Łóżeczka dziecięce - informacje wstępne

Łóżeczka dziecięce dla niemowląt występują w polskich sklepach w wielu odsłonach. Klęska urodzaju powoduje, że trudno zdecydować się na konkretny model. Łóżeczka dziecięce kuszą bogatym wzornictwem, wieloma przydatnymi funkcjami dodatkowymi oraz wyposażeniem. Na rynku mamy zarówno tradycyjne łóżeczka drewniane, łóżeczka turystyczne, jak i kołyski czy gondole.

Co powinno charakteryzować łóżeczka dziecięce?

Łóżko dla niemowlaka czy starszego dziecka powinno być przede wszystkim komfortowe, bezpieczne oraz funkcjonalne. Dwie pierwsze cechy służą dziecku, funkcjonalność jest cechą która ma pomóc rodzicom w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom opiekunów producenci starają się aby łóżeczko posiadało jak najwięcej dodatków w postaci szuflad, przewijaka oraz różnych usprawnień. Takim usprawnieniem może być opuszczany bok, wyjmowane szczebelki, jak również możliwość przekształcenia łóżka niemowlęcego w łóżko dla starszego dziecka. Sprawdź także nasze porady: Jak urządzić pokój dziecięcy?

Warianty łóżeczek dziecięcych

Łóżeczka dziecięce występują w wielu rodzajach, kolorach i kształtach. Co do wielkości najpopularniejsze są 120x60 cm oraz 140x70 cm. Łóżeczka dziecięce dla niemowląt o wymiarach 120x60 cm będą służyły dziecku do mniej więcej drugiego roku życia, natomiast te o wymiarach 140x70 cm można z czasem przekształcić w łóżeczko dla przedszkolaka.  W takim łóżku dziecko będzie mogło spać co najmniej do piątego roku życia lub nawet do siódmego.

Bardzo popularne jest łóżeczko dziecięce z szufladą, w której to szufladzie można przechowywać najbardziej potrzebne akcesoria niemowlęce. Popularne są również łóżeczka z opuszczanym bokiem, z pojemnikiem oraz z przewijakiem. Większość modeli łóżeczek posiada funkcję regulacji położenia dna.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele zmywarek pod zabudowę

Zastanawiasz się jaki model zmywarki wybrać pod zabudowę? Czy lepsza będzie 45 cm, czy 60? Sprawdź najczęściej kupowane zmywarki przez naszych czytelników.

Łóżeczko dziecięce z szufladą a kołyska

Tradycyjne łóżeczka dziecięce czy łóżeczka turystyczne to tylko najpopularniejsze rozwiązania. Wybierając ten ważny mebel do pokoju dziecięcego, warto rozważyć zakup kołyski. Kołyska jest szczególnie dobrym pomysłem w przypadku noworodków i młodszych niemowląt. Jest przytulna, dziecko czuje się w niej bezpiecznie niczym w brzuchu mamy, a kołysanie jest skutecznym sposobem uspokajania i łagodzenia płaczu niemowlaka. Kołyska nie jest jednak polecana dla niemowląt powyżej czwartego miesiąca życia, ze względu na to, że w późniejszym okresie niemowlęctwa dziecko staje się dużo bardziej ruchliwe i potrzebuje więcej przestrzeni. Tak więc kołyska czy gondolka (która stanowi jej wariację) to wybitnie przejściowe rozwiązanie.

Pewną popularnością cieszą się również łóżeczka dziecięce na biegunach. W okresie wczesnego niemowlęctwa spełniają rolę kołyski, w późniejszym czasie bieguny można zdemontować. Tak więc takie łóżko będzie służyć dziecku dużo dłużej niż standardowa kołyska. Więcej informacji na temat mebli dla dzieci znajdziesz w tym artykule.

Na co zwrócić uwagę, kupując łóżko dla niemowlaka?

1. Rozmiar łóżeczka dziecięcego

Jak już wspomnieliśmy rozmiar ma znaczenie w przypadku łóżek dziecięcych. Jeśli nie chcemy za dwa lub trzy lata kupować nowego łóżka powinniśmy zdecydować się na większy rozmiar. Dodatkowo zwracajmy uwagę czy model da się przerobić na tapczanik dziecięcy dla przedszkolaka, ponieważ nie wszystkie większe łóżeczka dziecięce dla niemowląt posiadają konstrukcję umożliwiającą taką przemianę. Ilość miejsca w danym pomieszczeniu również determinuje wybór rozmiaru łóżka, w pokoju dziecięcym muszą znaleźć swoje miejsce również inne meble dziecięce.

2. Zgodność łóżeczka dziecięcego z normą

Co oczywiste meble dziecięce, w tym łóżeczko powinno być bezpieczne. Tradycyjne drewniane łóżeczko dziecięce z szufladą, z opuszczanym bokiem czyli łóżeczka szczebelkowe oraz łóżeczka turystyczne powinny posiadać oznaczenie o zgodności z europejską normą PN-EN 716-1:1999, jak również z PN-EN 1130-1-2001. Decydując się na model z certyfikatem mamy pewność, że kupujemy łóżko które spełnia wymagania co do bezpieczeństwa.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze klocki Lego

Chcesz kupić dziecku klocki Lego, ale nie wiesz, jakie wybrać? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane klocki przez internautów.

3. Szczebelki

W przypadku szczebelków ważna jest nie tylko możliwość ich wyjmowania, lecz również ich rozstaw. Dla bezpieczeństwa dziecka przebywającego w łóżeczku, rozstaw szczebelków powinien wynosić do 6 centymetrów. Bardzo istotna jest również opcja wyjmowania szczebelków. To również jest kwestią bezpieczeństwa. Dziecko które już chodzi będzie chciało samodzielnie wychodzić z łóżeczka, a wyjmowane szczebelki dadzą mu tą możliwość. Wychodzenie górą może być dla dziecka niebezpieczne.

Dobrym przykładem jest Klupś łóżeczko miś z gwiazdkami z wyjmowanymi szczebelkami. Klupś łóżeczko to mebel drewniany z drewna sosnowego, który posiada atesty bezpieczeństwa i charakteryzuje się niewygórowaną ceną. Można go nabyć w cenie około 240 złotych. Również nieco droższe, ale równie solidne łóżeczko safari żyrafka posiada opcję wyciąganych szczebelków. Jego cena to od 230 do 330 złotych.

4. Regulacja wysokości łóżeczka dziecięcego

Naturalnie łóżeczko dziecięce powinno posiadać regulację wysokości. Najkorzystniej jest jeśli jest to regulacja trzystopniowa. Dla wygody rodziców czy opiekunów najwyższy poziom stosuje się kiedy dziecko jeszcze nie potrafi siedzieć. Najniższy poziom regulacji jest przeznaczony dla dzieci raczkujących oraz chodzących. Trzy-stopniową funkcję regulacji posiada wspomniane wcześniej łóżeczko safari żyrafka w wersji 140X70. Dodatkowo łóżeczko safari żyrafka można w późniejszym czasie przemienić w tapczanik dla starszego dziecka. Jest to łóżko z pojemnikiem. Za ten wzbogacony wariant zapłacimy około 330 złotych. Jeśli szukasz pomysłów na wspólny pokój chłopca i dziewczynki, znajdziesz je w tym artykule.

5. Łóżeczko dziecięce i jego wykonanie

Wykonanie to bardzo istotna kwestia. Łóżko powinno być solidne i stabilne. Łóżeczko powinno być wytrzymałe - w późniejszym czasie, kiedy maluch podrośnie będzie w nim skakał i brykał. Warto zdecydować się na łóżeczko z naturalnego drewna. Ważne jest też wykończenie. Jeśli łóżko jest pomalowane, dowiedzmy się, czy zastosowane farby posiadają stosowne atesty i są bezpieczne. Wykonanie łóżeczka powinno stać na bardzo wysokim poziomie. W łóżeczku nie powinno być ostrych krawędzi oraz detali, które dziecko mogłoby oderwać lub się o nie skaleczyć.

6. Dodatkowe funkcjonalności - łóżeczko z szufladą

Dodatkowe funkcjonalności są sprawą indywidualną, lecz mogą uprościć wiele czynności pielęgnacyjnych przy dziecku. Dobrym pomysłem jest białe łóżeczko dziecięce z szufladą 120x60 cm. Łóżeczko dziecięce z szufladą pozwoli nie tylko wygospodarować dodatkowe miejsce na przechowywanie lecz również sprawia, że akcesoria niemowlęce będą zawsze pod ręką. W szufladzie można przechowywać pościel dla dzieci lub ubranka dziecięce. Ciekawym pomysłem pozwalającym zaoszczędzić miejsce jest łóżko oraz komoda z przewijakiem w jednym. Łóżeczko i komoda z przewijakiem jest dużo droższa od standardowych łóżeczek, jednak warto przemyśleć jej zakup.Do wyboru jest na przykład Klupś łóżeczko z szufladą 120x60 cm.

7. Dodatki do łóżeczek dziecięcych

Łóżeczko warto wyposażyć w ochraniacze na szczebelki, aby chronić niemowlę przed niezamierzonym uderzeniem. Modele niektórych producentów łóżeczek posiadają takie ochraniacze w zestawie. Akcesoria do pielęgnacji niemowlęcia można trzymać w przyborniku zawieszonym na zewnętrznej stronie łóżka lub zdecydować się na łóżeczko dziecięce z szufladą, w której można trzymać nie tylko akcesoria czy pościel dla dzieci ale również zabawki. Wybierając model łóżka zwróćmy uwagę czy można nad nim zamontować baldachim, który również czasem się przydaje. Sprawdź także nasz artykuł: Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

8. Łóżeczko dziecięce i jego wzornictwo

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na łóżeczko dziecięce z szufladą , kołyskę czy łóżko na biegunach, dobrze jeśli będzie to mebel przyjemny wzorniczo i kolorystycznie. Kwestie czysto praktyczne powinny stać na pierwszym miejscu jednak meble dziecięce nie powinny być smutne i sprawiać przygnębiającego wrażenia. Wzornictwo mebli dziecięcych rządzi się swoimi prawami. Powinny dominować barwy spokojne lecz wesołe. Dobrze sprawdzą się odcienie pastelowe oraz łamana biel. Dobrym pomysłem są łóżeczka wzbogacone o wizerunki postaci z bajek. Dla urozmaicenia można przymocować do łóżeczka karuzelkę, która stymuluje rozwój małego dziecka.

9. Materac

Rzadko można spotkać w sklepach łóżeczka wyposażone w materacyk. Najczęściej ten element kupuje się oddzielnie. Są różne rodzaje materacy. Każdy materac dla niemowlaka powinien mieć stosowne certyfikaty i atesty potwierdzające bezpieczeństwo użytych do jego produkcji materiałów. Polecanymi dla niemowląt i małych dzieci materacami są te wykonane z lateksu, kokosowe, z matą lnianą lub z łuski gryczanej. Materac nie powinien być zbyt miękki w trosce o rozwój kręgosłupa małego dziecka.

10. Cena łóżeczek dziecięcych

Wybór łóżeczka determinowany jest często przez zasobność portfela. W sklepach można znaleźć modele łóżeczek dziecięcych zarówno za 200 złotych, jak i za 2000 złotych. Łóżeczko i komoda z przewijakiem w jednym to wydatek rzędu 1200 - 1800 złotych. Bardzo ciekawym modelem jest Łóżeczko Paso Doble + komoda z przewijakiem marki Pinio, za które trzeba zapłacić 1600 złotych. Są jednak modele łóżeczek tradycyjnych bez dodatkowych funkcjonalności które kupimy za 200 złotych. Łóżeczko dziecięce z szufladą ( na przykład łóżeczko safari żyrafka) to wydatek od 230 do 400 złotych. Cena odgrywa rolę drugorzędną i niekoniecznie musi świadczyć o jakości produktu.

Jak wybierać łóżeczka turystyczne?

Jeśli często podróżujesz z dzieckiem warto przemyśleć również zakup łóżeczka turystycznego. Łóżeczka turystyczne zdadzą egzamin również w przypadku, jeśli masz niewielkie mieszkanie lub jeśli potrzebujesz dodatkowego łóżka do ustawienia w głównej sypialni. Łóżko turystyczne posiada wiele zalet. Jest lekkie i łatwo je przestawić w dowolne miejsce.

Jeśli jednak łóżeczko turystyczne ma służyć na co dzień, powinno mieć kilka ważnych elementów dodatkowych.

Warto kupić łóżko tego typu z dwoma poziomami regulacji wysokości, z odpinanym bocznym wejściem (dla chodzącego dziecka) oraz z kieszeniami bocznymi. Ciekawą ofertę łóżeczek turystycznych posiada firma baby design. Łóżeczka turystyczne producenta baby design są bardzo ładnie wykonane i funkcjonalne. Szczególną uwagę zwraca model dream, który został wyposażony w przewijak, pałąk z zabawkami, boczne wejście na zamek, dwa poziomy położenia materacyka oraz dużo więcej. Ten model dostępny jest w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych w cenie około 340 złotych.

Niezależnie od tego, na jaki model łóżka się zdecydujemy, pierwszorzędne znaczenie ma wygoda i bezpieczeństwo naszego maleństwa. Wszelkie inne aspekty odchodzą w tym przypadku na drugi plan. Może zainteresują cię również nasze pomysły na urządzenie pokoju dla dziewczynki. Przeczytaj artykuł: Pokój dla dziewczynki - 10 najlepszych pomysłów do każdego pokoju.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły