Sufit z drewna - inspiracje

Drewno powoduje, że we wnętrzach zaczyna panować prawdziwa domowa atmosfera. Jednak ten materiał ma nam zdecydowanie więcej do zaoferowania niż nam się wydaje. Od jego rodzaju, koloru, a nawet rysunku, będzie zależeć efekt końcowy. Sufit z drewna idealnie będzie pasował do każdego stylu. Wtedy jednak drewno musi być odpowiednio dopasowane do całej aranżacji.

Tak naprawdę o tym, w jaki sposób ma prezentować się drewniany sufit, będzie decydować nasz projekt, a także wnętrze, jakim dysponujemy. Jeżeli chcemy zaaranżować sufit z drewna w starym domu, to raczej warto nastawić się na renowację stropu, który już się tam znajduje. Natomiast w nowoczesnych mieszkaniach doskonale sprawdzi się boazeria na suficie. Dobrze jest się również zastanowić, jaki styl chcemy uzyskać. Sufit z desek w stylu rustykalnym, warto aby był utrzymany w ciepłych, a nawet ciemnych kolorach. Natomiast wybierając jasne lub szare deski drewniane na sufit, możemy z powodzeniem uzyskać styl skandynawski.

Pamiętajmy również, że niekoniecznie musimy decydować się na sufit z desek. Obecnie do wyboru mamy cały szereg materiałów drewnopochodnych lub po prostu imitujących drewno. W ten sposób nie będziemy musieli martwić się o renowację drewna. Podbitki drewnopodobne świetnie sprawdzą się na podwieszany sufit lub na obicie antresoli.

Deski drewniane na sufit

W nowoczesnym wnętrzu lub w domu, w którym nie możemy pozwolić sobie na tzw. nagi strop, najlepszym rozwiązaniem okażą się deski drewniane na sufit. Oczywiście tutaj wykończenie może mieć wszechstronny wymiar. Z jednej strony boazeria na suficie wykonana z cienkich listew może współgrać idealnie z boazerią na ścianach, a nawet panelami podłogowymi. Pokazuje to galeria ze zdjęciami nowoczesnych wnętrz. Warto jednak w takim pomieszczeniu zdecydować się na minimalizm. Jednocześnie korzystnym elementem będzie duże przeszklenie. Naturalne światło wpadające do takiego pomieszczenia spowoduje, że deski drewniane na sufit nie przytłoczą mieszkania, a wręcz nadadzą mu minimalistycznego i nowoczesnego charakteru. To już jednak najlepiej ukazują profesjonalne zdjęcia z takimi wykończeniami.

Inna propozycja na sufit z desek jest po prostu imitacją drewnianych belek, czyli naturalnego drewnianego stropu. Taka aranżacja oczywiście najlepiej sprawdzi się w przypadku tradycyjnego lub skandynawskiego wystroju wnętrz. Oczywiście w tym przypadku również możemy zastosować belki drewniane, dzięki czemu imitacja nagiego stropu będzie prezentować się bardzo realistycznie. Najlepiej ukazują to zdjęcia poddaszy lub mieszkań urządzonych w stylu rustykalnym.

Jakie deski drewniane sprawdzą się najlepiej? Sufit z drewna sosnowego będzie miał najwięcej zalet. Przede wszystkim koszt desek jest dosyć niski. Natomiast drewniany sufit z sosny jest wyjątkowo łatwy w obróbce. Ostatecznie deski możemy pomalować lub po prostu zabejcować na dowolny kolor. Galeria zdjęć pokazuje różne możliwości wykończenia. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o suficie podwieszanym na stelażu.

Na szczególną uwagę zasługuje również obróbka z paneli. Producenci oferują przeróżne kolekcje, dzięki czemu mogą one zostać dopasowane do każdej aranżacji. Ostatnio dużą popularnością cieszą się sufity z paneli w formie żaluzji. Tego typu obróbka dotyczy również ścian. W ten sposób drewniany sufit zyskuje nowoczesny i oryginalny wymiar. Tutaj zaletą sufitu z paneli jest to, że niekoniecznie muszą być one drewniane. Czasem lepiej jest się zdecydować na drewnopodobne rozwiązanie. Ciekawą propozycją będzie podwieszany sufit z paneli, który doskonale będzie komponował się z elementami szklanymi, betonowymi lub stalowymi.

Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!

Ściana i sufit z drewna, a także drewniany sufit oraz deski drewniane na sufit
Jak zrobić drewniany sufit, czyli deski drewniane na sufit i sufit z drewna krok po kroku

Jeżeli już interesuje nas podwieszany sufit, to dobrze by miał jednak on minimalistyczną formę. Boazeria na suficie nie musi nam się już kojarzyć z minioną modą. Galeria zdjęć doskonale nam obrazuje, że sufit z desek lub drewnopochodnej podbitki może prezentować się nie tylko elegancko, ale również doskonale łączyć się z nowoczesnymi wnętrzami.

Belki na suficie

Podwieszany sufit z drewna, czy też boazeria na suficie, to tylko niektóre z możliwości, które pokazuje nam galeria. Drewniane deski mogą stanowić obicie dla całego sufitu, jak i również stanowić jedynie dekoracyjną wstawkę. Zupełnie inny wymiar mają belki na suficie. Bardzo często zdarza się tak, że belki na suficie nie towarzyszą żadnej izolacji akustycznej oraz termicznej. W związku z tym komfort mieszkania w takim wnętrzu może być nieco niższy. Jednak należy przyznać, że zdjęcia ukazujące pomieszczenia, w których główną rolę odgrywają belki drewniane, prezentują się wyjątkowo przytulnie.

Ciekawą propozycją są stropy wsuwkowe. Wyróżniają się one tym, że belki drewniane mają wsunięte deski powały. To powoduje, że widzimy nie tylko belki drewniane, ale również deski od spodniej strony. Oczywiście belki na suficie możemy malować na dowolny kolor. Teraz jest szeroki wybór możliwości, jeżeli chodzi o bejce. Przeglądając różne zdjęcia z inspiracjami, najczęściej natrafiamy na propozycje tradycyjnych poddaszy. W takich wnętrzach belki drewniane zazwyczaj są koloru ciemnego.

To nie oznacza, że belki na suficie mają wyglądać przytłaczająco. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z ciemnym i niskim pomieszczeniem. Wtedy najlepiej jest zdecydować się na to, aby belki na suficie przemalować na jaśniejszy kolor. Nie powinniśmy bać się bieli. Używając białej bejcy możemy uzyskać ciekawy efekt przecierki tzw. shabby chic. Belki na suficie w naturalnym kolorze malujemy białą farbą lub bejcą do drewna. Następnie wykonujemy przecierkę przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego, wyłaniając zza białego tła naturalny rysunek drewna. W ten sposób można uzyskać naprawdę oryginalny efekt końcowy.

ikona podziel się Przekaż dalej