Sufit z desek, czyli drewno na suficie

Boazeria na suficie jest rozwiązaniem, do którego przekonujemy się cały czas od nowa. Z pewnością większość z nas pamięta czasy, kiedy drewniana deska królowała niemalże na każdym zakamarku mieszkania. Dlatego nic dziwnego, że boazeria obecnie zrzesza większą grupę sceptyków niż zwolenników. Jednak warto zastanowić się nad odczarowaniem drewnianego sufitu, tym bardziej że obecne pomysły idealnie wpasowują się w nowoczesny wystrój wnętrz.

Przede wszystkim sufit z desek nie musi znajdować się na całej powierzchni. Jeżeli decydujemy się, aby powała została pokryta boazerią, wtedy ograniczmy obecność drewna na innych powierzchniach. Dobrym pomysłem będzie, jeżeli imitację drewnianego stropu rozpoczniemy od tego, by prawidłowo rozmieścimy belki drewniane. Najlepiej, aby były one rozmieszczone równolegle do węższej ściany. Dodatkowo belki drewniane powinny być zamontowane w rozstawie od 60 do 90 cm. Wtedy w przestrzenie pomiędzy belkami będziemy mogli z powodzeniem zamontować deski.

Podwieszony sufit najefektywniej wygląda, jeżeli jest zrobiony z sosnowych desek. Niejedna galeria pokazuje, że deski sosnowe sprawdzą się zarówno w kuchni, salonie, jak i również w sypialni. Warto dodać, że sufit z desek sosnowych jest jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań, jeżeli chodzi o zastosowanie drewna. Dzięki nim uzyskamy podwieszony sufit o grubości od 2 do 80 mm.

Sufit z drewna - belki drewniane na suficie

Jeżeli zdecydujemy się na belki drewniane na wykończenie sufitu, to w ten sposób imitujemy tzw. strop nagi. Jeżeli na belkach zostanie zamontowana powała, warstwa desek, wtedy mamy do czynienia z zabudowanym stropem. Jeżeli jednak powała nie występuje, to sufit z drewna uwidacznia jedynie grube belki. Należy mieć na uwadze również to, że drewniany sufit jest pozbawiony izolacji cieplnej oraz akustycznej.

Zazwyczaj sufit z belek znajduje się na całej powierzchni konkretnego pomieszczenia. Nie jest to zbyt przytłaczające rozwiązanie, co pokaże nam praktycznie każda galeria z inspiracjami. Tego typu dekoracyjne belki najczęściej znajdują zastosowanie na poddaszach bądź też jako strop nagi pod antresolą. Taki drewniany sufit sprawdzi się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o sufitach napinanych.

Drewniany sufit - pomysły

W Internecie możemy znaleźć masę inspiracji na drewniany sufit z desek lub belek. Pomysły na nowoczesne wnętrza najczęściej wskazują nam na podwieszony sufit, który przypomina ażurową konstrukcję. Taki sufit z drewna świetnie prezentuje się w sąsiedztwie ceglanych ścian oraz przy industrialnych dodatkach. Ponadto dzięki tej metodzie można zamaskować wiele niedociągnięć, z którymi mamy do czynienia szczególnie w starym budownictwie.

Innym pomysłem na sufit z drewna jest zastosowanie belek w kuchni oraz salonie. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z otwartą przestrzenią. Galeria zdjęć pokazuje, że najczęściej takie dekoracyjne belki są stylizowane na stare drewno. Jeżeli chcemy uzyskać w kuchni oraz salonie skandynawski styl, wystarczy, że pomalujemy belki na biało i zastosujemy delikatną przecierkę. Wtedy sufit z desek oraz belek w żaden sposób nie będzie przytłaczał całego wnętrza.

Drewno na suficie, a także drewniany sufit, sufit z desek, sufit z drewna
Jak zrobić drewniany sufit, czyli sufit z desek, sufit z drewna krok po kroku

Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!

Drewniana boazeria świetnie sprawdza się również w kuchni oraz innych pomieszczeniach, w których chcemy uzyskać orientalny wystrój. Wtedy niewątpliwie sprawdzą się dekoracyjne lub wręcz modelarskie listwy o grubości ok. 2 mm. Będą one doskonale podkreślać delikatność wnętrza, ale jednocześnie wprowadzą dużo naturalnego akcentu do wystroju.

Na drewniany sufit możemy zdecydować się również w ciągach komunikacyjnych, takich jak klatki schodowe, schody, czy też korytarze. Boazeria na suficie idealnie podkreśli te miejsca, które znajdują się na otwartych przestrzeniach. Dekoracyjne listwy drewniane lub belki nadadzą wnętrzu charakteru i wprowadzą jednocześnie nieco odmienności w klasycznym wystroju. Oczywiście nie są to jedyne pomysły na wystrój wnętrz przy użyciu drewnianych desek. Niejedna galeria ze zdjęciami może nam pomóc podjąć decyzję o konkretnym stylu, jaki będziemy chcieli osiągnąć.

Podwieszony sufit z drewna - cena

Wiedząc, z jakimi najpopularniejszymi typami drewnianych sufitów mamy do czynienia, powinniśmy zaznajomić się jeszcze z kosztami wykonania takiego wykończenia wnętrz. Oczywiście ostateczna cena sufitu z drewna jest uzależniona od wielu czynników. Wśród nich wymienia się nie tylko rodzaj materiału, ale również jego zagęszczenie, a także wielkość powierzchni, na jakiej ma się on znajdować. W takim razie całkowity koszt sufitu z drewna może się wahać już od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Przykładowe ceny za drewniany sufit

Nazwa produktu

Cena

Dunin Etnik Merbau Li 31,7x31,7 mozaika drewniana

62,00 zł

Deska Balsowa 1000x100x12 mm drewno balsowe

20,50 zł

Panel drewniany Pixel 38x76 Stegu

105,00 zł

Belka rustykalna ciemna 20x13 cm 4m

328,00 zł

Belka rustykalna 0906 2 m jasna, 6x9x6

67,90 zł

Płyta sufitowa drewniana Heradesign Fine SK05 naturalny 25/600/600 mm

106,50 zł/m2

Sufit Madera Vevtor Wood V Plain bez perf. Dąb Matt 13/600/600 mm

544,00 zł/m2

Sufit Heradesign Superfine SK-04 25/600/600 mm Kolor naturalny

123,80 zł/m2

Sufit Heradesign Superfine Plus 65/600/1200 Naturalny

137,00 zł/m2

Srebnoszare stare deski wypalone przez słońce na ścianę i sufit

219,00 zł

Belka rustykalna 0906 2 m jasna

67,90 zł

Prochem Belka Modern 1212 2m Jasna

129,90 zł

Kantówka Modrzew syberyjski 34x45 mm

39,36 zł

Belka rustykalna jasna 12x12 cm 4 m

246,00 zł

Belka rustykalna dekoracyjna ciosana 9x6 1m

36,89 zł

Deski elastyczne rustykalne 16 cm

67,99 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły