Beton strukturalny - rodzaje i zastosowanie

Beton architektoniczny w rzeczywistości jest pochodną betonu konstrukcyjnego. Można go formować w postaci wylewki, jak i również warstwy o grubości do 1,5 cm. Wymienić można kilka rodzajów betonu strukturalnego. Dzieli się on pod względem uzyskanej powierzchni na:

  • Beton strukturalny gładki - beton najczęściej wylewa się na posadzkach o średniej lub maksymalnej grubości
  • Beton strukturalny z fakturą - w tym przypadku wymienia się różnego rodzaju zabiegi, dzięki którym uzyskuje się dekoracyjną strukturę. Do tego celu służy między innymi paca wenecka.
  • Beton architektoniczny z regularnym wzorem - specjalna odmiana betonu architektonicznego, zachowująca regularny wzór na całej powierzchni. W ten sposób można uzyskać między innymi efekt łupka lub cegły.
  • Beton architektoniczny do tworzenia płaskorzeźb i form trójwymiarowych - jest to już beton służący do wykonywania płaskorzeźb, dekoracyjnych ornamentów, jak i również odlewów betonowych. Przy jego pomocy można uzyskać wyjątkowo drobne i delikatne szczegóły, które są bardzo dobrze widoczne. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.

Decydując się na beton strukturalny na ścianie lub innym podłożu, nie musimy martwić się o dodatkowe wykończenie. Teoretycznie nie musimy betonu architektonicznego tynkować oraz malować. Jeżeli zamierzamy wykorzystać beton dekoracyjny w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, to koniecznie powinniśmy go zabezpieczyć specjalnymi preparatami. Sprawdzonym sposobem jest między innymi impregnat hydrofobizujący.

Beton architektoniczny - zobacz cenę!

Zastosowanie betonu architektonicznego jest bardzo szerokie. Beton dekoracyjny wykorzystuje się między innymi do ścian oraz posadzek. Na ścianie przy pomocy betonu możemy stworzyć płaskorzeźby lub inne ornamenty dekoracyjne. A może zainteresuje cię także artykuł o betonie wodoszczelnym?

Niekoniecznie beton strukturalny

Jeżeli do końca nie jesteśmy przekonani do tradycyjnego betonu architektonicznego, zawsze możemy skorzystać z łatwiejszych w nakładaniu zamienników. Do nich zalicza się między innymi tynk strukturalny imitujący beton dekoracyjny lub farba strukturalna o takim samym efekcie.

Efekt betonu na ścianie również można z powodzeniem uzyskać poprzez płyty betonowe. Są to gotowe komponenty wyprodukowane z betonu architektonicznego. Dlatego naszym zadaniem będzie już jedynie przyklejenie ich do wybranej powierzchni. A może zainteresuje cię także ten artykuł o betonie architektonicznym?

Tynk strukturalny imitujący beton nie wymaga zbyt wielkiego przygotowania oraz doświadczenia. Ponieważ suchą zaprawę należy wymieszać z odpowiednią ilością wody (według proporcji zalecanej przez producenta). Następnie zaprawę należy wymieszać aż do momentu uzyskania jednolitej masy. Zwykle producenci, którzy oferują tynk strukturalny dający efekt betonu, zalecają odłożenie zaprawy na jakiś czas, by móc z niej korzystać po ponownym wymieszaniu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chudym betonie?

Do nakładania tynku strukturalnego służy paca wenecka. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu ciekawszego efektu, to po nałożeniu każdego metra kwadratowego tynku, należy wykonać planowany wzór. Po dokładnym wyschnięciu tynku zaleca się jego impregnację.

Beton strukturalny to bardzo efektowne wykończenie ściany. Jego zastosowanie nie jest trudne, można nakładać go samodzielnie
Beton strukturalny na ściany - zastosowanie, cena, sposób nakładania

Beton architektoniczny - przykładowe ceny

Poniżej znajdują się ceny betonu strukturalnego oraz produktów imitujących efekt betonu:

  • Beton architektoniczny 15 kg, Kreisel - cena 176 zł
  • Płyty betonowe 50x100 cm - cena 127 zł
  • Płyty betonowe 50x100 cm Vhct - cena 125 zł
  • Tynk strukturalny imitujący Beton, Jeger - 173 zł
  • Tynk strukturalny dający efekt betonu, Primacol - 430 zł
  • Tynk strukturalny dający efekt betonu, Magnat - 225 zł
  • Farba strukturalna imitująca beton, Primacol Mount Everest 8 kg - 245 zł
  • Farba strukturalna imitująca beton, Colours Baranek 5l - 68 zł
  • Paca wenecka Primacol - 40 zł
  • Paca wenecka Comensal - 21 zł

Ceny samego betonu architektonicznego, jak i również produktów imitujących efekt tynku dekoracyjnego są dość wysokie. Należy jednak pamiętać, że mamy do czynienia zwykle z niewielką powierzchnią, którą chcemy wyróżnić na tle pozostałej części mieszkania. Beton dekoracyjny jako tynk dekoracyjny to wybór wart rozważenia. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także materiał o tynku mozaikowym i ten artykuł z poradami na temat wiercenia w betonie.

ikona podziel się Przekaż dalej