Garaż

W każdym podpiwniczonym domu jednorodzinnym najbardziej oczywistą funkcją najniższego piętra budynku jest garaż. Lokalizuje się go zawsze z jednego lub z drugiego boku budynku, tak aby przechodząc pomiędzy innymi pomieszczeniami naszej piwnicy nie było konieczności obchodzenia dookoła samochodu.

Na garaż warto przewidzieć dużo więcej miejsca, niż wymaga tego pojedynczy samochód. W końcu trzeba w nim trzymać takie rzeczy jak zapasowe opony, często rowery, czy narzędzia. Często zdarza się również, że w jednym garażu jesteśmy w stanie na długość zmieścić dwa niewielkie samochody  - wygodne rozwiązanie, gdy na przykład mamy gości i nie chcemy zostawiać ich samochodu na zewnątrz.

Pralnia i suszarnia

Urządzenie pralni i suszarni w piwnicy rozwiązuje problem przechowywania oraz prania brudnych ubrań. Pamiętajmy, że do urządzenia tego typu pomieszczeń nadają się jedynie miejsca suche (południowe części piwnicy są z reguły najbardziej suche) i zaopatrzone w bardzo dobrą wentylację oraz ogrzewanie.

Do prawidłowego zagospodarowania takiego pomieszczenia będą konieczne przyłącza elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Oprócz pralki oraz suszarki przydadzą się także niewielka wanienka (do ręcznego prania i płukania), schowki na brudne ubrania, wieszaki. Koniecznie trzeba zadbać o dobrą cyrkulację powietrza – najlepiej byłoby, gdyby w pralni i suszarni było zamontowane mało okienko i oczywiście wydajna kratka wentylacyjna. Do tego ogrzewanie.

Bardzo ważną kwestią jest także odpowiednia podłoga. W pralni nie sprawdzą się panele ani parkiet, będą one nietrwałe i śliskie. Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż płytek antypoślizgowych, które zwiększą nasze bezpieczeństwo i będą najtrwalszym rozwiązaniem.

Składowisko opału

Ten typ pomieszczenia przyda się o ile posiadamy kominek bądź piec węglowy.  Opał składowany w piwnicy będzie znacznie bardziej suchy od opału, który pozostaje na zewnątrz budynku, a dzięki temu lepiej się pali.

Odpowiedni poziom wilgotności ułatwi nam eksploatację kominka oraz rozpalanie pieca. Pamiętajmy, że pomieszczenie przeznaczone do składowania opału musi być przewiewne i odpowiednio odizolowane od podłoża. Z przyczyn bezpieczeństwa musimy zadbać o to, by materiały łatwopalne nie znajdowały się w bliskiej odległości od pieca. Optymalnie byłoby, gdyby piec oraz składowisko opału znajdowały się w osobnych pomieszczeniach.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Spiżarnia

Północna część piwnicy jest z reguły najchłodniejsza, a co za tym idzie, świetnie nadaje się do urządzenia spiżarni. W takim pomieszczeniu możemy przechowywać weki, napoje, warzywa oraz różnorodne produkty żywieniowe.

Dzięki niskiej temperaturze żywność będzie świeża przez długi czas. Do zagospodarowania spiżarni konieczna będzie przynajmniej jedna, duża półka, na której będziemy umieszczać weki. Najlepiej sprawdzają się płytkie półki, na których z łatwością ułożymy i odnajdziemy wszystkie potrzebne produkty. Bezpośrednio przy ścianie warto umieścić mały stolik bądź blat, na którym będziemy mogli postawić produkty żywnościowe.

Jeśli mamy dostatecznie dużo miejsca, możemy dokupić lodówko-zamrażarkę. Bardzo ważne będzie także odpowiednie oświetlenie. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie wielokierunkowego oświetlenia, które znacznie ułatwi korzystanie ze spiżarni i sprawi, ze będziemy w stanie szybko odnaleźć wszystkie potrzebne produkty.

Kotłownia

Kotłownia jest jednym z koniecznych miejsc w każdym domu jednorodzinnym, który nie posiada bezpośredniego przyłącza do miejskiej sieci ciepłowniczej. Kotłownie zwykle nie są zbyt dużymi pomieszczeniami, mają maksymalnie 6-8 m2 (mniejsza powierzchnia może stwarzać zagrożenie w przypadku awarii instalacji grzewczych).

W kotłowni schodzą się zwykle plątanina rur centralnego ogrzewania z całego domu. Umieszczamy tam oczywiście piec oraz pompę, która będzie pompować gorącą wodę w górę do naszych kaloryferów.

W przypadku domów ogrzewanych piecem węglowym w kotłowni trzeba również przewidzieć dodatkowe miejsce na materiał opałowy, zwykle generuje to konieczność znacznego powiększenia rozmiaru całego pomieszczenia.

Rowerownia

Kolejnym ciekawym pomieszczeniem jest rowerownia, określana często również mianem schowka ogrodowego. Wbrew swojej nazwie w rowerowni trzymamy nie tylko rowery. Znajdziemy tam często takie rzeczy jak kosiarka do trawy, różne środki chemiczne, narzędzia ogrodnicze, zimowe (lub letnie) opony do samochodu, czy zwykle kalosze.

Aranżacja piwnicy – tysiące możliwości

Zagospodarowanie piwnicy bardzo często jest chaotyczne i nieprzemyślane. Traktujemy ją jako graciarnię, składowisko niepotrzebnych w danej chwili rzeczy. To jednak duży błąd, gdyż jak wynika z powyższego teksty, możliwości aranżacji piwnicy są bardzo szerokie. Odpowiednie zagospodarowanie piwnicy pozwoli nam wprowadzić do naszego domu dużo potrzebnego ładu i porządku.

Jednocześnie przypominamy, że koszty aranżacji piwnicy można bezpłatnie obliczyć na kalkulatorze kosztów remontu piwnicy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły