Łóżko na antresoli - dziecięce, młodzieżowe jak i dla dorosłych

Łóżka na antresoli przypominają tradycyjne łóżka piętrowe, jednak są znacznie bardziej funkcjonalne. Pod antresolą możemy wkomponować meble czy umieścić telewizor. Możliwości są niemal nieograniczone.

Antresola pełniąca jedynie funkcje sypialną może mieć wysokość 1,2 metra. Jest to minimum, które zagwarantuje nam w miarę wygodne użytkowanie. Jednak najwygodniejsze są antresole o wysokości 2 metrów. Możemy po nich swobodnie chodzić i wygodnie użytkować. Jeśli dysponujemy pomieszczeniem o wysokości powyżej 4 metrów, to antresola może posłużyć za półpiętro. Zarówno powierzchnia antresoli, jak i przestrzeń pod nią mogą stanowić funkcję użytkową. Pod taką antresolą możemy stworzyć wygodne miejsce wypoczynku, bądź kącik do pracy.

Antresola może być uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i w przestronnych domach jednorodzinnych. Możemy ją zbudować w sypialni, salonie czy w pokoju dziecięcym. Możliwości są niemal nieograniczone i zależą wyłącznie od naszego budżetu oraz wyobraźni aranżacyjnej. Zastosowanie łóżka na antresoli będzie tym wygodniejsze, im wyższe jest nasze pomieszczenie.

Ile kosztują łóżka na antresoli?

Najtańsze będą drewniane łóżka dziecięce i młodzieżowe o rozmiarach 90x180 cm, o wysokości nieprzekraczającej 1,3 m. Za sosnowe łóżko dziecięce na antresoli zapłacimy przynajmniej 600 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie zakup materaca. Za najtańszy produkt bonnelowy zapłacimy przynajmniej 300 zł.

Pamiętajmy jednak, że najtańsze łóżka nie posiadają żadnego wypełnienia pod antresolą. W praktyce trzeba jeszcze dokupić pozostałe elementy (np. biurko, szafki). Nieco większym wydatkiem będą łóżka o rozmiarach 90x200 cm i wysokości powyżej 1,6 m. Tego typu konstrukcje mogą być wygodnie użytkowane zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe. Przeważnie wyposaża się je w drabinkę bądź schodki młynarskie. Za świerkową, dobrą jakościowo antresolę bez materaca zapłacimy przynajmniej 900 zł. Materac będzie dodatkowym wydatkiem rzędu 400 – 800 zł.

Jeszcze droższe będą łóżka na antresoli z pełnym zabudowaniem. W ofertach handlowych znajdujemy bardzo duży wybór tych produktów. Pod antresolą mogą znajdować się wielofunkcyjne biurka, szafki i regały. Za tego typu łóżko o rozmiarach 90x200 i wysokości 1,8 m zapłacimy od 1 500 do 3 000 zł (w zależności od rodzaju wyposażenia). Taka antresola jest już zazwyczaj wyposażona w materac.

Jeszcze większym wydatkiem może się okazać antresola z łóżkiem dwuosobowym (minimalna szerokość łóżka dwuosobowego to 140 cm, częściej 160). Za zabudowane, dwuosobowe łóżko na antresoli trzeba zapłacić od 2 500 do 4 000 zł za mebel na wymiar. Większość tego typu produktów jest dostępnych wyłącznie na zamówienie, według przygotowanego projektu. Jest to dość ciekawe i praktyczne rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku wyższych pomieszczeń. Powierzchnia pod antresolą może być zabudowana meblami, bądź wykorzystana jako praktyczny kącik wypoczynku. Wszystko zależy od naszych potrzeb użytkowych oraz wielkości i charakterystyki pomieszczenia.

Więcej informacji o kosztach związanych z wykończeniem i wyposażeniem sypialni można też znaleźć na specjalnym kalkulatorze remontu sypialni dostępnym pod tym linkiem.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele zmywarek pod zabudowę

Zastanawiasz się jaki model zmywarki wybrać pod zabudowę? Czy lepsza będzie 45 cm, czy 60? Sprawdź najczęściej kupowane zmywarki przez naszych czytelników.

Budowa antresoli

Konstrukcje nośne antresoli są przeważnie wykonane ze stalowych profili bądź drewnianych kantówek. Jednoosobowe, niewielkie metalowe łóżko na antresoli może być dodatkowo przymocowane do ściany. Dzięki temu zyskujemy bardzo dużą stabilność. Tradycyjne łóżka na antresoli posiadają zwykłą drabinkę do wspinania (taką samą jak w łóżkach piętrowych). Jest to dość praktyczne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w szczególnie małych pomieszczeniach.

Nieco większe łóżka mogą być wyposażone w wąskie schody młynarskie bądź kręcone. Oba rozwiązania zajmują nieco więcej miejsca, jednak odznaczają się większym komfortem użytkowym oraz atrakcyjnym wyglądem. Schodki młynarskie z poręczą są szczególnie polecane do łóżek użytkowanych przez dzieci (z uwagi na większe bezpieczeństwo wchodzenia i schodzenia).

Antresola może być też wyposażona w schody jednobiegowe. Jednak jest to rzadko stosowane rozwiązanie, które wymaga wygospodarowania dużej przestrzeni. Antresole ze schodami jednobiegowymi mają większe rozmiary i mogą pełnić funkcję sypialną.

Czy łóżko dziecięce na antresoli to dobry pomysł?

Z pewnością tak! Łóżko dziecięce na antresoli pozwala na zaoszczędzenie miejsca i może podnieść atrakcyjność całego pomieszczenia. Wystarczy wykonać odpowiedni projekt i zamontować ciekawe dodatki. Łóżko może wyglądać jak domek na drzewie, zamek czy warownia. Wszystko zależy od naszych umiejętności aranżacyjnych.

Najpopularniejsze są drewniane łóżka na antresoli, chociaż coraz częściej spotykane są konstrukcje metalowe. W małych pomieszczeniach często tego typu łóżka zamawiane są na wymiar.

Pod łóżkiem mogą znajdować się meble bądź biurko. Ciekawym rozwiązaniem jest także wykonanie schodów na szafkach przylegających do ściany. Takie łóżko dziecięce na antresoli to świetne miejsce do kreatywnej zabawy, które pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości powierzchni użytkowej.

Podczas projektowania tego typu konstrukcji warto zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo młodych użytkowników. Łóżko dziecięce na antresoli powinno mieć podwyższone boki oraz wezgłowie. Dzięki temu zapewnimy dzieciom bezpieczny sen i uniemożliwimy wypadnięcie z łóżka. Jeśli konstrukcja jest wyposażona w schody z szafek, warto pomyśleć o wykonaniu niewielkich barierek, a także o przymocowaniu szafek do ściany. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy łóżko będzie użytkowane przez młodsze dzieci.

Łóżko dziecięce na antresoli może być bezpieczne, funkcjonalne i efektowne. Jednak przed jego zakupem i montażem warto dokładnie wszystko rozplanować. Zwróćmy uwagę na wysokość antresoli, pomyślmy o oświetleniu łóżka, a także o dodatkowych zabezpieczeniach.

Łóżko na antresoli - o czym jeszcze warto pamiętać?

Łóżka na antresolach są bardzo dobrym uzupełnieniem wielu mieszkań. Pozwalają na zaoszczędzenie powierzchni, a także na nietypowe udekorowanie pomieszczenia. Warto jednak pamiętać o specyficznych wymaganiach dotyczących oświetlenia. Jeśli w pokoju znajduje się łóżko na antresoli,to z pewnością nie warto montować intensywnego oświetlenia sufitowego. Znacznie lepiej sprawdzą się lampy kierunkowe, które nie będą oślepiały osoby leżącej na łóżku. Pomyślmy też o delikatnym oświetleniu antresoli (zarówno na górze jak i na dole). Przy łóżku możemy zamontować niewielką lampkę nocną, bądź taśmę LED. Pamiętajmy, że odpowiedni poziom oświetlenia znacznie uatrakcyjni wygląd łóżka i zwiększy jego funkcjonalność.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły