Alarm bezprzewodowy do domu - najważniejsze informacje

Właściwości alarmu bezprzewodowego

Alarm bezprzewodowy to dokładny odpowiednik systemu przewodowego, który zamiast komunikacji kablowej wykorzystuje komunikację radiową i oparty jest o system WL WireLess. Warto zaznaczyć, że bezprzewodowy system alarmowy uznanego producenta nie odbiega jakością i funkcjonalnością od systemu przewodowego. W przypadku bezprzewodowych systemów alarmowych z czujnikiem ruchu, który jest podstawowym elementem każdego systemu alarmowego, czujki te oraz inne elementy systemu pracują na baterie. Działanie na baterie należy do największych wad alarmowych systemów bezprzewodowych. W związku z tym powinniśmy pamiętać o tym, aby regularnie te baterie wymieniać. Zresztą w większości przypadków elementy systemów bezprzewodowych wyposażone są w autodiagnostykę, która przypomni nam, że bateria się wyczerpuje.

Jeżeli decydujemy się na bezprzewodowe instalacje alarmowe w naszym domu, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. W pierwszej kolejności powinniśmy spojrzeć na funkcjonalność tych rozwiązań. Kolejnym istotnym kryterium jest częstotliwość pracy bezprzewodowego systemu alarmowego. Powinniśmy także zwrócić uwagę na inne ważne kryterium, którym jest sposób komunikacji urządzeń. Dobrym rozwiązaniem jest bezprzewodowy system alarmowy z powiadomieniem na telefon. Taki alarm GSM powiadomi nas oraz służby, na przykład firmę ochroniarską o ewentualnym zagrożeniu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat systemów alarmowych.

Częstotliwości, komunikacja i zasięg urządzeń

Komunikacja jednostronna to centrala – czujki, a komunikacja dwustronna to czujki – centrala, centrala – czujki. Zdecydowanie lepsza komunikacja dwustronna, gdyż zapewnia ona szybszą reakcję całego systemu, a także większą czułość i pewność detekcji.

Bezprzewodowe instalacje alarmowe oparte są na radiowej transmisji i pracują w częstotliwościach 433 MHz lub 868 MHz. Powinniśmy jednak pamiętać, że wartości te mogą się nieco różnić, w przypadku różnych producentów do ok. 2 MHz. Warto wspomnieć o tym, że różnice te nie mają nie mają żadnego znaczenia z punktu widzenia użytkownika. Niemniej jednak, wszystkie urządzenia powinny współpracować w tym samym przedziale częstotliwości, gdyż bardzo rozbieżne częstotliwości mogą sprawiać wiele kłopotów.

Kluczowym elementem każdego systemu alarmowego są czujniki ruchu. Niestety bardzo trudno jest ustalić zasięg czujników bezprzewodowych, gdyż ma na niego wpływ wiele czynników, nie tylko częstotliwość. Zasięg czujki ruchu zależy między innymi od warunków w naszych pomieszczeniach, takich jak na przykład ściany, ich grubość czy schody i inne elementy, które mogą rozpraszać fale radiowe. Najbardziej niekorzystne są elementy metalowe. Czujki i inne elementy wyposażone są zwykle w specjalne układy, które wzmacniają sygnał. Takim rozwiązaniem są na przykład odbiorniki superheterodynowe, które polepszają zasięg poprzez selektywność transmisji. Powinniśmy także pamiętać o właściwym montażu poszczególnych elementów. Odbiornik powinien być zamontowany wyżej niż nadajniki. Poprawia to transmisję radiową w bezprzewodowym systemie alarmowym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o agencjach ochrony?

Alarm bezprzewodowy do domu - rodzaje

Bezprzewodowy alarm hybrydowy

Systemem hybrydowym nazywamy alarm, który łączy cechy alarmu przewodowego z elementami bezprzewodowymi. Jest to optymalne rozwiązanie, gdy chcemy uzupełnić rozbudowane już istniejące systemy, a także, jeżeli chcemy poszerzyć detekcję w takich miejscach, które są trudne lub niemożliwe, aby przeprowadzić w nich instalację kablową. Powinniśmy jednak pamiętać o ty, że nie wszystkie systemy alarmowe mają taką możliwość. Aby system hybrydowy mógł zaistnieć, zaopatrzony powinien być w specjalne moduły komunikacji, czyli tak zwane ekspandery WL do systemów przewodowych, które umożliwiają podłączenie dodatkowych elementów na przykład czujek ruchu.

Zaprawa szamotowa czy też glina szamotowa podczas budowy komina jako zaprawa zduńska oraz jej skład i porady, jak stosować
Alarm bezprzewodowy do domu - rodzaje, opinie, ceny, porady przy wyborze

System alarmowy w pełni bezprzewodowy

Systemem w pełni bezprzewodowym nazywany taki system alarmowy, który w całości pozbawiony jest okablowania i całkowicie oparty jest na komunikacji radiowej pomiędzy urządzeniami. We współczesnych rozwiązaniach bezprzewodowych dostępna jest cała gama urządzeń, które współpracują z centralami lub odbiornikami systemów WL. Systemy w pełni bezprzewodowe wyposażone mogą być między innymi w klawiatury, piloty, czujniki ruchu, czujniki dymu, czujniki zalania wodą i wiele innych. Bezprzewodowych czujników ruchu mamy bardzo duży wybór. Ponadto system taki występować może z powiadomieniem na telefon, alarm GSM, a także w moduły Ethernet czy LAN. Sprawdź także ten artykuł na temat bezprzewodowego monitoringu domu.

Producenci i ceny systemów alarmowych bezprzewodowych

Wśród producentów bezprzewodowych systemów alarmowych, najlepsze opinie ma uznana w tej branży firma Satel. Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny, jakimi charakteryzują się dobre, a jednocześnie tanie alarmy bezprzewodowe do domu:

 • Alarm bezprzewodowy GSM GUARDIAN III 3G WIFI + 4x PIR to cena ok. 597,55 zł
 • Satel Bezprzewodowy Alarm Micra Gsm do Domu to koszt od ok. 933 zł
 • Orno Bezprzewodowy Alarm to cena od ok. 170,50 zł
 • Alarm bezprzewodowy Expanda kosztuje od ok. 922 zł
 • Erda Alarm bezprzewodowy GSM PROTECTA R4 to koszt ok. 730 zł
 • Erda Alarm bezprzewodowy GSM PROTECTA K0 to cena ok. 485 zł
 • Satel Bezprzewodowy Alarm Micra Gsm do Domu As92 to koszt ok. 2300 zł
 • Etiger S3-Sim Secual Alarm Gsm Mini Komplet X1 Bezprzewodowy kosztuje od ok. 489 zł
 • Erda Alarm bezprzewodowy GSM PROTECTA R5 to koszt ok. 774 zł
 • LINBOX Alarm bezprzewodowy SATLINK SL-G66A kosztuje od ok. 699,99 zł
 • Erda Alarm bezprzewodowy gsm WiFi E8 R3 + syrena 105 dB to cena ok. 702 zł
 •  Erda Alarm Bezprzewodowy Gsm Expanda R4 + Syrena 105 Db to koszt ok. 771 zł

Domowy alarm bezprzewodowy z czujnikiem ruchu to optymalne rozwiązanie, gdy nie mamy możliwości z różnych przyczyn przeprowadzenia instalacji kablowych w naszym domu. Domowy system alarmu bezprzewodowego ma dobre opinie, zwłaszcza jeżeli chodzi o logistykę i łatwość rozmieszczenia poszczególnych elementów bez konieczności układania kabli. Alarm bezprzewodowy sprawdzi się w domu, do garażu, a także do ochrony terenu wokół domu, skutecznie zabezpieczając przed włamaniem. Uważajmy jednak na podejrzanie tanie alarmy nieznanych producentów. Bezprzewodowe alarmy to delikatne systemy, których sprawne funkcjonowanie zależy od wielu czynników, dlatego wybierajmy rozwiązania tylko renomowanych producentów. Możemy ryzykować dobytek naszego życia. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem firm ochroniarskich.

ikona podziel się Przekaż dalej