Jak wybrać osłony balkonowe?

Zasłony balkonowe - czy warto?

Balkon to nasz kącik wypoczynkowy, namiastka ogródka w środku miasta. Chcemy na nim cieszyć się słońcem. Jednak w wielu wypadkach, jak na przykład balkon południowy czy zachodni, słońce operuje zbyt mocno i nadmiernie nagrzewa mieszkanie. Nie możemy też na takim balkonie hodować roślin lubiących zacienienie.

Czy warto założyć osłonę na barierki balkonowe? Osłona na balkon pełni wiele przydatnych funkcji, jak:

  • osłania przed spojrzeniami sąsiadów i przechodniów, dzięki czemu możemy się opalać na balkonie czy też ustawić rzeczy, które nie muszą być oglądane,
  • tworzy intymny kącik do wypoczynku zasłonięty od spojrzeń, mocnego wiatru i mocnego słońca,
  • zabezpieczy przed deszczem, śniegiem i promieniami UV przedmioty przechowywane na balkonie jak rowery, meble ogrodowe, także zimą,
  • osłoni rośliny, którym nie sprzyja silne słońce, porywy wiatru i silny deszcz,
  • zabezpieczy dzieci, które mogą się bezpiecznie bawić na balkonie,
  • zabezpieczy przed insektami i ptakami,
  • sprawi, że rzeczy nie wypadną na barierki balkonu.

Czym się kierować, kupując osłony balkonowe

Na rynku oferowane są osłony na balustradę balkonu wykonane z różnych materiałów i prezentują różną estetykę. Osłona na balkon będzie narażona na działanie czynników atmosferycznych, dlatego też warto wybierać materiał trwały, który nie straci walorów estetycznych pod wpływem promieniowania UV, wody czy kurzu. Jednak głównym kryterium wyboru osłony na barierki balkonowe powinien być nasz gust, estetyka osiedla oraz nasze potrzeby. A może zainteresuje cię także ten artykuł o roletach na balkon?

Założenie osłony balkonowej jest proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. Przy zakupie należy zwrócić również uwagę na wymiar. Mata balkonowa nie powinna sięgać do samej podłogi balkonu. Musi być pozostawiony niewielki odstęp, aby umożliwić odpływ wody deszczowej. Jeśli dysponujemy niestandardowymi wymiarami balkonu, warto zamówić osłonę na wymiar.

Z jakich materiałów wybierać maskownice balkonowe?

Przesłony balkonowe wykonane są z włókien syntetycznych i naturalnych. Materiały naturalne to wiklina, bambus lub trzcina czy też sztachetki drewniane. Z reguły sprzedawane są w arkuszach pozwalających na wygodne docięcie ich do wielkości barierki balkonowej. Wadą materiałów naturalnych jest starzenie się pod wpływem czynników atmosferycznych.

Bardziej odporna na działanie promieniowania UV, kurzu i wilgoci będzie mata balkonowa wykonana z tworzyw sztucznych, jak z pleksi, PCV, z technorattanu czy też plastiku. Maskownice balkonowe z tworzyw sztucznych nie blakną i nie tracą właściwości estetycznych. Ponadto są łatwe w czyszczeniu i odporne na działanie detergentów. Tworzywo sztuczne pozwala również wybrać poziom transparentności według naszych upodobań. Osłony balkonowe plastikowe czy z pleksi są wododoporne, lecz także nie przepuszczają powietrza.

Zaletą osłon na barierki balkonowe z tworzyw sztucznych jest również łatwość montażu. Mocuje się je za pomocą metalowych lub plastikowych zacisków, które nie zerwą się pod wpływem silnego wiatru. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o balkonach.

Przesłony balkonowe z materiałów naturalnych

Osłona na balustradę balkonu z wikliny

Niedrogim rozwiązaniem jest mata balkonowa z wikliny lub z leszczyny. Wiklina zachwyca ciemnym czerwonawym kolorem. Natomiast leszczyna jest jaśniejsza i ma grubsze elementy. Maty tego rodzaju świetnie osłaniają przed wiatrem, śniegiem, deszczem i słońcem oraz silnym wiatrem. Wiklina jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i bezpieczna dla dzieci. Wadą wikliny jest uleganie deformacjom pod wpływem warunków atmosferycznych.

Matę wiklinową na balustradę balkonu kupujemy w rolkach o wybranej wysokości i długości. Ceny są uzależnione od wielkości maty. Dla przykładu mała mata 100 x 300 cm kosztuje 49 zł. Maty na balustradę balkonu z wikliny zbierają dobre opinie użytkowników, którzy wskazują, że wcale nie są one nietrwałe. Dobrze osłaniają balkon i do tego ładnie wyglądają.

Przesłony balkonowe z trzciny

Mata trzcinowa jest tania, jaśniejsza i lżejsza od wikliny. Spotyka się również trzcinę, gdzie zachowano kwiatostany, dzięki czemu osłona balkonowa wygląda jak trzcinowe zarośla. Maty z rafii, wrzosowe czy też paprociowe doskonale komponują się ze stylem rustykalnym jak również nowoczesnym. Tego rodzaju osłony balkonowe są lekkie i przepuszczają powietrze. Osłona balkonowa z trzciny musi być solidnie zamontowana, aby nie oberwała się pod wpływem silnego wiatru.

Zasłony balkonowe z bambusa

Mata balkonowa z bambusa jest niedroga i niezwykle trwała. Cechuje ją duża odporność na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Pędy bambusa mają różne średnice, dlatego też możemy dobrać grubość włókien według naszych upodobań. Mamy również do wyboru zasłony balkonowe z przeciętych na cienkie paski gałązek bambusa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o aranżacji balkonu w bloku?

Osłona na balkon z deszczułek drewnianych

Mata balkonowa z drewnianych sztachetek, szczególnie z drewna egzotycznego, wygląda bardzo efektownie. Drewno jest trwałe, jednak obciąża balkon i na małych balkonach może tworzyć wrażenie przytłoczenia.

Zasłony balkonowe z tworzyw sztucznych

Osłony balkonowe z PCV

Osłona na balkon z PCV stanowi skuteczną ochronę przed wiatrem i deszczem. Jest również mrozoodporna, dlatego też nie trzeba jej zdejmować na zimę. Występuje w wielu wariantach kolorystycznych i można ich styl dobrać do wystroju balkonu. Maty z PCV są niedrogie i sprzedawane na metry. W Castoramie ceny osłon z PCV kształtują się w granicach około 12 zł za metr bieżący. Maty tego typu zdobywają świetnie opinie kupujących. Użytkownicy uznają je za najbardziej trwałe, wygodne i łatwy do utrzymania w czystości. Osłona balkonowa z PCV to wybór wart rozważenia.

Maskownice balkonowe z technorattanu

Modne są również maskownice na balkon z technorattanu, które świetnie imitują osłony z trzciny czy bambusa a zarazem mają zalety tworzywa sztucznego. Zasłony z technorattanu są odporne na działanie czynników atmosferycznych i łatwe do utrzymania w czystości. Do czyszczenia można używać detergentów.

Zasłony balkonowe plastikowe

Tworzywa sztuczne pozwalają na wykonanie zasłon balkonowych w różnych stylach. W Castoramie można nabyć zasłonę z siatki plastikowej pokrytą sztucznymi liśćmi bluszczu, która zbiera dobre opinie kupujących. Użytkownicy zaznaczają, że mata jest bardzo ładna, z daleka wygląda jak naturalny bluszcz. Liście nie opadają nawet w czasie silnego wiatru.

Maty balkonowe zarówno z materiałów naturalnych, jak i plastikowe są łatwe do założenia na balustradzie balkonu. Doskonale osłaniają od deszczu i wiatru. Wybór maty balkonowej to właściwie kwestia gustu kupującego, który może dobrać matę do stylu balkonu. Osłona balkonowa to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł o płytkach polecanych na balkon.

ikona podziel się Przekaż dalej