Balustrady na schody, balkon i taras - ile kosztują i które wybrać?
Balustrady stanowią efektowne dopełnienie każdego tarasu i balkonu, jak również schodów wewnętrznych i tych na zewnątrz domu. Z jednej strony zamykają przestrzeń, z drugiej podnoszą poziom bezpieczeństwa użytkowników. W ofertach wykonawców znajdziemy wiele typów barierek balkonowych. Które z nich warto wybrać? Na to pytanie odpowiemy poniżej.
Chcesz obliczyć koszt balustrady do Twojego domu? Skorzystaj z naszego kalkulatora.

Z jakich materiałów tworzy się balustrady na balkon i taras?
Zarówno barierki balkonowe jak i barierki schodowe mogą być wykonane z metalu, drewna, szkła, kamienia oraz betonu. Rodzaj zastosowanego materiału powinien być dobrze dopasowany do wiodącej stylistyki aranżacyjnej, a także do indywidualnych preferencji inwestora. Wśród najczęściej tworzonych barierek wyróżniamy:
Balustrady ze stali nierdzewnej – zazwyczaj przybierają prostą formę, która świetnie komponuje się z nowoczesnym i minimalistycznym stylem aranżacyjnym. Dobrze wykonana metalowa balustrada nierdzewna może być trwałym wykończeniem balkonów, schodów zewnętrznych oraz tarasów. Tego typu barierki są w pełni uodpornione na niszczące działanie wilgoci oraz zmiennych warunków pogodowych. Nie wymagają konserwacji i odznaczają się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Koszt wykonania balustrady zależy od wzoru. Inwestycja może kosztować od 250 do 550 zł/m2.
Balustrady ze stali zwykłej – mogą wyglądać tak samo jak balustrada nierdzewna, jednak nie są tak odporne na zmienne warunki pogodowe. Wymagają regularnej konserwacji. Produkty malowane proszkowo zyskują dobre zabezpieczenie przed korozją. Mogą być z powodzeniem stosowane zarówno na zewnątrz jak i we wnętrzach budynku. Warto także zaznaczyć, że stal zwykła jest często wykorzystywana na wewnętrzne barierki schodowe. Pozostająca w strefie wewnętrznej staje się bardzo trwałym elementem domowej architektury. Nowoczesne projekty tych barierek wyglądają reprezentatywnie i wnoszą do aranżacji wrażenie luksusu. Koszt zakupu balustrady ze zwykłej stali waha się od 180 do 400 zł/m2.
Balustrady szklane – stają się coraz popularniejszym, nowoczesnym rozwiązaniem. Świetnie sprawdzają się na balkonach i tarasach. Balustrady szklane składają się ze metalowej konstrukcji nośnej oraz szklanego wypełnienia. Do ich produkcji wykorzystuje się szkło hartowane lub tzw. szkło bezpieczne (opcja droższa). Balustrady szklane świetnie sprawdzają się na większych powierzchniach i wizualnie powiększają przestrzeń. Cena ich zakupu to 350 -700 zł/m2.

Balustrada kuta – wyróżnia się bogatymi zdobieniami i różnorodnym wzornictwem. oraz zmienne warunki pogodowe. Tego typu balustrady są z reguły wykonywane z trwałego żeliwa (materiału, na którym nie namnażają się drobnoustroje). Jedyną istotną wadą takiego zakupu jest duża waga barierek. Bogato zdobiona, ciężka balustrada kuta może być zastosowana jedynie na schodach, balkonach i tarasach, które wytrzymają większe obciążenia. Koszt zakupu balustrady zewnętrznej kutej waha się w granicach 300-700 zł/m2.
Balustrada drewniana – nadaje się do zastosowanie na zewnątrz i we wnętrzach budynków mieszkalnych. Wyróżnia się klasycznym wyglądem, który dobrze komponuje się na większości balkonów, tarasów i schodów. Drewniane barierki balkonowe są dość lekkie i łatwe w montażu. Musimy jednak pamiętać, że drewno wymaga regularnej konserwacji. Źle zabezpieczone nie będzie zbyt odporne na działanie wilgoci i szybko straci swoją pierwotną barwę. Dlatego zewnętrzne balustrady z drewna nie będą dobrym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, niemających czasu na pielęgnacje drewna. Jednym z największych atutów drewnianych balustrad pozostaje ich cena. Ceny za najtańsze barierki balkonowe zaczynają się od 180 zł/m2. Lepszej jakości balustrady drewniane będą kosztować do 400 zł/m2.
Szukasz najlepszego materiału do wykończenia tarasu i zastanawiasz się jaką deskę wybrać? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane deski tarasowe przez naszych czytelników.
Gdzie znaleźć wykonawcę balustrady zewnętrznej?
Gotowe balustrady (jak na przykład przęsła balkonowe czy tarasowe) można oczywiście zakupić w marketach budowlanych. Będą to jednak standardowe produkty o z góry określonych kształtach, które nie zawsze będą pasować idealnie do naszych schodów.
Dlatego znacznie ciekawszym wyborem jest skorzystanie z usług profesjonalisty. Przy odpowiednim porównaniu ofert i negocjacjach cenowych cena takiej balustrady może być porównywalna do ceny gotowego produktu ze sklepu. Jak pozyskać oferty? Można chociażby wypełnić ten formularz. Na jego podstawie kilka lokalnych firm złoży Ci oferty na wykonanie balustrady pod Twoje potrzeby. Warto skorzystać, bo usługa jest bezpłatna i kompletnie dla Ciebie niezobowiązująca.
Jakie tworzywo wybrać na schody?
Wszystko zależy od specyfiki schodów i stylistyki otoczenia. Na schodach wewnętrznych możemy z powodzeniem wykonać balustrady drewniane. Ozdobne drewniane tralki oraz poręcze dobrze komponują się z meblami, a także z podłogami. Drewno jest miłe w dotyku, a jednocześnie wprowadza do wnętrza klasyczny design.
W nowoczesnych pomieszczeniach lepiej sprawdzają się barierki schodowe wykonane ze stali. Efektowne, lekkie tralki podkreślają współczesną aranżację wnętrz. Dobrze komponują się zarówno z nowoczesnymi meblami jak i ze współczesnymi elementami wystroju. Są nieco trwalsze niż ich drewniane odpowiedniki i mogą być wykorzystane w każdym wnętrzu.
Wybór konkretnego tworzywa powinien być uzależniony od specyfiki wnętrza i preferencji domowników. Ciekawym pomysłem będzie połączenie kilku materiałów. Drewniane poręcze do schodów połączone ze stalowymi tralkami wyglądają dość efektownie. Możliwości połączeń materiałów na poręczy są niemal nieograniczone. Dlatego przed wyborem warto wykonać wizualizację, bądź obejrzeć wykonane wcześniej barierki schodowe. Dzięki temu upewnimy się, że dany wzór pasuje do naszego pomieszczenia.
Jakie balustrady balkonowe będą najlepsze?
Balustrada na balkon powinna być dobrze dopasowana do reszty kompozycji. Na mocno wysuniętych balkonach i tarasach najlepiej sprawdzają się balustrady z lekkich materiałów. Delikatna stalowa bądź szklana barierka może ożywić i uatrakcyjnić przestrzeń. Przy prostych schodach zewnętrznych i symetrycznych balkonach możemy już pozwolić sobie na bardziej ozdobne produkty. Dobrym rozwiązaniem będzie zdobiona balustrada kuta bądź bardziej dekoracyjna balustrada nierdzewna. Ciekawe zdobienia uatrakcyjnią monotonię balkonu i zwiększą walory dekoracyjne całego budynku.
W przypadku balkonów i tarasów o łukowatym kształcie dobrze sprawdzają się barierki balkonowe ze stali i żeliwa. Jest to związane z właściwościami tych materiałów. Zarówno stal jak i żeliwo można dowolnie wyginać. Dzięki temu barierka będzie dobrze dopasowana do nieregularnego kształtu balkonu.
Osoby planujące wykonanie barierek w budynku wielorodzinnym powinny wziąć pod uwagę stylistykę sąsiadującej zabudowy. Nie ma sensu tworzyć stylizowanych barierek drewnianych, jeśli reszta balkonów została wykonana z nowoczesnego szkła. W tym wypadku nasz balkon będzie się zbyt mocno wyróżniał, a odmienna stylistyka zaburzy walory wizualne całego budynku.
Warto pamiętać, że oferty od lokalnych firm na balustrady zarówno na taras, schody wewnętrzne, jak i zewnętrzne można pozyskać wypełniając ten formularz.
Cenniki usług powiązane z tym artykułem
-
Cennik malowania proszkowego balustrad 2023 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik balustrad ze stali nierdzewnej w ponad 160 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik balustrad aluminiowych w ponad 160 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik balustrad szklanych w ponad 160 miastach w całej PolsceCzytaj więcej
-
Cennik balustrad kutych w ponad 160 miastach w całej PolsceCzytaj więcej
-
Cennik balustrad drewnianych w ponad 160 miastach w całej PolsceCzytaj więcej
-
Cennik balustrady stalowej 2023 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik balustrad z wypełnieniem szklanym lub drewnianym 2023 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
-
Cennik balustrad dębowych z elementami stalowymi 2023 w ponad 150 miastach w PolsceCzytaj więcej
Powiązane artykuły
-
Osłony na balkon - rodzaje, materiały, ceny, opinie, porady zakupowe
-
Zabudowa balkonu - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
-
Balustrady drewniane - rodzaje, ceny, opinie, porady praktyczne
-
Balustrady schodowe zewnętrzne i wewnętrzne – rodzaje, ceny, opinie
-
Jakie balustrady zewnętrzne sprawdzą się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych?
-
Balustrada ażurowa – przykłady, wzory, ceny, opinie, porady
-
Balustrady francuskie – opis, rodzaje, ceny, opinie, porady praktyczne
-
Balustrady tarasowe - popularne materiały, ciekawe rozwiązania, ceny
-
Szklane balustrady i barierki - ceny, rodzaje, porady i ciekawostki
-
Balustrady metalowe zewnętrzne – rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Barierka na schody dla dzieci - przegląd ofert, opinie, ceny, skuteczność
-
Balustrady wewnętrzne - rodzaje, ceny, opinie, popularne materiały
-
Balustrady nierdzewne – ceny, opinie, porady praktyczne
-
Poręcze na schody zewnętrzne – rodzaje, materiały, opinie, ceny, porady
-
Balustrady kute krok po kroku – ceny, wzory, opinie, porady praktyczne
-
Poręcze do schodów wewnętrznych – rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Wybieramy osłonową matę na balkon - rodzaje, ceny, opinie
-
Zewnętrzne barierki balkonowe - co wybrać? Sprawdzamy!
-
Jakie słupki wybrać do balustrady – rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Balustrady Avis - przegląd oferty, ceny, opinie, porady zakupowe