Czym i jak ocieplić drzwi garażowe krok po kroku?
Ocieplenie drzwi garażowych nie powinno stwarzać większych problemów. Każdy może to zrobić w ciągu jednego dnia. Trzeba się jednak skupić na właściwym doborze materiałów i dokładnym wykonaniu termoizolacji. Czym najlepiej ocieplić bramę garażową? Odpowiadamy poniżej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym ocieplić drzwi w garażu?
Ocieplenie drzwi garażowych powinno być odpowiednio cienkie, żeby dało się łatwo przymocować do powierzchni bramy. Jeżeli chodzi o dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła, nie ma aż tak dużych wymagań jak dla pomieszczeń ogrzewanych. Dla garażu wolnostojącego nie ma ograniczeń, dla garażu połączonego z bryłą domu najwyższą dopuszczalną wartością jest U=1,3 W/(m2K).
Istnieje kilka opcji, które są najchętniej wybierane do ocieplania bramy garażowej:
- Styropian – to niemal uniwersalny materiał izolacyjny. Jego dwie podstawowe zalety to przystępna cena i łatwość obróbki. Pod pojęciem styropianu może się kryć kilka materiałów – ekspandowany EPS, esktrudowany XPS, biały lub grafitowy. Styropian nie jest najlepszym izolatorem akustycznym, ale na potrzeby garażu powinien spełnić podstawowe wymagania. Strop pomieszczenia można dodatkowo ocieplić i wyciszyć wełną mineralną.
- Płyty PIR – mają podobny kształt i grubość do styropianu, ale dużo lepszy współczynnik przenikania ciepła. Są jednak droższe, dlatego nie każdy decyduje się na to rozwiązanie.
- Pianka PUR – jest łatwa w aplikacji, zapewnia dobrą izolację cieplną i nie tworzy mostków cieplnych.
W zależności od wybranego materiału może być też potrzebny stelaż i blacha lub płyta wykończeniowa.
- Folia termoizolacyjna – specjalna folia poliestrowa z metalizowaną warstwą zewnętrzną i folią bąbelkową w środku. Zwykle sprzedawana razem z taśmą klejącą i taśmą dwustronną.
Niezależnie od powierzchni ważne jest też ocieplenie otworu bramy garażowej, to znaczy uszczelnienie drzwi od strony ramy i zawiasów.
Ostateczna decyzja czym ocieplić drzwi w garażu należy do użytkownika tej przestrzeni. Wpływ na to ma rodzaj drzwi (segmentowe, uchylne, rolowane), możliwości finansowe i osobiste preferencje. Jeżeli budujemy nowy garaż lub planujemy remont, to najlepiej zamontować bramę z wbudowanym materiałem termoizolacyjnym.
Ocieplenie drzwi garażowych na różne sposoby
Przyjrzyjmy się teraz dokładniej jak przebiega ocieplenie drzwi garażowych przy użyciu różnych materiałów.
Tradycyjne bramy garażowe są zrobione z metalu. Pomijając fatalne właściwości termoizolacyjne materiału jest on dość łatwy do montażu płyt ociepleniowych.
Styropian
Styropian zwykle przykleja się do drzwi garażowych za pomocą specjalnego kleju. Najpierw należy odmierzyć skrzydła lub skrzydło bramy i dociąć płyty styropianu do odpowiedniej wielkości. Następnie trzeba przygotować powierzchnię bramy garażowej – oczyścić ją i odtłuścić. Styropian kleimy tak, żeby dokładnie przylegała do ocieplanej powierzchni. Jest to materiał nie przepuszczający wilgoci, ale w przestrzeniach między zimną bramą i styropianem mogłaby się skraplać woda.
Po przyklejeniu styropianu warto domocować go za pomocą wkrętów i talerzyków dociskowych, które zapewniają trwałość i stabilność konstrukcji.
Kolejnym etapem będzie położenie folii paroizolacyjnej.
Ostatni etap to pomalowanie lub położenie tynku żeby poprawić estetykę bramy. Ponieważ styropian jest zwykle używany do ocieplania bram uchylnych cała konstrukcja powinna być lekka i nie blokować otwierania. Z tego powodu unika się paneli lub stelażu.
Folia termoizolacyjna
Folia termoizolacyjna jest dziś dość popularna. Jej montaż jest bardzo prosty, a lekkość i cienkość materiału pozwala ocieplić każdy rodzaj bramy garażowej. Dodatkowo wielu producentów sprzedaje ją w zestawach, więc nie musimy się martwić o taśmę mocującą i taśmę do sklejania poszczególnych części folii. Producent zwykle dostarcza też instrukcji montowania.
Folię należy odmierzyć, żeby pasowała do drzwi, następnie na oczyszczoną powierzchnię skrzydła przyklejamy taśmę dwustronną. Taśma powinna być przyklejona przede wszystkim wzdłuż krańców oraz ewentualnych profili usztywniających bramę. Folię termoizolacyjną przyklejamy tak, żeby kolejne kawałki się ze sobą stykały. Na stykach łączymy taśmą metaliczną.
Pianka PUR
Na ocieplenie drzwi garażowych pianką PUR możemy sobie pozwolić jeżeli nie muszą być bardzo cienkie. Na pewno ma lepsze właściwości termoizolacyjne i jest łatwa oraz szybka w użyciu. W przypadku garaży blaszanych piankę można zastosować do ocieplenia całego pomieszczenia.
Oczyszczona blacha dobrze przyjmie piankę, ale trzeba uważać żeby nie dostała się ona do miejsce niepożądanych. Pianka poliuretanowa jest trudna do usunięcia po wyschnięciu.
Ze względu na wymaganą precyzję i niezbędny sprzęt do natryskiwania, ocieplanie pianką najczęściej powierza się specjalnej szkolonej ekipie.
Uszczelnienie drzwi
Ocieplenie bramy garażowej nie będzie wystarczające, jeżeli glif bramy lub przestrzenie między ościeżnicą a skrzydłem przepuszczają zimno i wilgoć. Dlatego uszczelnienie drzwi garażowych jest równie ważne jak ocieplenie samego skrzydła.
Przed rozpoczęciem uszczelniania należy zidentyfikować wszystkie nieszczelne miejsca. Do samego uszczelnienia drzwi nadaje się przeznaczona do tego celu taśma gumowa. Uszczelni zwykle są montowane na klej.
Uszczelnienie drzwi garażowych jest jeszcze prostsze niż ocieplenie skrzydeł. Po zidentyfikowaniu nieszczelności odmierzamy ile potrzeba taśmy, czyścimy przestrzenie na które będzie nakładany klej i przyklejamy gumę zgodnie z instrukcją producenta.
Należy pamiętać, że brama segmentowa ma więcej miejsc potencjalnie sprzyjających ucieczce ciepła. Podczas montażu trzeba jednak sprawdzać czy uszczelka nie utrudnia otwierania i zamykania bramy.
Czasami zamiast nakładania nowych uszczelek wystarczy wyregulować bramę i stare uszczelki obwodowe.
Nie wszystkie drzwi wymagają ocieplenia. Jeżeli jednak mamy w garażu blaszaną lub drewnianą bramę starego typu, to warto zapewnić sobie termoizolację. Jest to szczególnie potrzebne w przypadku garaży w bryle domu a tym bardziej garaży ogrzewanych. Ocieplenie nie tylko chroni przed ucieczką ciepła z garażu, ale zmniejsza nagrzewanie się pomieszczenia w letnie upały. Dodatkowo częściowo tłumi dźwięki.
Źródła:
- Małgorzata Majkowska, Ocieplanie bramy garażowej. Jak to zrobić? https://muratordom.pl/diy/ocieplanie-bramy-garazowej-jak-to-zrobic-aa-qWBe-D2Rg-zwB4.html
- Jak Ocieplić Bramę Garażową - Przewodnik Krok Po Kroku, https://mix-bram.pl/jak-ocieplic-brame-garazowa-przewodnik-krok-po-kroku/
- Jak i czym ocieplić drzwi do garażu? https://inspiro.online/jak-i-czym-ocieplic-drzwi-do-garazu
- Anna Kazimierowicz, Ocieplenie bramy garażowej - czym najlepiej ocieplić bramę garażową? Jak to zrobić? https://muratordom.pl/budowa/garaz/ocieplenie-bramy-garazowej-czym-najlepiej-ocieplic-brame-garazowa-jak-to-zrobic-ocieplenie-bramy-garazowej-segmentowej-aa-UQ7p-8ccQ-aaQf.html