Zabudowa balkonu - w czym pomaga nam oszklony balkon?

Zanim zabierzemy się za wykonanie zabudowy balkonu szkłem lub drewnianej zabudowy, powinniśmy dowiedzieć się, z jakiego powodu wykonywana jest drewniana zabudowa lub szklana zabudowa balkonu oraz jakie przynosi ona korzyści i kiedy jest najlepszy termin na rozpoczęcie prac nad szkleniem balkonu. Te wszystkie informacje pomogą nam w zrozumieniu tego, dlaczego tak istotne dla wielu osób może okazać się szklenie balkonów.

Zacznijmy więc od tego, że bez różnicy czy na naszym balkonie znajdzie się drewniana zabudowa, bezramowa zabudowa, przesuwna zabudowa, szklana zabudowa balkonu, zabudowa na balustradzie z pleksi, czy też inna, dzięki niej zyskamy z pewnością dodatkowy metraż, z którego będziemy mogli korzystać także w okresie zimowym, a ponadto będziemy mogli w nim uprawiać różnego rodzaju rośliny, podobnie jak w ogródkach zimowych i oranżeriach.

Zanim jednak przejdziemy do tego, w jaki sposób powinna być wykonana zabudowa balkonu szkłem, drewnem lub z pleksi, powinniśmy wiedzieć, że zabudowa tarasów i balkonów musi być wykonana jeszcze przed nadejściem mrozów, dlatego lepiej już dużo wcześniej zaplanować sobie, jak ma ona wyglądać. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o balkonach.

Jeśli chodzi o same zalety zabudowy tarasów i balkonów, zdecydowanie najbardziej przekonującym czynnikiem jest zwiększenie bezpieczeństwa, ponieważ chroni nas to przed kradzieżą i pozwala uniknąć wypadnięcia dziecka z balkonu. Dodatkowo też zyskujemy ochronę przed hałasem, wiatrem, śniegiem i deszczem. Niewątpliwie na korzyść wpływa również mniejszy koszt za ogrzewanie mieszkania, ponieważ zmniejszane są w ten sposób straty cieplne.

Warto wspomnieć także o tym, że systemy bezramowe i ramowe wykonane ze szkła, pleksi lub drewna, pozwalają nam na uzyskanie miejsca do suszenia ubrań lub przechowywania np. rowerów, czy sezonowych zabawek dzieci, które nie mieszczą się w domu. Nie zapominajmy jednak o tym, by nasz balkon nie zamienił się w składzik rzeczy zbędnych. Dla wielu osób oszklony balkon pełni taką funkcję jak ogrody zimowe i oranżerie, stając się przez to miejscem rozwoju roślin lub też swoistą "izolatką" dla roślin chorych, zanim dojdą do pełnej formy.

Zabudowa balkonu szkłem i pleksi - podstawowe informacje o budowie

Szklane zabudowy balkonu cieszą się bardzo dobrymi opiniami. Głównie opinie oparte są na korzyściach, jakie możemy uzyskać z oszklonego balkonu, o których wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. Jednak zanim przejdziemy już do cen i kosztów zabudowy balkonu, powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając systemy bezramowe, ramowe i przesuwne zabudowy na balustradzie, jakie materiały wybrać oraz czy na szklenie balkonów wymagane jest pozwolenie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o balkonie w bloku?

W pierwszej kolejności zacznijmy więc od tego, że każda zabudowa balkonu wymaga pozwolenia, bez różnicy, czy jest to ramowa, czy bezramowa zabudowa, z pleksi, czy ze szkła. Pozwolenie na budowę wystawiane jest przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową, ponieważ szklenie balkonu oznacza zmianę elewacji. Co więcej, jeśli budynek, w którym mieszkamy, należy do zabytków, będzie również wymagane pozwolenie konserwatora zabytków.

Zabudowa balkonu oraz koszt zabudowy balkonu, a także cena oszklonego balkonu i innych rodzajów balkonu
Zabudowa balkonu - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci

Pamiętajmy, że zabudowa balkonu bez zgody odpowiednich władz jest traktowana jako samowolna budowa, co w konsekwencji może skończyć się karą pieniężną i koniecznością wyburzenia naszych prac. Dlatego też do spółdzielni mieszkaniowej udajemy się już z gotowym projektem zabudowy balkonu, a ta przekaże dalej sprawę do gminy. Na wniosek czekamy do 30 dni, natomiast, gdy nie uzyskamy żadnego pisma, po tym czasie uznaje się, że budowa została zatwierdzona pozytywnie.

Jeśli chodzi natomiast o samą budowę, w Polsce nie jest jeszcze tak bardzo rozpowszechnione szklenie balkonów, przez co wielokrotnie nie wygląda to estetycznie. Natomiast za granicami naszego kraju popularne są przesuwne zabudowy w systemach bezramowych. Takie rozwiązanie wygląda bardzo atrakcyjnie, bo ciężkie drewniane ramy na balustradach nie rzucają się w oczy.

Zabudowa balkonu to przede wszystkim dobór odpowiednich materiałów. I jeśli chodzi o materiały, wybór może okazać się dość skomplikowany, zwłaszcza dla osób nieznających się na szkleniach balkonów. Dlatego właśnie najlepszym rozwiązaniem, które ma świetne opinie, będzie szkło hartowane, aluminiowe anodowane lub lakierowane profile oraz elementy mocujące i ślizgające ze stali nierdzewnej. Cena tego typu materiałów może być wyższa, ale mamy pewność trwałości i jakości. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem zabudowy balkonu i tarasu.

Koszt zabudowy balkonu i dodatkowe informacje

Koszt zabudowy balkonu to dość indywidualna kwestia, ponieważ całkowita cena zależy od wielu czynników. Na to, ile wynosić będzie ostateczny koszt zabudowy balkonu, składa się między innymi długość balkonu, liczba oszkleń, czy szkło ma być prowadzone od balustrady do sufitu, czy od sufitu do podłogi. Koszty zabudowy balkonu wahają od około 1000 zł do około 4000 zł. Pamiętajmy jednak, że niektóre firmy rozliczają się za 1 m2, a wtedy ceny wahają się od około 250 do 400 zł za 1 m2.

Przy wykonywaniu zabudowy balkonu musimy zastanowić się także, czy lepsza będzie dla nas bezramowa zabudowa, czy zabudowa ramowa. Pamiętajmy, że zabudowa bezramowa jest zazwyczaj 30% droższa od zabudowy ramowej. Spowodowane jest to tym, że zabudowa bezramowa musi być prowadzona na specjalnych prowadnicach, które przytwierdzane są do podłogi lub do balustrady balkonu.

Jak możemy zauważyć, zabudowa balkonu może być prowadzona w różny sposób i to od nas zależy, który z nich jest dla nas najlepszy. Dodatkowo na tak oszklonym balkonie możemy cieszyć się rozwojem naszych roślin przez cały rok, bo możemy zaopatrzyć się w system ogrzewania na balkonie, który utrzyma odpowiednią temperaturę dla roślin. A może zainteresuje cię także ten artykuł o płytkach na balkon?

ikona podziel się Przekaż dalej