieszczą się pomiędzy średnią zielenią, błękitem aż po jasny fiolet. Pamiętajmy, iż według wielu ekspertów chłodne barwy pomagają w wyciszeniu organizmu, działają uspokajająco i skłaniają do refleksji. Zimny kolor barwowy może być stosowany w dobrze doświetlonych pomieszczeniach o dowolnych rozmiarach. Nie należy go natomiast stosować w przypadku, gdy w pomieszczeniu panują niższe temperatury. Chłodna barwa może potęgować wrażenie zimna i nadaje się jedynie do dobrze dogrzewanych sypialni.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Poprawa proporcji sypialni

Kolory naszych ścian mogą poprawić wizualnie proporcje całego pomieszczenia. Ma to duże znacznie estetyczne, bowiem właściwe proporcje wprowadzą do pomieszczenia wrażenie ładu i harmonii. Aby poprawić proporcje pomieszczenia wystarczy zastosować kilka prostych zasad. Pierwszą z nich jest wizualne zwiększenie najmniejszej ściany. Taki efekt osiągniemy poprzez zastosowanie jasnych i chłodnych kolorów. Dobrze sprawdzą się także kolory z połyskiem perłowym, które odbijają światło. Dzięki temu nasza ściana będzie wizualnie większa, a sypialnie zyska lepsze proporcje.

Według drugiej zasady wszystkie ciemne, intensywne i matowe barwy będą wizualnie pomniejszały powierzchnię. Zatem możemy je stosować w przypadku dużych fragmentów, dobrze nasłonecznionych ścian. Pamiętajmy jednak, że im kolor jest ciemniejszy, tym mniej powinno go być w sypialni. Ciemne barwy powinny być jedynie dodatkiem do poprawienia proporcji pomieszczenia.

Trzecia i ostatnia zasada dotyczy stosowania różnego typu wzorów. Dobrze dobrany wzór może znacznie wysmuklić lub poszerzyć ścianę i sprawić wrażenia, iż jest ona wyższa. W bardzo niskich pomieszczeniach stosuje się często pionowe wzory. Dzięki temu sprawimy, iż sufit będzie wydawał się wyższy, a ściany nieco węższe. Z kolei w bardzo wąskich i wysokich stosujemy wzory poziome, które wizualnie poszerzą wnętrze i poprawią jego proporcje. W ofertach handlowych znajdziemy wiele ciekawych naklejek i szablonów, z którymi osiągniemy bardzo zadowalające efekty wizualne.

Kontrasty i dodatki

Interesujące, nowoczesne efekty na ścianie - source: FreeDigitalPhotos.net By arztsamuiNowoczesne sypialnie coraz częściej są pełne intensywnych kontrastów. Ściany pokrywa się kilkoma kontrastującymi ze sobą barwami. W ten sposób osiągniemy bardzo ciekawe efekty wizualne i będziemy mogli stworzyć elegancką, nowoczesną sypialnie. Warto zauważyć, że stosowanie kontrastów świetnie sprawdza się zarówno w małych jak i dużych pomieszczeniach. Jednak to co wygląda efektownie niekiedy nie idzie w parze z naszym komfortem. Kontrastujące kolory ścian mogą działać na nas rozpraszająco i utrudniać wyciszenie całego organizmu. Dotyczy to w szczególności barw będących odcieniami czerwieni i intensywnego fioletu. Z przyczyn praktycznych warto zatem stosować kontrasty tylko na ścianie znajdującej się przy wezgłowiu łóżka. Będzie to funkcjonalne połączenie estetyki oraz komfortu użytkowego.

Kontrasty możemy też osiągnąć poprzez specjalne dodatki do sypialni. Mogą to być kolorowe ozdobne poduszki, obrazy oraz różnorodne elementy dekoracyjne. Odpowiednio dobrane dodatki ożywią wnętrze sypialni, a jednocześnie dodadzą jej efektownego wyglądu. Jeśli któryś dodatek będzie nam przeszkadzał przed snem, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie by usunąć go z sypialni. Będzie to znacznie łatwiejsze niż ponowne malowanie zbyt kontrastowych ścian.

Indywidualne preferencje użytkowników

Sypialnia z tapetą - source: FreeDigitalPhotos.net By Witthaya PhonsawatPamiętajmy, że pomieszczenia sypialne są wnętrzami, które mają podobać się przede wszystkim jego użytkownikom. Aktualne trendy czy styl aranżacyjny ma tu drugorzędne znacznie. W sypialni powinna dominować barwa, którą uważamy za przyjemną oraz elegancką. Musi nas uspokajać, relaksować i wpływać na poprawę samopoczucia.

Dobrze będzie pomalować przynajmniej jedną ścianę w naszym ulubionym kolorze. Jeśli mamy trudności w wybraniu odpowiedniego odcienia, powinniśmy przysiąść w pomieszczeniu wraz z kołem kolorystycznym lub próbnikiem.  Sprawdźmy kolor na każdej ze ścian i dopasujmy odpowiedni odcień.

Bardzo ważne jest to, by nie dokonywać wyboru w sklepie. Pamiętajmy, że barwy zmieniają się wraz z ilością padającego na nie światła. Inaczej będzie wyglądał kolor na ścianie zachodniej, a inaczej na dobrze oświetlonej ścianie południowej. Kolor widziany na próbniku w sklepie może wyglądać na naszych ścianach zupełnie inaczej – dlatego warto dołożyć wszelkich starań by wybrać odpowiedni kolor w naszym domowym zaciszu.

Zatem jaki kolor będzie dla nas najlepszy?

Z powyższych wskazówek wynika, iż w sypialni powinny dominować barwy, które wpłyną na nasze wyciszenie i ułatwią relaks po trudach całego dnia. Jest to oczywiście odczucie subiektywne, dlatego kolor powinien być przede wszystkim dobrany do preferencji użytkowników sypialni.

Na wstępie zadecydujmy, czy najważniejsze są dla nas walory wizualne, czy komfort użytkowy. Modne rozwiązania wyglądają efektownie, jednak bardzo często zmniejszają funkcjonalność pomieszczeń sypialnych. Nowoczesne kontrasty na ścianach świetnie sprawdzają się w salonach i jadalniach. Jednak pamiętajmy, że tego typu rozwiązania pobudzają do działania gałki oczne oraz wpływają na zwiększenie koncentracji. Nie jest to polecane w przypadku pomieszczeń sypialnych, które powinny nas odprężać i sprzyjać relaksowi. Jeśli chcemy aby nasza sypialnia była elegancka i komfortowa, dopasujmy kolor do jej warunków.

Największą rolę odgrywa wielkość pomieszczenia oraz intensywność naturalnego nasłonecznienia. Przestronne i dobrze nasłonecznione sypialnie dają nam bardzo dużą dowolność w wyborze barw. W tego typu wnętrzach sprawdzą się zarówno intensywne jak i pastelowe kolory – wszystko zależy od naszego pomysłu, upodobań oraz stylistyki aranżacyjnej. Z kolei w maleńkich sypialniach warto stosować jasne i przyjemne barwy. Dobrym rozwiązaniem będzie kolory chłodne, które wizualnie powiększają przestrzeń. W małych oraz słabo doświetlonych sypialniach wskazane są farby połyskliwe, które odbijają promienie słoneczne. Farby matowe mogą być stosowane wyłącznie w większych i dobrze doświetlonych pomieszczeniach sypialnych. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły