Metoda uzyskania polerowanego betonu

Beton szlifowany oraz polerowany, wykonuje się poprzez odpowiednią renowację betonu. Naturalnie można go wykonać zarówno na posadzkach nowych jaki i starych. Cały proces można w dużym uproszczeniu i umownie podzielić na cztery etapy. Są to naprawa ubytków w betonie, szlifowanie, impregnacja chemiczna i polerowanie.

Przy użyciu specjalnej szlifierki do betonu, wykonuje się szlifowanie posadzki betonowej. Pozwala to na starcie wierzchniej warstwy. Zasadniczo używa się do tego celu narzędzi diamentowych. Kolejnym etapem jest impregnacja. Proces impregnacji polega na zastosowaniu utwardzacza betonu, przy pomocy substancji, tudzież związków chemicznych. Często wykorzystywane są związki litu, (stosowane również przy produkcji gotowych zapraw budowlanych) a także środki na bazie krzemianów. Warstwa utwardzająca wnika w strukturę betonu.

Gwoli ścisłości należy wspomnieć, że w użytku pozostają nadal impregnaty powierzchniowe, na bazie żywicy akrylowej. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, gdyż warstwa impregnatu po pewnym czasie ściera się i niszczeje, co generuje kolejne koszty.

Sam proces przygotowawczy do skutecznego utwardzania, zależy w dużej mierze od tego czy jest przeprowadzany na powierzchni nowej, czy wyeksploatowanej. Profesjonalna firma usługowa powinna posiadać wiedzę do tego niezbędną. Przykładowo, czy konieczne jest użycie odkurzacza przemysłowego w celu odpylenia.

Ostatnim etapem jest polerowanie. Posadzka betonowa jest polerowana przy użyciu odpowiednich narzędzi, w celu uzyskania uprzednio założonego stopnia połysku. Wypolerowana posadzka od razu nadaje się do użytku. W przypadku nowych posadzek istnieje możliwość dodania pokruszonego szkła, w celu uzyskania fantazyjnej kompozycji. Oczywiście ta ostatnia propozycja jest droższa, gdyż wymaga dodania kruszywa do wierzchniej warstwy. Przedłuża to również proces szlifowania i polerowania.

Jeżeli chciałbyś otrzymać oferty od firm, które chętnie wykonają dla Ciebie wszystkie prace, wypełnij ten formularz. Dzięki niemu porównasz oferty z kilku źródeł i wybierzesz tę najbardziej korzystną.

Beton polerowany jest wszechstronny i ma bardzo duże zastosowanie, sprawdza się w wielu sytuacjach.
Beton polerowany dekoracyjny - opinie, ceny, zastosowanie

Zastosowanie i zalety betonu polerowanego

Zastosowanie szlifowanej i polerowanej posadzki betonowej jest doprawdy wszechstronne. To rozwiązanie materiałowo - technologiczne z powodzeniem można stosować na posadzkach w obiektach przemysłowych, halach handlowych, fabrykach i magazynach, a nawet w siedzibie zarząd spółki czy prywatnych wnętrzach domu. Powyższa lista stanowi katalog otwarty, właściwie z każdej powierzchni betonowej można zrobić beton dekoracyjny.

Zalety szlifowania i polerowania betonu są bardzo liczne. Jedną z najważniejszych cech tego rozwiązania, szczególnie przydatną w obiektach przemysłowych jest ochrona przed pyleniem, a właściwie jego całkowite wyeliminowanie. Beton polerowany prezentuje się bardzo estetycznie, a wnętrze wygląda na zadbane. Posadzki takie są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, sprząta się je bardzo szybko.

Co warte zaznaczenia, beton dekoracyjny nie jest śliski, jak może się wydawać. Połysk nie jest spowodowany jego ultra-gładkością. Przyczepność wypolerowanej posadzki betonowej jest bardzo dobra, a rysy, choć na pierwszy rzut oka niewidoczne - mają decydujący wpływ na wysoką przyczepność. Warto dodać, że posadzka z wypolerowanego betonu doskonale odbija światło, i wpływa na doświetlenie pomieszczenia w którym został wykonany.

Obiekty handlowe lub hotele które zdecydowały się zastosować polerowany beton, często idą dużo dalej w swych projektach. Coraz częściej można spotkać we wnętrzach beton architektoniczny, jako element dekoracyjny. Dekoracyjne jest wykorzystywany głównie na posadzkach, ale również na ścianach i elewacjach. Beton architektoniczny posiada wiele zastosowań i dobrze komponuje się z betonem polerowanym.

Dobrym przykładem na fantazyjne i równocześnie dekoracyjne wykorzystanie technologii betonu architektonicznego jest Holiday Inn w Krakowie. Inwestor zdecydował się na pokrycie ścian, oraz umieszczenie elementów betonowych na pulpicie recepcyjnym w części konferencyjnej hotelu. Wnętrze nabrało profesjonalnego i eleganckiego charakteru. Beton architektoniczny pozwala w łatwy sposób podnieść prestiż wnętrz w którym został użyty.

Kolejnym przykładem, gdzie znajdziemy szlifowane, betonowe elementy dekoracyjne jest Trendy Hair Fashion w Krakowie. W tym topowym salonie fryzjerskim bardzo umiejętnie wpasowano elementy z betonu dekoracyjnego na ścianach. Uzyskano efekt profesjonalizmu w połączeniu z nowoczesnością - co jest bezsprzecznym atutem tego typu miejsc. Warto wspomnieć, że beton architektoniczny to nie tylko estetyka, cechuje się również wysoką wytrzymałością mechaniczną.

Beton polerowany na podłodze bardzo ładnie się prezentuje, a jednocześnie nie jest drogi, w porównaniu na przykład do drewnianej podłogi.
Beton polerowany dekoracyjny - opinie, ceny, zastosowanie

Beton architektoniczny - zobacz cenę!

Opinie i ceny betonu polerowanego

Opinie na temat posadzek polerowanych są jednocześnie bezspornymi faktami na ich temat. Z tym że szlifowanie i polerowanie betonu chroni przed pyleniem nie ma sensu polemizować. W odróżnieniu od kładzenia posadzek żywicznych, nie ma konieczności wyłączania całej przestrzeni zakładu. Istnieje możliwość przeprowadzenia całego procesu partiami. Dzięki nowoczesnym systemom wykorzystującymi odkurzacze przemysłowe, wnętrze poddawane szlifowaniu i polerowaniu jest dostępne dla ruchu. Pylenie podczas wykonywania robót jest ograniczone do minimum lub wyeliminowane całkowicie.

Czytając na temat posadzki betonowej i technologii polerowania, możemy natknąć się na opinię, że w niektórych przypadkach nie będzie to dobre rozwiązanie. Przede wszystkim polerowanie nie sprawdzi się do każdego rodzaju betonu. Jeśli jest to beton bardzo słabej jakości, z niewielką ilością cementu - ta technologia na pewno go nie uratuje. To samo dotyczy betonu zniszczonego w wyniku eksploatacji zakładu produkcyjnego. Jeśli beton został uszkodzony chemicznie, lepiej będzie położyć solidne posadzki żywiczne.

Firma zatrudniona do ewentualnego szlifowania i polerowania posadzki betonowej, powinna zwrócić uwagę na jakość posadzki i w razie konieczności zaproponować bardziej korzystne rozwiązanie.

Beton polerowany daje dużą oszczędność pieniędzy. Nie oznacza to, że taka posadzka wcale się nie zużywa, jednak jej żywotność jest bardzo długa. W pewnych odstępach czasu należy poddać posadzkę renowacji, jednak  jest to proces mniej czasochłonny, pochłaniający dużo mniejszy nakład finansowy.

Ceny wykonania betonu dekoracyjnego są bardzo zróżnicowane w zależności od zastosowanego systemu, a także wielu innych zmiennych. Cena wykonania betonu polerowanego będzie zależała miedzy innymi od jego jakości, impregnatów użytych w procesie, jak i preferowanego stopnia połysku. Ceny zaczynają średnio od około czterdziestu kilku złotych za m2, i dochodzą do nawet do 200 zł za m2, jeśli inwestor zdecyduje się na wykonanie barwnej, ozdobnej wylewki posadzkowej ( np: w technologii Terrafloor).

Większość firm specjalistycznych nie podaje sztywnego cennika, tylko przygotowuje indywidualną wycenę, zależną od czynników wspomnianych wyżej, oraz oczekiwań klienta. Jeżeli chciałbyś otrzymać od nich konkretne, niezobowiązujące oferty - wypełnij ten formularz. Otrzymasz kilka ofert i będziesz miał pewność, że wybrałeś tą najlepszą.

Co do zasady polerowanie betonu sprawdzi się wszędzie tam, gdzie posadzka powinna być łatwa w utrzymaniu, estetyczna i funkcjonalna, oraz odporna na uszkodzenia. W zależności od przeznaczenia danego obiektu, dostępne są różne warianty wykonania, i systemy. Beton szlifowany i polerowany coraz częściej można spotkać w halach produkcyjnych, przestrzeniach biurowych, a nawet mieszkalnych. Oznacza to, że technologia przyjęła się bardzo dobrze i jest godna polecenia.

ikona podziel się Przekaż dalej