Kominek ekologiczny - najważniejsze informacje, rodzaje

Eko kominek - zasady działania, biopaliwo

Kominek ekologiczny, który jest także nazywany biokominkiem, eko kominkiem, kominkiem bio, kominkiem na paliwo ekologiczne lub kominkiem na biopaliwo jest specyficznym rodzajem kominka. Kominek ekologiczny opalany jest biopaliwem. Biopaliwo do eko kominka produkowane jest na bazie alkoholu etylowego, czyli etanolu. Paliwo to nazywane może być bioetanolem. Istnieją dwa rodzaje biopaliw do kominków. Jednym z rodzajów takich biopaliw jest paliwo w postaci płynnej, kolejnym paliwo w postaci żelowej.

Kominek na biopaliwo żelowe opalany jest gotowymi wkładami, może też posiadać specjalne palenisko. Wkłady te posiadają odpowiednią porcję żelu, która zwykle umieszczana jest w puszce. Palenisko natomiast uzupełnia się specjalnym płynem zżelowanym. Kominek na biopaliwo płynne zaopatrzony jest z kolei w palenisko. Jest ono zamontowane na stałe i należy je regularnie uzupełniać płynnym biopaliwem. W trakcie spalania kominek na bioetanol nie wydziela dymu ani zapachu. Mamy jednak możliwość użycia różnego rodzaju dodatkowych środków wytwarzających przyjemne zapachy, aromaty. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o biokominkach.

Kominki na paliwo ekologiczne nie pozostawiają popiołu. W odróżnieniu od typowych kominków kominki na paliwo ekologiczne nie są zaopatrzone w przewody kominowe. Podczas spalania bioetanolu wytwarzają się para wodna i dwutlenek węgla w śladowych ilościach. Bioetanol w eko kominku spala się w 100% i ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje. Kominek na etanol można obsługiwać ręcznie. Istnieje także możliwość obsługi zdalnej przy użyciu pilota, który służy do regulacji wielkości płomienia i temperatury pomieszczenia.

Kominek na bioetanol - rodzaje, konstrukcja

Eko kominki dostępne są w różnych ciekawych rodzajach. Dużą popularnością cieszą się biokominki wolnostojące. Tego rodzaju eko kominek został zaprojektowany w taki sposób, aby bez problemu można było go ustawić w dowolnym miejscu. Kominki wolnostojące można swobodnie przestawiać. Innym rozwiązaniem jest biokominek wiszący, którego inne nazwy to biokominek ścienny lub biokominek naścienny. Biokominek wiszący służy do zawieszenia na ścianę.

Innym rodzajem biokominka są meble z ogniem. Tego typu kominek na etanol występuje zazwyczaj jako stolik kawowy lub stolik jadalniany. Dosyć często wybierany jest także biokominek portalowy. Może on do złudzenia przypomina typowy kominek opalany drzewem. Jego podobieństwo do klasycznego kominka polega na tym, że jest on najczęściej wbudowywany w ścianę, stąd jest on popularny zwłaszcza w domach jednorodzinnych. Sprawdź także ten artykuł z opisem działania biokominka.

Biokominki podzielić można także ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Najczęściej do konstrukcji biokominków używane są takie materiały jak stal, szkło, beton, kamień oraz płyty MDF. Materiał ten w celach estetycznych oraz zabezpieczających pokrywany jest lakierem lub farbą odpornymi na wysokie temperatury. Ze względów estetycznych dużą popularnością cieszą się biokominki z szybą, przez którą widać płomień. Warto wspomnieć o tym, że na rynku dostępne są również kominki elektryczne. Są one wizualnie bardzo podobne do kominków na biopaliwo. Jednak w odróżnieniu od biokominków, kominki elektryczne zasila się prądem.

Eko kominek - zalety, wady, opinie

Do najważniejszych zalet praktycznych biokominków zaliczyć można przede wszystkim ich mobilność i możliwość ustawienia w dowolnym miejscu i w dowolnym pomieszczeniu. Wpływa na to przede wszystkim stosunkowo mały ich rozmiar, zwłaszcza eko kominki wolnostojące i naścienne cechują się dużą mobilnością. Dlatego biokominek można zastosować zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu w bloku. Zaletą biokominków jest także to, że są stosunkowo tanie.

Eko kominek w tle za bawiącymi się dziećmi. Kominek ekologiczny to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego.
Kominek ekologiczny - zasada działania, opinie, zalety, wady, ceny, odpowiednie biopaliwo

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele biokominków

Szukasz taniego i efektownie wyglądającego biokominka? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele. Ceny mogą Cię zaskoczyć!

Kolejną cechą biokominków, która zbiera bardzo dobre opinie wśród użytkowników jest to, że nie potrzebują one przewodów kominowych (wiąże się to także z ich mobilnością). Jest to rozwiązanie ekologiczne i wiąże się z małą ingerencją w środowisko naturalne. Biokominki nie wytwarzają także nieprzyjemnego zapachu oraz dymu. Możemy jednak do biokominka zastosować dodatkowe, przyjemne zapachy. Niewątpliwą zaletą biokominków jest także bardzo duża estetyka, bogactwo wyboru kształtów, wielkości oraz formy.

Poza zaletami, biokominki mają także wady. Wśród nich należy zwrócić uwagę na to, że biokominki co prawda nagrzewają się oraz pomieszczenie, w którym się znajdują, lecz temperatura ta nie jest wystarczająca, aby biokominek pokrył całe zapotrzebowanie na ciepło w sezonie grzewczym. W związku z tym konieczne jest dogrzewanie pomieszczeń tradycyjnymi metodami grzewczymi. Warto również wspomnieć o tym, że podczas spalania bioetanolu wytwarzają się w śladowych ilościach dwutlenek węgla oraz para wodna. Dlatego konieczne jest przewietrzanie pomieszczeń, w których używa się bikominków, a to z kolei powoduje w sezonie zimowym wychładzanie. Sprawdź także ten artykuł o pomysłach na aranżacje z biokominkiem.

Kominek ekologiczny - ceny

Ceny biokominków zależą od kilku czynników. Należą do nich wielkość biokominka, jego rodzaj oraz materiał, z jakiego został on wykonany. Biokominki wolnostojące są stosunkowo tanie. Podstawowy, mały model takiego biokominka kosztuje od ok. 130 zł. Większy kominek ekologiczny tego typu to koszt ok. 260 zł, matomiast biokominek wolnostojący dużych rozmiarów to cennik nawet w granicach 1000 zł. Biokominki naścienne w małych rozmiarach to wydatek rządu 250 zł. Większe biokominki wiszące wiążą się w wydatkiem ok. 450 zł. Natomiast duży biokominek ścienny to koszt nawet powyżej 1000 zł.

Znacznie droższe od kominków ekologicznych wolnostojących i wiszących są kominki ekologiczne portalowe. Cena takiego biokominka portalowego, który może do złudzenia przypominać kominek tradycyjny, wynosi od ok. 1000 zł w przypadku biokomika mniejszego rozmiaru. Większe tego typu biokominki mogą kosztować nawet ponad 2000 zł. Kominki elektryczne są nieco droższe od eko kominków. Ich cennik zaczyna się od ok. 800 zł, a większe i droższe modele mogą osiągać ceny nawet w okolicach 2500 zł. Sprawdź także ten artykuł z odpowiedzią, czy biokominek daje ciepło.

Kominki ekologiczne zyskują coraz większą popularność. Dzięki temu, że nie wymagają podłączenia do przewodów kominowych można je stosować w domach jednorodzinnych oraz w blokach mieszkalnych. Cieszą się dużą estetyką oraz bogactwem wyboru rodzajów, form, czy też kształtów. Biokominki nie zaspokajają jednak w pełni potrzeb grzewczych z sezonie zimowym, dlatego muszą być wspomagane tradycyjnymi sposobami ogrzewania pomieszczeń. Kominki na bioetanol to rozwiązanie ekologiczne, ma jednak poza zaletami także swoje wady.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły