Nowoczesne wnętrza w stylu loft

Styl loftowy dotarł do Polski z pewnym opóźnieniem, choć w Europie zachodniej ma już kilkudziesięcioletnią tradycję. Styl loftowy we wnętrzach zasadza się na odpowiedniej aranżacji pomieszczeń. Mieszkanie w stylu loft ma w założeniach przypominać wnętrze starej fabryki, magazynu, browaru lub huty. Ma sprawiać wrażenie pomieszczeń poprzemysłowych zaadaptowanych na mieszkanie. We wnętrzach w których stosuje się tego typu aranżacje powinna dominować surowość, minimalizm, przestronność, styl nowoczesny. Nie wyklucza to stosowania nowoczesnych rozwiązań z nutą ekstrawagancji. Jednak liczy się całokształt wrażenia.

Mieszkanie w stylu loft to wnętrze w którym dominuje kamień, beton, szkło i metal. Elementami charakterystycznymi są tutaj duże okna i materiały na wykończenie ścian. Powinny być zgodne ze stylistką industrialną i łączyć w sobie funkcjonalność z fabryczną estetyką. Bardzo ważne jest odpowiednie zastosowanie oświetlenia oraz elementów dekoracyjnych.

Styl loftowy we wnętrzach proponuje odejście od konwencji przytulnych, lecz zagraconych przestrzeni, na rzecz industrialnej prostoty, nie pozbawionej jednak elegancji i dekoracyjności. Nie jest to styl dla każdego. Warto poczytać więcej o sposobach i zasadach urządzenia salonu (na przykład tu), zanim zdecydujemy się właśnie na styl loftowy.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Nowoczesne salony w stylu loftowym

Nowoczesne wnętrza w stylu loft są synonimem wielkomiejskiego stylu i łączą w sobie prostotę, surowość oraz nowoczesne wzornictwo przemysłowe i użytkowe. Jak urządzić salon zgodnie z “loft styl”? Aby mieszkanie w stylu loftowym mogło mieć rację bytu musi być odpowiednio obszerne, lub musi istnieć możliwość wyburzenia ścian. Duże okna są również bardzo ważne, gdyż pozwolą na zachowanie odpowiedniego charakteru we wnętrzu.

Na rynku są również obiekty pofabryczne, jak również zabytkowe które można nabyć i dostosować do swoich wymagań. Wtedy, jakby w pakiecie, dostaniemy surowe ściany z cegły lub betonu - które same w sobie wprowadzą atmosferę loft styl. Jednak jeśli chcemy zaadaptować nowoczesne wnętrza na styl loft musimy wykazać się inwencją twórczą i pomysłowością. Mieszkanie w stylu loftowym jest jak najbardziej do osiągnięcia nawet w nowym budownictwie.

Najwięcej uwagi powinno zwrócić odpowiednie urządzenie i dostosowanie salonu. Nowoczesny salon w stylu loftowym powinien zawierać szereg elementów z wykorzystaniem aluminium, szkła, metalu lub betonu. Bardzo ważnym aspektem są ściany.

W sprzedaży dostępne są płytki elewacyjne, które mają podkreślać styl loftowy we wnętrzach. Są to płytki cegłopodobne, wytworzone z betonu, które do złudzenia przypominają ceglany mur. Cena takich płytek nie jest wygórowana, a układa się je bardzo podobnie jak standardowe płytki na ścianę. Nowoczesne salony, w nowym budownictwie mogą zyskać charakter loftowy przy stosunkowo niewielkim wysiłku wykończeniowym.

Nowoczesne salony w stylu loft to estetyka która proponuje wiele różnych rozwiązań. Na ściany we wnętrzach loftowych można również zastosować beton architektoniczny. Jest on coraz częściej stosowany jako element dekoracyjny ścian w hotelach, biurowcach i obiektach konferencyjnych. Jednak nadaje się również do aranżacji wnętrza w zgodzie z loft styl.

Płyty z betonu architektonicznego występują w różnych wielkościach i rozmaitym wzornictwie. Wiele spośród dostępnych płyt betonu architektonicznego można układać jak płytki wielkoformatowe. Zawsze można skorzystać również z doświadczenia specjalistów i wynająć firmę wykończeniową. Nie bez kozery beton architektoniczny nazywany jest betonem artystycznym. Jego walory estetyczne i użytkowe doskonale będą podkreślać styl loftowy we wnętrzach.

Kolejnym pomysłem na wykończenie ścian w salonie w zgodzie ze stylem loftowym jest wykorzystanie naturalnego kamienia elewacyjnego. Dostępny jest w sklepach budowlanych w różnej grubości i kolorystyce. Jego zaletą jest nieregularna faktura, która idealnie oddaje klimat "loft styl".

Mieszkanie w stylu loftowym

Oczywiście styl loftowy we wnętrzach to nie tylko ściany. Równie ważne jest odpowiednie skomponowanie elementów dekoracyjnych, podłoga oraz dobór mebli.

Podłogę można wykończyć na wiele różnych sposobów. Można zastosować parkiet przemysłowy o odpowiedniej fakturze i barwie, żywicę epoksydową lub deski. Można zastosować również panele podłogowe. Do ostatniej propozycji świetnie nadają się panele podłogowe imitujące kamień naturalny. Mieszkanie w stylu loft może również alternatywnie mieć pozostawioną betonowa wylewkę.

Styl loftowy we wnętrzach to jednak nie tylko ściany i podłoga, równie ważny jest dobór mebli w konwencji stylu loft. Idealne są krzesła ze stali czy poliwęglanu zarówno o prostej konstrukcji, jak i o wymyślnych kształtach. Można również zdecydować się na krzesła i stoły ze stali malowanej proszkowo. Jako meble na ubrania można wykorzystać stalowe szafy aktowe, a także meble stylizowane na styl loftowy we wnętrzach.

Styl loftowy we wnętrzach to również odpowiednie oświetlenie. Duże okna powinny rozświetlać pomieszczenia. Mieszkanie w stylu loftowym zasadniczo nie posiada zasłon ani firanek w oknach. Nowoczesne wnętrza w stylu loft powinny mieć lampy przystające do tej estetyki. Mogą to być duże lampy w stalowych oprawach, ale nie jest to konieczne. Dobrze zdają egzamin również lampy zwieszane z odsłoniętymi "gołymi" żarówkami. Na ściany będą pasować kinkiety wykonane z połączenia aluminium oraz szkła.

Aby optycznie powiększyć nowoczesne salony i wnętrza w stylu loft potrzebny jest odpowiedni dobór kolorów. Pożądane są odcienie bieli i szarości, oraz platyna i cegła. Więcej o wyborze kolorów ścian do domu możesz przeczytać na przykład w tych materiałach.

Mieszkanie w stylu loft potrzebuje dodatków. Idealnym uzupełnieniem będą wystające kable, rury i inne industrialne elementy aranżacyjne. Generalnie nie trzeba ukrywać rur, jednak nie należy przesadzić z ich ilością. Łatwo bowiem przekroczyć cienką granicę mieszkania w stylu loft o nowoczesnym charakterze, od rudery steampunkowej. Tak więc należy urządzać nowoczesne wnętrza z pewnym umiarem. Nie na darmo nowoczesne salony cechuje minimalizm.

Łazienka i kuchnia w stylu loft

Pofabryczny klimat jest do osiągnięcia również w pozostałych częściach mieszkania, nowoczesne salony to nie jedyne miejsce gdzie objawia się styl loftowy. W kuchni należy zadbać o różnorodne elementy wykończeniowe. Ściany możemy pokryć podobnie jak w salonie czy sypialni - architektonicznym betonem lub płytkami imitującymi cegłę.

Meble do kuchni mogą być w chromie, ale również z innego materiału, w odpowiedniej kolorystyce. Najlepiej sprawdzą się szarości oraz różne odcienie bieli. Podwieszane lampy, najlepiej z odsłoniętymi żarówkami dopełnią całości. Rury i inne instalacje przynajmniej częściowo mogą pozostać na zewnątrz. Dobrze wyglądają rury biegnące po suficie i górnej części ścian.

Jako dekoracje mogą posłużyć grafiki na ścianach w metalowych ramach. Półki i etażerki z metalowymi akcentami również będą bardzo dobrze odpowiadały na wyzwania stylu loft.

W łazience, w zależności od jej powierzchni można zastosować połączenie betonu architektonicznego i płytek w stylu ceglanym. Będzie to sprawiało wrażenie odsłoniętych fragmentów muru. Łazienka powinna być bardzo dobrze oświetlona, a meble minimalistyczne i zredukowane do minimum. Do łazienki w stylu loft idealnie będzie pasowała wanna, najlepiej nie zabudowana, na nóżkach.

Styl loftowy we wnętrzach - zrób sam!

Styl loftowy daje pole do popisu i pozwala na wykorzystanie wielu rozmaitych pomysłów. Zrób sam chociaż niektóre elementy dekoracyjne do mieszkania w stylu loftowym.

Można na przykład pokusić się o stworzenie dodatkowej półki ściennej z kawałka blachy, lub pomalować stary wazon na szary lub srebrny kolor i ustawić w rogu pokoju. Internet jest pełen pomysłów, jak nadać nowe życie starym przedmiotom, przy odrobinie pracy własnej. Alternatywnie można odwiedzić targ staroci czy antyków i tam wybrać przedmioty które będą oddawały styl loftowy.

Jedną z propozycji jest wykonanie rzeźby z rurek miedzianych, lub pomalowanie starych mebli w zgodzie z zalecaną kolorystyką dla stylu loft. Ograniczeniem jest tu właściwie nasza wyobraźnia i zasób portfela.

Warto wspomnieć że coraz większa liczba firm specjalizujących się w aranżacji wnętrz ma w swoim portfolio realizacje z zakresu wnętrz w stylu loftowym. Można przyjrzeć się tym realizacjom i powierzyć aranżację specjalistom.

Jak już pisaliśmy, nie wszystkie nowoczesne wnętrza  mogą być zaaranżowane w zgodzie ze stylem loftowym. Jeśli jednak dysponujemy przestronnym mieszkaniem o dużych oknach, i chcemy je urządzić nowocześnie i ze smakiem, loft styl jest właśnie dla nas.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły