Styl kolonialny - przykładowe aranżacje, wskazówki i porady architektów
Architektura i aranżacje w stylu kolonialnym od wielu lat cieszą się dużą popularnością. To połączenie klasyki z egzotycznym klimatem zapewnia komfort i elegancję. Jak stworzyć we własnym domu kolonialną aranżację? Czy to styl dla każdego?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Styl kolonialny – czym się charakteryzuje i skąd pochodzi?
Styl kolonialny pojawił się w XIX wieku wraz z imigrantami z Europy, którzy w zamorskich koloniach chcieli odtworzyć rodzime warunki mieszkalne. Tym sposobem elementy architektury i aranżacji mieszkań wraz z Brytyjczykami, Francuzami czy Holendrami dotarły do Indonezji, Ameryki, Afryki. Powstawała tam architektura będąca mieszaniną klasyki europejskiej, połączona z egzotycznymi, etnicznymi elementami.
Styl kolonialny występuje w różnych wariantach, w zależności od kontynentu. Najpopularniejszy jest styl kolonialny, który zrodził się na północnym - wschodzie Stanów Zjednoczonych. Dom w tym stylu wyróżnia się prostą białą fasadą, zadaszoną werandą z kolumnami i balustradami. W połączeniu z jasnym, pokrytym szarą dachówką dachem daje to efekt elegancji, a równocześnie przytulności.
Wnętrza kolonialnych domów najczęściej wypełniały ciężkie meble wykonane przez lokalnych rzemieślników z drewna dostępnego na miejscu. Chociaż stylem nawiązywały do Europy, to ich materiał był pochodzenia egzotycznego. W domach kolonialnych klasyczna europejska elegancja mieszała się z etnicznymi elementami wyposażenia.
Styl kolonialny obecnie
Dom w stylu kolonialnym to obszerne i wygodne wnętrza, łączące elegancję z egzotyką. Meble w mieszkaniu są ciężkie, wykonane z egzotycznych rodzajów drewna. Najczęściej w ciemnym kolorze. Tego rodzaju meble skupiają na sobie uwagę i są elementem dominującym w aranżacji. Dlatego nie może ona być przeładowana. Oprócz egzotycznych gatunków drewna w mieszkaniu pojawiają się naturalne materiały takie jak: kamień, czy ceramiczne płytki na podłodze.
Mieszkanie kolonialne wyróżnia się także wykończeniem. Ściany najczęściej malowane są w kolorach ziemi. Spotykane są techniki malarskie łączące biel z dodatkiem motywów kwiatowych. Tego rodzaju techniki malarskie są trudne do wykonania, dlatego może zastąpić je tapeta winylowa na flizelinie w malowane kwiaty. Motywy kwiatowe mogą być powielane na tkaninach obiciowych. Obicia gładkie, a ich kolory powinny być jasne. Styl kolonialny wykorzystuje do aranżacji wnętrz lekkie i zwiewne oraz ciężkie tkaniny. Może to być len, bawełna, ale także organza i tiul. Zdobią one nie tylko okna, ale także łóżka z baldachimem. Dodają wnętrzu przytulności i sprawiają, że ciężkie meble wydają się lżejsze. Niezbędną ozdobą są zdjęcia na ścianach i etniczne dodatki. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o aranżacji wnętrz.
Przykładowe aranżacje wnętrz w stylu kolonialnym
Kuchnia w stylu kolonialnym
To propozycja z odwróconą kolorystyką. Ciężkie meble w kolorze białym świetnie kontrastują z ciemną, brązową podłogą z drewna z widocznymi usłojeniami. Granitowe blaty w odcieniach beżu pokrywają wszystkie szafki i stojącą na środku wyspę. Uchwyty szafek i relingi kuchenne wyglądają jak wykonane z mosiądzu. Podobnie jak zawieszone nad wyspą dwie wiszące lampy. Pomalowane na biało ściany wykończono białymi płytkami imitującymi cegłę. Meble pełne są szuflad i maleńkich szufladek. Relingi kuchenne eksponują egzotyczne przybory kuchenne wykonane z drewna i noże. Okno ozdobione jest zwiewną zasłonką z nadrukiem kwiatów. Relingi kuchenne wykorzystano też do zawieszenia niewielkich doniczek z ziołami. Górne szafki z niewielkimi przeszkleniami ozdobiono szprosami i gzymsem.
Salon w stylu kolonialnym
Ta aranżacja salonu to propozycja dla osób ceniących elegancję i komfort. Na jasnej drewnianej podłodze położono dywan w etniczne, afrykańskie wzory w kolorze biało czarnym. Centrum aranżacji jest stojąca dwudrzwiowa witryna w stonowanym, jasnobrązowym kolorze. Tym samym drewnem wykończono całą ścianę, przy której stoi, łącząc drewno z białym kolorem nałożonym techniką malarską. Na ścianie zawieszono duże oszklone ramy ekspozycyjce zdjęcia i pamiątki z podróży. Pod nimi ustawiono niewielki egzotyczny stolik ozdobiony drewnianą niewielką rzeźbą ptaka. Drugą ze ścian zdobi jednokolorowa, granatowa tapeta winylowa na flizelinie. Na jej tle ustawiono drewnianą ławę, z tego samego drewna co witryna. Jej środek wykonano ze szkła. Całości umeblowania dopełnia ciężka brązowa kanapa i dwa zielone fotele. Jako dodatek wykorzystano poduszki w kwiatowe wzory, łączące kolory wszystkich elementów aranżacji.
Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!
Gabinet w stylu kolonialnym
Wnętrza domów kolonialnych często mieściły nie tylko salon, ale także gabinet. W tej aranżacji króluje biurko. Ciężki, wykonany z drewna mebel w kolorze brązu to główny punkt gabinetu. Masywne kolonialne zabudowane biurko z trzema szufladami ustawiono na pięknej podłodze, wykonanej z jasnego łupka. Pozostałe meble to: niewielka drewniana witryna, dwudrzwiowa szafka i obita skórą kanapa oraz fotel i krzesło.

Mieszkanie wyglądałoby surowo i ciężko, lecz nudę przełamuje brązowo – szmaragdowy pas na ścianie. Tapeta winylowa na flizelinie w egzotyczne wzory dodaje wnętrzu charakteru i ożywia je. Lekkości dodają delikatne firanki z białej organzy. Dodatki zastosowano tu z umiarem, lecz są one bardzo przemyślane. Są to masywne egzotyczne świeczniki, zegar i zdjęcia na ścianach. Całość wygląda elegancko, profesjonalnie, a przy tym ciepło i przytulnie.
Styl kolonialny - wskazówki i porady architektów
Architektura kolonialna i aranżacje wnętrz w tym stylu są odpowiednie dla osób, które lubią ciężkie meble i kolekcjonują pamiątki z podróży lub zdobyte egzotyczne przedmioty. Styl kolonialny to klasyka wzbogacona o nabytki z innych kultur. Można zakupić je nie tylko w czasie zagranicznych wojaży, ale także na pchlich targach czy sklepach indyjskich. Nawet małe mieszkanie można zaaranżować w ten sposób. W mieszkaniu o niewielkich wymiarach warto postawić na jeden klasyczny mebel z drewna i dodatki. Aranżacje wnętrz kolonialnych nie mogą być przeładowane. Nadmiar mebli i dodatków zagraci i optycznie zmniejszy wnętrze.
Jako dodatki sprawdzą się różnego rodzaju maski, rzeźby, wiklinowe koszyki, ceramika. W kuchni mogą to być ceramiczne lub miedziane naczynia, kubki, a nawet deski do krojenia. Do ich ekspozycji można wykorzystać relingi kuchenne. Trudne techniki malarskie może zastąpić tapeta winylowa na flizelinie w egzotyczne kolonialne wzory,czy kwiaty. Istotnym elementem wystroju są zdjęcia w drewnianych ramkach. Gabinet czy salon może zdobić dywan w etniczne wzory. Nie należy łączyć równie intensywnych kolorów. Jeżeli meble w mieszkaniu są w żywym kolorze, wtedy ściany powinny mieć stonowany odcień.
Styl kolonialny nie musi być ściśle związany z architekturą. Można stosować go, nawet mieszkając w bloku. Daje on ogromne możliwości aranżacji wnętrz. Każda z nich ma indywidualny i niepowtarzalny charakter. Dom czy mieszkanie urządzone w tej stylistyce oddają charakter mieszkańców, a przy tym są komfortowe, wygodne i eleganckie.
Powiązane artykuły
-
Sypialnia w stylu prowansalskim - aranżacje, inspiracje, kolory, meble
-
Dom w stylu prowansalskim – porady, kolory, meble, dodatki, aranżacje
-
Styl skandynawski – jak stworzyć wnętrze w stylu skandynawskim?
-
Wyposażenie wnętrz w stylu skandynawskim w naszym domu
-
Ciekawe projekty na rustykalny dom i mieszkanie