Pracownicy agencji i świadczone usługi

Personel firmy ochroniarskiej dzieli się na pracowników obsługi technicznej i ochrony fizycznej. Pod tym względem przydzielane są dwa typy licencji. Każda z nich posiada dwa stopnie i jest wydawana jest na podstawie ustawy o ochronie osób i mienia.

Zanim zdecydujemy się na daną agencję należy sprawdzić, jakie kwalifikacje posiadają jej pracownicy, a także, czy dysponują ważną licencją. Każdy agent firmy ochroniarskiej powinien posiadać czystą kartotekę i ukończone specjalistyczne szkolenie. Oczywiście niezbędne są również opanowanie oraz odpowiednie warunki fizyczne. Personel powinien mieć pojęcie o tym, jak udzielić pierwszej pomocy, a także operować wiedzą prawną, przynajmniej na poziomie podstawowym. Najlepszym materiałem są tutaj byli żołnierze i policjanci, którzy przeszli odpowiedni trening, jak również dysponują licencją na broń i środki przymusu bezpośredniego (np. gaz łzawiący, kajdanki, broń biała). Licencjonowani agenci posiadają więcej uprawnień niż tzw. ”agenci z doskoku”, dzięki czemu w razie potrzeby mogą interweniować dużo bardziej efektywnie.

Wybierając agencję ochrony, skupmy się również na zakresie usług, który oferuje. Warto zapoznać się z oferowanymi przez firmę systemami zabezpieczeń i monitoringu oraz na metodach działania. Zanim agencja przystąpi do ochrony naszego dobytku, powinna dokładnie sprawdzić nasz dom (przede wszystkim drzwi i okna), a także otaczający go teren. Do jej obowiązków należy również wyodrębnienie wszystkich słabych punktów naszej działki i budynku oraz określenie najkrótszej i najszybszej drogi docelowej podczas ewentualnej interwencji.

Ochrona budynku przez agencję ochrony to większe bezpieczeństwo w przypadku domu jednorodzinnego, ale także spory koszt. Nieuzasadnione wezwanie ochrony grozi karami.
Czy sprawdzona agencja ochrony to najlepszy sposób ochrony domu jednorodzinnego?

Interwencja agencji i nieuzasadnione wezwanie

Metody działania podczas interwencji są bardzo różne, zwykle dopasowane do zaistniałej sytuacji. Inaczej będzie przeprowadzana akcja podczas napadu, a inaczej podczas kradzieży bądź włamania.

W zależności od wielkości agencji, powinniśmy upewnić się, że dysponuje ona wystarczającą liczbą ludzi i pojazdów patrolowych, które zagwarantują szybkie pojawienie się ich na miejscu zdarzenia. Dojazd do chronionej posesji nie powinien przekroczyć 5-10 minut (wyjątkiem są godziny szczytu – dojazd 15-20 min.). Należy też zwrócić uwagę na to, ile obiektów ochrania patrol, który jest przydzielony do naszego rejonu. Im mniej chronionych obiektów, tym szybsza interwencja. Poza tym pamiętajmy, każda jednostka patrolująca powinna składać się z minimum dwóch agentów.

Jeżeli dojdzie do interwencji spowodowanej próbą włamania, zostaje wprawione w ruch rutynowe działanie. Ochrona, po pojawieniu się na miejscu zdarzenia, nie wchodzi do pomieszczenia, lecz zabezpiecza wszystkie ślady z zewnątrz. Wybite okno, wyłamany zamek w drzwiach, ślady stóp, to tylko niektóre z potencjalnych dowodów, wymagające interwencji policji i zastosowanie się agencji do powyższych działań.

W razie napadu bądź siłowego wtargnięcia do wnętrza domu, działania ochrony stają się bardziej agresywne. Agenci mają prawo wejścia do budynku i do natychmiastowej reakcji. Mogą użyć siły lub środków przymusu, a jeżeli sytuacja jest naprawdę ekstremalna, również broni palnej.

Działania pracowników ochrony, naruszające warunki regulaminu i umowy z klientem, dają klientowi prawo do zrezygnowania z usług agencji. W przypadku, gdy to my wezwiemy patrol interwencyjny bez uzasadnionego powodu, wówczas musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli włączymy alarm przez przypadek, należy zadzwonić pod numer kontaktowy agencji i podać nasze hasło, aby go wyłączyć. Może też być tak, że nastąpi awaria systemu alarmowego i będzie on się włączać samoczynnie. Wówczas, od razu musimy skontaktować się z technikiem agencji aby jak najszybciej usunął usterkę.

Agencja ochrony to sposób na kompleksową ochronę domku jednorodzinnego. Koszt nie jest duży, warto jednak w niego zainwestować
Czy sprawdzona agencja ochrony to najlepszy sposób ochrony domu jednorodzinnego?

Przykłady najlepszych profesjonalnych agencji ochrony

Agencje ochrony, pomimo tego, że posiadają ten sam cel, często się pod względem oferowanych pakietów usług. Wiele zależy też od wielkości firmy. Duże agencje odznaczają się większym profesjonalizmem, lecz duża liczba ich klientów i obiektów przeznaczonych do monitorowania sprawia, że czas przybycia patrolu interwencyjnego może zostać wydłużony. Mniejsze firmy o wiele bardziej troszczą się o swoich klientów, lecz ich wyposażenie, a czasami też kwalifikacje pracowników, mogą reprezentować niższy poziom. Poniżej przedstawimy kilka agencji i to, co mają nam do zaoferowania.

AsSerwis

Agencja ochrony AsSerwisAgencja Ochrony AsSerwis posiada wieloletnie doświadczenie w swojej profesji. Z usług mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa. Agenci posiadają dobre przeszkolenie, aktualne umowy oraz licencje pracownika ochrony fizycznej I i II stopnia.

Agencja dysponuje profesjonalnym wyposażeniem, tj. środki przymusu bezpośredniego, dobrej jakości alarmy i środki łączności oraz stałe i mobilne posterunki. AsSerwis posiada bardzo dobrze rozwinięty system monitoringu, tzw. Alarmowe Centrum Odbiorcze, które jest w całodobowym kontakcie z Policją, Strażą Pożarną i Pogotowiem Ratunkowym.

W razie niebezpieczeństwa gwarantują szybką reakcję dobrze wyposażonej grupy interwencyjnej. Ponadto mają szeroką ofertę w zakresie sprzedaży i montażu systemów alarmowych.

Solid Security

Agencja ochrony Solid SecuritySolid Security to ogólnopolska, funkcjonująca od 1991 r. firma. Dopasowuje usługi do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Specjalizuje się w systemach alarmowych (także alarmach przeciwpożarowych), systemach monitoringu i monitoringu wizyjnym, a także w interwencji i ochronie fizycznej. Posiada Zintegrowany System Ochrony, który systematycznie optymalizuje ochronę i bezpieczeństwo klienta oraz jego dóbr materialnych.

Ciekawymi elementami oferty Solid Security są systemy antynapadowe i systemy monitoringu wizyjnego. System antynapadowy to urządzenie bardzo proste w obsłudze, którego zadaniem jest ochrona życia. Wystarczy wcisnąć guzik aby natychmiast wysłać sygnał informujący o nagłej potrzebie służb medycznych. Podczas uruchomienia się alarmu, monitoring wizyjny pozwala na nawiązanie połączenia wideo, dzięki któremu grupa interwencyjna posiada niezbędne informacje dotyczące ilości intruzów na posesji, jak i rozeznania terenu. Jednostki patrolowe są oczywiście dostępne przez całą dobę, a ich interwencja jest bardzo szybka.

Asnet Monitoring

Agencja ochrony Asnet MonitoringAsnet Monitoring działa na rynku od 1996 r. To bardzo dynamicznie rozwijająca się agencja, która oferuje szeroki wachlarz usług i produktów. Łączy najnowocześniejsze technologie systemów bezpieczeństwa z ochroną fizyczną, która polega na stałej obecności zespołu pracowników ochrony na strzeżonym obiekcie. Do ich obowiązków należą: ochrona wszystkich rodzajów budynków, ochrona fizyczna obiektów oraz patrole interwencyjne. Dział techniczny specjalizuje się, przede wszystkim, w sygnalizacji włamania i napadu, ochronie peryferyjnej, a także kontroli obchodów wartownika.

Zaawansowany system monitoringu i pracownicy posiadający wszystkie niezbędne uprawnienia to ich mocne atuty. Firma dysponuje również polisą ubezpieczeniową, biorąc odpowiedzialność za ewentualne szkody powstałe z ramienia agencji. Ponadto Asnet Monitoring oferuje wiele ciekawych rozwiązań technologicznych, w tym nowatorskie systemy alarmowe (włączając w to ich instalację, konserwację i naprawę). Patrole odznaczają się krótkim czasem interwencji, a na dodatek realizują zadania prewencyjne. Składają się ze świetnie wyszkolonych pracowników, zaopatrzonych w broń palną, a ich działania opierają się na opracowanych przez ASNET procedurach interwencyjnych i systemach pozycjonowania patroli.

Uniwersum

Agencja ochrony UniwersumUniwersum to prawdziwy weteran pośród agencji ochrony. Świadczy swoje usługi od 1946 r. Gwarantuje profesjonalną ochronę osób i mienia oraz specjalizuje się w zabezpieczeniach technicznych. Charakteryzuje się młodym, świetnie wyszkolonym personelem. Każdy z pracowników posiada licencję I lub II stopnia. Oferują ochronę fizyczną, podczas której agenci pełnią całodobową ochronę osób i mienia poprzez stałą obecność na strzeżonym terenie.

Sprzęt bezprzewodowy umożliwia ciągłe zachowanie łączności z centrum głównym. Agencja zajmuje się również projektowaniem i montażem nowatorskich systemów zabezpieczeń. Są to głównie systemy: sygnalizacji włamania i napadu, kontroli dostępu i ochrony peryferyjnej, a także monitorowania systemów alarmowych. Ceny systemów są stosunkowo niższe w porównaniu z produktami innych agencji. Reakcja jednostki interwencyjnej mieści się w czasie nieprzekraczającym 10 minut. Ponadto, po ukończeniu procedur interwencyjnych, jednostka zabezpiecza cały teren i znajdujący się na nim obiekt.

Ile kosztuje wynajęcie agencji ochrony?

Cennik usług firm ochroniarskich, jest on dość zróżnicowany. Wszystko zależy od tego, jaki pakiet usługowy nas interesuje, jaka jest powierzchnia terenu do zabezpieczenia, a także firma, z której usług chcemy skorzystać. Większość firm dopasowuje usługi indywidualnie do potrzeb klienta, więc ciężko ustalić uniwersalną kwotę. Abonamenty miesięczne rozpoczynają się od 50 PLN (najczęstsza kwota to 70-80 PLN). Ceny systemów alarmowych, w zależności od powierzchni pomieszczenia, oscylują w okolicach kilku tysięcy złotych. Na przykład, system alarmowy firmy Solid Security, na powierzchnię 150 m2, to wydatek w granicach 3.000 PLN. Montaż nadajnika to jednorazowy koszt w wysokości od 100 do 150 PLN, a koszta poniesione podczas nieuzasadnionego wezwania, rozpoczynają się od 50 PLN.

Decydując się na wybór agencji ochrony musimy pamiętać, aby dokładnie sprawdzić ich metody, zakres działania, oferowane systemy alarmowe i systemy monitoringu, szybkość interwencji, kwalifikacje pracowników, licencje i certyfikaty, no i oczywiście cenę. Powinniśmy mieć na uwadze nie tylko ogólnopolskie agencje ochrony, ale także te z naszego regionu. Może się bowiem okazać, że niewielka firma działająca w naszym miasteczku może być o wiele bardziej efektywna aniżeli gigant oferujący swoje usługi na terenie całego kraju.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły