Jak urządzić wspólny pokój dziecięcy dla dziewczynki i chłopca?
Rodzina 2+2 to najpopularniejszy model. Posiadanie dwojga dzieci to wyjątkowe szczęście, które jednak trzeba dobrze „zorganizować”. Nie każdy ma możliwość, aby dzieci miały dwa, osobne pokoje. Większość z nas mieszka w mieszkaniach dwu-, trzypokojowych, gdzie jeden pokój zajmują rodzice, drugi dzieci, a trzeci, jeśli jest, jest salonem. O ile nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jednym pokoju mieszkały ze sobą dwie siostry i dwóch braci, o tyle w przypadku siostry i brata istnieje sporo kwestii spornych. Główną są preferencje. Jak połączyć w jednym pokoju fana samochodów i wielbicielkę lalek? Nie jest to proste, ale możliwe. Liczy się sztuka kompromisów.

Dwoje pod jednym dachem
Dwoje dzieci w jednym pokoju to nie tylko podwójna liczba osób, to także podwójna liczba mebli. Każde dziecko musi mieć własne łóżko, biurko, komodę. Jedynym, współdzielonym meblem może być duża, dwudrzwiowa szafa, w której jedna część należeć będzie do siostry, druga do brata. Główne wyzwanie, jakie mają do pokonania rodzice dwojga dzieci, które mają dzielić ze sobą pokój to organizacja. Do urządzania pokoju dzieci należy podejść ze szczególną starannością. Konieczne jest planowanie, mierzenie, wybieranie. Wszystko po to, aby później, po zakupie mebli, nie okazało się, że zajmują one więcej miejsca, niż wynosi metraż pokoju.
Jeśli w pokoju nie ma miejsca na dwa, osobne łóżka, lepiej postawić na piętrowe, które pozwoli na zaoszczędzenie cennych centymetrów przestrzeni. Dodatkowo, takie łóżko będzie atrakcją i dla dziewczynki, i dla chłopca. Kto zatem będzie spać u góry? Chyba można spodziewać się pierwszej, poważnej kłótni. Warto zatem ustalić zasady. Zamiana co miesiąc. Dzięki temu każde z dwójki dzieci pozna smak spania na wysokości.
Dzieci, szczególnie te w wieku szkolnym potrzebują także biurek. Jeśli tylko jedno z dzieci chodzi do szkoły, można zdecydować się na zakup jednego, małego, a dla młodszego dziecka kupić niewielki stoliczek. Jeśli oboje odrabiają już lekcje i uczą się, konieczny jest zakup dwóch biurek lub jednego, większego. Biurko narożne pozwoli na funkcjonalne zagospodarowanie jednego z kątów przestrzeni.
Każde z dzieci musi mieć też mebel do przechowywania – ubrań i skarbów. Nie zajmują wiele miejsca, ale ich szuflady są głębokie i pojemne.
Jakie kolory do pokoju siostry i brata?
Poza wyborem mebli dla rodzeństwa, niezwykle istotny jest także wybór kolorystyki ścian i dodatków. Tu warto kierować się jedną z dwóch zasad. Pierwsza z nich to kompromis i wybór koloru, który lubi i dziewczynka, i chłopiec. Róż i fiolet należy odrzucić już na wstępie. To kolory zarezerwowane dla dziewczynek. W pokoju rodzeństwa dobrze sprawdzą się pastelowe barwy takie jak: błękit, pistacja oraz cytryna. Barwy te dobrze współgrają ze sobą i urządzenie pokoju dla siostry i brata, w którym są jasnożółte ściany i seledynowe dodatki jest dobrą opcją dla dwojga. Poza tymi barwami zawsze sprawdzą się też wszelkie szarości i biele z kolorowymi dodatkami.
Inną, alternatywną opcją jest urządzenie w pokoju dwóch stref. Można sobie na to pozwolić tylko w przypadku posiadania dość dużego pokoju, w którym zmieszczą się dwa łóżka i dwa biurka. Wówczas można pomalować dwie ściany na ulubiony kolor córki i pozostałe na najlepszy zdaniem syna. Przestrzeń rodzeństwa można oddzielić parawanem lub kotarą, dzięki czemu z jednego pokoju wykreujemy dwa, a różowy kolor wybrany przez córkę nie będzie denerwować lubiącego szarość czy turkus syna. To idealna opcja, która pozwoli także na zachowanie pewnej intymności, która szczególnie w przypadku dorastających nastolatków jest niezwykle ważna.
Dobre pomysły:
- sztuka kompromisów – wytłumaczenie dzieciom, że będą żyć w jednym pokoju to pierwszy krok, który sprawi, że pociechy nie będą rozczarowane. Z czasem docenią to i nauczą się szanować siebie
- sztuka wyborów – wybieraj kolory, meble i dodatki, które spodobają się zarówno córce, jak i synowi
- sztuka odpowiedzialności – nie zapominaj o wyborze takich mebli, które są bezpieczne dla zdrowia dzieci.
- sztuka organizacji – poznaj dokładne wymiary pokoju dzieci i dobrze zaplanuj jego aranżację.
Powiązane artykuły
-
Łóżka dla dzieci - dla chłopca i dziewczynki - 10 rzeczy, o których musisz pamiętać
-
Jak zrobić tablicę manipulacyjną dla dziecka? Oto 5 zabawek, które muszą się na niej znaleźć
-
Łóżka młodzieżowe - 10 najważniejszych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę
-
Meble młodzieżowe - 10 najlepszych pomysłów i rozwiązań
-
Łóżeczka dziecięce - 10 najważniejszych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę
-
Wyprawka dla noworodka – jak urządzić pokój dla dziecka
-
Pokój dla dziewczynki - 10 najlepszych pomysłów do każdego pokoju
-
Meble dla dzieci - top 10 pomysłów na meble dziecięce
-
Łóżko na antresoli - dla dzieci i dorosłych - cena, wymagania, rodzaje
-
Jak urządzić pokój dla niemowlaka?
-
Pokój młodzieżowy dla chłopca - aranżacje, inspiracje, najlepsze projekty
-
Jak urządzić mały pokój? Porady eksperta
-
Jak urządzić pokój dziecięcy?
-
Jak urządzić pokój dla 5-latka?