Biokominki - najważniejsze informacje

Biokomninki nazywane także kominkami ekologicznymi, eko kominkami lub kominkamii bio są specyficznym typem kominków. Kominek ekologiczny opalany jest przy użyciu biopaliwa, który wytwarzany jest na bazie alkoholu etylowego, czyli etanolu. Biopaliwo do eko kominków występować może w postaci płynnej lub żelowej. Biokominki na bioetanol żelowy ogrzewa się za pomocą gotowych specjalnych wkładów w puszce. Mogą one posiadać specjalne palenisko, które uzupełnia się specjalnym płynem żelowanym. Z kolei kominki na biopaliwo płynne posiadają palenisko zamontowane na stałe, które należy uzupełniać płynnym bioetanolem. Warto zwrócić uwagę na to, że podczas spalania kominek ekologiczny nie wydziela dymu i zapachu, nie pozostawia także popiołu, a biopaliwo spala się w 100%. Biokominki nie mają przewodów kominowych, w czasie procesu spalania wytwarzają się w śladowych ilościach para wodna i dwutlenek węgla. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o biokominkach.

Na rynku dostępne są różne ciekawe formy, kształty, kolorystyka i rodzaje biokominków. Wśród nich dużym uznaniem cieszą się biokominki wolnostojące. Są one tak skonstruowane, aby można było je z łatwością przenosić i ustawiać w dowolnym miejscu. Jednym z rodzajów biokominków jest biokominek narożny, który znany jest także jako biokominek narożnikowy, czy też biokominek rogowy. Możemy się także spotkać z biokominkami wiszącymi, czyli ściennymi lub naściennymi. Ich nazwa bierze się stąd, że służą one do wieszania na ścianie. Innym typem biokominka jest biokominek portalowy. Charakteryzuje się on tym, że jest wmurowywany w ścianę i wygląda niemal identycznie jak klasyczny kominek opalany drewnem. Spotkać możemy również tak zwane meble z ogniem. Najczęściej spotyka się je w formie stolików jadalnianych lub stolików kawowych.

Eko kominki wykonywane mogą być z różnego rodzaju materiałów. Do najpopularniejszych należą stal, płyty MDF, kamień, beton oraz szkło. W celach estetycznych i przede wszystkim zabezpieczających biokominki pokrywana są farbą lub lakierem odpornymi na wysokie temperatury. Często spotkać się możemy z biokominkami z szybą, przez którą widoczny jest płomień. Biokominek obsługiwać możemy ręcznie albo zdalnie. Obsługa zdalna odbywa się za pomocą pilota, który służy do regulowania wielkości płomienia i temperatury w pomieszczeniu. Sprawdź także ten artykuł z opisem działania biokominka.

Biokominek narożny

Biokominek narożny - ciekawe modele

Wśród biokominków dostępnych jest wiele rodzajów i form. Jedną z nich są wolnostojące biokominki narożne. Dużą zaletą jaką charakteryzują się kominki narożne na biopaliwo jest to, że zajmują one bardzo mało miejsca, będąc wciśniętymi w narożnik pomieszczenia, w którym się znajdują. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli biokominków rogowych.

Ciekawym modelem jest wolnostojący biokominek narożnikowy typu piecyk koza. Jego wygląd, kształt i kolor nawiązują do tradycyjnego pieca węglowego typu piecyk koza. Tradycyjny piec tego typu charakteryzują niewielki, smukły i wąski kształt na solidnych nogach. Jest on metalowy i najczęściej czarny. Współczesna technologia sprawia, że kominki narożne na biopaliwo mogą do złudzenia przypominać tradycyjne piece typu koza.

Innym bardzo ciekawym rozwiązaniem jest biokominek typu delta. Jest to rozwiązanie o designie nowoczesnym. Biokominek delta występować może jako wiszący biokominek do lewego lub do prawego narożnika. Jest to rozwiązanie minimalistyczne, biokominki tego typu cechuje stosunkowo prosty kształt prostokątny, gdzie lewy lub prawy bok jest otwarty. Charakterystycznym kolorem dla takich biokominków jest czarny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o biokominku wiszącym?

Biokominek narożnikowy - ciekawe aranacje

Wiszący biokominek narożny typu delta świetnie wyglądał będzie w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Doskonale sprawdzi się zarówno w nowocześnie urządzonym domu jednorodzinnym, jak również w nowoczesnym mieszkaniu w bloku. Cechą charakterystyczną tego biokominka jest prostota i minimalizm. Jako że występuje najczęściej w kolorze czarnym będzie się dobrze komponował z białymi ścianami i meblami. Ciekawym rozwiązaniem może być zamontowanie takiego biokominka wewnątrz mebli. Robi to bardzo nowatorskie wrażenie. Biokominek ten można również wmurować w ścianę i da o także świetne rezultaty estetyczne.

W aranżacji tradycyjnej świetnie sprawdzi się biokominek przypominający piecyk koza. Jego również zastosować możemy w domu jednorodzinnym oraz w mieszkaniu w bloku. Jego zaletą jest to, że zajmuje bardzo mało miejsca. Dobrym pomieszczeniem dla takiego biokominka będzie salon, ale sprawdzi się także w sypialni urządzonej w tradycyjny sposób. Tego typu biokominek świetnie pasuje do tradycyjnych i staropolskich mebli, a zastosowany w mieszkaniu może dodatkowo spełnić tą rolę, że mieszkając w bloku poczujemy się jak w starym polskim domu wiejskim. A może zainteresuje cię także ten artykuł z opiniami o biokominkach?

Biokominek rogowy - cena, producenci

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele biokominków

Szukasz taniego i efektownie wyglądającego biokominka? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele. Ceny mogą Cię zaskoczyć!

Najlepszymi producentami biokominków narożnych są takie uznane firmy jak Kratki i Globmetal. Poza nimi warto również zwrócić uwagą na biokominki takich producentów jak Komineo, czy Toscana. Cena wolnostojącego biokominka narożnego zależy od kilku czynników, takich jak między innymi jego wymiary, kształt, forma, jak również materiał, z jakiego jest on wykonany.

Wiszący biokominek typu delta o wymiarach 700 mm x 280 mm kosztuje ok. 1000 zł, natomiast biokominek tego samego typu o wymiarach 1200 mm x 280 mm to wydatek rzędu ok. 1400 zł. Biokominek imitujący piecyk koza wiąże się w wydatkiem od ok. 600 zł do ok. 1000 zł.

Wełna szklana Pro-Mata marki Isover – kolejny popularny produkt izolacyjny o dobrych parametrach technicznych. Wełna posiada bardzo niski współczynnik izolacji cieplnej, wynoszący 0,034 W/mK. Cena zakupu maty o grubości 10 cm wynosi około 20 zł/m2.

Biokominki cieszą się bardzo dużą popularnością w ostatnich latach. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest to, że nie zajmują one dużo miejsca, dotyczy to zwłaszcza biokomików narożnikowych, które świetnie zaaranżować można nie używając do tego dużych przestrzeni. Kolejną zaletą biokominków jest to, że można je zastosować zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w blokach. Może to stanowić ciekawy pomysł na aranżację mieszkania, które dzięki zastosowaniu narożnego biokominka typu piecyk koza zyska charakter staropolskiej chaty.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły