Cegła na ścianę - wady i zalety

Jakie zalety niesie ze sobą imitacja cegły?

Cegła na ścianę z fugą lub bez na dobre wpisała się w wiodące trendy aranżacji pomieszczeń. Jej nietypowa budowa i ubarwienie natychmiast zwracają na siebie uwagę. Możemy to wykorzystać podczas wykańczania wnętrz. Ściana z cegły będzie najlepiej wyeksponowana, a co za tym idzie, podkreśli ulokowane nieopodal meble czy elementy wyposażenia.

Imitacja cegły nie sprawia tak dużych problemów montażowych jak jej prawdziwe odpowiedniki. Płytki ceglane możemy wykorzystać w praktycznie każdym wnętrzu. Cegła w przedpokoju, salonie, kuchni czy pracowni będzie odporna na działanie podwyższonej wilgotności powietrza. Jest to jeden z istotnych atutów, który zwiększa możliwości zastosowania.

Warto także dodać, że imitacyjna ściana z cegły jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego możemy ją montować w intensywnie użytkowanych aranżacjach. Imitacja cegły dobrze podkreśli ich nowoczesny bądź industrialny charakter. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także inspiracje na ściany z białej cegły w tym artykule. Biała cegła dobrze sprawdzi się w kuchni i w innych pomieszczeniach.

Tradycyjna ściana z cegły z fugą wymaga wielu cykli impregnacyjnych. Imitacyjna cegła na ścianę również wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, jednak nie musimy wykonywać ich tak często. To z kolei przełoży się na większy komfort eksploatacji wnętrz.

Kolejnym ważnym atutem, którym wyróżnia się imitacja cegły jest łatwość montażu. Płytki ceglane układa się tak samo jak każdą ceramikę. Co więcej, w ofertach sprzedaży znajdzie się też cegła dekoracyjna z fugą. Dzięki temu nie musimy martwić się o wygląd połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami, a ceglana ściana nabiera ciekawych walorów wizualnych.

Niezaprzeczalnym atutem jest też fakt, że imitacja cegły nie posiada takiej grubości jak tradycyjna cegła klinkierowa. W praktyce przekłada się to na zmniejszenie wagi produktu. Mniejsza grubość sprawi też, że ceglana ściana nie będzie zajmowała tak dużo miejsca.

Imitacja starej cegły może posiadać taką samą wysokość i szerokość, jak jej prawdziwe odpowiedniki. Dlatego dobrze sprawdzi się w wielu stylowych aranżacjach, zachowując zalety typowe dla płytek dekoracyjnych. Jeśli interesuje cię także kamień dekoracyjny, sprawdź inspiracje dostępne w tym miejscu.

Czy cegła dekoracyjna ma jakieś wady?

Cegła na ścianie w salonie czy przedpokoju ma także pewne wady. Niektórzy inwestorzy podkreślają, że jest to produkt wymagający regularnej pielęgnacji. Jest w tym dużo prawdy, bowiem cegła w przedpokoju, salonie czy tym bardziej w kuchni wymaga regularnej impregnacji.

Pamiętajmy także, że imitacja starej cegły i kamień dekoracyjny wymagają odpowiedniego rozplanowania. Cegła na ścianę najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach przestronnych oraz dobrze doświetlonych światłem naturalnym. Ciemna cegła w przedpokoju o niewielkim metrażu może wizualnie zmniejszać wymiary pomieszczenia. Ta sama zasada dotyczy płytek ulokowanych w niewielkich salonach i kuchniach.

Imitacja cegły może sprawiać wrażenie przytłoczenia. Niewłaściwie rozplanowana ściana z cegły nie będzie elegancką ozdobą. Dlatego wybierając płytki ceglane warto przygotować wstępny projekt pomieszczenia. Tylko odpowiednie przygotowanie i przemyślane rozplanowanie wszystkich elementów wyposażenia sprawi, że cegła na ścianie w salonie czy cegła w przedpokoju staną się eleganckim i modnym rozwiązaniem. Sprawdź także szacowany koszty kamienia dekoracyjnego, które znajdziesz tu.

Imitacja cegły – warunki prawidłowego montażu

Dobrze przygotowana ściana z cegły

Ściana z cegły, a właściwie z płytek imitujących ten materiał powinna powstać na odpowiednio przygotowanym podłożu. Powierzchnia musi być bardzo dokładnie oczyszczona. Na podłożu nie mogą znajdować się zabrudzenia z kurzu bądź tłuszczu. Niedopuszczalne są także odstające lub wykruszające się elementy. Wszystkie uszkodzone fragmenty podłoża należy wyrównać, a ubytki uzupełnić.

Pamiętajmy także, że cegła dekoracyjna posiada niewielką grubość. Rodzi to konieczność dokładnego wyrównania podłoża. Nierówna, wybrzuszająca się ściana nie będzie dobrym podłożem pod płytki ceglane. Po zakończeniu prac wszystkie nierówności okażą się jeszcze mocniej zaakcentowane. Efekt zostanie spotęgowany poprzez pionowe i poziome spoiny, które bardzo silnie akcentują wszelkie nierówności.

Dlatego cegła na ścianę może zostać ułożona jedynie na odpowiednio przygotowanym i dobrze wyrównanym podłożu. Tylko w taki sposób otrzymamy pożądany efekt dekoracyjny sprawiając, że imitacja starej cegły będzie efektowną ozdobą pomieszczenia.

Jak montować płytki ceglane?

Ściana z cegły wymaga umiejętnego montażu. Płytki ceglane przyklejamy do podłoża za pomocą zapraw o bardzo małym bądź zerowym spływie. Będzie to duże ułatwienie podczas prac montażowych.

Imitacja cegły na ścianach wewnętrznych bardzo dobrze się sprawdza. Niektóre rodzaje cegły lepiej się prezentują i są o wiele bardziej interesujące.
Cegła na ścianach wewnętrznych - ceny, opinie, 5 najlepszych projektów

Wybierając zaprawę klejową zwróćmy uwagę na specyfikę materiału. Cegła klinkierowa powinna zostać przymocowana za pomocą kleju dedykowanego do klinkieru. Dzięki temu zagwarantujemy trwałe wiązanie oraz zmniejszymy ryzyko pojawiania się wykwitów na powierzchni.

Cegła dekoracyjna nie jest zbyt ciężka, co ułatwi prace montażowe. Nakładając zaprawę klejową zadbajmy o to, by znajdowała się na całej powierzchni płytki. Nadmiar zaprawy może gromadzić się w szczelinach materiału. Prawidłowo ułożona cegła na ścianie posiada w tych miejscach zaprawę do spoinowania. Dlatego nadmiar kleju należy usunąć, a szczeliny uzupełnić odpowiednio dobraną spoiną.

Te produkty mogą cię zainteresować - sprawdź ceny!

Prawidłowe spoinowania

Cegła na ścianę wymaga odpowiedniego spoinowania. Warto pamiętać, że przestrzenie pomiędzy płytkami można będzie uzupełnić dopiero po pełnym związaniu zaprawy klejowej. Zaleca się przestrzeganie czasu podanego na opakowaniu kleju. W praktyce oznacza to dwa do trzech dni przerwy technologicznej.

Po pełnym związaniu zaprawy nasza ściana z cegły może być już bezpiecznie spoinowana. Do prac wybieramy plastyczne spoiny o odpowiednio dobranym wybarwieniu.

Cegła na ścianę zewnętrzną wymaga pełnego uzupełnienia szczeliny, aż do lica płytki. Stosowane wewnątrz płytki ceglane nie wymagają całkowitego wypełniania szczelin. Spina może być delikatnie cofnięta, co pozwoli na uzyskanie efektu trójwymiarowości i zwiększy walory wizualne ściany.

Jeśli chcemy, aby imitacja starej cegły wyglądała jak najbardziej realistycznie, musimy zwrócić uwagę na szerokość spoiny. Zaleca się, by szerokość spoiny odpowiadała szerokości powstającej w prawdziwych murach. Z reguły będzie to 9 do 15 mm.

Tworząc spoiny pamiętajmy, że cegła klinkierowa czy jej gipsowa imitacja mogą być podatne na odbarwienia. Dlatego podczas spoinowania nie możemy dopuścić do zabrudzenia lica płytki. Jeśli się to zdarzy, musimy natychmiast usunąć zabrudzenie przy pomocy wilgotnej ściereczki. Zaschnięta na licu płytki spoina może wywołać trwałe odbarwienia.

Imitacja cegły - którą wybrać i jakie są koszty?

Cegła klinkierowa i beton architektoniczny

Cegła klinkierowa jest dość popularnym rozwiązaniem, które dobrze sprawdzi się zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach budynków mieszkalnych. Materiał niesie ze sobą wiele zalet. Po pierwsze posiada niski współczynnik nasiąkliwości. Po drugie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Dobrze dobrana cegła na ścianie w salonie może być efektownym uzupełnieniem aranżacji. Szeroka gama wzorów daje ciekawe możliwości dekoracyjne. Na uwagę zasługuje także atrakcyjna cena zakupu. Klinkierowa cegła dekoracyjna może kosztować ok. 30 – 50 zł/m2.

Kolejnym interesującym rozwiązaniem jest imitacja starej cegły z betonu architektonicznego. Tego rodzaju cegła dekoracyjna będzie zazwyczaj dostępna w postaci gotowych do montażu paneli. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele interesujących modeli, które ożywią wnętrza w stylu nowoczesnym bądź tradycyjnym.

Betonowa imitacja cegły będzie też odporna na uszkodzenia mechaniczne i działanie podwyższonego poziomu wilgotności powietrza. Dzięki temu beton architektoniczny może być z powodzeniem stosowany w kuchniach, łazienkach oraz jako cegła w przedpokoju.  Kamienna cegła w przedpokoju będzie nas kosztować od 40 zł/m2 w górę.

A może gipsowa cegła na ścianę?

Gipsowa imitacja cegły cieszy się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Gips daje wiele możliwości kształtowania powierzchni i świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach mieszkalnych. Niewątpliwym atutem tego materiału jest atrakcyjna cena zakupu. Gipsowa cegła na ścianie w salonie lub korytarzu może kosztować zaledwie 25 zł/m2. Lepszej jakości modele okażą się nieco droższe.

Gipsowa imitacja cegieł może przybierać dowolną barwę oraz różnorodne wymiary. Możliwości wyboru są tu niemal nieograniczone. Hitem ostatnich lat okazała się biała cegła z gipsu, stanowiąca uzupełnienie pomieszczeń w stylu nowoczesnym. Biała cegła pasuje do salonów, pracowni, sprawdzi się także jako cegła na ścianie w salonie. Możliwości aranżacyjne zależą wyłącznie od wyobraźni oraz oczekiwań inwestora. Cena białej cegły waha się od 30 do 60 zł/m2 (w zależności od rozmiarów, parametrów technicznych i producenta).

Interesującym rozwiązaniem okazują się również płytki ręcznie barwione. Jest to bardzo skuteczna imitacja starej cegły. Ręcznie barwiona płytka może wyglądać niemal identycznie, jak jej prawdziwy odpowiednik. W ofertach sprzedaży znajdziemy produkty o różnorodnych kolorach, rozmiarach oraz stylistyce. Dzięki temu dobierzemy płytki do każdej stylistyki aranżacyjnej. Jedynym mankamentem płytek ręcznie barwionych będzie jedynie cena zakupu. Ręcznie barwiona cegła w przedpokoju czy salonie będzie nas kosztować ok. 70 – 100 zł/m2. W podobnych cenach odnajdziemy kamień dekoracyjny.

ikona podziel się Przekaż dalej