Barierki wewnętrzne – klasyczne czy nowoczesne?

Balustrady schodowe - charakterystyka

Jedną z głównych funkcji balustrad jest zapewnienie bezpieczeństwa domownikom, którzy na co dzień korzystają ze schodów wewnętrznych czy też zewnętrznych. Obecność lub brak balustrad wewnętrznych regulowana jest prawnie. Z racji tego, że balustrada jest dość dużym elementem wyposażenia domu, warto, aby była ona nie tylko funkcjonalna, ale także ciekawie wyglądająca.

Balustrady wewnętrzne zwykle składają się z kilku podstawowych elementów. Najważniejsze są słupki, które stanowią bazę dla całej reszty. Następnie potrzebne będą odpowiednie łączniki, rurki czy wsporniki, aby prawidłowo zamontować przykładowo balustradę metalową. Ostatnim elementem zazwyczaj są poręcze schodowe, choć spotkać można się także z ich brakiem w przypadku nowoczesnych balustrad szklanych.

W budynkach jednorodzinnych, jeśli schody są o wysokości większej niż 50 cm, to powinny posiadać zabezpieczenie w postaci balustrady. Oczywiście wymóg zamontowania jest po stronie otwartej przestrzeni. W przypadku, kiedy po obu stronach schodów jest ściana, to wystarczy jedynie zamocować poręcz. Wyjątek stanowią schody o wysokości mniejszej niż 1 m oraz szerokości co najmniej 50 cm większej niż drzwi lub przejście, które są na ich końcu. Wtedy obecność balustrady nie jest wymagana. Jeśli chodzi o wymiary balustrad wewnętrznych, to powinny mieć one nie mniej niż 90 cm wysokości.

Rodzaje balustrad wewnętrznych

Jednym z rodzajów balustrady schodowej jest tzw. balustrada pełna. Jest ona raczej rzadko spotykana, ponieważ nie zawsze pasować ona będzie do każdego stylu pomieszczenia. Ścianka, która pełni funkcję balustrady, częściowo zasłania schody. Zdecydowanie taka opcja gwarantuje dużo większe bezpieczeństwo domowników zwłaszcza, jeśli w domu są dzieci. Ścianka ta może z łatwością pomieścić w sobie przewody instalacyjne czy inne kable, które muszą być poprowadzone na piętro. Dodatkowo dla poprawienia atrakcyjności schodów, można na balustradzie zamontować podświetlenie. W zależności od materiału, z jakiego wykonane są schody, ścianka może być zbudowana z cegieł, bloczków, betonu czy płyt gipsowo-kartonowych.

Kolejnym rodzajem barierek wewnętrznych są balustrady ażurowe. Najpopularniejsze modele zwykle składają się ze słupków i poręczy. Wypełnienie może być zrobione z elementów metalowych, drewnianych, szklanych czy plastikowych. Coraz modniejsze stają się wzory niestandardowe, w porównaniu do tradycyjnych poziomo ustawionych listew czy pionowych tralek. Jeśli w domu mieszkają dzieci, ważne jest, aby pilnować odpowiednich odstępów między profilami z uwagi na bezpieczeństwo maluchów.

Balustrada kurtynowa po części przypomina balustrady pełne. Różnica jednak między nimi jest taka, że balustrada kurtynowa nie zasłania w pełni biegu schodów. Zazwyczaj zostaje wolna przestrzeń między wypełnieniem, a poziomem schodów i poręczą. Płyty wypełnienia mogą być także zamontowane bezpośrednio do bocznej strony schodów. Najczęściej materiałem, z jakiego wykonane jest wnętrze balustrady kurtynowej jest szkło lub plastik. Jeśli nie jesteś wciąż zdecydowany na konkretny rodzaj balustrad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o balustradach i poręczach.

Balustrady szklane czy balustrady metalowe?

Nowoczesne i estetyczne balustrady szklane

Dużą popularnością i dobrymi opiniami cieszą się ostatnio balustrady szklane. Szkło jest materiałem, który może się stłuc i doprowadzić do skaleczenia. Aby jednak balustrada była bezpieczna producenci wykorzystują szkło hartowane lub laminowane. Można wybrać tradycyjnie wykonaną balustradę ze szkła bezbarwnego.  Jeśli jednak zależy nam na innowacyjności, można skorzystać ze szkła kolorowego, piaskowanego czy ozdobionego artystycznymi wzorami.

Balustrady szklane mogą mieć różny kształt, rodzaj czy grubość płyt wypełnienia. Mogą być mocowane bezpośrednio do bocznej strony schodów, jak i kilka centymetrów nad poziomem ich biegu. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie elementów szklanych jako wypełnienie metalowej bądź drewnianej konstrukcji ażurowej.

Szklane nowoczesne balustrady wewnętrzne i inne polecane barierki wewnętrzne
Balustrady wewnętrzne i ich rodzaje, a także cena za barierki wewnętrzne

Ponadczasowe drewniane barierki wewnętrzne

Drewno to jeden z lepszych materiałów na balustrady wewnętrzne, Bez problemu dopasuje się do większości pomieszczeń zarówno klasycznych, jak i tych nowoczesnych. Drewno można poddać z łatwością obróbce czy w przyszłości konserwacji. Najczęściej w użytku są drewna bukowe, dębowe, jesionowe czy egzotyczne. Elementy drewniane można poddać obróbce, jak i pozostawić w stanie surowych, co również będzie estetycznie wyglądać.

Ciekawym trendem wśród balustrad drewnianych są modele z elementami giętkimi. Do takiej aranżacji idealnie pasują także drewniane schody czy dodatkowe elementy. Słupki, poręcz czy dodatki wykonane także z drewna dodają całości pozytywnego zakończenia. Nowością są wstęgi giętkiego drewna jako nowoczesna balustrada.

Praktyczne balustrady wewnętrzne metalowe

Ostatnim rodzajem są balustrady metalowe. Wykonane mogą być z aluminium czy mosiądzu. Jednak najlepszym metalem pod względem jakości jest stal nierdzewna. Aby wygląd balustrady był nieskazitelny, nowoczesne techniki używane w trakcie produkcji pozwalają na utworzenie niewidocznych połączeń między elementami.

Podobnie jak w przypadku drewnianych balustrad, tak i metalowe wypełnienia można kształtować w dowolne wzory i formy. Choć najczęściej spotykaną opcją są jednak kwadratowe, okrągłe lub prostokątne pręty. Odmianą balustrad metalowych są balustrady kute czy odlewane, które stanowią oryginalny element wystroju. Najczęściej stosowane są w tradycyjnych wnętrzach.

Balustrady wewnętrzne – cena oraz opinie

Cennik balustrad różni się w zależności od wybranego producenta czy marketu budowlanego. Najpopularniejsze są gotowe systemy balustrad, które z powodzeniem można zamontować samodzielnie. Składają się na nie wszystkie potrzebne elementy do postawienia balustrady. Oryginalne i nowoczesne rozwiązania łatwiej jest znaleźć w firmie specjalizującej się w budowie balustrad czy schodów. Można wtedy również stworzyć balustradę na zamówienie według własnych preferencji.  Takie rozwiązanie cieszy się najlepszymi opiniami.

Cena zależna jest także od materiału, z jakiego wykonana jest balustrada. Długość oraz wysokość również będzie miała znaczenie. Najważniejsze jednak jest dostosowanie odpowiedniej balustrady do schodów oraz wystroju wnętrza, aby spełniała ona swoje funkcje bezpieczeństwa oraz estetyczne. Poniżej wybrane modele wraz z cennikiem balustrad oraz ceną.

Przykładowe modele balustrad wraz z cenami

Model balustrady

Producent

Orientacyjna cena

Balustrada kuta wewnętrzna BKW39

Jurecki

1 303,00 zł za 1 mb

Balustrada szklana wzór 2

Helta

850,00 zł za 1 mb

Balustrada nierdzewna New York

Avis

od 185,00 zł za 1 mb

Balustrada szklana Filadelfia

Avis

Od 452,00 zł za 1 mb

ikona podziel się Przekaż dalej