Czy imitacja kominka w salonie to dobry pomysł?

Tradycyjny kominek - czy warto mieć w salonie?

Tradycyjny kominek pełnił nie tylko funkcję ogrzewania, lecz także dekoracji salonu. Kominek z pełgającym wewnątrz płomieniem tworzy przytulną atmosferę i nadaje wnętrzu klimat elegancji jak w pałacu czy dawnej rezydencji. Na półce kominka zwykle stawiano zdjęcia rodzinne lub atrakcyjne bibeloty. Kominek to czar przeszłości, który wspaniale wygląda w salonie.

Jednak kominek to nie tylko ozdoba. Ma on swoje wady. Przede wszystkim nie wszędzie można zbudować kominek z powodów technicznych. Ponadto wchodzące w życie ustawy antysmogowe znacznie ograniczają możliwość palenia w kominku. Samo korzystanie z kominka też nie jest łatwe, szczególnie dla osób, które nigdy nie miały z tym do czynienia. Palenie w kominku oznacza bowiem przerzucanie drewna, dźwiganie oraz problemy z zachowaniem czystości w salonie. Tak więc zarówno budowa, jak i eksploatacja tradycyjnego kominka łączy się ze znacznymi kosztami i wysiłkiem.

Dobrą alternatywą dla tradycyjnego kominka są kominki elektryczne, które imitują palący się ogień. Kominki elektryczne mają dwojaką funkcję: ukazują obraz palącego się ognia oraz ogrzewają. Latem można wyłączyć ogrzewanie i tylko podziwiać obraz płomieni. Kominki elektryczne zużywają jednak energię elektryczną, zaś ogrzewanie elektryczne jest kosztowne. I można się zastanawiać, czy warto płacić za wyświetlanie obrazu płomieni, choć koszt takiej dekoracji nie jest duży. Cena kominków elektrycznych na przykład w Castoramie waha się od 258 zł do 1898 zł. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kominkach.

Czy atrapa kominka jest dobrym rozwiązaniem?

Wiele osób nie wyobraża sobie salonu bez kominka, szczególnie jeśli salon jest duży i mamy w nim pustą, niczym niezagospodarowaną ścianę. Rozwiązaniem może być atrapa kominka, czyli po prostu obudowa kominka, która stanowi tylko element dekoracyjny salonu. Obudowa kominka może zostać zamontowana na wybranej ścianie salonu i nie wymaga to pozwoleń ani projektu. Montuje się ją bezpośrednio do ściany. Nie ogrzewa pomieszczenia, ale stanowi elegancką ozdobę.

Atrapy kominkowe - ciekawe inspiracje na aranżację wnętrza

Atrapa kominka jako element wyposażenia wnętrz pełni wyłącznie funkcję dekoracyjną. Można ją dowolnie pomalować lub pozłocić, zaś wnętrze wykorzystać według naszych upodobań. Ciekawym i popularnym rozwiązaniem jest ustawienie we wnętrzu portalu kominkowego świec, które pozwalają cieszyć się żywym płomieniem bez kominka. Metalowa taca z dużą ilością płonących świec tworzy przytulną atmosferę w salonie i niemal naśladuje płonący kominek. Wnętrze atrapy kominkowej można również zabudować lustro, dzięki czemu mamy podwójne światło świec. A może zainteresuje cię także ten artykuł z opiniami na temat biokominków?

Wewnątrz atrapy kominkowej można również ustawić kwiaty w wazonie lub zbudować półkę z książkami. Natomiast górna półka portalu kominkowego może stać się miejscem, gdzie wyeksponujesz zdjęcia rodzinne czy zdjęcia z wakacji, pamiątki czy warte pokazania bibeloty. Stare zdjęcia w ozdobnych ramkach ustawione na kominku sprawią, że twój salon będzie wyglądał jak w dawnej arystokratycznej rezydencji.

Atrapa kominka lub tak zwana imitacja kominka do ustawienia w salonie oraz porady gdzie kupić portal kominkowy, ceny oraz zastosowanie
Atrapy kominków - rodzaje, ceny, opinie, producenci, przykładowe aranżacje

W sieci można znaleźć ciekawe inspiracje na wykorzystanie atrapy kominkowej. Można ją potraktować jako ciekawą półkę na książki. Ciekawym pomysłem jest atrapa kominkowa otaczająca wnękę, w której wstawimy duży wazon z kwiatami lub suchy bukiet. Do kominka bardzo pasuje drewno, nawet jako prosty element dekoracyjny. Świetnym pomysłem jest wyłożenie wnętrza atrapy kawałkami drewna. Stworzą one przytulny nastrój, nawet jeśli nie będą się palić.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele pomp ciepła

Szukasz nowoczesnej pompy ciepła do ogrzewania swojego domu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele.

Atrapa kominka jako element wyposażenia wnętrz

Imitacja kominka w salonie nie wymaga przewodu kominowego ani skomplikowanych prac budowlanych. Prosty portal kominkowy można nawet wykonać samemu ze styropianu, płyty gipsowo kartonowej czy cegły. W sprzedaży dostępne są również przenośne portale kominkowe, które można ustawić przy ścianie przed szczególną imprezą.

Projektując wystrój wnętrza warto wiedzieć, że imitacja kominka w salonie sama w sobie jest bardzo dekoracyjne. Dlatego też należy wokół niego tworzyć delikatne aranżacje, aby nie przeładować salonu dekoracjami. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o biokominkach.

Najmodniejszy portal kominkowy

Modne materiały na portal kominkowy

W obecnym czasie najbardziej modne są atrapy kominka z kamienia, jak marmur, granit czy lastryko. Marmur nada wnętrzu klimat wyszukanej elegancji. Granit jest równie dekoracyjny i trwalszy. Natomiast zaletą lastryko, o ciekawej strukturze, jest jego niższa cena.

Szczególnie pięknie wygląda drewniana atrapa kominkowa, której cena jest znacznie niższa niż atrapy kamiennej. Drewniana atrapa kominkowa znajduje się w ofercie niektórych sklepów i firm meblarskich. Oferowana jest jako osobny mebel, którego nie trzeba montować. Firmy meblarskie oferują drewniane atrapy kominkowe w kilku kolorach.

Kamień stanowi rozwiązanie najdroższe. Nieco tańsze są drewniane atrapy kominkowe. Natomiast najtańsze imitacje kominka wykonane są z pomalowanej płyty MDF, zaś jej cena zależy od wielkości i ilości elementów dekoracyjnych.

Gdzie kupić portal kominkowy?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić atrapy kominkowe, to pierwszym wyborem, jaki się nasuwa, jest Allegro. Cena atrapy kominkowej zaczyna się od 160 zł i osiąga kwoty powyżej tysiąca złotych. Najprostsze i najtańsze atrapy kominkowe wykonane są z płyty MDF pomalowanej farbą akrylową. Drewniana atrapa kominkowa z frezowanym gzymsem kosztuje od 450 zł. Obudowa kominkowa może zostać również wykonana na wymiar na specjalne zamówienie. Prócz Allegro drewniane atrapy kominkowe oferują firmy meblarskie. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem kominków?

Atrapa kominka to zdecydowanie ciekawy pomysł na nietuzinkową aranżację wnętrza, szczególnie jeśli mamy dużą i niewykorzystaną ścianę w salonie. Atrapa kominka wprowadzi do wnętrza elegancką atmosferę pałacu czy dawnego dworku niewielkim kosztem, bez konieczności skomplikowanego montażu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 77,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły