Tynk żywiczny wewnętrzny oraz zewnętrzny

Żywica na ścianę w połączeniu z marmurem czy piaskiem kwarcowym tworzy różnorodną mozaikę żywiczną. Tynk żywiczny szybko zastyga, a co za tym idzie, tworzy twardą oprawę ściany wewnętrznej oraz zewnętrznej. Gemalit jest wysoce wytrzymały i odporny na wszelkie warunki atmosferyczne czy czynniki mechaniczne. Z łatwością można umyć masę żywiczną przy użyciu jedynie wody, co ułatwia utrzymanie ścian w czystości.

Kamyczki na ścianę wewnętrzną to dobra alternatywa dla tradycyjnego wykończenia. Mozaika żywiczna z uwagi na łatwość jej czyszczenia może być nałożona w pomieszczeniach takich jak kotłownia, piwnica czy garaż. Tynk mozaikowy żywiczny to również opcja ciekawej dekoracji w salonie czy kuchni. Masa żywiczna może być także położona od podłogi tylko do połowy ściany, a tradycyjna farba pokojowa na drugiej jej części.

Częściej spotykaną opcją jest jednak mozaika żywiczna zewnętrzna. Kamyczki na ścianę sprawdzą się idealnie na części elewacji tuż przy fundamentach. Są to miejsca, które są szczególnie narażone na zachlapanie czy zabrudzenia. Tynkiem żywicznym można wykończyć także elewację wokół otworów okiennych czy drzwiowych jak element dekoracji domu.

Żywica na ścianę – cena, kolory oraz wydajność

Tynk mozaikowy żywiczny dostępny jest na rynku w wielu kolorach. Wpływ na to ma różnorodność kruszywa wykorzystanego do produkcji tynku i kamyczków na ścianę. Jest to duży plus, ponieważ można dobrać odpowiednie kolory tynku mozaikowego żywicznego do reszty elewacji czy innych elementów dekoracyjnych domu. Masa żywiczna nie odbarwia się na słońcu, ale może się odkształcić, dlatego podczas wyboru koloru na ścianę mocno nasłonecznioną warto unikać ciemnych odcieni.

Koszt mozaiki żywicznej zależny jest od kilku czynników. Jednym z nich jest rodzaj dodatków wykorzystanych w zaprawie. Tradycyjny tynk żywiczny będzie tańszy od masy żywicznej z dodatkiem brokatu czy innych droższych elementów. Porównując jednak koszt tynku żywicznego z jego wydajnością może okazać się, że cena będzie za wysoka dla niektórych inwestorów. Przyjmując, ze potrzeba 3 - 4 kg zaprawy na wykonanie 1 m2 tynku, to koszt opracowania powierzchni 1 m na 1 m wyniesie minimum 15 – 20 zł.

Do tego wszystkiego należy również doliczyć zakup preparatu do gruntowania, który powinien być odpowiedni do ścian zewnętrznych lub wewnętrznych. Wykonując samodzielnie mozaikę żywiczną całkowity koszt obejmować będzie zakup masy żywicznej oraz zaprawy gruntującej czy ewentualnie drobnych narzędzi. Jeśli jednak praca zostanie zlecona ekipie remontowej, należy liczyć się również z kosztem robocizny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o posadzkach żywicznych?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze styropiany i kleje

Planujesz ocieplenie domu i zastanawiasz się jaki styropian wybrać? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane styropiany przez naszych czytelników. Ich cena Cię zaskoczy!

Żywica na ścianę – wybrane produkty wraz z cenami

Nazwa produktu

Przykładowa cena

Tynk mozaikowy Baumit MosaikTop 327 15 kg

138,00 zł

Tynk mozaikowy Bolix BTM M13 15 kg

97,00 zł

Dekoracyjny tynk mozaikowy żywiczny Grey 16,2kg

80,69 zł

Tynk mozaikowy Huzar M5 25 kg

138,00 zł

Jak położyć żywicę na ścianę? Porady praktyczne

Tynk żywiczny nie jest skomplikowany w nakładaniu na ścianę. Informacje o tym, jak położyć żywicę na ściany, powinny być dostępne u danego producenta. Podstawowym zadaniem jest dokładne oczyszczenie docelowej powierzchni, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, kurz czy resztki wcześniejszych oklein ściennych.

Następnym krokiem będzie zagruntowanie ściany. Zarówno ta, jak i poprzednia czynność wpływać będzie na trwałość nałożonego później tynku żywicznego. Skuteczne gruntowanie powierzchni wymaga odczekania około 24 h przed właściwym nałożeniem tynku. Gemalit zazwyczaj dostępny jest w dużym wiadrze, co wymaga rozrobienia go przy pomocy specjalnej wiertarki do takich celów. Jeśli jest taka potrzeba, to można dolać niewielką ilość wody. Samo rozrabiania nie powinno trwać zbyt długo, aby uniknąć niekorzystnego napowietrzenia się zaprawy.

Mozaikę żywiczną rozprowadza się równomiernie na ścianę przy pomocy pacy. Czynność tę powinno wykonać się dokładnie i sprawnie, z uwagi na bardzo szybki czas wiązania tynku żywicznego. Warto zadbać również o odpowiednie parametry powietrza. Zalecane jest, aby temperatura podczas nakładania żywicy na ścianę wynosiła 10 – 25 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza nie była zbyt wysoka. Na koniec należy jedynie zabezpieczyć wykończoną gemalitem powierzchnię folią na czas schnięcia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły