Przesuwna ściana działowa – podział mieszkania bez remontu

Co to są ściany przesuwne i jakie mają zastosowanie?

Wprowadzając ściany przesuwne do mieszkania tworzy się z jednego pomieszczenia dwa nowe. W porównaniu z drzwiami przesuwnymi, mobilne ściany sięgają od jednej do drugiej ściany. Oddzielają od siebie poszczególne obszary w domu w sposób precyzyjny. Ścianki ruchome wykonane z różnego rodzaju materiałów pozwalają na zachowanie estetycznego wyglądu, dzielą przestrzeń, a w pewnych warunkach poprawiają też warunki akustyczne w domu.

Ścianki przesuwne mogą łączyć dwie ściany na różne sposoby – w linii prostej, po łuku albo pod dowolnym kątem. Montowane na całej wysokości pomieszczenia zwykle przesuwają się na prowadnicach sufitowych, nie naruszając w żadnym stopniu struktury podłogi. Dzięki temu obie strefy podzielonego pomieszczenia zachowują integralność i po odsunięciu ściany nie uwidoczniają śladów podziału. 

Ściany mobilne składają się z elementów przemieszczających się po jednej szynie albo kilku równoległych. Doskonale sprawdza się system podwieszany z prowadnicą zamocowaną na suficie. Zbędna jest dodatkowa szyna prowadząca na podłodze. Po otwarciu pomieszczenia na podłodze nie ma żadnych progów, o które można by się potknąć. Inną konstrukcję stanowią specjalne kasety w ścianie, w których chowają się bezszelestnie ścianki przesuwne.

Zalety ścian przesuwnych

Zarówno ściany składane jak i suwane, pozwalające wykorzystać przestrzeń mieszkania w sposób wielofunkcyjny, posiadają liczne zalety:

 • nie wymagają żadnych dodatkowych robót murarskich;
 • zbędne są ościeżnice, potocznie nazywane futrynami;
 • nie ma drzwi, które zajmują miejsce w pokoju;
 • ścianki ruchome są wykonane na konkretny wymiar;
 • jeden pokój zostaje zamieniony w dwa pomieszczenia albo więcej;
 • ochrona przed hałasem – ściany przesuwne mogą być wytłumione;
 • zapewnienie prywatności – wydzielenie przestrzeni do pracy albo wypoczynku;
 • różnorodne wykorzystanie pomieszczeń;
 • oszczędność miejsca, zmienność przestrzeni;
 • brak barier i przeszkód na podłodze.

Ściany przesuwne w domu – funkcjonalność i nowoczesne materiały

Mobilne ściany – rodzaje i rozwiązania techniczne

W konstrukcji przesuwnych ścian działowych dominują dwa systemy. Do pierwszego można zaliczyć mobilne ściany, które dają się przesuwać przy pomocy stabilnych prowadnic i rolek. Prowadnice są zamocowane na suficie albo na suficie i podłodze. Ruchoma ścianka może być jednolita albo składać się z różnych elementów. Przykładowo jednym z komponentów takiej ściany mogą być drzwi.  

Inny system stanowią ściany harmonijkowe składano-przesuwne. Zbudowane są z listew albo elementów połączonych taśmą. W pozycji rozwiniętej ściana nie różni się praktycznie od stałej z zamontowanymi drzwiami, klasycznie otwieranymi. W razie potrzeby całą ścianę mobilną można odblokować i zsunąć na bok, tworząc nową przestrzeń w mieszkaniu.

Szczególnie ściany harmonijkowe z listew mają tę zaletę, że w stanie otwartym zajmują bardzo mało miejsca. Proste, pod kątem, czy po łuku – forma ściany mobilnej zależy od użytkownika. Do budowy używa się między innymi drewna i szkła. Na wybór materiału wpływa nie tylko zapotrzebowanie na określony wygląd optyczny, ale też rola, jaką ściana działowa ma odgrywać; czy tylko oddzielać dwie strefy i je przesłaniać, czy również poprawić akustykę i wyciszenie pomieszczeń.

Aneks kuchenny z pokojem dziennym oraz ściany przesuwne, ścianki przesuwne do mieszkania
Ściany przesuwne krok po kroku, czyli jakie ścianki przesuwne wybrać do mieszkania

W przeciwieństwie do drzwi przesuwnych, które mają znormalizowane wymiary, a ich cennik i jednostkowa cena jest łatwa do ustalenia, cena ścian przesuwnych zależy od wielu czynników. Koszt wykonania konkretnej przegrody mobilnej może oszacować tylko doświadczony fachowiec. Bardzo zróżnicowana jest choćby cena materiałów. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o drzwiach przesuwnych naściennych.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Sprawdź promocje na najczęściej wybierane roboty sprzątające przez naszych czytelników. Ceny tych urządzeń mogą Cię zaskoczyć!

Przykładowe zastosowanie ścian mobilnych w domu

Istnie wiele miejsc i sytuacji, kiedy ściany przesuwne albo składane doskonale spełniają swoje zadania. Oto kilka przykładów zastosowania takiej ściany w mieszkaniu:

 • Podział pokoju dziecięcego – jeśli do dyspozycji w domu jest tylko jeden pokój, a dzieci jest dwoje, można przy pomocy ściany przesuwnej przygotować dwa odrębne pomieszczenia. Do nauki i do spania każde dziecko ma własną prywatną przestrzeń, natomiast na czas zabawy można ścianę odsunąć i stworzyć dzieciom dużą przestrzeń.
 • Oddzielenie kuchni od salonu – otwarta przestrzeń w mieszkaniu jest często stosowaną przez nowoczesnych projektantów wnętrz aranżacją. Jest to interesujące rozwiązanie, dające duże możliwości realizacji. Tyle tylko, że czasem – na przykład w trakcie przygotowywania posiłków – przydaje się zamknięcie tej strefy roboczej, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów i hałasu. Przesuwna ściana działowa z dodatkową izolacją akustyczną oddzieli czasowo salon od kuchni, z możliwością przywrócenia poprzedniej dużej przestrzeni.
 • Podział małego mieszkania – ścianki ruchome pozwalają na stworzenie w małym mieszkaniu kilku stref o różnym przeznaczeniu. Z ich pomocą można wydzielić przytulną sypialnię, gabinet do pracy albo miejsce do wypoczynku. W razie potrzeby ścianki mobilne dadzą się zsunąć, tworząc jedną większą przestrzeń.
 • Stworzenie miejsca do pracy – praca w domu wymaga skupienia i ciszy, co raczej trudne jest do znalezienia w normalnie użytkowanym mieszkaniu. Mobilne ściany akustyczne są w stanie łatwo oddzielić życie rodzinne od zawodowego, a po wykonaniu codziennych obowiązków przywrócić całą przestrzeń.
 • Ruchoma ścianka w łazience – pozwala na stworzenie wygodnej strefy prysznicowej, którą można łatwo połączyć z resztą łazienki.

Akustyczne ściany mobilne do mieszkania

Dźwiękoszczelna przesuwna ściana działowa jest rozwiązaniem dostępnym obecnie dla każdego. Można ją jednym ruchem zamknąć albo otworzyć, dzieląc albo łącząc pomieszczenia. Na dodatek tworząc tłumiącą dźwięki przegrodę. Jest to poważna zaleta w przypadku, kiedy potrzebny jest w pewnej części mieszkania szczególny spokój i cisza.

Ściany przesuwne nie muszą się kojarzyć z wystrojem biurowym albo przemysłowym. Zamiast chłodnego surowego wyglądu, bogaty wybór materiałów umożliwia wykonanie indywidualnych rozwiązań. Mobilne ściany mogą być w pełni wkomponowane w kolorystykę i charakter pomieszczenia. Akustyczna ściana zapewnia prywatność w wydzielonej strefie i spokój pozostałym domownikom, na przykład po wyciszeniu pokoju dziecka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły