Dlaczego warto wybrać kamień ozdobny na ścianę?

Zalety naturalnego kamienia w mieszkaniu

Chociaż płytki kamienne i inne formy naturalnego kamienia nie są właściwie niczym nowym, to jednak moda na nie nigdy nie przeminęła i wciąż mają licznych amatorów. Zarówno wewnętrzny wystrój w stylu rustykalnym jak i nowoczesnym zyskuje poprzez użycie kamienia ostatni szlif i przyjemny nastrój. Zalet, jakimi może się pochwalić kamień dekoracyjny na ścianę, nie trzeba daleko szukać:

  • Niezwykła trwałość, która już sama w sobie przemawia za wprowadzeniem kamienia do wewnątrz domu.
  • Kamień jest czysto naturalnym produktem bez chemicznych dodatków; ścienny kamień nie wpływa negatywnie na stan zdrowia.
  • Zastosowanie kamienia do budowy i wystroju domu staje się bardzo popularne, ponieważ naturalne produkty są przede wszystkim proekologiczne.
  • Kamień ścienny i płytki dekoracyjne z kamienia dają się łatwo czyścić i zmywać.
  • Kolejną zaletą jest duża pojemność cieplna kamienia. Płytki kamienne i większe bloki magazynują ciepło z grzejników albo kominka i oddają je potem do wewnątrz mieszkania. W domu panuje stale przyjemne ciepło.
  • Przekonująca jest również różnorodność kolorystyczna naturalnego kamienia. Istnieje w ofercie wielu sklepów kamień ozdobny na ścianę w wielu różnych rodzajach i odcieniach powierzchni. Każdy może wybrać barwę najbardziej odpowiednią do wystroju wnętrza domu. Jeśli zainteresowało cię to rozwiązanie, sprawdź także ten artykuł o kosztach kamienia dekoracyjnego na ściany wewnętrzne.

Kamień dekoracyjny na ścianę – szeroki wybór

Czy to będą kamienne płytki dekoracyjne, czy inne formy tego materiału, wybór jest szeroki, a cena uzależniona od wielu czynników, m.in. od rodzaju kamienia, obróbki i rozmiaru.

Piaskowiec – naturalna skała osadowa powstała w wyniku cementacji piasku pochodzącego z wietrzenia skał z różnego rodzaju spoiwem.  Ziarna piaskowca mają wielkość od 0,1 mm do 2 mm. Kolor piaskowca może być biały, szary, żółty, jasnobrązowy, zielony, czerwony, brunatny do czarnego. Cenniki piaskowca też bywają rozmaite; oto kilka przykładów:

  • Płytki dekoracyjne z piaskowca łupane – cena 130 zł/m2
  • Kamień murowy łupany – cena 420 zł/tona

Trawertyn – osadowa skała wapienna. Jest to biały kamień na ścianę, często z żółtymi albo czerwonymi wtrąceniami, występuje też w odcieniach beżu i jasnego brązu. Cenniki zależą od rodzaju wyrobu i firmy, a przykładowe ceny kształtują się następująco:

  • Płytki ścienne Trawertyn Limestone– cena 140 zł/m2
  • Kostki Trawertyn Red – cena 190 zł/m2
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze tynki

Sprawdź najczęściej kupowane tynki przez naszych czytelników. Te tynki są wysokiej jakości i w bardzo atrakcyjnych cenach. Sprawdź promocje!

Dolomit – skała osadowa węglanowa. Ma kolor biały, szary, żółtawy, brunatnoszary do czarnego. Nawiasem mówiąc, nazwa „dolomit” pochodzi od nazwiska francuskiego geologa Déodata Grateta de Dolomieu. Przykładowa cena płytek z dolomitu: 136 zł/m2

Wapień – naturalny kamień o różnym zastosowaniu. Powstał w wyniku cementacji luźnego osadu wapiennego. Miękkie wapienie występują w barwach jasnych, w odcieniach bieli i beżu. Wapienie twarde mają ciemne kolory. Przykładowa cena: 280 zł/m2

Wewnętrzny wystrój mieszkania z wykorzystaniem kamienia

Kamień dekoracyjny na ścianę w kuchni

W przypadku kuchni, przed miłośnikiem naturalnych materiałów w budownictwie, wiele możliwości stoi otworem. Można przykładowo zastosować akcenty z naturalnego kamienia, wykładając nim tylko jedną ścianę albo jej fragment. Można też płytki kamienne wykorzystać do wyłożenia całej kuchni.

Często płytkami albo kostkami z naturalnego kamienia bywają wykładane ściany za blatem roboczym albo część kuchni traktowana jako jadalnia. Według własnych upodobań i rodzaju wystroju wnętrza można zdecydować się na przykład na jasny kamień, jak trawertyn, albo nieco ciemniejsze skały, jak różne odmiany wapienia muszlowego albo dolomitu. Bez względu na to, czy powierzchnia kamienia będzie gładko polerowana, łamana, czy pozostawiona w naturalnym stanie, każda forma posiada własny urok. 

Ponieważ kamienie naturalne są bardzo łatwe w pielęgnacji, szczególnie nadają się do kuchni właśnie. Można je łatwo zmywać i nie pochłaniają zapachów. Do urządzenia pomieszczenia można zastosować zarówno duże płytki, jak i małe kostki i wykładziny. Jak zwykle, należy je dostosować do wielkości kuchni i rodzaju wyposażenia. Jeśli blat kuchenny jest również kamienny, wystrój ścian dobrze jest kolorystycznie dostosować do tego elementu.

Kamień dekoracyjny na ścianę w dużym salonie, a także cena za kamień dekoracyjny
Kamień ozdobny na ścianę do wnętrz, a także jego zastosowanie i cena

Według indywidualnego gustu kamień może być układany w różne wzory. Do ścian pasuje szczególnie ułożenie płytek kamiennych rzędami, co nadaje ścianom naturalny, spokojny charakter. Co nie znaczy, że nie można zastosować bardziej odważnych i zróżnicowanych wzorów.

Kamień dekoracyjny na ścianę w łazience

Naturalny kamień w łazience jest od zawsze wysoko ceniony. Jego szczególna przydatność do tego pomieszczenia wynika z odporności na wilgoć i wyjątkowo łatwej pielęgnacji. Bardzo często stosuje się wykładanie ścian łazienki płytkami z naturalnego kamienia.

Również tutaj projektant wnętrza ma nieograniczone możliwości. W zależności od rodzaju kamienia można w łazience zastosować różne schematy kolorów. Poprzez obróbkę powierzchni można uzyskać jaśniejsze albo ciemniejsze odcienie kamieni.

W uzupełnieniu wyłożenia ścian w łazience da się zastosować płyty podłogowe z tego samego kamienia, albo też umywalkę, wannę i półkę pod lustrem. Każdy może sam zaprojektować sobie łazienkę z naturalnego kamienia.

Kamień dekoracyjny na ścianę w salonie

Kamienna wykładzina w salonie jest często stosowana dla nadania ścianom oryginalnych akcentów. Przeważnie kamień występuje w salonie tylko na jednej ścianie albo jej wycinku. Kamień nadaje ścianie specjalnego wyglądu i kieruje spojrzenie na, na przykład, zawieszony tam telewizor, obraz albo inne dzieło sztuki.

Kamieni naturalne pasują w zasadzie do każdego stylu urządzenia salonu. Bez względu na to, czy przeważa w nim drewno, skóra, czy inny materiał – mając do dyspozycji szeroką paletę kamieni i ich odcieni, z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Dzięki naturalnym odcieniom, te materiały są bardzo wygodne do tworzenia kompozycji.

Stosując różne odcienie kamienia można, na przykład, podzielić wizualnie salon na różne mniejsze obszary albo poprzez świetlne akcenty zwrócić uwagę na określony fragment ściany. Kinkiety na ścianach podkreślają piękno kamienia i nadają wnętrzu przyjemny, przytulny nastrój.

Ponieważ kamień ma zdolność gromadzenia ciepła, które potem jest zwracane na zewnątrz, doskonałe sprawdza się w roli wykładziny kominka. Ten z kolei wnosi do mieszkania ciepło i romantyczny nastrój.

Piaskowiec, trawertyn i inne naturalne kamienie ozdobne na ścianę

Zalety naturalnych kamieni nie budzą żadnych wątpliwości. Kto chciałby stworzyć w mieszkaniu oryginalne akcenty, ma do dyspozycji szeroki wybór różnych rodzajów i odcieni. Jasne, kremowe odcienie oferuje trawertyn. Bardziej różnorodny jest piaskowiec w kolorach od żółtawego przez czerwony do szarego i białego. Ciemniejsze akcenty dają dolomit i wapień muszlowy.

Jedyną chyba poważną wadą naturalnych kamieni jest ich cena. Wyłożenie całych ścian szlachetną wykładziną kamienną wiąże się z wysokimi kosztami i dużym nakładem pracy. Na rynku dostępne są jednak płyty i płytki kamienne bardzo zróżnicowane pod względem ceny i wymiarów. Każdy, kto chciałby wnieść do swojego mieszkania akcent natury, znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zarówno kamień naturalny, jak i dekoracyjny gipsowy sprawdzi się idealnie w wielu wnętrzach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły