Wyjazd w zimie – jak zabezpieczyć dom?

Bezpieczny dom przed mrozem i zimnem – co zrobić?

Wyjazd z domu latem, a zimą znacząco się od siebie różni. Nie tylko pod względem planów wakacyjnych czy zawartości bagażu, ale także w kwestii zabezpieczenia domu na czas nieobecności domowników. Duże szkody może wyrządzić mróz i minusowe temperatury na zewnątrz. Kiedy jest zimno w środku domu, zaczyna pojawiać się wilgoć i grzyb na ścianach. Znaczne wyziębienie wnętrza domu jest trudne do usunięcia w ciągu przykładowo jednego dnia po powrocie z wyjazdu.

Zabezpieczenie domu zimą na czas wyjazdu to przede wszystkim ustawienie optymalnego poziomu ogrzewania budynku. Dłuższa nieobecność w domu nie musi oznaczać całkowitego wyłączenia ogrzewania. Taka taktyka niestety doprowadzi do zawilgocenia ścian i zamarzniętych rur. To tylko krok od awarii, których z pewnością każdy chciałby ominąć. Posiadanie instalacji grzewczej opartej na termostacie znacznie ułatwi sprawę.

Sposobów oszczędzania na ogrzewaniu zimą jest kilka, ale głównie wymagają one obecności domowników, by móc kontrolować sytuację na bieżąco. W przypadku nieobecności w domu spowodowanej wyjazdem warto ustawić bezpieczny poziom temperatury na termostacie tak, aby zabezpieczyć dom przed mrozem i zimnem. Optymalna temperatura na czas nieobecności domowników w zimie to około 16 stopni Celsjusza. Jeśli jednak wyjazd zaplanowany jest na dłuższy czas, to nawet zaprogramowanie 12 stopni Celsjusza będzie bezpieczne.

Ustalając zakres temperatury w instalacji grzewczej, najbardziej zależy na tym, aby dom był wystarczająco ogrzany, a rachunki niewysokie. Aby ogrzać zamarznięte ściany spowodowane brakiem ogrzewania, potrzeba dużo więcej gazu czy innego opału niż utrzymując temperaturę na względnie stałym poziomie. Sposoby oszczędzania na ogrzewaniu zimą warto znać, aby zoptymalizować wysokość swoich comiesięcznych rachunków.

Jak zabezpieczyć dom przed awariami?

Niska temperatura w domu może doprowadzić do dużych strat w instalacji wodno-sanitarnej. Jak wiadomo, w rurach obecna jest woda, która na skutek wychłodzenia budynku może najzwyczajniej zamarznąć. Lód ma większą objętość niż woda, dlatego też istnieje duże ryzyko ich pęknięcia. Sytuację pogarsza fakt, że do awarii dojdzie w momencie, kiedy domownicy wyjechali na dłuższe wakacje. Uszkodzona instalacja wodna może doprowadzić do zalania całego domu i znacznego zwiększenia szkód materialnych.

Najlepszy sposób na zabezpieczenie domu przed niechcianymi awariami to utrzymywanie temperatury powietrza w domu na optymalnym poziomie. Można również wypuścić wodę z rur, jeśli wyjazd ma być dłuższy niż przykładowo 2 tygodnie. Należy jednak pozostawić sprawne rury wchodzące w skład instalacji grzewczej tak, aby mogła ona działać bez przerwy. Zabezpieczenie domu przed awariami podczas swojej nieobecności jest równie ważne, co dokładne spakowanie swoich rzeczy do walizki wakacyjnej.

Idealnym rozwiązaniem na zabezpieczenie się przed skutkami potencjalnych awarii będzie wykupienie ubezpieczenia na dom. Trzeba pamiętać, by zawierało ono w sobie ochronę przed pożarem czy zalaniem. Niestety często polisy ubezpieczeniowe mają wiele stron na temat warunków umowy, które należy przeczytać. Często ważna informacja o przyczynach odmowy wypłaty sumy ubezpieczenia będzie umieszczona w najmniej widocznym miejscu.

Zabezpieczenie domu zimą na czas wyjazdu

Nieobecność domowników, a możliwość włamania

Dzisiejsze czasy dają coraz to więcej nowinek technologicznych. Jedną z coraz częściej wykorzystywanych również w prywatnych domach jest system kamer i czujników. Co więcej, cała instalacja dostępna jest również przez sieć Wi-Fi, co umożliwia sterowanie nią praktycznie z dowolnego miejsca na świecie. Nowoczesne kamery pozwalają zarejestrować cały obszar dookoła siebie z uwagi na swoje możliwości obrotowe. Nagrania z kamer mogą być bardzo przydatne zwłaszcza w sytuacji, kiedy w domu pojawi się złodziej. Rejestracja całego wydarzenia pozwoli na wygranie w postępowaniu sądowym.

Innym sposobem nowoczesnego zabezpieczenia przed złodziejami są czujniki ruchu, które dość często są połączone z kamerami. Dzięki połączeniu online możliwe szybkie poinformowanie właściciela domu o możliwym zagrożeniu ze strony obcych osób. Takie czujniki mogą być zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że czasami mogą one również wykryć kota czy kuna przebiegającą po podjeździe. Jednak z drugiej strony lepiej dostać o jedno ostrzeżenie z czujnika ruchu za dużo niż o jedno za mało. Sprawdź także ten artykuł na temat bezpieczeństwa domu.

O czym warto pamiętać? Porady praktyczne

Awarie czy szkody w domu powstają często przez nieuwagę domowników. Ostrożność powinna być bezwzględnie zachowana w przypadku wyjazdu z domu w zimie. Wychodząc z domu, należy upewnić się, czy zostały zamknięte wszystkie okna i drzwi (w tym okna balkonowe i okna dachowe). Pozostawienie uchylonych okien to nie tylko ryzyko wychłodzenia domu, ale także wzrost rachunków za ogrzewanie czy zachęta dla złodziei. Dobrze jest również odłączyć wszelkie sprzęty RTV i AGD, a także instalacje elektryczne, wodne czy gazowe. Wyjątkiem jest oczywiście wspomniana wcześniej instalacja grzewcza czy takie urządzenia jak lodówka, alarm i system kamer/czujników ruchu.

Bez wątpienia jednak najlepsze zabezpieczenie domu zimą na  czas wyjazdu to pomoc zaufanej osoby z rodziny czy z sąsiedztwa. Ktoś, kto może co kilka dni doglądać domu i sprawdzać, czy nie doszło do jakiejś usterki, czy kradzieży. Pojawienie się osoby w domu podczas nieobecności domowników to także sposób na odstraszenie potencjalnych złodziei. Niestety kradzieże mienia są coraz częstsze w okresie świąteczno-noworocznym, kiedy to domu pozostają opustoszałe przez dłuższy czas.

ikona podziel się Przekaż dalej