Cechy stylu skandynawskiego – styl skandynawski i wnętrza w stylu skandynawskim

Styl skandynawski – jak powstał?

Styl skandynawski to przede wszystkim styl prosty i funkcjonalny. Jego inspiracje czerpane są wprost ze skandynawskiej surowej natury. Skandynawski design to prawdziwy komfort w użytkowaniu pomieszczeń, a skandynawscy designerzy są wręcz ikonami dla architektów i projektantów na całym świecie. Od wielu lat ten styl cieszy się ciągle niesłabnącym zainteresowaniem.

Szwedzki malarz Carl Larsson w latach dwudziestych stworzył cykl obrazów, które przedstawiały wnętrze jego domu. Mimo deficytowych ilości słońca, jakie panują w Szwecji i surowego klimatu, okazało się, że wnętrza domów mogą być przytulne i ciepłe. Dzięki niemu Szwedzi zaczęli wprowadzać jasne kolory do swoich domów, a moda ta powędrowała do innych krajów Europy i świata. Tak powstał styl skandynawski.

Styl skandynawski obfituje w naturalne tworzywa i stonowane kolory. Naturalność w tym stylu jest wręcz pożądana. Tym bardziej że mieszkańcy północnej Europy cenią sobie naturalne środowisko i szeroko propagują zdrowy styl życia. Styl skandynawski ceni sobie praktyczność i przestrzeń. Pomysłów na wnętrza w skandynawskim stylu jest całe mnóstwo do znalezienia w Intrenecie i katalogach.

Wnętrza w stylu skandynawskim

Równowaga i harmonia, jaka panuje w stylu skandynawskim, sprawia, że jest on bardzo uniwersalnym stylem, który można wpleść w każde pomieszczenie. Idealnie nadaje się do salonu, kuchni czy nawet do pokoju dziecięcego.

Wnętrza w stylu skandynawskim muszą mieć przede wszystkim jego główne cechy.  Niekoniecznie trzeba od razu wszystkie wnętrza robić w tym stylu. Można wybrać jedno pomieszczenie i zastanowić się, jaką funkcję będzie pełniło.

Salon w stylu skandynawskim powinien zawierać tylko to, co będzie w nim niezbędne. Sofa lub kanapa, stolik kawowy, fotel, delikatny regał i lampa to meble w zupełności wystarczające. Wnętrze salonu w tym stylu ma zapewnić przestrzeń i służyć wypoczynkowi. Popularna jest także kuchnia w salonie.

Kuchnia w stylu skandynawskim również będzie funkcjonalnym pomieszczeniem, jeśli zastosujemy w niej stonowane barwy i duże blaty. Kuchnia czy też kuchnia w salonie to serce domu, a wyposażona w duży stół stanie się miejscem spotykań, które uwzględni potrzeby rodziny. Może zastąpić biuro lub miejsce do zabaw.

Wnętrza w stylu skandynawskim powinny posiadać również odpowiednie kolory. Odcienie szarości i bieli, które ten styl uwielbia, można połączyć z innymi kolorami. Minimalistyczne meble i inne przedmioty codziennego użytku sprawiają, że wnętrza w stylu skandynawskim są funkcjonalne i eleganckie. Wnętrza w stylu skandynawskim powinny być ergonomiczne i maksymalnie oszczędzać powierzchnię, spełniając potrzeby domowników.

Mieszkanie w stylu skandynawskim – najważniejsze dekoracje

Meble skandynawskie

Meble skandynawskie są niezwykle oszczędne w swojej formie. Najczęściej wykonane są z bielonego drewna. Posiadają prosty design, który nadaje im niezwykłego klimatu. Muszą być lekkie i charakteryzować się uniwersalną stylistyką, która nie zdominuje wnętrza.

Meble skandynawskie charakteryzują się niezwykłą ergonomią, a także geometrią. Powinny również maksymalnie nawiązywać do kształtów zaciągniętych ze świata natury.

Meble skandynawskie pełnią ważną rolę wypoczynkową. Dlatego sofy, fotele, kanapy czy krzesła muszą być miękkie i bardzo wygodne. Nie może na nich zabraknąć przy tym dużej ilości poduszek i wałków.

Wybierając meble skandynawskie, krzesła, stoły czy kredensy, należy pamiętać, żeby były wykonane z jasnego drewna i koniecznie z naturalnego tworzywa. Fotele w stylu skandynawskim powinny mieć wysokie, drewniane i proste nogi, które wizualnie wysmuklą mebel. Dobrze, jeśli ma jasną tapicerkę, wykonaną z naturalnego materiału. Jego cała forma powinna być prosta, bez dodatkowych ozdobień. Stół w stylu skandynawskim powinien mieć duży, okrągły, drewniany blat. Należy pamiętać, żeby nigdy nie zasłaniać go żadnym obrusem. Dzięki temu mieszkanie w stylu skandynawskim będzie wyglądało lekko, a cała architektura wnętrz stworzy spójną całość.

Styl skandynawski - zasłony

Mieszkanie w stylu skandynawskim, to przede wszystkim przestrzeń i dużo światła. Zasłony do salonu i innych pomieszczeń w każdym domu pełnią bardzo ważną rolę, jako jedne z najbardziej istotnych elementów wyposażenia wnętrza.  Wnętrza w stylu skandynawskim są oszczędne, jeśli chodzi o dekoracje okien, co nie znaczy, że pełnią drugorzędną rolę. Właśnie tym bardziej trzeba poświęć w ich wyborze dużo więcej uwagi, aby cechy stylu skandynawskiego były maksymalnie zachowane.

W aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim bardzo ważną rolę pełni światło. Dlatego odpowiednia oprawa okien jest niezwykle istotna, aby tego światła wpadało do wnętrza jak najwięcej. Zasłony w stylu skandynawskim powinny delikatnie okalać okno, a nie zasłaniać go w całości. Tkaniny, z jakich wybierzemy zasłony, powinny być delikatne i swobodnie sięgać do samej podłogi. Zgodnie ze stylem skandynawskim najważniejsza jest lekkość i prostota, dlatego nie zdobimy zasłon dodatkowymi upięciami.

Ze względu na to, że cała architektura wnętrz w stylu skandynawskim kładzie nacisk na wykorzystanie naturalnych materiałów, to samo dotyczy zasłon. Zasłony w stylu skandynawskim powinny być wykonane z tkanin takich jak bawełna, len czy płótno. Warto też wspomnieć o kolorach zasłon, które powinny być naturalne i jednolite. Najlepiej w kolorze białym lub kremowym, które nie przyćmią okna, a uczynią go eleganckim.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Tapety w stylu skandynawskim

Wybór tapety do wnętrza w stylu skandynawskim powinien być subtelnym dodatkiem do całej aranżacji stylu. Tapety ścienne powinny nawiązywać do wnętrza zarówno kolorystycznie, jak również pod kątem wzorów, które wpiszą się w naturalny klimat Skandynawii.

Wybór tapety z geometrycznymi figurami, z drzewami i wodą lub motywami zwierzęcymi będzie idealnym wyborem.

Wybór tapety i konkretnego wzoru może nie tylko dodać uroku wnętrzu w stylu skandynawskim, ale również skoryguje jego niedoskonałości. Tapeta w pionowe pasy sprawi, że wnętrze będzie wyglądało na wyższe. Geometryczne wzory dodadzą pomieszczeniu życia. Warto jednak pamiętać, że tapety w stylu skandynawskim powinny mieć spokojne i stonowane kolory, w postaci bieli połączonej z pastelowymi barwami. Pięknie udekorują każde wnętrze mieszkania w stylu skandynawskim.

Styl skandynawski nie tylko w salonie – pokój dziecięcy

Pokój dziecięcy jest wyjątkowym miejscem, przy którego tworzeniu można bez najmniejszego zastanowienia czerpać inspiracje ze stylu skandynawskiego.

W pokoju dziecięcym należy zadbać o dobre oświetlenie nie tylko biurka czy łóżka, przy którym wieczorami można będzie czytać książki, ale całego pokoju. Nie bójmy się pozbawić okna zasłon i firan, co w stylu skandynawskim jest niezwykle istotne.

Drewniane meble czy podłogi są trwalsze niż inne materiały. Drewniana podłoga świetnie sprawdzi się w pokoju dziecka, gdyż jest ciepła i przyjemna w dotyku, a także łatwo ją zmyć.

Ważnym elementem są również tkaniny, które pomogą wprowadzić do pokoju dziecięcego odpowiedni klimat przez kolory i wzory. Ze względu na to, że dekoracje w stylu skandynawskim ograniczają ilość ozdób, nie znaczy to, że w pokoju dziecięcym musimy całkowicie się ich pozbyć. Świetnym pomysłem może być zwykła półka w kontrastowym kolorze, która nie tylko posłuży do przechowywania książek, ale również drobnych zabawek.

Pokój dziecięcy nie musi być szary i nudny. Do urozmaicenia kolorystyki tego pomieszczenia warto zastosować tapety w stylu skandynawskim. Można nimi udekorować jedną ścianę, wybierając wyrazisty wzór i kolor np. kolorowe zwierzęta lub rośliny. Można ją również przykleić na wszystkich ścianach, w których będzie dominował prosty motyw i delikatne barwy w postaci np. subtelnych chmurek.

Wnętrza w stylu skandynawskim powinny pachnieć indywidualizmem i swobodą. Skandynawski design przepełniony jest funkcjonalnością, szlachetną prostotą i estetyką. Warto czerpać z niego inspiracje, aby nasze wnętrza połączyła harmonia i elegancja, a także uniwersalność, która będzie zawsze modna.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły