Styl eklektyczny we wnętrzach - 10 praktycznych porad dla każdego
Jeżeli nie możemy zdecydować się na jeden styl w mieszkaniu, warto pomyśleć o stylu eklektycznym. Jego zaletą jest bardzo duża różnorodność we wnętrzach, jednak zachowując przy tym wyjątkowe wyczucie smaku. Warto jednak wiedzieć, jakie cechy wyróżniają eklektyzm.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Styl eklektyczny - eklektyzm w architekturze
Żeby dobrze zrozumieć, czym wyróżnia się styl eklektyczny we wnętrzach, warto wcześniej sprawdzić, czym jest eklektyzm w architekturze. Eklektyzm jest słowem pochodzenia greckiego oznaczające wybierający. Projektowana architektura zawiera w sobie łączenie stylów, stawiając na swobodę, a nawet często na kontrast zestawionych elementów. Kierunek ten w architekturze najbardziej rozwinął się na przełomie XIX i XX wieku.
Do najpopularniejszych budowli architektonicznych, które zawierają w sobie styl eklektyczny, zalicza się między innymi Statua Wolności w Nowym Jorku, Wieża Eiffla w Paryżu, Pałac Kryształowy w Londynie, a nawet Ratusz wybudowany w Nowym Sączu. Jak widać, takie budowle cieszą się popularnością do dnia dzisiejszego.
Styl eklektyczny - cechy
Poniżej zobaczymy 5 najważniejszych cech, którymi wyróżniają się eklektyczne wnętrza:
- Łączenie stylów - główną zasadą, jaką kieruje się styl eklektyczny, jest łączenie stylów. Nie może to jednak odbywać się w sposób chaotyczny. Ponieważ ustawienie dowolnych mebli lub akcesoriów obok siebie nie zawsze stworzy elegancką i szykowną aranżację.
- Klasyczne z nowoczesnym - najczęściej eklektyczne wnętrza wyróżniają się połączeniem stylu nowoczesnego z klasycznym. Najlepiej widać to w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach, w których ustawiony jest jeden mebel nawiązujący do barokowego lub orientalnego stylu. Można jednak pójść w zupełnie inną stronę. Mianowicie w mieszkaniu urządzonym na przykład w barokowym stylu umieścić coś całkowicie ultranowoczesnego.
- Łączenie różnych wzorów i materiałów we wnętrzach - urządzanie współczesnych mieszkań może nieść ze sobą naprawdę wiele ciekawych możliwości. Wśród nich wymienia się również łączenie różnych materiałów i wzorów. Dobrym pomysłem będzie między innymi ułożenie w salonie lub sypialni całkowicie różnych poduszek. Lub też na przykład wśród tekstyliów o nowoczesnych wzorach umieścić koronkowy obrus na dużym stole w jadalni. To może dotyczyć również zastawy stołowej, która nie musi pochodzić z tego samego kompletu lub mebli wypoczynkowych, gdzie każdy z nich będzie zupełnie inny.
- Postaw na kontrasty - już wiemy, że moda na eklektyczne wnętrza polega najczęściej na łączeniu nowego ze starym. Jednak podczas urządzania nowoczesnych wnętrz z powodzeniem możemy eksperymentować na łączeniu naprawdę różnych stylów. Na przykład stylu glamour ze skandynawskim, czy też w mieszkaniu o nowoczesnym charakterze ustawić rustykalne meble eklektyczne. Oczywiście i tutaj należy pamiętać o pewnej harmonii. Ponieważ wprowadzanie chaosu do nowoczesnych wnętrz nie ma niczego wspólnego ze stylem eklektycznym.
- Szaleństwo kolorów i faktur - w architekturze współczesnych mieszkań, pod żadnym pozorem nie musimy się ograniczać tylko i wyłącznie do wybierania odpowiedniego wyposażenia. Łączenie stylów może dotyczyć także malowania i wykańczania ścian. Sypialnia lub salon mogą być malowane w jasnych kolorach. Natomiast jedna ze ścian może całkowicie odbiegać od całej aranżacji. Może być na przykład przykryta całkowicie lustrem lub też wyróżniać się zupełnie inną fakturą. Oczywiście, jak w przypadku poprzednich cech współczesnych mieszkań w stylu eklektycznym, tutaj także należy wykazać się dobrym smakiem.

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!
Mając na uwadze te wszystkie zasady, na pewno będzie nam zdecydowanie łatwiej zadbać o eklektyczne wnętrza w mieszkaniu. Jeżeli jednak nie mamy pewności, czy dobrze rozumiemy cechy, którymi wyróżniają się eklektyczne wnętrza, to dobrym pomysłem na pewno będzie poszukanie porady u architekta wnętrz. Wtedy na pewno zadbamy o odpowiednie wyposażenie współczesnych mieszkań. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykułu o stylach aranżacyjnych.
Styl eklektyczny a meble eklektyczne
Poszukując meble eklektyczne, najczęściej natrafimy na antyki. Jednak już wiemy, że nie tylko one gwarantują uzyskanie tego stylu we wnętrzach. Dlatego warto prześledzić najpopularniejsze meble, które wykorzystujemy do wyposażenia wnętrz. Wtedy będzie nam zdecydowanie łatwiej wybierać konkretne wyposażenie, które posiada idealne cechy pasujące do stylu eklektycznego.
Wśród pięciu najczęściej wybieranych mebli do wyposażenia do stylu eklektycznego zaliczają się:
- Stoły do jadalni - meble do jadalni w stylu eklektycznym najczęściej są bardzo duże i masywne, a także osadzone na cienkich, zdobionych nogach. Stanowią doskonałe uzupełnienie nowoczesnych wnętrz. W jasnej jadalni ciekawie zaprezentuje się meble eklektyczne o ciemnym, dębowym odcieniu.
- Krzesła do jadalni - meble przy stole w jadalni mogą być zupełnie nowoczesne lub też zaliczać się do wysokiej klasy antyków. Bardzo ciekawym pomysłem eklektyczne wnętrza, jeżeli chodzi o krzesła do jadalni, będzie zakupienie każdego z nich w zupełnie innym stylu. Wtedy będziemy wiedzieli, że w naszym mieszkaniu panuje ponadczasowa moda.
- Łóżka do sypialni - tak naprawdę sypialnia w stylu eklektycznym jest bardzo prosta i jednocześnie elegancka. Meble, a szczególnie łóżka są nieskomplikowane, bez zbędnych dekorów. Chociaż sypialnia w stylu eklektycznym często wyróżnia się zagłówkami, które są harmonijnie zgrane z innym elementem wyposażenia tego pomieszczenia. Uzupełnieniem nowoczesnych wnętrz są tekstylia. Sypialnia pod tym względem powinna nabrać wyjątkowego charakteru.
- Szafy - moda na antyczne wyposażenie w nowoczesnych wnętrzach, na pewno szybko nie przeminie. Świadczą o tym na przykład rustykalne szafy w nowoczesnych sypialniach lub garderobach. Bardzo ciekawym pomysłem jest również wstawienie do minimalistycznego wnętrza szafy, która została odpowiednio przerobiona na przykład przy pomocy techniki shabby chic.
- Biurka - moda na własną pracownię nadal nie przemija. Warto w takim razie rozważyć również zakup biurka w stylu eklektycznym. Najczęściej wybieramy wtedy biurka w stylu ludwikowskim, które idealnie pasują do nowoczesnej pracowni. Ale oczywiście możliwości jest zdecydowanie więcej.
Powiązane artykuły
-
Sypialnia w stylu prowansalskim - aranżacje, inspiracje, kolory, meble
-
Dom w stylu prowansalskim – porady, kolory, meble, dodatki, aranżacje
-
Styl skandynawski – jak stworzyć wnętrze w stylu skandynawskim?
-
Wyposażenie wnętrz w stylu skandynawskim w naszym domu
-
Ciekawe projekty na rustykalny dom i mieszkanie