Drzwi i bramy garażowe

Rodzaje bram garażowych - bramy segmentowe, bramy uchylne i inne

Najpopularniejszy podział bram garażowych dotyczy ich sposobu otwierania. Wybór określonego typu bramy do garażu ma bardzo duże znaczenie podczas późniejszego montażu. Ponadto poszczególne typy podczas otwierania potrzebują mniej lub więcej miejsca. Nie bez znaczenia jest również to, jaką bramę wybierzemy do garażu dwustanowiskowego. Pamiętajmy także o tym, że wybierając konkretny typ bramy garażowej, jednocześnie mamy duży wpływ na termoizolację pomieszczenia.

Biorąc pod uwagę różne sposoby otwierania bram garażowych, a także technologię produkcji drzwi, wymienimy najpopularniejsze typy, do których zaliczymy:

  • Bramy garażowe segmentowe - brama garażowa segmentowa nazywana jest również bramą sekcyjną. Wśród nich wymienia się bramy podnoszone do góry, jak i również otwierane na bok. Ich największą zaletą jest bardzo duża oszczędność miejsca. Ponadto jeszcze lepiej izolują ocieplane garaże. Istnieje możliwość montażu takiej bramy przy obecności łukowego nadproża. Montaż tego typu drzwi garażowych odbywa się na rolkach, które podczas otwierania suną po prowadnicach. Bramy otwierane na bok w przeciwieństwie do drzwi pionowych, posiadają segmenty ustawione pionowo. Ich zaletą jest to, że nie zajmują one miejsca. Brama segmentowa to wybór wart rozważenia.
  • Bramy garażowe uchylne - bramy podnoszone do góry określane są również jako płytowe. Cieszą się one bardzo dużą popularnością, jednak ich wybór jest uzależniony przede wszystkim od ilości miejsca na podjeździe. Jednolite skrzydło otwierane na zewnątrz, rzeczywiście zajmuje bardzo dużo miejsca. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość montażu drzwi garażowych nawet w przypadku bardzo niskiego nadproża. Bramy podnoszone w ten sposób mogą być ocieplane lub niekoniecznie. Nie ma problemu z tym, aby je zaizolować już po zamontowaniu do garażu. Brama garażowa uchylna to częsty wybór.
  • Bramy garażowe żaluzjowe - zdecydowanie częściej określane są jako bramy rolowane. Otwierane są w taki sposób, jak zaciąga się roletę okienną, zwijając się do specjalnej kasety. W ten sposób zajmują bardzo mało przestrzeni. Najczęściej producenci sprzedają je jako elektryczne bramy z gotowym napędem. Brama rolowana może występować w wersji ocieplanej lub nieizolownej. Chociaż zajmują bardzo niewiele miejsca, to jednak ich montaż wymaga dość wysokiego nadproża.
  • Wrota garażowe - brama rozwierna jest najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem, które wypierane jest przez nowoczesne typy bram. Najczęściej są to podwójne skrzydła, które otwierają się na boki. Niestety z tego względu zajmują bardzo dużo miejsca, w związku z tym nie mogą one być montowane na zbyt wąskich podjazdach. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bramach garażowych.

Elektryczne wrota garażowe

Automatyczne bramy garażowe obecnie właściwie stanowią standard w ofercie każdego producenta. Elektryczne drzwi garażowe mogą być wyposażone w różnego rodzaju automatykę. Wśród proponowanych rozwiązań istnieje możliwość, aby brama wjazdowa współpracowała z bramą garażową.  Brama wjazdowa może posiadać takie napędy, jak napęd z montażem na ramieniu, montowany na bramie, czy też znajdujący się pod ziemią.

Bramy mogą być podnoszone przy pomocy różnych sterowników. Do najpopularniejszych typów mechanizmów zaliczają sterowniki czuwakowe oraz impulsowe. Drugi typ mechanizmu polega na wciśnięciu przycisku odpowiedzialnego zarówno za podnoszenie, jak i również zamykanie bramy. Innym typem sterownika jest podnoszenie bramy przy pomocy pilota wysyłającego impuls radiowy.

Brama wjazdowa i garażowa – montaż

Brama garażowa segmentowa - montaż krok po kroku

Brama segmentowa jest najczęściej wybieranym typem drzwi do garażu, chociażby ze względu na minimalną ilość miejsca, jaką zajmuje, a także dość łatwy montaż, który możemy wykonać sami. Zazwyczaj decydujemy się na bramy segmentowe podnoszone do góry. Pierwszym krokiem jest przykręcenie prowadnic. Po spionizowaniu ramy przechodzimy do mocowania prowadnic, zaczynając od dołu. Następnie przechodzimy do usunięcia szyny końcowej, a także przymocowania prowadnic bocznych.

Pamiętajmy koniecznie o tym, żeby dokładnie przymocować ramę, nie pozostawiając żadnych nierówności, ponieważ brama może nie być otwierana w sposób prawidłowy. Gdy już wszystkie prowadnice mamy zamontowane, to przechodzimy do montażu segmentów w szynach. Ostatnim etapem jest mocowanie rolek prowadzących oraz mechanizm przeznaczony do otwierania i zamykania bramy.

Bramy garażowe uchylne - montaż

Bramy podnoszone do góry z całym skrzydłem montuje się zupełnie inaczej niż bramy garażowe. Przede wszystkim brama segmentowa mocowana jest za światłem otworu garażowego. Natomiast bramy uchylne, montuje się najczęściej w samym świetle otworu. Do montażu tego typu bramy z powodzeniem wystarczy nadproże o minimalnej wysokości 10 cm. Wykonanie mocowania drzwi powinniśmy zaplanować już po wykonaniu tynków wewnętrznych.

Uchylna brama garażowa i wjeżdżający do niej samochód, a także ceny, rodzaje, zastosowanie oraz montaż krok po kroku
Bramy garażowe krok po kroku, czyli zastosowanie, różne rodzaje, ceny, sposób montażu oraz opinie

Zanim przejdziemy do właściwego montażu bramy w świetle otworu, pierwszym krokiem będzie wyregulowanie rygla z dwóch stron, a także zamocowanie klamki. Następnym krokiem jest wypoziomowanie ramy, jak i również wstępne jej przytwierdzenie do ściany przy pomocy specjalnych kątowników. Zanim rama zostanie przytwierdzona na stałe, musimy mieć całkowitą pewność tego, że znajduje się ona w idealnej pozycji. Dopiero po jej dokładnym ustawieniu, możemy przejść do stabilnego montażu kątowników przy pomocy śrub rozporowych. Ostatnim etapem jest montaż sprężyn naciągowych, które służą do otwierania bramy.

Brama garażowa – ceny

Porady przedzakupowe

Już wiemy, że bramy garażowe mogą być podnoszone w różny sposób. Dlatego wybór bramy powinien być uzależniony przede wszystkim do tego, jak dużą ilością miejsca dysponujemy. Jeżeli posiadamy garaż, do którego dostajemy się praktycznie bezpośrednio z ulicy, to warto zdecydować się na bramy rolowane lub segmentowe. Oczywiście najczęściej wybieramy bramy automatyczne. Raczej już sporadycznie decydujemy się na bramy otwierane ręcznie. Dzieje się tak, jeżeli wyjątkowo nie możemy pozwolić sobie na montaż napędu.

Jeżeli garaż jest umiejscowiony w budynku mieszkalnym, to warto zdecydować się na ocieplenie w bramie. Najczęściej termoizolacja jest wykonana z pianki poliuretanowej. Ten materiał izolacyjny wyróżnia się przede wszystkim niską wagą, jak i również doskonałą odpornością na wilgoć. Jednak ocieplenia w bramie nie warto stosować, gdy zamierzamy montować ją garażu wolnostojącym. Istotną kwestią przy wyborze bramy jest również materiał, z jakiego została ona wykonana. Tutaj do wyboru mamy najczęściej bramy ocynkowane, stalowe lub aluminiowe. Zdecydowanie rzadziej decydujemy się na bramy drewniane, które wymagają regularnej konserwacji. W innym przypadku będą one narażone na działanie wilgoci.

Bramy garażowe - cennik

Klasyfikacja bram garażowych powinna być już dla nas wystarczająco klarowna. Dzięki temu będzie nam łatwiej podjąć decyzję odnośnie zakupu konkretnego modelu. Warto jednak dowiedzieć się jeszcze w jakich cenach są one dostępne. W tym celu dobrze jest porównać przynajmniej kilku znanych producentów, przez co będziemy mogli oszacować budżet potrzebny na zakup bramy garażowej.

Przykładowy cennik bram garażowych

Nazwa produktu

Cena

Podwójne wrota garażowe z podwójnej blachy

Cena od 400,00 zł

Nowoczesna brama garażowa Krispol 3000x2250

Cena od 2330,00 zł

Nowoczesna brama garażowa Krispol 3000x2125 Winchester

2841,00 zł

Automatyczne bramy garażowe segmentowe 2500x2125 mm, złoty dąb, Isomatic

2098,00 zł

Szara brama uchylna Hormann GSL 2500x2125 mm

798,00 zł

Szara brama garażowa uchylna 2375x2125 mm

698,00 zł

Elektryczne bramy garażowe Segme z termoizolacją 2400x2240

3950,00 zł

Elektryczne bramy garażowe segmentowe Hormann RenoMatic białe

3199,00 zł

Elektryczne bramy garażowe segmentowe Hormann Matt Deluxe białe

2980,00 zł

Białe bramy garażowe rolowane

1749,00 zł

Brama garażowa z drzwiami

280,00 zł

Brama garażowa drewniana z drzwiami

500,00 zł

Brama garażowa z drzwiami

2185,00 zł

Wrota metalowe z drzwiami w bramie

1400,00 zł

Brama garażowa aluminiowa 2100 x 2125 otwierana na boki

2629,00 zł

Brama garażowa otwierana na boki, aluminium

2490,75 zł

Metalowa brama wjazdowa dwuskrzydłowa

504,00 zł

Metalowa brama dwuskrzydłowa Polbram Steel Group Lara 400x154 cm

1499,00 zł

Brama garażowa Standard Woodgrain 200x2250

2616,28 zł

Brama garażowa Standard Gładka bez przetłoczeń, kolor biały 2000x2250

2900,34 zł

Automatyka Somfy do bram Standard Somfy Dexxo Compact RTS

608,85 zł

Automatyka Somfy do bram Standard Somfy Dexxo PRO 1000 3S RTS

1353,00 zł

Brama garażowa segmentowa, kolor brązowy

2250,00 zł`

Hormann brama uchylna Ecostar brązowa 2500x2125 mm

790,00 zł

Rygiel do zamknięcia bramy, zasuwa

37,00 zł

Sprężyna do bramy garażowej Wiśniowski Lo = 660 mm

150,00 zł

Sprężyna bramy garażowej Hormann

16,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej