Boazeria angielska – rodzaje i opinie

Czym jest boazeria angielska? Ceny boazerii

Boazeria angielska układana dawniej była z desek, które złączone były korkowymi albo metalowymi wkładkami. Lamperia angielska był to niegdyś synonim luksusu i majestatu, dlatego każdy mieszkaniec Wielkiej Brytanii starał się o jej zamontowanie w swoim domu. Dziś częściowe pokrycie ściany drewnopochodnymi albo drewnianymi panelami trochę różni się od tradycyjnej boazerii. Jest to jednak w dalszym ciągu modny element wnętrz, np. korytarza, kuchni czy salonu. Boazeria angielska jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale też praktycznym – ponieważ chroni przed zabrudzeniem czy uszkodzeniem ściany.

Drewniana lamperia w dzisiejszych czasach ma całkowicie inny wymiar. Można dopasowywać ją do poszczególnych aranżacji wnętrz, np. w stylu minimalistycznym albo glamour. Sztukateria może być wyszukana i ozdobna, ale też tradycyjna i klasyczna. Oczywiście, każda boazeria jest na swój sposób piękna. Ludzie najczęściej stawiają na zamontowanie jej w przedpokoju, by uczynić z niego wizytówkę mieszkania. Boazeria sprawdza się też w kuchni, chroniąc ściany np. przed kapiącą wodą i tłuszczem. Oczywiście, współczesne panele ścienne w stylu angielskim nie mają wiele wspólnego z tymi z lat 80-tych. Nowoczesne panele mogą być wykonane z:

  • płyty MDF
  • korka
  • sklejki
  • kasetonów
  • innych materiałów

Boazerię angielską wykonuje się zazwyczaj z gotowych już paneli. Najniższe ceny dotyczą boazerii MDF, której koszt oscyluje wokół 150-400 zł / m2. Oczywiście, mowa o surowym drewnie. Droższa będzie wersja w kolorze i zabezpieczona (zaimpregnowana). Cena boazerii może być też wyższa, gdy np. zdecydujesz się na naturalne drewno. Wówczas koszt boazerii wzrasta do nawet 700-1500 / m2. Wiele zależeć będzie od drewna, a także wzornictwa poszczególnych materiałów.

Jakie są rodzaje boazerii angielskiej?

Boazeria angielska dzieli się na wiele różnych rodzajów. Wśród najbardziej popularnych, wyróżnia się:

Boazeria panelowa – były to kiedyś cienkie pionowe deski, wykańczane dolną i górną listwą. Często malowało się je na biały kolor, choć tradycyjna wersja to oczywiście brąz. Nowoczesna wersja takiej boazerii to szerokie deski z odzysku, które świetnie sprawdzają się zwłaszcza w industrialnych pomieszczeniach.

Boazeria MDF – płyta okrywana jest folią dekoracyjną, co pozwala zabezpieczyć ją przed np. wilgocią czy zabrudzeniem. Boazeria MDF jest do kupienia w wielu różnych wzorach i kolorach.

Boazeria kasetonowa – najczęściej są to panele drewnopodobne, ale i drewniane, które mocuje się na wysokości lamperii. Boazeria ta utworzona jest z kasetonów, które mają wypukłe zdobienia. Można je zakupić w różnych wzorach, które świetnie wpasowują się we wnętrza w stylu glamour.

Boazeria płycinowa – wyróżnia się ozdobnymi płycinami i frezami, które doskonale ozdabiają niemal każde wnętrze. Boazeria płycinowa charakteryzuje się nieco romantycznymi i subtelnymi ozdobami, a dzięki niej każde pomieszczenie nabiera ciekawego wyrazu. To dobry pomysł na wykończenie wybranego wnętrza w domu.

Boazeria kasetonowo-płycinowa – jest połączeniem płyty kasetonowej i płycinowej. A więc, również jest ozdobna i niezwykle elegancka. Taka boazeria sprawdzi się w pomieszczeniach stylizowanych na romantyczne, klasycystyczne i pałacowe.

Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!

Boazeria PCV – to alternatywa dla boazerii drewnianej. Możesz zamocować ją na ścianie, ale też na suficie. Łatwo się taką boazerię czyści, a płyty można pokrywać różnymi wzorami. Sztukateria umożliwia dopasowanie jej do różnych aranżacji. Sprawdzi się również tam, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się większej wilgoci w pomieszczeniu (np. łazienka).

Boazeria korkowa – to najrzadziej występujący rodzaj boazerii. Boazeria składa się z cienkich paneli, które się lakieruje bądź woskuje na wierzchu.

W zależności od rodzaju wykończenia boazerii, ceny wahają się od 100 do nawet 1500 zł / m2. Oczywiście, można kupić ją taniej. Jednak, czy taniej będzie oznaczało… dobrze?  Przed zakupem boazerii zawsze powinieneś poczytać opinie o materiale, z którego wykonane są panele ścienne. Warto też zaczerpnąć porady od osób, które już taką boazerię mają położoną w domu. Istotne będą też parametry płyt, odpowiadające za ich żywotność. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem układania paneli ściennych.

Aranżacje boazerii angielskiej

Boazeria angielska w kuchni, łazience i przedpokoju

Bardzo dobrym pomysłem jest montaż boazerii angielskiej np. nad blatem w kuchni. Można wyłożyć boazerią też inny fragment ściany, by zabezpieczyć ją w ten sposób przed zabrudzeniami. Boazeria angielska świetnie sprawdzi się w kuchniach stylizowanych np. na skandynawskie. Dzięki niej zyskać można więcej przytulności w pomieszczeniu. Oczywiście, zawsze warto dodatkowo zaimpregnować boazerię, żeby podołała trudnym warunkom w kuchni. Do kuchni szczególnie polecane są laminowane boazerie, będące odporne na pryskający tłuszcz albo wodę. Możesz również położyć tam boazerię bambusową – jest dość tania, wytrzymała i praktyczna, a w dodatku ekologiczna.

W łazience doskonale sprawdzą się płyty MDF albo PCV. Taka boazeria będzie wytrzymała, a nadmiar pary wodnej nie powinien jej uszkodzić. Boazeria w przedpokoju na pewno klimatycznie podkreśli całe mieszkanie, nadając mu przytulności i ciepła. Dziś panele na ścianach korytarza czy przedpokoju nie przypominają tych PRL-owskich. Nowoczesna drewniana lamperia jest stylowa i wpisująca się we współczesne trendy.

Jak ozdobić boazerią salon i sypialnię?

Boazeria angielska doskonale sprawdzi się w salonie, zwłaszcza w postaci szerokich desek układanych w poziomie. Skandynawskiego stylu nada salonowi boazeria pomalowana na biało – wygląda ona bardzo elegancko. Można pokusić się również o pastelowe barwy boazerii i szarości, które świetnie będą komponować się np. z częścią kominkową czy jadalną. Boazeria drewniana to dobry pomysł na wykończenie salonu – fragmentowo lub po całości. Warto pamiętać jednak, że całe ściany boazerią pokrywać powinno się wyłącznie w dużych pomieszczeniach. Małe wnętrza ozdobione boazerią mogą wydawać się przytłaczające – zwłaszcza, gdy panele będą bogato zdobione ornamentyką.

W sypialni warto będzie postawić na boazerię szarą bądź beżową, która ociepli wnętrze. Doskonale wyglądać będzie boazeria zamocowana za zagłówkiem łóżka. Nie musisz kłaść boazerii na całej ścianie. Możesz z niej zrobić np. ramę wokół łóżka. Stylowo wyglądają również aranżacje z białymi listwami, które podkreślają piękno sypialni. W tym pomieszczeniu szczególnie sprawdzi się angielska boazeria PCV.

ikona podziel się Przekaż dalej