Brama garażowa uchylna - rodzaje

Brama garażowa uchylna jest jednym z popularnych typów spośród wszystkich dostępnych bram zamykających wejście do garażu. Warto oczywiście mieć rozeznanie, czym wyróżnia się tak podnoszona brama, a także jakie pozostałe rodzaje bram dostępne są w sprzedaży. Bramy garażowe uchylne wyróżniają się przede wszystkim tym, że są one podnoszone mechanicznie do góry. Ich największą zaletą jest to, że są one stosunkowo tanie, jak i również nie stwarzają one zbyt dużego problemu podczas otwierania. Ich mechanizm opiera się przede wszystkim na sprężynach, które są zamocowane pod sufitem w garażu.

Warto mieć na uwadze, że w ten sposób podnoszone mechanicznie bramy garażowe, nie zajmują tak wiele miejsca. Ponadto są one dostępne w bardzo zróżnicowanej gamie kolorystycznej. Ponadto wyróżnia się bramy otwierane do góry, które zostały wykonane z profili drewnianych lub częściej - stalowych. Kolejny podział bram, które są podnoszone do góry, dotyczy tego, czy są one ocieplane, czy nie. W przypadku garaży znajdujących się w budynku domu jednorodzinnego, to warto wybrać ocieplane bramy garażowe uchylne. W ten sposób będziemy w stanie utrzymać odpowiednio wysoką temperaturę w pomieszczeniu.

Jeżeli chodzi o pozostałe typy bram, to oprócz bram uchylnych, możemy wymienić:

  • Drzwi garażowe segmentowe - w tym przypadku możemy wyróżnić bramy podnoszone mechanicznie do góry lub na bok. Jak sama nazwa wskazuje, rzeczywiście drzwi garażowe segmentowe składają się z pojedynczych segmentów, które są ze sobą połączone przy pomocy specjalnych uszczelek. Najczęściej drzwi garażowe segmentowe są wyprodukowane ze stali z warstwą zewnętrzną przypominającą naturalny rysunek drewna. Zaletą tego typu bram garażowych jest to, że rzeczywiście nie zajmują zbyt wiele miejsca podczas otwierania oraz zamykania.
  • Bramy garażowe rolowane - kolejne bramy garażowe, które są podnoszone mechanicznie do góry. Skrzydło składa się najczęściej z aluminiowych lameli, które są połączone ze sobą przy pomocy specjalnych zaczepów. Bardzo często producent gwarantuje ocieplone drzwi garażowe rolowane przy pomocy pianki poliuretanowej. Brama rolowana podnoszona jest do góry, poprzez nawijanie wszystkich lameli na korbę, najczęściej ukrytą w kasecie. Tutaj również podnoszona w ten sposób brama jest najbardziej korzystna dla garaży z krótkim podjazdem.
  • Drzwi garażowe rozwierne - jest to najbardziej tradycyjny model drzwi garażowych, który najczęściej jest spotykany w garażach wolnostojących, tzw. blaszakach. Coraz częściej odchodzi się od tego typu bram garażowych, chociażby ze względu na bardzo duży ciężar skrzydeł, a także sporą ilość miejsca, jaką zajmują podczas otwierania. Bardzo często takie wrota występują z drzwiami.

Brama garażowa z napędem czy bez?

Wybierając garażowe drzwi podnoszone mechanicznie z napędem, na pewno zdecydowanie ułatwiamy sobie otwieranie i zamykanie skrzydła. Warto jednak rozważyć, czy na pewno brama garażowa z napędem to nie tylko dobry pomysł, ale jednocześnie niezbędne rozwiązanie. Ręczne otwieranie do góry bramy uchylnej jest jak najbardziej możliwe. Jednak wymaga już zastosowania nieco większej siły fizycznej. Ponadto takiej czynności nie należy wykonywać, gdy w pobliżu znajdują się małe dzieci, ponieważ zawsze istnieje możliwość nagłego zamknięcia skrzydła.

Natomiast bramy garażowe uchylne bez napędu mają kilka zalet. Przede wszystkim są one tanie, jak i również nie wymagają one dostępu do sieci elektrycznej w celu podłączenia całego napędu. Cennik bram garażowych uchylnych bez napędu jednak zazwyczaj okazuje się być kluczowym czynnikiem przy ich wyborze. Warto pamiętać o tym, że wrota z napędem możliwe są również do zamontowania w takich miejscach, w których nie będziemy mogli poprowadzić instalacji elektrycznej. Wtedy rozwiązaniem jest brama garażowa z napędem działającym na akumulator. Niestety cena jest już dużo wyższa, przez co nie zawsze mieści się w założeniach budżetu. Sprawdź także ten artykuł o bramach garażowych uchylnych.

Wrota uchylne - producenci i wymiary

Wiedząc już, czy warto inwestować we wrota z napędem, czy jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór drzwi garażowych uchylnych otwieranych ręcznie, dobrze jest jeszcze dodatkowo sprawdzić, jacy popularni producenci posiadają takie bramy w swojej ofercie. Ponadto możemy przy okazji poznać popularne wymiary bram garażowych uchylnych.

Brama garażowa uchylna jest elementem garażu, który możemy zamówić w takich firmach jak:

  • Wiśniowski - producent bram garażowych uchylnych, które są wykonane z blachy ocynkowanej o popularnych wzorach H i V. W ostatnim czasie nowością jest brama garażowa podnoszona do góry o wykończeniu drewnopodobnym lub przypominającym stal nierdzewną. Jeżeli chodzi o wymiary ościeżnicy, to producent Wiśniowski w przypadku drzwi uchylnych Connect H, proponuje aż 19 różnych wariantów. Przy czym najmniejsza możliwa szerokość, jaką może posiadać brama garażowa uchylna wynosi 2380 mm, natomiast maksymalna aż 2980 mm. Jeżeli chodzi o wysokość, to zakres w wymiarach wynosi od 1990 mm do 2230 mm.
  • PPHU Konstal - polski producent bram garażowych uchylnych, które oferują wymiary dostosowane do indywidualnych potrzeb. Firma proponuje nie tylko wrota ocieplane lub pozbawione izolacji, ale również bramy z drzwiami. Dzięki temu cała brama nie musi być podnoszona, aby dostać się do garażu. Ponadto producent oferuje również bramy garażowe dwuskrzydłowe.

Cennik bram garażowych uchylnych

Jeżeli nadal zastanawiamy się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie brama garażowa uchylna, czy może jednak drzwi garażowe segmentowe, to warto sprawdzić cennik poszczególnych modeli. Ponadto na cenę ma wpływ również to, czy zdecydujemy się na bramy z napędem, czy jednak bez automatyki.

Przykładowy cennik na bramy garażowe uchylne znanych producentów

Nazwa produktu

Cena

Brama garażowa uchylna z drzwiami z lewej strony, Konstal 253x222 cm, tanie

Cena od 1350,00 zł

Brama garażowa uchylna z drzwiami z lewej strony, Konstal 299x230 cm, tanie

Cena od 1550,00 zł

Brama garażowa uchylna z drzwiami z lewej strony, ocieplana, Konstal 299x230 cm, tanie

Ceny od 1870,00 zł

Drzwi garażowe segmentowe 42 z napędem antracyt, Isomatic

Ceny od 2099,00 zł

Segmentowa brama garażowa z napędem złoty dąb ECO

Ceny od 1479,00 zł

Segmentowa brama garażowa z napędem 42/20 Isomatic, brązowa

Ceny od 1749,00 zł

Brama garażowa uchylna brązowa GSL

Ceny od 690,00 zł

Brama garażowa uchylna brązowa 2375x2125 mm

899,00 zł

Brama garażowa uchylna brązowa 2500x2125 mm Ecostar

799,00 zł

Brama uchylna Wiśniowski Komfort 2890x1930 mm

Cena ok. 1918,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej