Skąd pochodzi feng shui?

Nazwa Feng shui pochodzi od słów wiatr i woda. Oznacza, liczącą tysiące lat, sztukę aranżacji wnętrz. Według tej nauki można za pomocą niewielu zmian stworzyć takie wnętrze, w którym krążyć będzie dobra energia, zwana – chi. Ma ona zapewnić wszystkim domownikom pomyślność, dobre zdrowie, powodzenie w pracy, a także dobre samopoczucie.

Fengshui zakłada, że miejsce w którym mieszkamy pokazuje również nasze wnętrze, dlatego trzeba dbać o to, aby było ono jak najbardziej zharmonizowane. Chińska nauka mówi o tym, że cokolwiek dzieje się w naszym życiu, znajduje odzwierciedlenie w naszym mieszkaniu i odwrotnie. Dlatego musimy dbać o to, aby zniknęło z naszego życia i mieszkania wszystko to, co negatywnie wpływa na jakość naszego życia.

Siatka bagua – jak z niej skorzystać?

Feng shui opiera się na tak zwanej siatce bagua. Siatka bagua to schemat poszczególnych sfer życia ludzkiego, które odpowiadają poszczególnym częściom mieszkania. Aby sprawdzić co jest nie tak w naszym domu, należy narysować plan mieszkania i podzielić je na 9 równych części, pamiętając o tym, aby drzwi wejściowe były na samym dole siatki.

Każde z pól oznacza inną sferę życia, na którą można wpłynąć zmieniając coś we wskazanym obszarze. Pierwsze to kariera, drugie pole oznacza związki, trzecie - rodzinę i autorytety, czwarte bogactwo, piąte zdrowie, szóste pole ma związek z przyjaciółmi, siódme to twórczość (dzieci), ósme - wiedza, a dziewiąte odpowiada za uznanie i sławę.

Gdy nałożymy siatkę na nasze mieszkanie możemy sprawdzić, w którym z pomieszczeń warto coś zmienić. np. jeśli w naszym związku dzieje się coś nie tak to należy dokonać zmian w strefie związków. Trzeba pamiętać, że filozofia feng shui w domu nakazuje aby zmian tych dokonywać powoli i stopniowo.

Materiały w feng shui

Wszystko, co rozmieszczamy w danej sferze siatki bagua musi być przemyślane. Każdy materiał, wykorzystany do aranżacji wnętrza ma znaczenie. Metal, drewno czy ogień oznacza coś innego i musi łączyć się z odpowiednimi kolorami, aby można było w pełni korzystać z jego dobroczynnych właściwości.

Według zasad feng shui drewno powinno znaleźć się w pokoju dziecka, gdyż ma wpływ na kreatywność oraz rozwój. Drewno warto łączyć z kolorem zielonym. Woda w mieszkaniu odpowiada za sferę duchową oraz emocjonalną. Kolory, które wzmocnią jej działanie to czarny oraz inne ciemne kolory. Działanie wody potęgują również dodatki – przede wszystkim lustra.

Ogień to żywioł, który pozwala wydobyć z siebie umiejętności przywódcze. Aby wykorzystać ten żywioł w swoim mieszkaniu, należy wprowadzić dodatki takie jak świece czy elementy z motywami zwierzęcymi. Kolor tego żywiołu to oczywiście czerwony.

Kolory ziemi, brązy, zielenie i beże, a także meble o kwadratowym i prostokątnym kształcie wzmocnią w mieszkaniu żywioł ziemi. Ziemia ma wpływ na siłę fizyczną oraz zdrowie. Według fengshui metal zaś odpowiada za logikę, zdolność myślenia analitycznego oraz uwagę.  Dobrze więc zastosować go w przestrzeni, w której pracujemy i musimy intensywnie myśleć. Kolory to biel, szary. Działanie metalu wzmagają kształty owalne.

Feng shui – od czego zacząć zmiany w domu?

Sztuka aranżacji wnętrz – feng shui polega na tym, że urządzając mieszkanie musimy zwrócić uwagę po pierwsze – na sposób rozmieszczenia mebli, a po drugie na to, czy niczym nie zakłócamy dobrej energii. Fengshui mylnie kojarzy się wielu osobom jedynie z powieszeniem wietrznych dzwonków, czy rozmieszeniem w domu innych „magicznych” elementów. To o wiele bardziej skomplikowana filozofia, która pozwala na uporządkowanie nie tylko wnętrza, ale i samego siebie.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Oto zasady, które pomogą urządzić mieszkanie według fengshui:

1. Wszystko na swoim miejscu - W naszym mieszkaniu każda rzecz powinna mieć swoje miejsce i powinniśmy starać się utrzymywać stały porządek, odkładając ją tam, gdzie powinna być. Największe znaczenie ma to w kuchni i łazience, gdzie odpowiednie rozmieszczenie przedmiotów pozwala na komfort użytkowania pomieszczenia, co według fengshui jest bardzo ważne.

2. Pozbądź się zbędnych przedmiotów - W każdym domu znajdują się stare, niepopatrzenie meble, które tylko zaburzają przestrzeń nikomu nie służąc. To samo dotyczy dekoracji, które w nadmiernej ilości rozpraszają uwagę i zbierają tylko niepotrzebny kurz. Warto pozbyć się tych rzeczy, gdyż pomoże to zapanować nad przestrzenią.

3. Zainwestuj w oświetlenie - Aby energia chi miała swobodny przepływ należy zapewnić duży dostęp światła. Najlepiej, aby było to światło słoneczne, dlatego warto maksymalnie odsłonić okna. Jeśli nie ma takiej możliwości to należy zainwestować w lampy o dużym natężeniu światła i obszernym zasięgu. 

3. Wietrz mieszkanie - Przepływ chi zależy również od tego, czy powietrze jest czyste i klarowne. Warto wietrzyć mieszkanie jak najczęściej, a także postawić w domu rośliny, które oczyszczą powietrze.

4. Odpowiednio ustaw meble - Ustawienie mebli jest bardzo ważne w fengshui. W dużej mierze wpływa to bowiem na nasze samopoczucie. Źle ustawione meble mogą zaburzać przestrzeń i utrudniać funkcjonowanie w domu. Kanapa nie powinna stać tyłem do drzwi, łóżko w naszej sypialni nie może być dostawione do ściany, uniemożliwiając wejście do niego z jednej strony, gdyż według fengshui wszystko powinno być jak najbardziej komfortowe. Krzesła i stół przy których jemy, ustawiamy przodem do drzwi wejściowych.

5. Zatrzymaj dobrą energię - Aby energia chi mogła krążyć swobodnie po naszym domu należy pamiętać o zamykaniu drzwi. Ważne jest również to, aby unikać w mieszkaniu ostrych kantów oraz krawędzi, które zaburzają przestrzeń.

6. Wybieraj naturalne materiały - Szczególnie ważne jest to, jeśli chodzi o sypialnię. Łóżko powinno być  wykonane z drewna, pościel tylko z naturalnych tkanin. Wtedy dobrze się wyśpimy.

Feng shui w domu – dlaczego sprawia, że czujemy się dobrze?

Według starożytnej filozofii feng shui, problemy w naszym życiu mają związek z tym, jak mieszkamy. Zmiana kilku rzeczy takich jak ustawienie mebli czy wyrzucenie zbędnych rzeczy, może zapewnić nam powodzenie i szczęście w tej dziedzinie życia, która nie do końca się nam udaje.

Nawet jeśli nie do końca jesteśmy przekonani o sile fengshui to takie elementy jak harmonia i porządek przydadzą się w każdym domu. Zasady fengshui tak naprawdę są bardzo uniwersalne i mogą znaleźć zastosowanie w każdej przestrzeni. Stanowią też niebywałą pomoc w aranżacji wnętrza.

Urządzając mieszkanie zgodnie z tą starożytną filozofią możemy stworzyć funkcjonalne i komfortowe wnętrze, w którym każdy z domowników będzie czuł się dobrze, a także zapewnić sobie powodzenie w różnych sferach życia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły