Balustrada ażurowa – rodzaje

Dzisiejsze możliwości, jakie gwarantuje nam technologia, pozwala na łączenie użyteczności elementów wykończeniowych wraz z zachowaniem wizualnego efektu. Takim przykładem są właśnie ażurowe balustrady. Wykonuje się przy pomocy obróbki CNC. W ten sposób balustrada ażurowa może zyskać dowolny wzór. Właśnie dlatego, bardzo często projekty balustrad drewnianych lub z innego materiału, wykonywane są na indywidualne zamówienie.

Jeżeli chodzi o dostępne typy balustrad ażurowych, to poszczególne rodzaje różnią się wykorzystanym materiałem. Pod tym względem wymienimy:

  • Projekty balustrad drewnianych – wysokiej jakości oraz nowoczesne balustrady drewniane tworzą stabilne oraz wyjątkowo wytrzymałe rozwiązanie. Drewniane balustrady świetnie sprawdzą się w przypadku drewnianych schodów. Są grubsze od balustrad wykonanych z płyt drewnopochodnych. Nie ma najmniejszego problemu z tym, aby zachować ich naturalny rys, jak i również pomalować na dowolny kolor.
  • Balustrady ażurowe z płyt MDF – do wytworzenia tego typu balustrad najczęściej wykorzystuje się brzozową, dębową lub olchową sklejkę. Wykończona jest ona dekoracyjnym laminatem, dzięki czemu sprawia wrażenie balustrady drewnianej. Ich zaletą jest delikatność, a także idealnie równe wykończenie.
  • Balustrady ażurowe z blachy stalowej – to nowoczesne rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim przy metalowych oraz drewnianych schodach. Balustrada ażurowa wykonana z blachy stalowej wyróżnia się grubością od 2 do około 8 mm. Najczęściej wykańczane są dowolnym kolorem poprzez malowanie proszkowe. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o balustradach nierdzewnych.

Balustrada wycinana laserowo – porady przedzakupowe

Ażurowa ścianka z tralek lub blachy stalowej, to doskonała propozycja dla osób ceniących oryginalne wykończenia w swoim domu. Warto jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę przed zakupem gotowej balustrady lub złożeniem indywidualnego zamówienia. Na początku należy wybrać odpowiednią firmę, która zajmuje się realizacją zamówień, a także pomaga przy projektowaniu ażurowych balustrad. Wycinana laserowo balustrada nie powinna zawierać jakichkolwiek defektów i wiernie odwzorowywać określony wzór.

W pierwszym etapie należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ażurowa ścianka z tralek ma być tylko wypełnieniem, czy zamierzamy zamówić całą balustradę. Czasami zdarza się tak, że posiadamy już szkielet balustrady, który chcemy wypełnić nowym elementem. Wtedy należy dokonać dokładnych pomiarów szkieletu, aby ażurowe wypełnienie było precyzyjnie dopasowane. Przed dokonaniem zamówienia, należy również zastanowić się nad wyborem materiału, a także jego poszczególnymi cechami. Jeżeli interesują nas nowoczesne balustrady, warto wtedy zdecydować się na ażurowe ścianki wykonane z blachy stalowej. Natomiast projekty balustrad drewnianych sprawdzą się nie tylko w nowoczesnych wnętrzach, ale także i tych bardziej tradycyjnych.

Decydując się na projekty balustrad drewnianych, powinniśmy określić szerokość wypełnienia, a także gatunek drewna, z którego będzie ono wykonane. Istotne jest także wykończenie, które może być wykonane przy pomocy forniru, lakieru do drewna, bądź też bejcy. Tutaj warto zastanowić się, czy balustrada ażurowa ma zachować naturalny rysunek drewna, czy jednak lepiej będzie prezentować się balustrada wykończona laminatem. Wycinana laserowo balustrada z blachy stalowej może być pomalowana na dowolny kolor. Zatem jeszcze przed złożeniem zamówienia, warto zastanowić się nad wyborem odcieni, jakie będą pasować do schodów.

Oczywiście kluczowym elementem w składanym zamówieniu jest wzór balustrady. Dobrze jest się dowiedzieć, jaki format pliku jest akceptowany przez wykonawcę. Jeżeli jednak nie dysponujemy takim wzorem, zawsze możemy poszukać specjalisty, który wykona projekt według naszych oczekiwań. Wtedy istotnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest portfolio, które powinno przypaść nam do gustu.

Cennik balustrad

Zamawiając ażurowe balustrady wykonywane według naszego indywidualnego projektu, nie powinniśmy spodziewać się konkretnych cen. Cennik balustrad tego typu będzie dotyczył wyłącznie gotowych realizacji. Natomiast wycinana laserowo balustrada powinna być wyceniona na etapie akceptacji projektu.

Przykładowe ceny balustrad ażurowych

Nazwa produktu

Cena

Ażurowa ścianka z tralek, 2,5 metra

Cena od 1475,00 zł

Ażurowa ścianka z tralek 22 mm, wypełnienie 1x1 m w kolorze białym

Cena od 530,00 zł

Balustrada ażurowa 18 mm, wypełnienie 1x1 m

Cena od 280,00 zł

Ażurowa balustrada schodowa wykonana ze stali

Cena od 235,00 zł

Cennik balustrad ze stali zwykłej malowanej proszkowo

Od 450,00 zł/mb

Cennik balustrad nierdzewnych z drewnem

Od 750,00 zł/mb

ikona podziel się Przekaż dalej