Nowoczesne wnętrza domów

Jak zaprojektować nowoczesne wnętrza?

Wbrew pozorom nowoczesne wnętrza są bardzo trudne do zaprojektowania. Zwykle wyróżniają się stonowanym doborem dodatków, minimalistycznym kształtem mebli, a także odpowiednio dopasowanymi kolorami. Bardzo łatwo można „zagracić” mieszkanie, przez co straci ono swój zamierzony klimat. Ponadto cały czas mamy jeszcze tendencje do wybierania klasycznych mebli, do których jesteśmy przyzwyczajeni od lat. Wciąż bardzo mało osób nastawionych jest na diametralną zmianę.

To właśnie dlatego należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nowoczesne wnętrza domów będą tym, co podwyższy nasz komfort mieszkania. Jeśli interesuje cię wykończenie mieszkania pod klucz, w tym artykule znajdziesz niezbędne porady.

Projektowanie wnętrz przez profesjonalistów

Jak urządzić nowoczsne mieszkanie? Jeżeli chcemy urządzić mieszkanie w stylu nowoczesnym, a nie mamy smykałki do samodzielnego projektowania, zawsze możemy skorzystać z fachowej pomocy. Architekci wnętrz w niektórych przypadkach przedstawią nam najlepsze rozwiązania. Nie tylko dlatego, że to jest ich praca, w której opierają się na bardzo dużym doświadczeniu. Projektanci wnętrz mają lepszy dostęp do najnowszych trendów, o których sami nawet nie mieliśmy pojęcia. W ten sposób możemy wyprzedzić inspiracje panujące obecnie w Polsce.

Kolejną zaletą wypływającą z powierzenia zaprojektowania naszego mieszkania, jest optymalne oraz ergonomiczne wykorzystanie całej przestrzeni. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych mieszkań. Nie znając wszystkich trików na projektowanie wnętrz, możemy doprowadzić do poważnych strat w powierzchni użytkowej. Rozwiązaniem są między innymi meble na wymiar bądź też meble spełniające kilka funkcji. Sprytne pomysły oraz innowacyjna technika sprawią, że mieszkanie nie tylko zyska nowoczesny charakter, ale przede wszystkim będzie wyjątkowo wygodne w użytkowaniu. Aby wystrój współgrał z budynkiem, trzeba zatroszczyć się o nowoczesne projekty domów.

Jak urządzić nowoczesne wnętrza mieszkań?

Ciekawe wnętrza mieszkań, a kolorystyka

Próbując samodzielnie urządzać wnętrza mieszkań w nowoczesnym stylu, warto pamiętać o kilku cennych zasadach. Wśród nich znajdują się też takie, które odnoszą się do kolorystyki mieszkania. Raczej nowoczesne wnętrza wyróżniają się ograniczoną paletą barw. Czasem widoczny jest spory kontrast pomiędzy nimi. Zdecydowanie częściej jednak widzimy kilka dominujących odcieni, w których zachowana jest aranżacja całego mieszkania.

Najczęściej przeplatają się jasne barwy z wyjątkowo ciemnymi. Wciąż na topie są wszelkie szarości. Coraz częściej pojawiają się ciepłe brązy, które przemycone są w drewnianych meblach lub dodatkach. Zdecydowanie dominuje biel pod każdą postacią, zarówno ta sterylna, jak i również przełamana odcieniem wanilii lub bitej śmietany. Sprawdź także: Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Czerń nie od dziś kojarzona jest z luksusem. Przy pomocy tego koloru można uzyskać naprawdę ciekawe wnętrza mieszkań. Pomalowanie ścian na czarno i umieszczenie w mieszkaniu mebli w tym samym kolorze wydaje się być bardzo ponurym pomysłem. Jednak przy zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia wnętrze nabiera zupełnie innego charakteru.

Co jeszcze, jeśli chodzi o to, jak urządzić pokoje? Wnętrza mieszkań celujących w nowoczesny styl powinny unikać pastelowych odcieni, zbyt dużej mieszanki kolorów, a także niektórych wzorów. Na przykład zbyt duża ilość kwiecistych motywów lub wzorów inspirowanych egzotycznymi zwierzętami mogą przyczynić się do wykreowania mieszkania o angielskim wystroju. Styl nowoczesny już na przestrzeni kolorystycznej będzie wymagał od nas pewnego stonowania, dlatego zapomnijmy o meblach i dodatkach, które występują we wszystkich możliwych odcieniach, ponieważ uzyskamy odwrotny efekt.

Nowoczesne aranżacje wnętrz - meble

Wnętrza mieszkań o nowoczesnym charakterze zobowiązują także do wybrania odpowiednich mebli. Zapomnijmy raczej o meblach zbyt masywnych wykonanych ze standardowych surowców. Nowoczesne meble bardzo mocno odróżniają się od tych klasycznych. Przede wszystkim są proste, wykonane z maksymalnie dwóch surowców, a także występują w stonowanych odcieniach.

Do produkcji nowoczesnych mebli wykorzystuje się najczęściej drewno krajowe i egzotyczne, szkło, aluminium, stal, a także plastik. Częstym gościem w nowoczesnych mieszkaniach są oryginalne meble wykonywane na wymiar. Niektóre z nich mogą mocno różnić się od pozostałych. Modne są na przykład komody z nieregularnymi szufladami lub też stoliki kawowe z licznymi skrytkami na drobiazgi.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Styl nowoczesny a oświetlenie

Nowoczesne wnętrza domów są planowane w każdym aspekcie, także pod względem oświetlenia. Z łatwością odrzucimy klasyczne oraz przestarzałe żyrandole oraz kinkiety. Niektóre modele raczej idealnie sprawdziłyby się w otoczeniu antyków niż w nowoczesnym mieszkaniu.

Obecnie zdecydowanie częściej wybieramy źródła światła, które są bardziej dyskretne. Do nich zaliczają się reflektorki lub taśmy ledowe. Dzięki nim możemy oświetlić praktycznie każdą przestrzeń w nowoczesnym wnętrzu. Natomiast decydując się na oświetlenie w stylu nowoczesnym, które również ma spełniać walory estetyczne, wtedy wybieramy pokaźne lampy stanowiące wystrój mieszkania.

Wnętrza mieszkań mogą być odpowiednio podkreślone, powiększone lub przytłumione. Mamy wpływ nie tylko na umiejscowienie punktów oświetleniowych i kierunek padania światła, ale i również na jego barwę. Nowoczesne wnętrza coraz częściej są wyposażane w inteligentne sterowanie światłem. Takim przykładem jest system Philips Hue, pozwalający na zarządzanie kolorami światła oraz dopasowaniem natężenia do naszych oczekiwań. Istnieje możliwość skorelowania inteligentnego systemu z innymi urządzeniami, takimi jak kino domowe lub konsole do gry.

Nowoczesne wnętrza domów - dodatki

Urządzając nowoczesne wnętrza domów, należy zwrócić uwagę również na dodatki. Raczej są to proste formy, które nie wyróżniają się zbyt dużą ilością wzorów, kolorów oraz ozdobnych wykończeń. Ciekawe wnętrza mieszkań są uzupełniane geometrycznymi dekoracjami. Popularny są wszelkie ceramiki zaprojektowane na styl origami. Mile widziane są ostre kąty na powierzchni wazonów, mis, kubków, a nawet lamp. Warto postawić także na nowoczesne projekty domów, gdyż bryły tych budynków i plan pomieszcze idealnie nadaje się do zagospodarowania w omawianym stylu.

Interesującym pomysłem są plakaty oraz awangardowe grafiki powieszone na ścianach. W odróżnieniu od klasycznych wnętrz, w których widzimy raczej rodzinne fotografie, w nowoczesnych mieszkaniach znajdziemy oprawione motywacyjne napisy.

Wśród dodatków przeznaczonych do nowoczesnych wnętrz, świetnie odnajdują się przedmioty wykonane z aluminium, szkła bądź tworzywa sztucznego. Wyróżnia je prostota, czasami groteskowy wymiar, a nawet dosadna surowość. Wnętrza mieszkań nowoczesnych nie powinny być zdominowane przez dodatki. Raczej muszą one być bardzo sumiennie dopasowane. Liczy się jakość, a nie ilość.

Czym wyróżniają się nowoczesne wnętrza?

Styl nowoczesny a minimalizm

Porównując ze sobą nowoczesne wnętrza domów i nowoczesne mieszkanie, możemy znaleźć wiele wspólnych cech. Niezależnie od tego, czy zostaną one urządzone w stylu skandynawskim, czy też industrialnym, zawsze będzie łączył je wspólny mianownik. Jest nim minimalizm. Ciekawe wnętrza mieszkań są nie tylko nowoczesne, ale również pozbawione zbyt dużej ilości mebli i dodatków.

W tradycyjnych mieszkaniach często mamy do czynienia z nadmiarem mebli. Nadal we wnętrzach możemy znaleźć meble systemowe, które zajmują całą ścianę, dużą ławę, masywne krzesła, a na samej meblościance wiele różnych ozdób i dekoracji. Często narzekamy wtedy na brak miejsca na różne przedmioty, chociaż praktycznie cały metraż jest maksymalnie zagospodarowany przez meble.

Nowoczesne wnętrza wyróżniają się ideą minimalizmu. Wprowadzamy do mieszkania tylko to, co niezbędne, a rzeczy, z których nie korzystamy, po prostu się pozbywamy. Meble są nieduże, zgrabne, zdecydowanie różniące się od wielu topornych poprzedników. Idąc w kierunku urządzania mieszkania w nowoczesnym stylu, musimy być bardzo selektywnie podchodzić do wszelkich dodatków. Ich nadmiar oraz różnorodność szybko wprowadzą niepotrzebny chaos.

Nowoczesne wnętrza domów i dużo wolnej przestrzeni

Oglądając nowoczesne wnętrza mieszkań, odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia z dużymi przestrzeniami. Aby urządzić swoje mieszkanie w ten sposób, wcale nie musimy dysponować dużą nieruchomością. W stylu nowoczesnym chodzi o zachowanie jak największej przestrzeni. Dlatego mile widziane są połączenia kilku pomieszczeń oraz wyburzanie zbędnych ścian działowych.

Nowoczesne wnętrza domów i wnętrza mieszkań są planowane już na etapie ich budowy. Wyróżnia je obecność dużych okien lub przeszklonych ścian. Im więcej wpuścimy do wnętrza światła dziennego, tym będzie ono jaśniejsze i przyjemniejsze w użytkowaniu. Ponadto duża ilość szkła w nowoczesnych bryłach jest jak najbardziej wskazana.

Aranżacje wnętrz - popularne style

Styl skandynawski

Styl skandynawski jest nadal najpopularniejszym stylem, według którego urządza się wnętrza mieszkań. Wyróżnia się jasną paletą kolorów, meblami o prostych, często geometrycznych kształtach. W każdej chwili mieszkanie urządzone w stylu skandynawskim można ocieplić różnymi dodatkami. Lampiony, poduszki, koce i pledy szybko sprawią, iż wnętrze przestanie być zbyt zimne i surowe.

Styl industrialny

Nowoczesne aranżacje wnętrz bardzo często zagarniają styl industrialny. Najprościej mówiąc, polega on na oddaniu klimatu opuszczonych fabryk lub innych budynków przemysłowych. Dlatego w takich aranżacjach nie brakuje metalowych rur wykorzystanych jako wieszaki do ubrań, szafek pracowniczych, czy też stalowych koszy, które po odwróceniu pełnią funkcję stolika kawowego. Na pewno projektowanie wnętrz w stylu industrialnym przeznaczony jest dla osób odważnych, które nie boją się oryginalnych dodatków.

Styl francuski

Styl francuski z jednej strony może zostać potraktowany jako bardzo przytulny, a z drugiej jako niezwykle nowoczesny. Wszystko zależy od tego, w jakim kierunku ostatecznie się udamy. Okazuje się, że taki styl wymaga dopasowania wyjątkowo oryginalnych mebli. Są one charakterystyczne, zwykle z odpowiednio wyprofilowanymi kształtami. Jest on jednocześnie zdecydowanie weselszy od stylu industrialnego. Jednak, jeżeli wprowadzimy zbyt wiele elementów zdobionych lawendowymi motywami, bądź przemalujemy wszystkie meble na biało z zastosowaniem przecierki, to wtedy pójdziemy w kierunku prowansalskiego.

Nowoczesne wnętrza

Salon w stylu nowoczesnym i styl nowoczesny w kuchni

Nowoczesny salon wyróżnia się najczęściej otwartą przestrzenią. Najlepiej, by był jasny z dużymi oknami, a także dużym wypoczynkiem znajdującym się w jego centralnej części. Stylowy stolik, czy też designerski puf będą doskonałym uzupełnieniem tego wnętrza. Pomysłów na nowoczesność w salonie jest co nie miara.

Kuchnie, w których panują nowoczesne aranżacje wnętrz, coraz rzadziej ograniczają się do osobnego pomieszczenia. Zdecydowanie częściej są w pełni otwarte na salon. Albo salon z kuchnią przedzielone są jedynie wyspą lub bufetem. Takie rozwiązanie sprawia, że mieszkanie automatycznie staje się większe i bardziej komfortowe w użytkowaniu. Salon z kuchnią lub aneks w salonie to bardzo nowoczesne pomysły. W salonie z kuchnią o wiele łatwiej zaprowadzić jeden, przewodni styl.

Nowoczesne wnętrza łazienek oraz pokój dziecka i sypialna

Nowoczesne projekty łazienek pozwalają na stworzenie miejsca nie tylko przeznaczonego do codziennej toalety, ale również do wypoczynku. Twoja łazienka może pełnić rolę domowego SPA. Przyczyniają się do tego, nie tylko eleganckie dekory, ale również innowacyjna armatura. Projekty łazienek pod tym tym względem dają naprawdę duże możliwości.

Planując nowoczesny salon z kuchnią, pokój dziecka czy też wystrój wnętrz w sypialni, warto zachować pewną harmonię. Z jednej strony możemy dać się ponieść fantazji, by każde pomieszczenie było urządzone w inny sposób. Jednak utrzymując podobny styl, sprawiamy, że projekt mieszkania jest rzeczywiście przemyślany, wręcz perfekcyjny w każdym calu.

Oczywiście to, że w sypialni możemy pozwolić sobie na pełen minimalizm lub industrialne elementy nie oznacza wcale, iż pokój dziecka ma być pozbawiony wesołych i bajkowych motywów. Pamiętajmy o dostosowaniu odpowiednich pomysłów do wieku naszych domowników. W końcu na pierwszym miejscu należy stawiać komfort i przyjemność mieszkania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły