Wyposażenie wnętrz w stylu skandynawskim w naszym domu
Niektórzy mawiają, że skandynawski design, to styl na zaleczenie depresji. W uproszczeniu, taki właśnie był jego zamysł. Co wyróżnia ten rodzaj architektury od innych? To trzy podstawowe elementy, a mianowicie kolor, czyli jasne, a nawet białe barwy wnętrz; przestronność z charakterystycznymi, dużymi oknami oraz minimalizm i ekologia użytych do budowy materiałów. Zobacz ciekawe pomysły na wystrój wnętrz w stylu skandynawskim!
Pamiętaj, że łączny koszt remontu możesz bezpłatnie wyliczyć na naszych kalkulatorach budowlanych.

Wygląd i struktura skandynawskich domów
Architektura skandynawskich domów
ma przewagę nad innego rodzaju budownictwem
z kilku powodów:
- jest oparta o proste i ekologiczne rozwiązania
- budowa może się odbywać praktycznie o każdej porze roku
- domki są niskie i większości wykonane z drewna lub płyty gipsowej.
- nastawienie na ekologię i energooszczędność
Wnętrzom nie można odmówić naturalności i prostoty. Obce im są tradycyjne i bardzo ozdobne, przesycone kolorem oraz formą kształty. Tu stawia się na wygodę i minimalizm charakteryzowany przez wykonane z drewnianych bali ściany. Elewacja szwedzkich domów wykonana jest z drewna, które bywa malowane na biało lub różne stonowane kolory. Coraz rzadziej można spotkać natomiast ciemnoczerwone, drewniane domki takie jak ten na sąsiedniej grafice. Skandynawowie stawiają na estetykę minimalistyczną, wtapianie budynków w ich piękny, naturalny krajobraz.
Ogród z niewielkim nakładem pracy
Plan zabudowy skandynawskiego
osiedla jest harmonijny i funkcjonalny. Każdy z budynków zwrócony jest drzwiami
w stronę ulicy, ogrodem zaś
w przeciwnym kierunku. Działki mają niemal identyczny metraż, a naturalnie
porośnięte ogrodzenie oddziela jedną od drugiej.
Na pierwszy rzut oka nie ma tu
miejsca na dowolność i zbytni indywidualizm. Prostota i geometryczne kształty
zawitały także do skandynawskiego ogrodu. Rezygnujemy z przesadnie ozdobnych
krzewów i drzew, a także z trudnych w utrzymaniu roślin. Na pierwszy plan
wysuwają się głównie trawy, wrzosy, iglaki, niewymagające zbytniej pielęgnacji
krzaki. Wszystko rośnie samo, przy czym nie jest zaniedbane. Dopełnienie stanowią meble ogrodowe, które
zaprojektowane są dokładnie w takim samym stylu lekkich i nowoczesnych mebli
znajdujących się we wnętrzu domów. Składane, mało ważą
i odznaczają się prostym, acz nowoczesnym designem.
Dla wykonania ścieżek wykorzystuje się płyty tarasowe lub kostki brukowe pozbawione zbędnego wzornictwa. Wprowadzają one do ogrodu ład i harmonię. Nie ma tu miejsca na zbytnią przesadę. Dominujące kolory to biel, beż i wszelkie odcienie szarości.
Prostota linii i kształtów, drewno oraz naturalne materiały pochodne, to właśnie ogród w skandynawskim, świetlistym i niewymagającym stylu. Podobne przesłanie niosą ogrodzenia, które mogą być wykonane z bali będących przemysłowym odpadkiem. Jeśli nie naturalne płoty, które stanowią spójną roślinność, to materiały drugiego użytku.
Salon – miejsce relaksu
Salon lub tzw. pokój dzienny
charakteryzuje się przestronnością, dużą powierzchnią przesyconą minimalizmem i
jasnym wykończeniem. Wszystkie zgromadzone we wnętrzu meble
oraz przedmioty mają tworzyć ciepłą i przytulną całość.
W centralnym miejscu umieszczony jest kominek. Dookoła lub po bokach rozstawia się najczęściej kanapy. Sugerują odpoczynek i zapraszają do środka. Ich główną funkcją jest stworzenie atmosfery pełnego relaksu, dlatego są zwykle miękkie i wygodne. Nierzadko także i one mają jasne, szare oraz subtelne kolory.
Skandynawskie meble bywają obite skórą. Najczęściej jest to jednak połączenie plastiku, drewna i tekstyliów. Te ostatnie, to przede wszystkim bawełna, len, juta lub wełna. Podłogi wykonane z drewna, a malowanie białą farbą lub krycie specjalnym olejem nadaje im naturalny połysk. W skandynawskich domach króluje brzoza i jesion, czyli bardzo delikatne i lekkie gatunki drzew.
Nie bez znaczenia są dekoracje.
Koniecznie utrzymane w prostym stylu. Poruszają wyobraźnię. Zawsze starają się
być przy tym bardzo praktyczne. Przedmioty domowego użytku zastępują tradycyjne
ozdoby. To ze względu na swe designerskie i odkrywcze formy. Krzesło
o modernistycznym wyglądzie, podpory do książek, czy lampy doskonale
wkomponowują się
w przestrzeń. Ściany pokrywają liczne ramki do zdjęć, obrazy wykonane w
niezwykle współczesnym stylu. Salon przyjmuje zatem wygląd dość geometryczny,
każdy przedmiot ma z góry przypisane miejsce, a dominującym kolorem jest biel i
jej odcienie.
Kuchnia – funkcjonalna i praktyczna
Skandynawska kuchnia odznacza się funkcjonalnością. Każdy przedmiot ma swoje miejsce, nie ma miejsca na przypadek. Skandynawowie sztukę gospodarowania przestrzenią opanowali wręcz do perfekcji. Nawet kuchnie o bardzo małych powierzchniach zaprojektowane są tak, aby spełniały swoje najważniejsze funkcje, były pojemne i wygodne dla użytkowników.
W kuchni dużą wagę kładzie się na oświetlenie. Mimo prostych kształtów doskonale oświetlają one zamierzone fragmenty pomieszczenia. Oczywiście standardem są tam energooszczędne świetlówki, ekologiczne i zużywające minimalne ilości energii elektrycznej.
Bardzo istotny jest także duży, nierzadko drewniany stół wykończony w bardzo surowym, choć wciąż naturalnym stylu. Wyznacza on centrum wnętrza. Jeśli umieszczenie stołu o dużych rozmiarach jest niemożliwe ze względu na niewystarczającą przestrzeń, to będzie on niewielki, umiejscowiony przy ścianie, czasami nawet składny. Dwa krzesła, wraz z jednym dodatkowym schowanym gdzieś pomiędzy meblami oznacza, że kuchnia powinna być miejscem skupiającym w sobie ludzi.
Przeważającym kolorem jest znów biel. Bywa łączona z czernią na zasadzie szachownicy. Dominującym materiałem jest drewno lub plastik. Jasne, lniane tekstylia stanowią wyłącznie dopełnienie całości, jak zasłony czy podkładki pod zastawę.
Ukoronowaniem każdego pomieszczenia mogą być żywe, cięte kwiaty lub miska soczystych owoców. To najdobitniejsze zwrócenie uwagi na naturalny, żyjący w symbiozie z ekologią zamysł konstruowania skandynawskich domów.
Sypialnia
Każdemu pomieszczeniu wykonanemu w skandynawskim stylu przyświeca niczym niezmącona harmonia, naturalność oraz oryginalność. Centrum sypialni zajmuje zwykle duże, choć stosunkowo niskie łóżko. Bije od niego swoboda i poczucie wygody. Nierzadko przedzielone jest dwoma osobnymi materacami dopasowanymi tak, by nie dało się tego odczuć. Komfort stanowi element nadrzędny.
Otaczające je meble dają wrażenie lekkości. Podobnie jest z kolorami. Tu także dominującą barwą jest odcień bieli. Nie mamy poczucia monotonii, dzięki wyraźnemu zarysowaniu geometrycznych kształtów przedmiotów, mebli oraz licznych dekoracji. Ciepła i wyjątkowego smaku dodają jednak tekstylia. Utrzymane w bardzo minimalistycznym stylu i zbalansowanych barwach. W sypialni powinny przeważać miłe w dotyku i przytulne materiały. Na ich powierzchni nierzadko wyrysowane są obłe lub kanciaste kształty. Gdzieniegdzie przebija się jasna, bardzo soczysta barwa, która nadaje całości niezwykle kontrastowego charakteru.
Na pierwszy plan przebijają się także licznie zgromadzone poduszki. Nie służą jednak wyłącznie do spania, ale są dodatkiem podkreślającym przeznaczenie wnętrza. Światło wpadające promieniami przez duże i centralnie osadzone okna rozjaśniają pomieszczenie i nadają mu bardzo przytulnego oraz ciepłego charakteru.
Design, który podbija Europę
Skandynawskie domki doskonale kontrastują z zimnym i niesprzyjającym klimatem północy. Architekci wykazali się pomysłowością, która zdołała wynieść budownictwo skandynawskie na piedestał. Bardzo powoli przekonujemy się do praktycznych i funkcjonalnych domów konstruowanych w zgodzie z naturą. Dużo łatwiej potrafimy przyswoić lekkie i jasne meble, tak inne od tych, do których przez lata przywykliśmy. Na pewno warto zgłębiać skandynawski design, choćby po to, aby zaczerpną wiele ciekawych rozwiązań, które nierzadko ułatwiają codzienne życie i nadają funkcjonalnego charakteru naszym domom.
Powiązane artykuły
-
Styl kolonialny - przykładowe aranżacje, wskazówki i porady architektów
-
Sypialnia w stylu prowansalskim - aranżacje, inspiracje, kolory, meble
-
Dom w stylu prowansalskim – porady, kolory, meble, dodatki, aranżacje
-
Styl skandynawski – jak stworzyć wnętrze w stylu skandynawskim?
-
Ciekawe projekty na rustykalny dom i mieszkanie