Biokominki - najważniejsze informacje, rodzaje

Biokominek jest specyficznym rodzajem kominka, który opalany jest żelowym lub płynnym paliwem wyprodukowanym na bazie alkoholu. Spotkać się można również z takimi określeniami ekokominki, kominki bio, czy też kominki na biopaliwo. Paliwo do biokominka produkowane jest na bazie alkoholu zazwyczaj etylowego, spalając się nie wytwarza ani dymu, ani zapachu. Kolejną cechą, która odróżnia biokominek od typowego kominka jest to, że po wypaleniu paliwa nie pozostaje w nim popiół. W odróżnieniu od tradycyjnych kominków biokominki nie wymagają instalowania w budynku przewodów kominowych w celu odprowadzania dymu na zewnątrz. Cecha ta wynika ze stosowania w nich specjalistycznego bezdymnego paliwa. Dzięki temu, że do obsługi biokominka nie potrzebujemy dodatkowych przewodów kominowych, możemy z łatwością go przemieszczać. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o biokominkach.

Biokominki żelowe opalane są gotowymi wkładami, które zawierają porcję żelu, na przykład w formie puszki lub posiadają palenisko, które uzupełniane jest specjalnym zżelowanym płynem. Natomiast biokominki na paliwo płynne posiadają palenisko zamontowane na stałe, które należy uzupełniać płynnym biopaliwem. Biokominki mogą występować w formie wolnostojącej, które zaprojektowane są w ten sposób, aby można było je ustawić w dowolnym miejscu. Występują również biokominki naścienne, które można zawiesić na ścianie. Ciekawym rozwiązaniem są także meble z ogniem, najczęściej stoliki kawowe lub stoły jadalniane.

Biokominki produkowane są zwykle ze stali, która pokrywana jest lakierami lub farbami odpornymi na wysokie temperatury. Inne materiały, z których produkowane są biokominki to między innymi kamień, beton, szkło lub płyty MDF. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że bioetanol służący jako biopaliwo do takich kominków nie wydziela zapachu, a podczas jego spalania wytwarzają się para wodna i dwutlenek węgla w śladowych ilościach. Bioetanol spala się w 100%. Biokominek może być obsługiwany ręcznie bądź zdalnie przy użyciu pilota. Sprawdź także ten artykuł z opisem działania biokominka.

Opinie o biokominkach

Biokominek w bloku - opinie użytkowników

Biokominki cieszą się bardzo dobrymi opiniami zwłaszcza wśród osób, które mieszkają w blokach. Z oczywistych przyczyn technicznych nie mamy możliwości zainstalowania typowego kominka w mieszkaniu w bloku. Natomiast kominki bio nie potrzebują podłączenia ich do przewodów kominowych, stąd dobre opinie o biokominkach wśród mieszkańców bloków wielorodzinnych. Sama możliwość zainstalowania takiego kominka w mieszkaniu stanowi bardzo duży jego atut, o którym kiedyś nie można było nawet marzyć.

Rozpalony biokominek w nowoczesnym stylu, a także opinie o biokominkach, zastosowanie i przygotowanie do użycia
Opinie o biokominkach - sprawdź, co mówią użytkownicy takich urządzeń

Biokominek w mieszkaniu w bloku ma także taką zaletę, że nie zajmuje dużo przestrzeni, można go ustawić w dowolnym miejscu, na przykład w salonie. Często mieszkania w blokach mają stosunkowo małą powierzchnię, a dzięki niewielkim wymiarom na ekokominki zawsze możemy znaleźć dosyć miejsca. Możemy spotkać opinie na forach internetowych, że kominki na biopaliwo można zarówno powiesić na ścianie, jak również postawić na podłodze tak, by wyglądały jak tradycyjny kominek. Szeroki wybór formy i kształtu takiego kominka stanowi jego bardzo dużą zaletę, gdyż może występować w bardzo nowoczesnym m wyglądzie, jak również w formach tradycyjnych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o biokominku wiszącym?

Biokominek w bloku w salonie to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą swojemu mieszkaniu nadać klimat tradycyjnego domu. Bardzo dobre opinie na temat zastosowania biokominka w mieszkaniu w bloku związane są także z tym, że wydzielając ciepło w pomieszczeniu nie wytwarzają nie przyjemnego zapachu, dymu, a jednocześnie tworzą niepowtarzalny klimat, urok tradycyjnego polskiego domu.

Biokominek w domu - opinie użytkowników

Biokominki możemy także spotkać w domach jednorodzinnych. Jak już wspomniano biokominki mogą występować w najrozmaitszych formach oraz wielkościach i to właśnie temu zagadnieniu poświęca się najwięcej miejsca na forach internetowych dotyczących biokominków. Użytkownicy, którzy mieszkają w domu chwalą sobie przede wszystkim to, że biokominek w odróżnieniu od tradycyjnego kominka może wyglądać nowocześnie, dlatego sprawdza się w nowoczesnej aranżacji wnętrza domu jednorodzinnego.

Możemy także spotkać się z wieloma przychylnymi opiniami dotyczącymi strony praktycznej użytkowania biokominka w domu. Osoby, które zdecydowały się na takie rozwiązanie, a miały wcześniej do czynienia z tradycyjnymi kominkami podkreślają, że biokominki sprawdzają zwłaszcza pod tym względem. W przypadku tradycyjnego kominka musimy go rozpalać podtrzymywać ogień, w dłuższej perspektywie także dbać o przepustowość przewodów kominowych, wnętrze domu narażone jest na zadymienie. Sprawdź także ten artykuł o pomysłach na aranżacje z biokominkiem.

Inną zaletą stosowania kominków na biopaliwo w domu jednorodzinnym jest to, że nie wydzielają się szkodliwe substancje. Obsługa tradycyjnego kominka zajmuje więcej czasu, lecz jednak widok ognia z płonącego drewna, jego zapach oraz trzask palącego się drewna jest nie do zastąpienia przez biokominki. Użytkownicy na forach internetowych wspominają o tym zwłaszcza przy okazji sezonu zimowego. Jednak komfort użytkowania biokominka w domu wiąże się także z tym, że nie musimy martwić się o usuwanie popiołu.

Biokominek w domu - podsumowanie

Biokominki są bardzo nowoczesnym i nowatorskim rozwiązaniem, które pojawiło się na rynku stosunkowo niedawno. W odróżnieniu od tradycyjnych kominków nie muszą być podłączone do przewodów kominowych, a opalane są przy użyciu specjalnych biopaliw. Sprawia to, że cieszą się coraz większą popularnością i bardzo dobrymi opiniami nie tylko wśród osób mieszkających w domach jednorodzinnych, ale także wśród osób, które mieszkają w blokach. Istnieje bardzo dużo bogactwo form i wyglądu takich biokominków, dzięki czemu sprawdzą się one zarówno w tradycyjnej, jak i nowoczesnej aranżacji wnętrz. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o obudowach kominka.

ikona podziel się Przekaż dalej