Poręcze do schodów wewnętrznych

O czym pamiętać, wybierające poręcze do schodów?

Poręcz musi być zarówno wygodna, jak i przyjemna w dotyku. Powinna zostać tak wygładzona, aby zapewnić wysoki komfort jej użytkowania. Ważne, żeby poręcz była solidnie przymocowana do całości balustrady (lub do ściany). Poręcz do schodów wewnętrznych musi być tak stabilna, aby można było swobodnie opierać się o nią w trakcie wchodzenia lub schodzenia ze schodów.

Wybierając poręcz, musisz pamiętać o domownikach – szczególnie o tych najmłodszych i tych najstarszych. Poręcz powinna ułatwiać im codzienne korzystanie ze schodów i zapewnić maksymalny komfort. Dodatkowo poręcze muszą zostać dobrane do danych schodów – inne rodzaje dedykowane są bowiem np. do schodów drewnianych, a jeszcze inne do schodów metalowych czy szklanych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach.

Rodzaje poręczy do schodów wewnętrznych

Schody wewnętrzne zawsze powinny zostać uzupełnione o funkcjonalne poręcze, które ułatwią korzystanie z nich na co dzień oraz zapewnią bezpieczeństwo. Należy oczywiście pamiętać również o wyborze tworzywa, z jakiego wykonana będzie poręcz. Do wyboru mamy dwa materiały:

a) metal – takie poręcze będą pasowały wszędzie tam, gdzie króluje nowoczesny design. Poręcze metalowe doskonale prezentują się w przestronnych wnętrzach, wyróżniając się niesamowitym stylem. Metal, w tym poręcze ze stali nierdzewnej, idealnie uzupełnią, np. szklane balustrady, ale też świetnie nadadzą się do schodów kręconych. Wśród poręczy metalowych znajdziesz wykonane ze:

 • stali nierdzewnej
 • aluminium
 • mosiądzu
 • miedzi

b) drewno – są bardzo uniwersalne i będziesz w stanie dopasować je dosłownie do każdego wnętrza, gdzie pojawia się motyw drewniany – na meblach, drzwiach czy podłodze. Drewniane poręcze może są nieco mniej trwałe niż poręcze metalowe, jednak można dopasować je do każdej aranżacji – zarówno do metalowej balustrady, jak i do schodów dębowych. Poręcze wykonane z drewna są skutecznym rozwiązaniem zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i tych bardziej klasycznych. Drewniane poręcze najczęściej wykonuje się z:

 • drewna bukowego
 • drewna dębowego
 • drewna egzotycznego

Warto wspomnieć, że drewno równie dobrze co metal podkreśla szklane balustrady, a także świetnie pasuje do przestronnego wnętrza. Ludzie często decydują się na taki materiał nie tylko ze względu na naturalny wygląd, ale i ciepło bądź komfort… dotyku. Sprawdź także ten artykuł o rodzajach schodów wewnętrznych w domu.

Najczęściej kupowane modele poręczy

Poręcze wykonane z metalu

Wśród metalowych propozycji na schody wewnętrzne można wyróżnić kilku producentów, którym ufają już setki tysięcy Polaków.

a) Knap – poręcze metalowe zakupisz m.in. w Castoramie.

Poręcze do schodów wewnętrznych wykonano z wysokiej jakości stali nierdzewnej szczotkowanej, przez co zachować można ich nieskazitelny wygląd przez wiele lat. Są odpowiednie mieszkań zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Materiał poręczy powoduje, że są matowe i odporne na wszelakie zabrudzenia – nie będzie widać na nich nieestetycznych odcisków palców! Producent oferuje także poręcze metalowe ze stali polerowanej.

Metalowe poręcze marki Knap - opis i cena

Wymiary

42,4 x 1,2 mm

Materiał

Stal nierdzewna

Ilość metrów bieżących

3

Cena

148 zł / szt.

Poręcze do schodów wewnętrznych wykonane z drewna oraz balustrady, a także polecane modele poręczy, rodzaje i ceny
Poręcze do schodów wewnętrznych – rodzaje, ceny, opinie, porady

b) Dolle – poręcze metalowe zakupisz w np. Leroy Merlin.

Wykonano je z wysokiej jakości aluminium. Poręcze do schodów wewnętrznych oddano długiemu procesowi anodyzacji, przez co można stosować je nie tylko w domu, ale i… na zewnątrz! Specjalnie wytworzony profil wewnątrz poręczy umożliwia łatwy oraz stabilny montaż poręczy do balustrady. Wśród dostępnych poręczy znajdziesz również aluminiowe, malowane proszkowo na kolor antracytowy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o balustradach i poręczach.

Metalowe poręcze marki Dolle - opis i cena

Wymiary

200 x 40 x 40 mm

Materiał

Aluminium

Ilość metrów bieżących

3

Cena

198 zł / szt.

Poręcze wykonane z drewna

Polacy coraz chętniej decydują się na poręcze drewniane, które świetnie oddają zarówno klasyczny, jaki nowoczesny design mieszkania. Szczególnie popularna na rynku jest firma Kornik – produkty marki znajdziesz zarówno w Castoramie, jak i Leroy Merlin bądź Obi. Wśród oferowanych przed producenta poręczy można wyróżnić wykonane z:

 • drewna bukowego
 • drewna dębowego
 • drewna sosnowego
 • drewna jesionowego
Poręcze drewniane - przykłady i ceny

Buk

Dąb

Sosna

Jesion

Dostępne długości

1,5 m / 2 m / 2,7 m

1,5 m / 2 m / 2,7 m

1,5 m / 2 m / 2,7 m

1,5 m / 2,7 m

Dostępne średnice

36 mm / 49,5 mm / 47 mm / 60 mm

36 mm / 49,5 mm / 47 mm / 60 mm

60 mm / 49,5 mm / 47 mm

49,5 mm

Dostępne kształty

Okrągły / Kwadratowy / Inny

Okrągły / Kwadratowy / Inny

Okrągły / Kwadratowy / Inny

Okrągły

Cena

od 61,99 zł / szt.

od 69,99 zł / szt.

od 34,99 zł / szt.

od 89,99 zł / szt.

Poręcz z drewna jest obecnie najczęściej wybierana, jeżeli chodzi o dopełnianie przestrzeni wewnątrz domu. Przemawia za nimi łatwa obróbka, naturalne pochodzenie oraz możliwość malowania na dowolne kolory. Metalowe poręcze do schodów wewnętrznych z kolei są bardzo trwałe i często przybierają różnorodne formy. Ich powierzchnię można wykończyć poprzez np. polerowanie, grawerowanie, malowanie lub żłobienie. Metalowa poręcz wygląda świetnie w nowoczesnych wnętrzach przestrzennych domów. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach wewnętrznych.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj poręczy się zdecydujesz, pamiętaj o postawieniu na wysoką jakość wykonania oraz zapewnieniu bezpieczeństwa domownikom. Dzięki dobrze dobranym poręczom schody w domu będą stanowiły albo element tła, albo będą odpowiadały za „prowadzenie” całej aranżacji. Kształtów, kolorów i dostępnych materiałów jest na rynku bardzo dużo. Jedyną barierą w wyborze poręczy będzie zatem wyłącznie… wyobraźnia!

ikona podziel się Przekaż dalej