1. Pokój dla niemowlaka - kolor ma znaczenie

Pokój dla niemowlaka to miejsce szczególne. Dziecko spędza w łóżeczku dużą część dnia i nocy. Jak urządzić pokój dziecięcy dla niemowlaka? Wiadomo, że musi się w nim znaleźć łóżeczko z dobrym jakościowo materacem, przewijak, komoda oraz inne meble do przechowywania ubranek i akcesoriów niemowlęcych. W pokoju niemowlaka powinien znaleźć się również wygodny fotel dla rodzica, który posłuży podczas tulenia i karmienia dziecka. Urządzając pokój dla niemowlaka należy mieć na uwadze że w krótkim czasie pomieszczenie stanie się miejscem zabawy dla malucha, a później dla przedszkolaka, więc warto już na tym etapie pomyśleć o koszach i pudłach na zabawki.

Pokoje dla dzieci a kolorystyka

Jednym z najważniejszych elementów jest jednak kolorystyka. Ściany oraz meble w pokoju niemowlęcym powinny być utrzymane w spokojnej tonacji. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będą barwy takie jak biel, jasny beż, piaskowy, złamana biel oraz delikatne pastele. Jest to ważne z kilku powodów. Przede wszystkim takie neutralne, spokojne barwy działają relaksująco. Pokoje dla dzieci w wieku niemowlęcym powinny być ciche i spokojne, powinna panować tam atmosfera bezpieczeństwa. Delikatna, wyważona kolorystyka ścian i mebli przyczynia się do osiągnięcia takiego stanu.

Nie oznacza to, że pokój dla niemowlaka ma być pozbawiony żywych barw. Wszelkie kolorowe dodatki i zabawki są jak najbardziej wskazane. Jednak pomysł aby ściany i meble stanowiły wyciszające tło warto zastosować w praktyce. Jest to rozwiązanie sprawdzone i wypróbowane. Więcej porad, jak urządzić pokój dziecięcy, znajdziesz w tym artykule.

2. Pokój dla dziewczynki

Pokój dla dziewczynki warto urządzić tak jak pokój dla chłopca czyli z fantazją i wyczuciem. Pokój dziewczynki owinien być funkcjonalny, jak wszystkie pokoje dziecięce niezależnie od wieku i płci dziecka. Pokoje dziecięce powinny być wesołe i radosne. Pokój dla dziewczynki może mieć ściany w pastelowych barwach. Modne są również naturalne materiały i kolorystyka odwołująca się do lasu i przyrody.

Pokój dla dziewczynki z naturą w tle

Pokój dla dziewczynki urządzony z zastosowaniem drewna, wikliny oraz wełny będzie nie tylko piękny ale również przytulny. Aranżacja pokoju dziecięcego w ten sposób to szczególnie dobry pomysł dla dziewczynki w wieku od 4 do 10 lat. Uczennicy w starszych klasach mogą z kolei spodobać się bardzo modne pasy na ścianach oraz biurko z wysuwanym kontenerem.

Pokój dziecka a meble

Aranżacja pokoju dziecięcego to również atrakcyjne wzorniczo i praktyczne meble. Pokój dla dziewczynki w wieku 3 do 8 lat zyska dodatkowe miejsce do zabawy i przechowywania dzięki meblom z kolekcji STUVA, dostępnej w sieci marketów IKEA. Stół do zabawy z 2 szufladami i kilkoma półkami to doskonały pomysł dla małej dziewczynki. Mebel jest dostępny w wielu kolorach z białym blatem. Może służyć również jako biurko. Cena stolika do zabawy i nauki to 490 złotych. Więcej inspiracji na meble do pokoju dziecka znajdziesz w tym artykule.

W IKEI kupimy również krzesełka dziecięce oraz stoliki w ładnych pastelowych barwach. Kolekcja MAMMUT na pokój dziecka powstała z myślą o dziewczynkach i chłopcach w wieku przedszkolnym.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze klocki Lego

Chcesz kupić dziecku klocki Lego, ale nie wiesz, jakie wybrać? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane klocki przez internautów.

3. Pokój dla chłopca

Pokoje dla dzieci niezależnie od wieku powinny mieć wyznaczone strefy na odpoczynek, naukę i zabawę. Pokój dla chłopca również powinien takowe posiadać. Warto się zastanowić nad dodaniem do pokoju oryginalnego elementu. Może być to namiot lub tunel dziecięcy lub hamak na haku.

Wybierając biurko dla ucznia zadbajmy, aby miało odpowiednią wysokość i żeby dziecko mogło przy nim wygodnie siedzieć. Również stolik do zabaw dla malucha, oprócz tego że powinien być kolorowy, musi mieć odpowiednią wysokość aby dziecko siedząc przy nim nie garbiło się.

W pokoju dziecięcym dla chłopca można umieścić łóżko na antresoli ze zjeżdżalnią czy drabinkami do wspinania. Zamiast podwieszonego na haku hamaka można zamontować również huśtawkę. Huśtawkę z plastiku na sznurkach można kupić w serwisie Allegro, cena to od 20 złotych wzwyż. Ciekawą propozycją jest huśtawka - fotel wiszący z tkaniny. Można ją powiesić zarówno w ogrodzie, jak i w domu (na haku lub na specjalnym stelażu). Wszelkie czynności ruchowe aktywizują małego chłopca, tak więc warto postarać się, żeby w domu również mógł wyładować nadmiar energii, kiedy na dworze pada deszcz. Jeśli planujesz urządzanie pokoju dziecięcego, w tym miejscu zebraliśmy dla ciebie porady na ten temat.

4. Jak urządzić pokój dla nastolatka?

Pokoje dla dzieci, czyli dla chłopca, dziewczynki czy dla rodzeństwa, paradoksalnie nie stanowią tak wielkiego wyzwania jak dla nastolatka. Nie ma jednego sprawdzonego pomysłu na aranżację pokoju dla dziecka w tym wieku. Należy omówić kwestię aranżacji z dzieckiem i poznać jego oczekiwania w tym zakresie. Kluczowe w tym względzie mogą okazać się zainteresowania nastolatka.

Podobnie jak w przypadku młodszych dzieci, pokój powinien posiadać podział na strefy, jednak nie musi być on tak bardzo wyraźny. Podobnie jak w pokoju dorosłych w pokoju nastolatka strefy do pewnego stopnia mogą się przenikać. Ważne jest aby nastolatek miał w pokoju miejsce do nauki i odpoczynku. Również ważne jest aby mógł przyjmować u siebie przyjaciół. Zadbajmy więc o to, aby koledzy czy koleżanki odwiedzające naszą córkę lub syna mieli gdzie usiąść.

5. Jak urządzić pokój dziecięcy dla rodzeństwa?

Aranżacja pokoju dziecięcego dla dwójki pociech to również nie lada wyzwanie. Jak urządzić pokój dziecka, godząc dwa różne charaktery i osobowości? Przede wszystkim dzieci powinny mieć wydzielone strefy. Prywatność może zostać zachowana nawet w jednym pokoju. Warto aby dzieci miały osobne biurka i fotele. Jeśli zdecydujemy się na łóżko na antresoli lub łóżko piętrowe - żadne z łóżek nie powinno być miejscem atrakcyjniejszym od drugiego.

Meble do pokoju dziecięcego dla rodzeństwa

O ile to możliwe, warto zdecydować się na wysokie łóżko piętrowe, tak aby nad każdym posłaniem mogła zawisnąć półka na książki, płyty czy chociażby drobiazgi. Jeśli pozwala na to metraż pomieszczenia można w ogóle zrezygnować z piętrowego łóżka i podzielić pokój na dwie części, żeby każde dziecko miało swoją prywatną przestrzeń. Podział powinien być zupełnie umowny. Każde z dzieci może dostać swoją szafę i łóżko.

Jeśli jednak metraż pomieszczenia mocno ogranicza takie rozwiązania, pokój dziecięcy można urządzić przy pomocy mebli wielofunkcyjnych. W sklepach meblowych dostępne są meble, które stanowią łóżko i szafę w jednym. Schowki umieszczone w schodkach lub szafa w bocznej ścianie łóżka piętrowego to doskonały pomysł.

Przeczytaj więcej na temat urządzania pokoju dla rodzeństwa. Wyczerpujące informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule: Jak urządzić wspólny pokój dziecięcy dla dziewczynki i chłopca?

6. Pokój tematyczny dla dziecka

Aranżacja pokoju dziecięcego może również zostać przeprowadzona za pomocą kolekcji mebli lub elementów związanych z ulubioną grą lub filmemem dziecka. Tematyczne pokoje dla dzieci stały się obecnie bardzo modne. Wiele salonów meblowych posiada w ofercie serię mebli związanych z bohaterami popularnych bajek - na przykład Krainą lodu lub Smerfami.

Bajkowe motywy w pokoju dziecięcym

Za pomocą mebli z motywami z popularnych bajek aranżacja pokoju dziecięcego nie stanowi problemu. Pokój tematyczny dla dziecka ze wspomnianym motywem z bajki Kraina lodu można urządzić od podłogi po sufit. W sklepach dostępna jest szeroka oferta mebli Frozen. Szafy, gabloty, stoliki i krzesełka, łóżka dziecięce, regały, jak również organizery na zabawki. Jednak pokój dziecięcy związany tematycznie z bajką czy filmem może znudzić się dziecku tak samo szybko jak ulubieni bohaterowie.

Inne inspiracje na pokój dziecięcy

Lepszym pomysłem są tematyczne pokoje dla dzieci urządzone  pod kątem ich zainteresowań. Ciekawym rozwiązaniem jest aranżacja pokoju dziecięcego w stylu LEGO. Jeśli nasze dziecko lubi budować z klocków Lego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki pokój nieprędko mu się znudzi. W sklepach dostępne są łóżka dla fanów Lego, których zwieńczeniem jest zagłówek który przypomina wielki klocek lego. W oficjalnym sklepie Lego można nabyć również pojemniki na zabawki w kształcie klocków oraz różne akcesoria. To ciekawa opcja zarówno dla chłopca, jak i na aranżację pokoju dla dziewczynki czy dla rodzeństwa.

W sklepach z LEGO dostępna jest również pościel z różnych serii LEGO (Creator, Friends, Star Wars itd), naklejki,  plakaty, tapety oraz gablotki na minifigurki. Możliwości kreacji pokoju w stylu Lego są więc bardzo szerokie. Pamiętajmy że pokój dziecięcy w stylu Lego powinien mieć również odpowiednią kolorystykę. Barwy Lego to pomarańczowy, żółty, czerwony, zielony, oraz niebieski.

7. Aranżacja pokoju dziecięcego na poddaszu

Pokój dziecięcy na poddaszu może zostać urządzony na wiele sposobów. Jednak w przypadku tak specyficznego miejsca jakim jest poddasze na pierwszy plan wysuwa się bezpieczeństwo, tak więc podstawą jest dobry projekt. Pokój dziecięcy zlokalizowany w takim miejscu potrzebuje mebli na wymiar. Pod skosami można umieścić meble do przechowywania zamówione u dobrego stolarza.

Pod ścianką kolankową można ustawić rząd kolorowych niskich szafek i w ten sposób praktycznie i ładnie zagospodarować niewygodną część przestrzeni. Na poddaszu świetnie sprawdzą się w tej roli komody PLAY dostępne w sklepach Agata Meble. Dwuszufladowa komódka  jest dostępna w wielu żywych kolorach. Ma 40 centymetrów wysokości. Cena tego mebelka to około 200 złotych.

Bardzo dobrym pomysłem jest montaż dużych okien obrotowych. Większość modeli znanych producentów tego typu okien posiada klamkę z blokadą, tak aby dziecko samodzielnie nie mogło otworzyć okna.  Pokoje dla dzieci powinny być dobrze oświetlone naturalnym światłem. Pokoje dziecięce na poddaszu to bardzo ciekawe aranżacyjnie rozwiązanie.

8. Kolorowy pokój dla dziecka

Kolorowe pokoje dla dzieci to norma. Ciekawszym pomysłem jest aranżacja pokoju dziecięcego z jednym lub dwoma kolorami przewodnimi. Mogą to być dwa kolory zupełnie przeciwstawne lub różne odcienie tej samej barwy. Modna obecnie jest pudrowa zieleń w połączeniu z bielą lub pastelowym różem, szarość lub czerń w połączeniu z bielą oraz naprzemienne pastelowe pasy.

Pokoje dla dzieci są urządzane coraz częściej z wykorzystaniem różnych odcieni zieleni od delikatnej do soczystej a nawet morskiej. Pokój w takiej kolorystyce nabiera spójności a równocześnie jest różnorodny. Inspiracje w formie fotogalerii można odnaleźć na licznych blogach parentingowych oraz portalach wnętrzarskich. Więcej inspiracji na pokoje dziecięce znajdziesz w tym miejscu.

9 . Farby funkcyjne w pokoju dziecięcym

Jeśli wybór koloru ścian w pokoju dziecięcym mamy już za sobą warto pomyśleć o rodzaju farby. Niezależnie czy urządzamy pokój dla chłopca w wieku przedszkolnym, dwuletniej dziewczynki czy niemowlaka świetnym pomysłem jest wybór odpowiedniej farby funkcyjnej.

Farby funkcyjne są bezpieczne dla zdrowia, są dekoracyjne, a niektóre z nich posiadają wiele dodatkowych parametrów, jak na przykład właściwość regulacji wilgotności czy zapobieganie rozwojowi pleśni na ścianach. Mogą nawet przyczyniać się do zapobiegania występowania alergii u dzieci. Pokoje dla dzieci powinny być bezpieczne, więc większość rodziców będzie nimi zainteresowana.

Farby funkcyjne należą do produktów nazywanych szumnie "inteligentnymi". W ich przypadku w tej nazwie jest dużo prawdy. Mogą oczyszczać powietrze, między innymi poprzez usuwanie z powietrza szkodliwego dla zdrowia formaldehydu. Tego typu farby są odporne na uszkodzenia i plamoodporne. Do farb funkcyjnych zaliczają się również farby tablicowe po których można pisać i rysować, jednak nie posiadają one tak wysokiej trwałości i rozległych właściwości. Pomysły i inspiracje w jaki sposób wykorzystać farby tablicowe można znaleźć na stronach producentów farb.

10. Pokoje dla dzieci - co jest kluczowe?

Pokoje dla dzieci są urządzane przez dorosłych. Jednak to dziecko będzie tam przebywać, bawić się i uczyć. Pokój dziecięcy musi być bezpieczny, kable, przewody i potencjalnie niebezpieczne instalacje powinny być ukryte - dziecko nie może mieć do nich dostępu.

Ponieważ meble w pokoju dziecięcym służą dziecku, dziecko powinno mieć do nich łatwy dostęp. Warto więc aby szafki, półki i organizery na zabawki były tak ułożone i zamontowane aby dziecko mogło korzystać ze swoich rzeczy w dowolnym momencie. Warto aby w pokoju dziecięcym znalazło się miejsce na wystawę prac plastycznych dziecka (na przykład tablica magnetyczna lub korkowa). Do tablicy na której wiszą rysunki dziecko również powinno mieć swobodny dostęp.

Przestrzeń powinna wspierać rozwój dziecka więc zanim wybierzemy meble i dodatki poświęćmy czas na zastanowienie w czym nasze dziecko najlepiej się odnajduje i co sprawia mu najwięcej przyjemności.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły