Jak zaprogramować pilot do bramy? Praktyczna instrukcja
Otwierane automatycznie bramy są dużym ułatwieniem w codziennym korzystaniu z posesji lub garażu. Nowy pilot wymaga odpowiedniego zaprogramowania, bez którego nie uda się uruchomić automatyki. Jak zaprogramować pilot do bramy? Jak przebiega kodowanie lub klonowanie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zaprogramować pilot do bramy? Nowy zestaw do bramy garażowej – kodowanie
Zanim odpowiemy, jak zaprogramować pilot do bramy, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Pierwszym jest podstawowa zasada działania automatyki. Brama automatyczna jest sterowana za pomocą sygnału podczerwonego lub fal radiowych. Odbiornik musi być odpowiednio zaprogramowany z pilotem i mieć taką samą częstotliwość. Dzięki temu umożliwimy wygodne, zdalne sterowanie automatyką. Naciśnięcie przycisku pilota zaprogramowanego na tej samej częstotliwości, co odbiornika, spowoduje otwarcie lub zamknięcie bramy. Pilot może posiadać kodowanie stałe lub zmienne. Drugie rozwiązanie jest bardziej polecane ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Piloty ze stałym kodowaniem są łatwe do skopiowania, co zwiększa ryzyko przejęcia funkcjonalności przez osoby trzecie.
Programowanie i kodowanie pilota do bramy garażowej będzie uzależnione od wybranego modelu. Każdy producent może zaoferować urządzenia o nieco innej specyfice kodowania. Dlatego kupując nowy zestaw do bramy garażowej, warto zapoznać się z instrukcją obsługi.
Kodowanie możemy przeprowadzić na panelu sterującym. Na ogół należy wybrać funkcje w „Prog”, czyli programowanie w menu panelu. Dioda powinna zacząć migać. W następnym kroku wciskamy przycisk pilota. Programowanie i zapamiętanie ustawień powinno zostać zasygnalizowanie sygnałem w pilocie. W ostatnim kroku wyłączamy programowanie i przechodzimy do trybu użytkowania. Nasz nowy pilot powinien być gotowy do otwierania i zamykania automatyki. Możemy już przetestować sprawność jego działania.
Nowy pilot może być też zaprogramowany bez wykorzystania panelu sterującego. Programowanie odbywa się za pomocą dwóch dedykowanych przycisków (na ogół znajdują się na górnej części pilota). Naciskamy przyciski i czekamy do zamigotania diody. W następnym kroku naciskamy przycisk do otwierania bramy garażowej. W ostatnim kroku przechodzimy do trybu użytkowania. W tym celu ponownie przytrzymujemy dwa górne przyciski. Nowy pilot powinien być już zaprogramowany.
Klonowanie, kopiowanie pilota do bramy garażowej
W ofercie producentów znajdziemy proste, samokopiujące piloty do bramy. Są to modele ze stałym kodowaniem. Ich programowanie i klonowanie nie jest skomplikowane. Mimo tego, piloty ze stałym kodem są coraz rzadziej stosowane. Jest to związane z mniejszym poziomem bezpieczeństwa. Łatwe klonowanie zwiększa ryzyko przejęcia kodu przez osoby do tego nieupoważnione. Dlatego w automatyce do bramy częściej stosuje się piloty zmiennokodowe, których klonowanie (bądź innymi słowy kopiowanie) nie jest możliwe.
Kopiowanie pilota do bramy garażowej będzie możliwe w takich systemach jak Ceme TOP, Nice Flo lub Harmann HS. W ofercie sprzedaży znajdziemy różne piloty do bramy garażowej lub bramy wjazdowej, które można dowolnie kopiować.
Kopiowanie/kodowanie nie wymaga pozostawania w zasięgu odbiornika. Jest to kolejny czynnik wpływający na zmniejszenie bezpieczeństwa. Pilot możemy sklonować w dowolnym miejscu, nawet w dużym oddaleniu od napędu bramy. Sposób na klonowanie lub kodowanie zależy od wybranego modelu urządzenia. W przypadku pilotów samokopiujących na ogół wystarczy przybliżyć oba urządzenia i nacisnąć przycisk pilota, który chcemy sklonować. Klonowanie/kopiowanie przebiega automatycznie, a nowy pilot może być użyty do sterowania automatyką bramy. Co ważne, niektórzy instalatorzy wyłączają funkcję klonowania, co ma na celu poprawę bezpieczeństwa automatyki. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru pilota do bramy.
Jak zaprogramować pilot do bramy? Nowy, uniwersalny pilot do bramy garażowej
Nowy, uniwersalny pilot do bramy nie powinien być trudny do zaprogramowania. Przeważnie wystarczy nacisnąć jeden programowalny przycisk. Odnajdziemy go pod oznaczeniami memo, prog lub ENR. Dokładna procedura kopiowania może być uzależniona od rozwiązań zastosowanych przez konkretnego producenta. Dlatego zawsze warto stosować się do instrukcji obsługi podanej na opakowaniu produktu.
Przeważnie wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk programowania. W tym momencie dioda programowania powinna zamigać. Będzie to sygnał przełączenia się w tryb programowania. Teraz wystarczy, że naciśniemy odpowiedni przycisk starego pilota. Na nowym pilocie przyciskamy przycisk, pod którym chcemy zaprogramować skopiowany sygnał. W przypadku uniwersalnych pilotów możemy ponowić kopiowanie, zapisując nowe, skopiowane sygnały pod innymi przyciskami. W ten sposób uzyskamy możliwość skopiowania sygnału np. do automatycznej bramy garażowej, a także do bramy wjazdowej.
Zaprezentowana metoda kopiowania kodu do pilota uniwersalnego sprawdzi się jedynie w niektórych systemach automatyki. Kopiowanie sygnału ze zmiennym kodowaniem może wymagać zupełnie innej procedury. Wszystkie niezbędne informacje znajdziemy na instrukcji obsługi automatyki, a także na stronach producentów.
Wiesz już, jak zaprogramować pilot do bramy i przeprowadzić kodowanie nowych pilotów uniwersalnych. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym portalu. Może zainteresuje Cię, co zamiast kostki na podjazd sprawdzi się najlepiej? A może chcesz uzyskać informacje o wyborze idealnych okien do domu?