Jakie drzwi garażowe będą odpowiednie?

Bramy garażowe z drzwiami – bezpieczeństwo przede wszystkim

Planując remont często myśli się o wymianie okien i drzwi w domu, pozostawiając na boku drzwi garażowe. A przecież muszą być one w nienagannym stanie z kilku powodów:

 • Po pierwsze w garażu znajduje się zwykle bardzo cenny pojazd, który musi być zabezpieczony przed kradzieżą.
 • Po drugie garaże są przeważnie połączone bezpośrednio z mieszkaniem i ewentualny włamywacz mógłby dostać się przez garaż. Jeśli sprawca znalazłby się w garażu, mógłby niepostrzeżenie otworzyć kolejne drzwi. Zabezpieczenie drzwi garażowych gwarantuje skuteczną ochronę wszystkich wejść do domu. Nowoczesne drzwi można też wyposażyć w urządzenia alarmowe.
 • Po trzecie przestarzałe drzwi garażowe to nie tylko starta energii cieplnej, ale również duże ryzyko wypadku. Do najczęstszych i najbardziej niebezpiecznych przypadków należą:

Niebezpieczeństwo przyciśnięcia palców

Otwierane do góry albo podnoszone bramy garażowe mogą na skutek braku osłon ram bocznych i sprężyn albo niewłaściwych uchwytów prowadzić do uszkodzenia palców.

Zagrożenie zakleszczeniem drzwiami

Wyposażone w napęd podnoszone bramy segmentowe albo płytowe powinny działać na przeszkodę z maksymalną siłą ok. 40 kG i muszą po najkrótszym zadanym czasie (poniżej jednej sekundy) natychmiast odjechać z powrotem na górę, aby uwolnić przeszkodę. Przestarzałe automatyczne urządzenia rzadko odpowiadają tym wymaganiom i w rezultacie nadmierna siła pozbawiona hamulców może wyrządzić krzywdę dzieciom i dorosłym, albo spowodować szkody rzeczowe.

Możliwość upadku drzwi garażowych

Szczególnie niebezpieczne mogą być drzwi garażowe, w których uszkodzeniu uległo zawieszenie albo sprężyny. Nowoczesne bramy posiadają zabezpieczenia przed upadkiem, kiedy element mocowania ulegnie uszkodzeniu.

Zagrożenie ze strony pękniętej sprężyny

Kiedy pęknie sprężyna, groźne są nie tylko upadające drzwi. W najlepszym razie zostaną one zatrzymane przez mechanizm zabezpieczający. Zwykle jednak pęknięta sprężyna potrafi lecieć z dużą prędkością, powodując szkody.

Zagrożenie dla dzieci

Na wypadki spowodowane przez bramy garażowe szczególnie narażone są dzieci. Nie potrafią ocenić ryzyka, a może je fascynować „samoczynnie” poruszająca się brama. Przestarzałe mechanizmy mogą zakleszczyć dzieci, kiedy będą próbowały przejść pod zamykającą się bramą. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem bram garażowych.

Drzwi do garażu jako boczne wejście

Garaż nie jest tylko miejscem do parkowania ulubionego samochodu albo motocykla, ale również pomieszczeniem, gdzie stawia się rowery, meble ogrodowe, sprzęt ogrodniczy i wiele różnych innych rzeczy. Często w garażu znajduje się też amatorski warsztat mechaniczny.

Wtedy nasuwa się pytanie: właściwie w jaki sposób wchodzić do garażu? Stale otwierać i zamykać dwuskrzydłowe drzwi garażowe nie jest najlepszym rozwiązaniem. Kiedy chce się coś szybko wynieść z garażu, a główne, ciężkie, ocieplone drzwi garażowe są zamknięte, dobrą alternatywę stanowią wąskie drzwi boczne. Jako oddzielne wejście, dają swobodny dostęp do garażu. 

Jeżeli brak jest miejsca obok drzwi wjazdowych do garażu, mogą być ulokowane w bocznej ścianie albo nawet w bramie garażowej. Forma takich drzwi, ich materiał, kolor i wzornictwo muszą ściśle odpowiadać wyglądowi głównej bramy garażowej. Wymiary drzwi garażowych bocznych mogą być ustalone indywidualnie. Do wyboru są też elementy jedno- i dwuskrzydłowe.

Bramy segmentowe albo podwójna brama skrzydłowa mają dosyć miejsca, aby umieścić w nich wąskie drzwi garażowe. Rolowane bramy garażowe nie nadają się do tego typu rozwiązania i wymagają raczej montażu drzwi w bocznej ścianie garażu. 

Garaże z bezpośrednim dostępem do mieszkania są bardzo atrakcyjne dla włamywaczy. Z tego względu drzwi garażowe powinny mieć równie dobre zabezpieczenie, jak drzwi wejściowe do domu.

Czym się kierować przy wyborze drzwi garażowych?

Różne rodzaje i materiały drzwi garażowych

W przypadku drzwi garażowych (bram garażowych) wybór dotyczy głównie następujących rodzajów:

 • drzwi garażowe uchylne (płytowe),
 • drzwi garażowe segmentowe (górne albo boczne),
 • drzwi garażowe rolowane,
 • drzwi garażowe skrzydłowe.

W zależności od typu, drzwi są lepiej lub gorzej ocieplone. Jeśli przed garażem nie ma wolnej przestrzeni, drzwi skrzydłowe albo płytowe nie wchodzą w rachubę, ponieważ otwarte zajmują dużo miejsca.

Typowym materiałem na drzwi garażowe jest drewno i stal. Drzwi i bramy ze szlachetnego drewna są dostępne w różnych wzorach i doskonale pasują do domów z wieloma elementami drewnianymi. Ponieważ jest to naturalny surowiec, drzwi garażowe drewniane są stosunkowo drogie i wymagają intensywnej pielęgnacji. Elementy stalowe są natomiast mocne i trwałe. Stalowe drzwi ocynkowane albo pokryte ochronną warstwą poliestrową są odporne na korozję i warunki atmosferyczne.

Białe drzwi garażowe oraz drzwi garażowe i bramy garażowe z drzwiami
Drzwi garażowe oraz polecane bramy garażowe z drzwiami

Ważną rolę odgrywa też izolacja drzwi garażowych, zwłaszcza jeśli garaż łączy się z domem albo jest wykorzystywany jako podręczny warsztat. Ocieplone drzwi poprawiają bilans cieplny całego budynku. Segmentowe drzwi garażowe o podwójnych ściankach zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną. Dodatkowe profile z tworzywa sztucznego minimalizują powstawanie mostków cieplnych między murem i drzwiami.

Wyposażenie bramy garażowej w automatyczny napęd daje pełny komfort obsługi; pozwala otwierać i zamykać jednym naciśnięciem guzika. Wybierając drzwi garażowe z zaawansowaną techniką, należy się liczyć z większymi kosztami obsługi i napraw ewentualnych usterek. Prawdopodobieństwo zaistnienia problemu technicznego jest w tym wypadku znacznie większe niż przy zwykłej bramie dwuskrzydłowej.

Przykłady cen i niektórzy wiodący producenci bram garażowych

 • Segmentowe bramy Wiśniowski: – 500 x 210 – ceny ok. 6100 zł, 250 x 210 – ceny ok. 1900 zł.
 • Uchylna brama Hörmann – 250 x 275 – cena 1360 zł.
 • Segmentowe bramy ocieplone Krispol – 250 x 225 – cena 3665 zł.
 • Segmentowa brama Novoferm – szerokość od 225 do 550 cm, ceny od ok. 2800 zł.

Dwa główne kryteria wyboru drzwi garażowych

O tym, jakie drzwi albo brama zostaną zamontowane w garażu, decydują przede wszystkim dwa czynniki: osobisty gust właściciela oraz uwarunkowania budowlane i konstrukcyjne. Fakt, że brama będzie segmentowa, rolowana, uchylna, czy też będzie otwierana w inny sposób, wynika tylko z upodobań mieszkańców domu. To oni muszą zdecydować, co im się najbardziej podoba i odpowiada.

Niestandardowe wymiary bramy, duża szerokość, częste otwieranie – takie i podobne wymagania muszą zostać uwzględnione w konkretnym rodzaju bramy. Ogólnie można jednak stwierdzić, że dla każdego garażu da się znaleźć odpowiednie drzwi.

ikona podziel się Przekaż dalej