Gdzie zamontować panele ścienne 3D

Trójwymiarowe panele ścienne to stosunkowo nowy trend, który zaskakuje szybkością rozprzestrzeniania się. Z miesiąca na miesiąc zyskuje na popularności i coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie ich w salonie. To oczywisty wybór – panele dekoracyjne są najbardziej ozdobne a salon jest najbardziej reprezentacyjny. Jednakże panele 3D na ścianę można wybrać także do innych pomieszczeń.

Trójwymiarowy efekt i geometryczne kształty? To aż się prosi do gabinetu. Niektóre panele przestrzenne świetnie sprawdzą się w sypialni. Warto wiedzieć, że są uniwersalne. Z jednej strony mogą pomóc uprzytulnić duży, przestronny pokój, z drugiej czasami mogą sprawić, że mała przestrzeń będzie wyglądała na optycznie większą. Oczywiście nie powinno się ich łączyć z wykonaniem podłogi 3D – w aranżacji wnętrz obowiązuje zasada „co za dużo, to niezdrowo”.

Panele 3D na ścianę nie mają nic wspólnego ze starą boazerią. Także kasetony ozdobne, które pamiętamy z lat 80. nie mają z tym nic wspólnego. Obecne panele trójwymiarowe są o wiele bardziej nowoczesne, wpisują się w minimalistyczny, modernistyczny trend urządzania mieszkań. To jedna z najnowszych mód dotyczących aranżacji wnętrz, ale wiele wskazuje na to, że zostanie z nami naprawdę na długo. A może zainteresuje cię także ten artykuł o podłogach 3D?

Trójwymiarowe panele ścienne – rodzaje

Panele 3D na ścianę mogą być wykonane z różnych materiałów. W ten sposób dzieli się je na kategorie. Materiały różnią się ceną, różnią się także właściwościami, warto więc zwrócić na to uwagę podczas robienia zakupów.

Najbardziej popularne są panele drewnopodobne, czyli tak naprawdę z płyt MDF. Ich ogromną zaletą jest to, że są bardzo łatwe w montażu i w zastosowaniu. Należy jednak pamiętać, że muszą być umieszczane wyłącznie w pomieszczeniach, w których nie będą narażone na kontakt z wilgocią, zatem w kuchni raczej się nie sprawdzą. Podobnie jak panele drewniane. To nieco droższe rozwiązanie, ale warto pamiętać o tym, że tego rodzaju panele są o wiele lepszym rozwiązaniem, ponieważ są bardziej odporne na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Nadają się do stylu rustykalnego i klasycznego.

Kolejny rodzaj może przypominać nieco kasetony ozdobne. To panele gipsowe, które można umieścić na ścianach w pokojach industrialnych lub nowoczesnych. Są bardziej wypierane przez panele z betonu architektonicznego. Betonowe ozdoby na ściany najlepiej wpisują się w nowoczesne trendy. Trudno sobie wyobrazić brak betonu architektonicznego w stylu industrialnym, a panele ścienne 3D to najlepszy sposób, by w oryginalny sposób stworzyć taką ścianę. Ciekawym rozwiązaniem są także panele ścienne ze szkła. Niektóre wzory potrafią niewiarygodnie odmienić każde pomieszczenia, nadać mu zupełnie inny, ciekawy charakter, stworzyć ze zwykłego pokoju salon glamour. Panele z hartowanego szkła niestety sporo kosztują, ale w ich przypadku nie trzeba martwić się uszkodzeniami mechanicznymi. Sprawdź także ten artykuł o trójwymiarowych łazienkach.

Panele ścienne – ceny w zależności od rodzaju

Panele ścienne mają bardzo skrajne ceny. Wszystko zależy od ich wielkości, sposobu wykonania i oczywiście materiału, z którego zostały zrobione. Znaczenie ma także marka. Producentem, który zasługuje na największe uznanie ze względu na dobrą jakość i niskie ceny, jest Cezar – polska marka, której firma znajduje się w Ełku. W jej ofercie znajdują się nie tylko panele, lecz także podłogi 3D czy listwy przypodłogowe. Kolejnym producentem, który zbiera dobre opinie jest Kospan – największy producent dekoracji ściennych i paneli w wielu materiałach.

Białe panele ścienne 3d w domu i inne polecane panele 3d na ścianę, a także ich ceny, najlepsi producenci, rodzaje i porady praktyczne
Panele ścienne 3D - rodzaje, ceny, producenci, opinie, inspiracje

Duże znaczenie ma także materiał, z którego został zrobiony panel. Te najbardziej trwałe są oczywiście najdroższe, a naturalne materiały zawsze będą kosztowały więcej, niż sztuczne. Przedstawiamy orientacyjne porównanie cen.

Przykładowe panele 3D i ich ceny

Nazwa

Materiał

Wymiary

Cena

Saturn Mat

MDF

2x 120x60 cm

460 zł całość

Drops

Gips

50 x 50 cm

200 zł/m2

Cube Wood Collection

Drewno

34,5 x 34,4 cm

109 zł sztuka

Geo Concentrate

Beton architektoniczny

120 x 60 cm

270 zł sztuka

Panele ścienne 3D – najbardziej popularne wzory

Wzory paneli ściennych są bardzo różne. Bardzo popularne wzory betonowe i gipsowe to te najbardziej abstrakcyjne, nierównomierne, geometryczne i nietypowe. Mogą mieć formę nieregularnych plam, mogą układać się w kwiat lub w symetrycznie poukładane kubiki. Dużą popularnością cieszą się panele betonowe ozdobione niewielkimi elementami, wgłębieniami i tym podobnymi. Z reguły można je ułożyć w jeden duży, wspólny zbiór.

Panele drewniane i drewnopodobne są nieco inne. Najczęściej są to po prostu gładkie panele, które nakleja się na jeden fragment ściany, ale mogą także mieć inny wymiar. Często są to kostki drewniane o różnej wysokości, ułożone ciasno obok siebie. Czasami mają bardziej nieregularne wzory, ale tak naprawdę czynnikiem dekoracyjnym w dużej mierze jest tutaj rysunek naturalnych słojów. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tapetach ściennych.

Czy warto zdecydować się na panele ścienne?

Paneli ściennych 3D jest tak dużo, że znajdzie się coś idealnego do każdego stylu. To ich bardzo duża zaleta – potrafią przemienić zwykły pokój w komnatę glamour, klasyczny gabinet lub nowoczesny loft. Warto także zwrócić uwagę na to, że to jeden z niewielu sposobów na zabawę fakturą i przestrzenią. Część paneli ściennych można pomalować farbą – na przykład gipsowe czy betonowe, zatem można idealnie dopasować je do swojego wnętrza.

Dobrze wykonane panele będą trwałe i długo się utrzymają. Będą także odporne na uszkodzenia mechaniczne i inne zniszczenia. Warto mieć na względzie, że za ich pomocą najłatwiej niweluje się nierówności na ścianach – stają się one po prostu niewidoczne. Panel ścienny 3D jako panel dekoracyjny to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tapetach polecanych do kuchni?

ikona podziel się Przekaż dalej