Brama segmentowa - rodzaje, ceny, akcesoria dodatkowe, opinie
Garaż w domu jednorodzinnym czy wolnostojący garaż bez pozwolenia może być zaplanowany od A do Z. Jednym z ważnych jego elementów są wrota, które mogą przybierać różną formę. Brama segmentowa automatyczna jest jednym z rozwiązań, które niewątpliwie cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Czym charakteryzuje się brama garażowa panelowa? Jak wygląda cennik bram segmentowych? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Brama segmentowa – z napędem czy bez?
Budowa bram garażowych panelowych
Panelowa konstrukcja bramy do garażu polega na połączeniu ze sobą kilku segmentów. Podczas próby otwierania drzwi segmenty zostają wyciągane do góry, aż pod sufit. Może być również opcja przesuwania drzwi w bok. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, które zostaną wymienione w dalszej części artykułu.
Bramy segmentowe garażowe najczęściej wykonane są ze stali lub aluminium, które pokryte jest dodatkową powłoką. Ich wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne pozwala na zamontowanie ich nawet w najbardziej wymagających miejscach. Z uwagi na zastosowanie bramy panelowej w otoczeniu narzędzi, samochodu czy choćby kosiarki powinna być ona odporna na zarysowania czy przypadkowe uderzenia.
Bramy garażowe segmentowe sprawdzą się z powodzeniem w miejscach, gdzie jest ograniczona przestrzeń. Może to być niewielki podjazd czy bliska obecność bramy wjazdowej i konieczność sprawnego otwierania wrót. Brama segmentowa zajmuje niewiele miejsca, zarówno kiedy jest zamknięta czy otwarta. Dobrą lokalizacją dla tego typu bramy jest wolnostojący garaż bez pozwolenia, garaż zawarty w bryle domu czy wszelkiego rodzaju warsztaty samochodowe.
Automatyczne otwieranie garaży, czyli bramy segmentowe z napędem
Choć na rynku można spotkać bramę segmentową z drzwiami uchylanymi ręcznie, to jednak większym zainteresowaniem cieszą się modele bram do garaży z napędami. Automatyczne otwieranie sterowane zdalnie jest wygodnym rozwiązaniem, które znajduje coraz więcej zwolenników. Brama segmentowa z napędem dostępna jest z zestawem pilotów i wszystkim co potrzebne do zamontowania jej.
Dużą zaletą automatycznego otwierania garażu jest wygoda. Brama panelowa sterowana na pilota może być otworzona z dowolnego miejsca czy to z samochodu czy z ogrodowej altany. Jest to szczególnie na plus w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Automatyczne wrota bramy mogą być także zamknięte od wewnątrz, dzięki czemu nie ma potrzeby wychodzenia na zewnątrz budynku po zaparkowaniu samochodu. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bramach segmentowych.
Zalety bram segmentowych garażowych
Bramy garażowe panelowe - właściwości
Dobrej jakości bramy garażowe segmentowe podobnie jak drzwi zewnętrzne stalowe charakteryzują się znakomitą izolacją akustyczną i termiczną. Ważne jest to, aby wybierać wrota garażowe wypełnione przykładowo pianką poliuretanową. Pozwala to znacznie zmniejszyć straty ciepła zwłaszcza w przypadku garażu połączonego z domem jednorodzinnym. Inaczej jest w przypadku wolnostojącego garażu bez pozwolenia.
Automatyczna brama segmentowa cechuje się bardzo dobrą izolacją akustyczną. Będzie to duża zaleta w przypadku warsztatów samochodowych czy zakładów przemysłowych. Również w garażu w domu jednorodzinnym będzie można wykonywać drobne prace bez zakłócania spokoju domownikom.
Szeroka paleta kolorów bram do garaży
Często spotykane jest dopasowanie kolorystyczne bram garażowych w domach jednorodzinnych z drzwiami zewnętrznymi stalowymi. Najczęściej wybierane kolory to antracyt czy imitacja drewna. Klasyczne elewacje w jasnych kolorach oraz dachy w odcieniach czerwieni będą idealnie współgrać z bramami w kolorze drewna czy brązu. W przypadku nowoczesnego wykończenia w kolorach szarości czy bieli dobrym rozwiązaniem będą odcienie antracytu.
Można także zamówić bramę garażową i drzwi zewnętrzne stalowe w różnych odcieniach tego samego koloru. Wszystko zależy od wizji projektanta czy oczekiwań inwestora. Jednak z uwagi na to, iż dostępne są różne kolory bram z łatwością można znaleźć tą właściwą.
Bramy garażowe panelowe – przegląd oferty wraz z cenami
Czynniki wpływające na cenę bramy garażowej segmentowej
Bramy garażowe automatyczne z napędem mogą być zakupione pod postacią gotowych elementów, ale mogą być także wyprodukowane na wymiar. Cena bramy o konkretnych wymiarach bez możliwości indywidualnego dostosowania będzie niższa niż w przypadku bram wykonywanych na zamówienie klienta.
Grubość drzwi, właściwości termoizolacyjne, obecność napędu zdalnie sterowanego to parametry, które będą podwyższać ceny bram garażowych. Zapoznając się z cennikiem wiodących producentów można zauważyć dużą rozbieżność cen w zależności od wybranych parametrów.
Model bramy segmentowej | Przykładowa cena |
---|---|
Brama segmentowa Krispol 2500x2250 BRĄZ / RAL8014 (ręczne sterowanie) | 2078,00 zł |
Brama garażowa segmentowa 42 z napędem Złoty dąb Isomatic | 2099,00 zł |
Przegląd ofert bram garażowych wiodących producentów
Jednym z popularnych modeli bramy segmentowej firmy Krispol jest VENTE K2 RFS 60. Jest to brama o najwyższym współczynniku izolacji termicznej spośród innych modeli producenta. Panele są o grubości 60 mm, co znacznie ogranicza utratę ciepła przez ewentualne mostki termiczne. Całość wykończona jest przez specjalny system uszczelnień. Jest to brama segmentowa wysokiej jakości spełniająca największe wymagania klientów. Brama produkowana jest na wybrany przez inwestora wymiar i od tego będzie zależeć końcowa cena.
Kolejną propozycją jest brama garażowa segmentowa firmy Dako. Ich flagowym modelem jest DK-GP Thermo. Jest to brama panelowa o grubości 60 mm, który zarówno gwarantuje wysoką termoizolację, jak również elegancki wygląd. Panel wypełniony jest w środku pianką poliuretanową, a od zewnątrz pokryty blachą stalową ocynkowaną. Całość wykończona jest dodatkowo powłoką antykorozyjną.
Jednym z liderów w produkcji bram garażowych segmentowych jest również firma Hörmann. Szeroki wybór modeli, jak i różnorodna paleta kolorów pozwala dobrać odpowiednią bramę garażową dopasowaną do budynku i oczekiwań klienta. Jednym z przykładów jest brama segmentowa LPU 67 Thermo, która jest o grubości 67 mm. Jest to niewątpliwie jedna z najcieplejszych bram dostępna na polskim rynku.